WAKACJE NA MAJORCE – 5 WAŻNYCH WSKAZÓWEK PRZED PODRÓŻĄ!

Opublikowano: 2018-05-08 (aktualizacja 2021-09-20, godz. 2:52)

Wakacje na Majorce na własną rękę mogą być nawet dwa razy tańsze niż w przypadku wyjazdu z biurem podróży. Dużym minusem aktualnych ofert polskich touroperatorów jest brak bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski na wyspę (wyloty odbywają się z Berlina), które oferują tanie linie lotnicze.

Aby ułatwić przygotowanie się do wakacji na Majorce, sporządziliśmy listę 5 ważnych wskazówek, które pomogą turystom w samodzielnym zorganizowaniu wyjazdu. Znajdują się na niej największe atrakcje turystyczne na wyspie, porady jak przygotować się do wyjazdu na własną rękę, które miejsca warto odwiedzić wypoczywając z dzieckiem, informacje o poziomie bezpieczeństwa oraz na co należy zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

PORÓWNAJ CENĘ UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNEGO

Wakacje na Majorce to świetny pomysł zarówno dla osób lubiących odpoczywać w blasku słońca oraz rodzin z dziećmi, jak i miłośników zwiedzania. Największa z wysp Balearów, która należy do terytorium Hiszpanii, oferuje turystom piękne plaże, liczne zabytki czy cuda przyrody. Tutaj zdobywali inspirację do tworzenia arcydzieł Fryderyk Chopin czy Antoni Gaudi.

1. Majorka – atrakcje turystyczne, które musisz zobaczyć

Majorka ze względu na krystalicznie czystą wodę morską oraz liczne plaże jest rajem dla wczasowiczów. Jednak na wyspie można również podziwiać wiele wspaniałych zabytków. Wizytówką stolicy – Palmy, jest położona nad brzegiem morza gotycka katedra La Seu, której niektóre elementy wnętrza zaprojektował sam Antonio Gaudi. Jej budowla wyróżnia się masywnym kształtem, dużą liczbą okiennic i witraży, a także rozetą o średnicy 14 metrów. Tuż obok znajduje się pałac królewski Palacio Real de La Almudaina powstały w XIV wieku, który zawiera wiele elementów kultury arabskiej. Miłośnicy sztuki nie mogą ominąć muzeum Museo Es Baluard, gdzie można obejrzeć dzieła Cézanne’a, Gaugina czy Picassa. Warto również odwiedzić budynek giełdy towarowej La Lonja, łaźnie arabskie bądź dzielnicę żydowską.

Polscy turyści szczególnie chętnie odwiedzają jedno z urokliwych miasteczek Majorki, jakim jest Valdemossa, w którym toczył się romans Fryderyka Chopina z francuską pisarką George Sand. Para przebywała na wyspie przez trzy miesiące na przełomie 1838 i 1839 roku nocując m.in. w klasztorze Kartuzów Cartuja de Valldemossa. Malownicze jest również nadmorskie miasto Alcudia, w którym znajduje się wiele punktów widokowych. Średniowieczne mury obronne, a także renesansowe i barokowe kościoły przeplatają się z ciasnymi uliczkami starówki.

Entuzjaści wędrówek świetnie będą czuć się w potężnych górach Sierra de Tramuntana, w których koniecznie powinni odwiedzić stykającą się z morzem miejscowość Sa Calobra. W ujściu górskiego potoku Torrent de Pareis znajduje się w niej plaża położona pomiędzy dwoma potężnymi skalnymi urwiskami, które w niektórych miejscach osiągają 200 metrów wysokości. Warto również odwiedzić smoczą jaskinię Cuevas del Drach w pobliżu Porto Cristo, która mieści się 25 metrów pod powierzchnią ziemi i składa się z czterech grot oraz podziemnego jeziora.

2. Zaplanuj urlop na Majorce na własną rękę

Majorka na własną rękę to świetny pomysl dla osób oszczędnych. Obecnie za tygodniowy pobyt na wyspie w okresie 16-22 lipca dla dwóch osób dorosłych organizowany przez biuro podróży w standardzie All Inclusive trzeba zapłacić 6084 zł (3042 zł za osobę). Jednak aktualnie w tym terminie touroperatorzy oferują wyłącznie wycieczki z wylotem z Berlina, do którego trzeba dotrzeć na własną rękę. Jeden z najpopularniejszych polskich przewoźników oferuje dojazd do stolicy Niemiec w dwie strony za około 300 zł.

Znacznie tańszy może być wyjazd na Majorkę na własną rękę. Aktualnie dwie osoby dorosłe za lot w dwie strony (wylot 16 lipca, powrót 22 lipca) z Warszawy na Majorkę z przesiadką w Zurichu muszą zapłacić 831 zł. Sześć noclegów (16-22 lipca) w pokoju dwuosobowym w tanim hostelu kosztuje 1329 zł. Dodatkowo trzeba doliczyć wydatki związane z zakupem żywności. Opłaty za wynajęcie samochodu na 6 dni zaczynają się już od 360 zł.

Minimalne koszty wyjazdu na Majorkę w okresie 16-22 lipca 2018 r. dla dwóch osób

Rodzaj wydatku Cena
Wyjazd z biurem podróży (All Inclusive) 6084 zł (3042 zł za osobę)
Bilet autobusowy z Warszawy do Berlina w dwie strony Około 300 zł
Wynajęcie pokoju dwuosobowego w hostelu na 6 nocy 1329 zł
Przelot z Warszawy na Majorkę w dwie strony 831 zł
Wynajęcie samochodu na 6 dni na Majorce Od 360 zł

Źródło: travelplanet.pl, skyscanner.pl, booking com, happycar.pl (stan na 24.04.2018 r.)

 3. Zorganizuj wakacje na Majorce z dzieckiem

Majorka z dzieckiem to świetny pomysł na rodzinne wakacje, ponieważ z pewnością nie będą się one nudzić. Poza możliwością zabawy na plaży, na wyspie znajduje się wiele atrakcji, które zainteresują najmłodszych. Palma Aquariumposiada 55 akwariów, w których można zobaczyć 700 różnych gatunków zwierząt morskich. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 25 euro, a dla dzieci 14 euro. W El Arenal można miło spędzić czas w największym aquaparku na Majorce – Aqualand El Arenal, w którym do dyspozycji turystów udostępniono m.in. zjeżdżalnię w kształcie kobry. Za jednodniowy karnet osoba dorosła zapłaci 24 euro, a dziecko 15 euro. Ponadto w Palma Nova można odwiedzić delfinarium Marineland (bilet dla dorosłych kosztuje 21 euro, a dzieci 12 euro), czy Safari Zoo w Cala Millor (opłata za wstęp dla osoby dorosłej wynosi 19 euro, a dziecka do dwunastu lat 12 euro).

Koszty zakupu karnetów w miejscach atrakcyjnych dla rodzin z dziećmi na Majorce

Miejsce Cena biletu dla osoby dorosłej Cena biletu dla dziecka
Palma Aquarium 25 euro 14 euro
Aqualand El Arenal 24 euro 15 euro
Delfinarium Marineland 21 euro 12 euro
Safari Zoo 19 euro Dzieci do dwunastu lat – 12 euro

Źródło: Opracowanie własne

Majorka to również świetne miejsce na rodzinne spacery. Wyspa może poszczycić się wspaniałą przyrodą. Turyści mogą podziwiać malownicze pasma górskie, liczne rezerwaty czy potężne jaskinie. Krajobraz kulturowy pasma górskiego Serra de Tramuntana wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby w pełni podziwiać piękno natury, warto odwiedzić największy punkt widokowy na Majorce – Formentor.

4. Sprawdź stan bezpieczeństwa na Majorce

Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) ostrzega, że z powodu zagrożenia terrorystycznego w Hiszpanii zwykle przeprowadza się bardzo dokładne kontrole na lotniskach oraz dworcach. W związku z tym zaleca turystom zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych, monitorowanie komunikatów władz porządkowych i stosowanie się do ich zaleceń. Jednak w ostatnich latach do zamachów dochodziło w Madrycie i Katalonii, a w kurortach takich jak Majorka bezpieczeństwo turystów nie było zagrożone. W efekcie Hiszpania nie figuruje na liście ostrzeżeń MSZ.

PORÓWNAJ CENĘ UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNEGO

W ocenie MSZ najbardziej realnym zagrożeniem dla turystów są napady rabunkowe oraz działalność kieszonkowców. Podczas pobytu w Hiszpanii należy uważać na złodziei poruszających się motocyklami lub skuterami, którzy wyrywają torebki przechodniom. Zdarzają się również przypadki celowego przebijania opon samochodowych. Wówczas w trakcie udzielania przez przygodnych przechodniów „bezinteresownej” pomocy dochodzi do kradzieży.

5. Kup ubezpieczenie turystyczne na Majorkę

Majorka należy do terytorium Hiszpanii, dlatego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej na wyspie. Jednak jak ostrzega Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), karta nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski, a także obowiązujących w Hiszpanii opłat za świadczenia lekarskie. Dlatego NFZ zaleca turystom zakup polisy turystycznej. W przeciwieństwie do EKUZ, zapewnia ona dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC).

W przypadku tygodniowego wyjazdu na Majorkę w okresie 16-22 lipca w celu wypoczynku lub zwiedzania najtańsze ubezpieczenie turystyczne dla dwóch osób dorosłych kosztuje 35,26 zł. Jednak przy wyborze polisy nie należy kierować się jej ceną, a dostosowaniem jej zakresu ochrony do miejsca, celu i długości wyjazdu oraz liczby jego uczestników.

Najtańsze tygodniowe ubezpieczenie turystyczne na Majorkę dla dwóch osób

Zakres ochrony Suma gwarantowana
Koszty leczenia 42 055 zł
Koszty ratownictwa
NNW 8411 zł
OC w życiu prywatnym
Usługi Assistance Zakres podstawowy w ramach kosztów leczenia
Ubezpieczenie bagażu 841 zł
Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Cena polisy 35,26 zł

Źródło: Opracowanie własne (wyjazd w terminie 16-22 lipca 2018 r., stan na 24.04.2018 r.)

Jednak zakres ochrony tego ubezpieczenia turystycznego może okazać się niewystarczający. Najważniejszy jego element, czyli koszty leczenia wynoszą zaledwie 42 055 zł. Tymczasem w ubiegłym roku jeden z polskich turystów zachorował na Majorce na tętniaka mózgu. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym przed wyjazdem zakupił polisę, za udzieloną mu pomoc medyczną zapłaciło 680 000 zł. Oznacza to, że gdyby poszkodowany posiadał opisany przez nas powyżej najtańszy pakiet ochronny, to ubezpieczyciel pokryłby koszty świadczeń medycznych jedynie do kwoty 42 055 zł, a pozostałe 637 945 zł klient musiałby dopłacić z własnej kieszeni.

Optymalna polisa turystyczna za 163,98 zł  oferowana przez jedno z towarzystw dla dwóch osób dorosłych w przypadku tygodniowego wyjazdu na Majorkę (16-22 lipca) pokrywa koszty leczenia na kwotę 841 095 zł. Dodatkowo w pakiecie znajduje się bardzo wysokie OC (420 548 zł) oraz ubezpieczenie bagażu (5000 zł).

Najtańsze tygodniowe ubezpieczenie turystyczne na Majorkę dla dwóch osób

Zakres ochrony Suma gwarantowana
Koszty leczenia 841 095 zł
Koszty ratownictwa 25 233 zł
NNW 60 000 zł
OC w życiu prywatnym 420 548 zł
Usługi Assistance Wariant super w ramach kosztów leczenia
Ubezpieczenie bagażu 5000 zł
Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Cena polisy 163,98 zł

Źródło: Opracowanie własne (wyjazd w terminie 16-22 lipca 2018 r., stan na 24.04.2018 r.)

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe lub uprawiające sporty wysokiego ryzyka bądź ekstremalne, koniecznie powinny dokupić do ubezpieczenia turystycznego dodatkowe rozszerzenie. W ubiegłym roku niektóre towarzystwa wprowadziły do swoich ofert tzw. klauzulę alkoholową. Oznacza to, że za dodatkową opłatą ubezpieczyciel obejmie ochroną zdarzenia, do których dojdzie pod wpływem alkoholu, czyli po przekroczeniu stanu nietrzeźwości (0,5 promila).

W prosty sposób oferty kilkunastu towarzystw można porównać ze sobą za pomocą naszego kalkulatoraKażda z nich zawiera plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu przed wyjazdem na Majorkę możemy dokładnie w domowym zaciszu przeanalizować szczegóły propozycji co najmniej kilku ubezpieczycieli. Po dokonaniu wyboru na skrzynkę mailową otrzymamy umowę. Wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie spędzić wakacje.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments