ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak wyrobić kartę EKUZ – Warszawa

Opublikowano: 2016-05-13 (aktualizacja 2023-01-19, godz. 3:30)

4.5/5 - (2 głosy)

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana osobom wyjeżdżającym za granicę. Uprawnia ona do korzystania z usług publicznej służby zdrowia na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz stowarzyszenia EFTA. Aby jednak na taką pomoc liczyć, należy udać się do urzędu i ją wyrobić. Jak i gdzie uzyskać EKUZ w Warszawie? Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Gdzie wyrobić EKUZ w Warszawie?

Uzyskanie karty EKUZ wymaga udania się do wojewódzkiego oddziału NFZ Warszawa. W przypadku Warszawy z pewnością będzie to:

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ
ul. Chałubińskiego 8
00-613 Warszawa
Tel: (22) 456 74 01

Ile trwa wyrobienie EKUZ?

Jeżeli przyniesiemy poprawnie wypełniony wniosek, wydanie karty jest niemalże formalnością i zajmie kilkanaście minut. Nieco dłużej jednak będziemy musieli poczekać w miesiącach letnich, kiedy jest duże nasilenie wniosków. Nieprzyjemnym aspektem jest również konieczność oczekiwania w długich kolejkach. O wyrobieniu karty EKUZ warto pomyśleć mniej więcej miesiąc wcześniej. Oczywiście musimy pamiętać o okresie ważności ubezpieczenia, które przeciętnie trwa 6 miesięcy.

Aby uniknąć stania w długich kolejkach możliwe jest złożenie wniosku elektronicznie i wskazanie, że karta ma zostać doręczona pocztą na dany adres.

Gdzie obowiązuje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Uprawnia nas do korzystania z usług medycznych na terenie krajów członkowskich UE oraz EFTA.

 

źródło: opracowanie własne

Czy EKUZ wystarczy?

Wiemy już jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ Warszawa. Warto zastanowić się również nad tym, jaką ochronę zapewni nam bezpłatne ubezpieczenie. NFZ pokrywa koszty jedynie podstawowych świadczeń, z których musimy skorzystać za granicą. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że udając się do lekarza, nawet posiadając kartę EKUZ, będziemy musieli ponieść pewne opłaty. Zależne są one od państwa, do którego się udajemy. Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy, ile zapłacimy za dzień spędzony w szpitalu czy wizytę lekarską.

Kompleksowa ochrona

Całkowite pokrycie kosztów usług medycznych może zapewnić jedynie prywatne ubezpieczenie turystyczne. Jego podstawowa wersja zapewnia pokrycie kosztów leczenia oraz pomoc Assistance w zakresie informacyjnym i organizacyjnym.  Najważniejszym punktem, na który należy zwrócić uwagę wybierając polisę, jest suma ubezpieczenia. To właśnie do niej możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów. Pozostałą część rachunku będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni, dlatego tak ważne jest, aby określać wysokie sumy gwarancyjne.

EKUZ jest dużym udogodnieniem ponieważ pozwala nam na korzystanie ze świadczeń medycznych w granicach Europy. Nie pokrywa jednak kosztów transportu do Polski ani wizyt w prywatnych placówkach medycznych. EKUZ w Warszawie z pewnością należy wyrobić, ale dodatkowo, warto wykupić prywatną polisę, która będzie idealnym dopełnieniem ochrony za granicą.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments