Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak zaplanować wakacje na Minorce? Co warto wiedzieć?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-04-22

Minorka jest niewielką i najbardziej spokojną wyspą archipelagu Balearów. Na pierwszy plan wybija się tu zdecydowanie przyroda: krystaliczne Morze Śródziemne, zróżnicowana roślinność, dzikie plaże, urokliwe zatoczki, malownicze szlaki.

Minorka to niewielka hiszpańska wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Liczy zaledwie 50 km długości i 10 km szerokości, a jej powierzchnia wynosi 668 km2. Ruch turystyczny rozwinął się tu dużo później niż na Majorce i Ibizie, stąd do tej pory Minorka jest dużo bardziej kameralna i mniej zatłoczona niż pozostałe hiszpańskie wyspy. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Minorka a koronawirus – na co uważać?

Wakacje w całej Hiszpanii są możliwe! Zarówno w części kontynentalnej, jak i na Wyspach Kanaryjskich, Majorce, Ibizie czy Minorce. Jednak wjazd do Hiszpanii możliwy jest pod pewnymi warunkami. 

Na Minorkę może dostać się samolotem. Lotnisko znajduje się ok. 4,5 km od stolicy wyspy, Mahon. Inna możliwość to przepłynięcie promem z Barcelony. 

Z dniem 9 maja 2021 r. na całym terytorium należącym do Hiszpanii przestał obowiązywać stan alarmowy związany z pandemią koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że wszystkie obostrzenia zostały zdjęte. Wręcz przeciwnie, nadal obowiązuje nakaz osłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, przestrzeni zamkniętej oraz środkach transportu publicznego. 

Czeka Cię podróż do Hiszpanii?

Z nami zaplanujesz podróż marzeń do Hiszpanii!

✈️ Jak dostać się do Hiszpanii?
  1. Hiszpania samochodem (nasz kompleksowy poradnik)
  2. Ile trwa lot na Wyspy Kanaryjskie? Dowiedz się ile będziesz leciał z Polski
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
  1. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Hiszpanii (oszczędź do 50%)
🏝️ Hiszpańskie wyspy
  1. Lanzarotte (przewodnik od A do Z)
  2. Ibiza (wszystko, co powinieneś wiedzieć)
  3. Fuerteventura (poradnik dla podróżujących)
  4. Teneryfa (od A do Z)
  5. Majorka (wszystko o wyspie)
  6. Minorka (wszystko o sąsiadce Majorki)
🌅 Hiszpania kontynentalna i jej atrakcje
  1. Najpiękniejsze plaże Barcelony (dowiedz się gdzie warto pojechać)

Zasady wjazdu na Minorkę:

  • Możliwa jest wyrywkowa kontrola stanu zdrowia polegająca na mierzeniu temperatury ciała, ocenie ogólnej stanu zdrowia oraz kontroli dokumentów. W przypadku podwójnego odnotowania temperatury 37,5 stopni i wyższej podróżny kierowany jest do centrum medycznego,
  • Podróżni zobligowani są do wypełnienia przed podróżą formularza znajdującego się na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Po wypełnieniu zostanie wygenerowany kod QR, który należy okazać na granicy.
  • Konieczne jest okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19 wykonanego nie później niż 72 godziny przed przekraczaniem granicy. Honorowane są testy PCR, TMA, RT-LAMP. Test musi być przedstawiony w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Z testu zwolnione są dzieci poniżej 6 r.ż.
  • WAŻNE! Szczepienie przeciwko Covid-19 oraz fakt bycia ozdrowieńcem (do pół roku po pierwszym pozytywnym teści) nie zwalnia z konieczności wykonania testu. 

Powrót z Minorki do Polski: do 25 czerwca 2021 r. obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla wracających z zagranicy. Z odbycia kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu na Covid-19 (PCR lub antygenowego), który należy wykonać 48 godzin przed przybyciem do Polski lub 48 godzin po przekroczeniu polskiej granicy. Kwarantanna nie obowiązuje również w przypadku przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu lub potwierdzenie bycia ozdrowieńcem w ciągu ostatnich 6 miesięcy. 

Podróż na Minorkę – jakie dokumenty zabrać?

Minorka to wyspa należąca do Hiszpanii, więc obywatele Polscy mogą korzystać ze swobodnego przepływu przez granicę wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego bądź paszportu

Chcąc poruszać się samochodem, należy zabrać ze sobą prawo jazdy, ubezpieczenie OC pojazdu (jeśli poruszamy się swoim samochodem) oraz wskazane jest posiadanie AC. Dodatkowo przyda się dobry Assistance w podróży. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Hiszpanii i na Minorce. 

Koniecznie należy zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. Wyrobienie karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) jest podstawą, jednak warto zadbać o rozszerzenie ochrony, o czym szerzej piszemy niżej. 

Atrakcje turystyczne Minorki – co warto zobaczyć?

Z uwagi na niewielkie rozmiary wyspy, bez problemu można ją zwiedzić całą w ciągu tygodniowego wyjazdu. Przy czym warto wypożyczyć samochód. Umownie wyspa podzielona jest na część wschodnią z najważniejszym punktem, miastem Ciutadella oraz część zachodnią, ze stolicą Mahon. Te dwa miasta dzieli zaledwie 50 km. 

CIEKAWOSTKA: W trakcie sezonu na Minorce może przebywać łącznie 145 tysięcy osób (wraz z mieszkańcami).

Cała wyspa posiada status Rezerwatu Biosfery UNESCO.

Co warto zobaczyć, będąc na Minorce?

  • Mahon (Mao) – to stolica wyspy. Jedno z najbardziej imponujących miejsc na Minorce. Znajduje się tutaj największy naturalny port na Morzu Śródziemnym i drugi naturalny port na świecie (po porcie australijskim). Wąskie uliczki, wysokie palmy, urocze promenady, zachwycająca, kolorowa zabudowa i liczne zabytki to największe atuty Mahon. Warto tu odwiedzić Muzeum Minorki, które mieści się w dawnym zakonie franciszkańskim z XVIII w. a także muzeum multimedialne znajdujące się w Pałacu Oliver, dawnej posiadłości bogatej rodziny mieszczańskiej. Ważnym punktem miasta, obok portu, jest Plac Hiszpański, przy którym położony jest XVIII-wieczny klasztor karmelitów, a gdzie obecnie odbywają się targi. Co ciekawe, według legendy to właśnie w mieści Mahon powstał majonez, który później Francuzi rozpowszechnili na cały świat. 
  • Ciutadella – drugie ważne miasto Minorki, znajdujące się po przeciwnej stronie wyspy, także miasto portowe. Placa des Born wraz z zabytkowym ratuszem stanowi serce miasta. Koniecznie trzeba tu zobaczyć bazylikę katedralną Najświętszej Maryi Panny – powstałą w XIV w. jedną z najważniejszych dzieł gotyckich na wyspie. Doskonale zachowane prehistoryczne cmentarzysko Naveta des Tudons oraz Muzeum Ciutadella to kolejne ważne punkty podczas zwiedzania miasta. 
  • Park wodny Aquacenter – znajduje się niedaleko Cala en Blanes. Na powierzchni 12 500 m2 dostępne są atrakcje dla każdej grupy wiekowej: liczne baseny, zjeżdżalnie, tramwaje wodne, jacuzzi, miejsca piknikowe, bary, ogrody, place zabaw. 
  • Binibeca – niewielka wioska z charakterystycznymi białymi domami, powstała w latach 70 XX w. Ogromne wrażenie robi już samo jej usytuowanie – położona jest na klifie, nad samym morzem. Została zaprojektowana przez architekta Antonio Sintes Mercadala, a jego celem było stworzenie atrakcyjnego, chętnie odwiedzanego miejsca turystycznego. Plan powiódł się w 100% a sam twórca pomysłu został uhonorowany nagrodą architektoniczną. 
  • Camí de Cavalls – inaczej: Droga Koni. To nadmorski szlak liczący 185 km, który prowadzi dookoła wyspy. Można go przebyć pieszo, rowerem lub konno (jak wskazuje nazwa). Trasa prowadzi przez wąwozy, doliny, z widokiem na urokliwe zatoki morskie i stanowi prawdziwą ucztę dla oka. 
  • Parque Natural s’Albufera des Grau – jedyny taki na wyspie, duży, naturalny park krajobrazowy, gdzie swoje schronienie ma wiele rzadkich gatunków ptaków. Znajduje się tu słynna latarnia morska, Favaritx, położona na klifie, z której widok prowadzi na małą, prywatną wyspę Illa d’en Colom (niegdyś miejsce odbywania kwarantanny). Park stanowi połączenie różnorodnych siedlisk przyrodniczych: wydm, lasów oliwnych, stawów tymczasowych, bagien, przybrzeżnych wysepek. Został sklasyfikowany jako obszar przyrodniczy o szczególnym znaczeniu. 
  • Plaże na Minorce to osobna atrakcja turystyczna, która często stanowi główną motywacje przyjazdu na wyspę. Plaże zajmują 700 m2 wyspy, a największą i najpopularniejszą jest Cala en Turqueta, położona tuż przy klifie porośniętym sosnowym lasem. To też plaża z najlepiej rozwiniętą infrastrukturą: mieszczą się tu bary, toalety oraz parking. Inne ciekawe plaże Minorki to: Cala Macarella, Cala Mitijana, Cala en Bosch, Son Bou i Punta Prima.

WSKAZÓWKA! Chcesz podziwiać panoramę Minorki? Najlepszy punkt widokowy znajduje się na 375-metrowej Górze Monte Toro. 

Minorka jest świetną destynacją na wakacyjny wyjazd z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie infrastruktura jest dobrze rozwinięta. Wiele plaż nie ma łagodnego zejścia czy barów i sklepów w pobliżu. Z drugiej strony, ma to swoje plusy – bardziej komfortowe warunki na plaży, cisza i spokój. 

Co trzeba wiedzieć, wybierając się na Minorkę?

  • Bezpieczeństwo

Ograniczona liczba turystów, którzy mogą jednocześnie przebywać na wyspie to gwarancja nie tylko spokoju i poszanowania dla otaczającej, cennej przyrody, ale także większe poczucie bezpieczeństwa. Dla władz wyspy przyroda jest na pierwszym miejscu i stoi ponad masową turystykę. Jest to niewątpliwie bezpieczne, spokojne i kameralne miejsce, w którym mogą czuć się bezpiecznie rodziny z dziećmi czy podróżnicy wyjeżdżający solo. 

  • Pogoda

Na Minorkę najlepiej jechać od czerwca do października. Warunki pogodowe są wtedy najbardziej sprzyjające, temperatura nawet w nocy nie spada poniżej 20 stopni. Od czerwca robi się już znacznie cieplej – na słupku termometru widać co najmniej 30 stopni Celsjusza. Warto jednak wiedzieć, że nawet upalne dni nie są bardzo doskwierające na Minorce. A to dzięki temu, że wieje tu łagodny, ale przynoszący miłe orzeźwienie wiatr, zwany tramontaną. 

  • Poruszanie się po wyspie

Minorka ma dość dobrze rozwiniętą komunikację publiczną. Chcąc zwiedzać najpopularniejsze miasta i atrakcje turystyczne, z powodzeniem można poruszać się autobusami. Jednak wypożyczenia samochodu jest bardzo wskazane, jeśli chce się odwiedzić mniej popularne zakątki, ukryte zatoczki czy dzikie plaże. 

Jakie ubezpieczenie na Minorkę wybrać?

Podróżowanie podczas pandemii koronawirusa wymaga specjalnych środków ostrożności. Pomimo faktu zaszczepienia, bycia ozdrowieńcem czy posiadania negatywnego testu na COVID-19, nie jest wykluczone, że dojdzie do zarażenia wirusem SARS-CoV-2 na wyjeździe zagranicznym. Dlatego najważniejszym punktem przygotowań do wyjazdu jest zadbanie o zabezpieczenie zdrowotne. 

Bezpłatne wyrobienie karty EKUZ zapewni podstawową bezpłatną opiekę medyczną na Minorce. Jednak warto pamiętać, że mowa o niezbędnych i elementarnych zabiegach oraz wizytach lekarskich w takim zakresie, w jakim bezpłatnie oferowane są mieszkańcom Minorki. 

Zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego daje pewność, że sfinansowana zostanie wszelka pomoc medyczna, jakiej będzie potrzebować turysta, w tym m.in. powrót transportem medycznym do kraju. Wybierając się w podróż do Europy, warto wybrać polisę na sumę kosztów leczenia co najmniej 120 000 zł oraz ratownictwa 50 000 zł. 

Ubezpieczenie turystyczne na Minorkę kosztuje już od 3,29 zł za jeden dzień ochrony. Mimo, że najtańsze, to daje pełniejszą ochronę niż karta EKUZ.

W tabeli poniżej zebrane zostały przykładowe polisy na wyjazd na Minorkę wyliczone w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Koszt 1-dniowej polisyPokrycie kosztów leczeniaRatownictwoNNWOCOC sportowePandemia Covid-19
Signal Iduna3,29 zł89 636 zł26 891 zł15 000 zł--TAK
Axa Assistance3,70 zł200 000 zł200 000 zł20 000 zł--TAK
Generali5,0 zł200 000 zł200 000 zł30 000 zł50 000 zł-TAK
Nationale-Nederlanden 10,86 zł500 000 zł100 000 zł25 000 zł300 000 zł300 000 złTAK
Wiener20,00 zł272 483 zł36 331 zł20 000 zł227 069 zł227 069 złTAK

Minorka to fantastyczny kierunek dla osób spragnionych spokojnego wypoczynku na łonie zachwycającej przyrody. Znajduje się tu to, co najlepsze w zakątkach Morza Śródziemnego, a jednocześnie nie ma tłumu turystów, gwaru, hałasu i ścisku. 

Minorka na wakacje - Co warto wiedzieć?
  1. Minorka to niewielka wyspa należąca do archipelagu Balearów.
  2. Aktualnie można ją odwiedzać, wystarczy być osobą zaszczepioną, ozdrowieńcem lub posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.
  3. EKUZ na wyjazd do Minorki nie wystarczy, gdyż karta zapewnia tylko podstawową pomoc.
  4. Warto mieć ubezpieczenie na wyjazd, które pokryje wszystkie koszty leczenia, także związane z zachorowaniem na Covid-19.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (22 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments