' Gdzie Jechać na Wakacje w 2021 roku? Wakacyjny Poradnik

Gdzie jechać na wakacje w 2021 roku?

Opublikowano: 2021-03-01 (aktualizacja 2021-03-02, godz. 8:01)

5 (100%) 2 głosów

Dokąd wybrać się na wakacje w 2021 roku? Większość polskich turystów zapewne tradycyjnie postawi na Europę. Kraje położone nad Morzem Śródziemnym od lat należą do najpopularniejszych kierunków wyjazdów.

W ubiegłym sezonie wakacyjnym (czerwiec-sierpień 2017 r.) polscy turyści najchętniej wypoczywali za granicą w Chorwacji (18,9 proc.). Do popularnych kierunków wyjazdów należały również Włochy (11,1 proc.), Hiszpania (7,4 proc.) oraz Grecja (5,1 proc.) – wynika z danych rankomat.pl. A gdzie na wakacje w Europie warto wybrać się w 2021 roku do któregoś z tych krajów? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomocny będzie nasz 4-punktowy poradnik. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

1. Wakacje 2021 – Chorwacja

W ubiegłym roku polscy turyści postawili na Chorwację. Czy również myśląc „najlepsze miejsca na urlop w 2021 roku” tak licznie będą wypoczywać w tym kraju podczas tegorocznych wakacji? Wiele na to wskazuje. Riwiera Makarska, czyli największy i najpopularniejszy region turystyczny zlokalizowany w środkowej części Dalmacji na wybrzeżu Morza Adriatyckiego od lat przyciąga wczasowiczów. W ciągu roku występuje tu ponad 2700 godzin słonecznych, a latem średnia temperatura wynosi około 23-27 stopni Celsjusza.

Co roku tłumy turystów odwiedzają również Dubrownik z urokliwym Starym Miastem na czele, które zostało wpisane na listę UNESCO. Natomiast nad Zadarem unosi się atmosfera śródziemnomorskiej energii, którą można poczuć spacerując wąskimi uliczkami czy odpoczywając w jednej z licznych kawiarni. W Chorwacji znajdują się również malownicze wyspy. Korcula oprócz pięknych plaż, posiada bogate tradycje winiarskie. Hvar to esencja słońca oraz zapachu lawendy. 8-dniowa wycieczka do Chorwacji z biurem podróży w lipcu w standardzie all inclusive kosztuje od 2100 do 7500 zł za osobę.

2. Wakacje 2021 – Włochy

Włochy posiadają kilka regionów turystycznych odwiedzanych przez urlopowiczów z całego świata. Jednym z najczęściej wybieranych jest górny Adriatyk, w którym znajdują się tak znane kurorty, jak Lido di Jesolo, Caorle, Bibione, Lignano Sabbiadoro i Grado. Rezerwując hotel w tym rejonie należy zwrócić uwagę, aby oferował dostęp do prywatnej hotelowej plaży, ponieważ przeważają tutaj płatne odcinki.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się również Riwiera Włoska w Ligurii, czyli zielona i górzysta kraina słynąca z pięknych krajobrazów. Do najbardziej znanych kurortów tego regionu należą Imperia, San Remo, Pietra Ligure, Portofino, Santa Margherita Ligure i Rapallo. Są mniej hałaśliwe niż ośrodki położone w górnym Adriatyku, wyróżniają się historyczną zabudową i położeniem w stronę morza. Połączone są linią kolejową, co ułatwia ich zwiedzanie.

Turyści, którzy chcieliby połączyć plażowanie ze zwiedzaniem, powinni wybrać się do Toskanii. Do najbardziej znanych kurortów tego regionu zaliczamy Marina di Massa, Forte dei Marmi, Viareggio, Livorno, Vada, Cecina, San Vincenzo i Talamone. W okolicach Livorno znajdują się zarówno skaliste klify, jak i piaszczyste plaże. Warto także odwiedzić malowniczą Florencję i Sienę. 8-dniowa wycieczka do Włoch z biurem podróży w lipcu w standardzie all inclusive kosztuje od 2300 do 6000 zł za osobę.

3. Wakacje 2021 – Hiszpania

W Hiszpanii polscy turyści szczególnie chętnie odpoczywają na Wyspach Kanaryjskich. Do najpopularniejszych kurortów należą Gran Canaria, Fuerteventura, Teneryfa, Lanzarote czy La Palma. Wydają się stworzone zarówno dla osób  lubiących opalać się na piaszczystych plażach, jak i ceniących aktywny wypoczynek. Życiem tętni również archipelag Balearów, gdzie urlopowicze z całego świata spędzają wolny czas na Ibizie, Majorce czy Minorce.

Dobrym miejscem na zagraniczny urlop jest także kontynentalna Hiszpania, gdzie znajduje się mnóstwo plaż. Do najbardziej znanych regionów turystycznych należą Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Tropical, Costa de Almeria, Costa Calida, Costa Blanca, Costa de Valencia, Costa del Azahar czy Costa Dorada. 8-dniowa wycieczka do Hiszpanii z biurem podróży w lipcu w standardzie all inclusive kosztuje od 2500 do ponad 10 000 zł za osobę.

4. Wakacje 2021 – Grecja

Polacy chętnie wypoczywają również na greckich wyspach, których ten kraj posiada ponad 2,5 tys., z czego 165 zamieszkałych. Rodos jest szczególnie popularna wśród młodych ludzi, którzy w miejscowości Faliraki mogą bawić się w licznych dyskotekach czy pubach. Kreta położona na styku trzech kontynentów przyciąga wspaniałą kuchnią, uważaną za jedną z najzdrowszych na świecie.

Zakynthos to idealne miejsce dla plażowiczów, wyróżnia się złocistymi plażami, białymi klifami oraz turkusowym morzem. Mykonos jest zaliczana do najmodniejszych celów wakacyjnych wyjazdów Europejczyków i jest jedną z najdroższych greckich wysp. Amatorzy wina powinni odwiedzić stosunkowo mało znaną Kefalonię, która słynie z słynie z jednego z lepszych białych win greckich. Legenda głosi, że szczep Robola na wyspę sprowadził sam Dionizos. 8-dniowa wycieczka do Grecji z biurem podróży w lipcu w standardzie all inclusive kosztuje od 1500 do ponad 14 000 zł za osobę.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Europie?

Gdzie jechać na wakacje w 2021 roku? Gdy znajdziemy odpowiedź na to pytanie, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia bezpłatny dostęp jedynie do podstawowych świadczeń medycznych w publicznych placówkach w państwach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak zakres ochrony oferowany przez EKUZ może okazać się niewystarczający podczas urlopu za granicą, ponieważ nie refunduje kosztów powrotu helikopterem lub karetką do kraju czy akcji ratowniczej. W ubiegłym roku przekonał się o tym jeden z polskich turystów wypoczywających na Majorce, który zachorował na tętniaka mózgu. Towarzystwo ubezpieczeniowe za hospitalizację, dwie operacje oraz transport pacjenta do Polski zapłaciło 680 000 zł. Gdyby poszkodowany nie posiadał polisy turystycznej, za udzieloną pomoc lekarską musiałby zapłacić z własnej kieszeni.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne dla jednej osoby dorosłej w przypadku 8-dniowego wyjazdu do Chorwacji, Włoch, Hiszpanii lub Grecji kosztuje 20,55 zł. Jednak kupując polisę nie należy kierować się ceną, a zakresem ochrony. Najważniejszym jej elementem są koszty leczenia. Podróżując po Europie ich minimalna wysokość powinna wynosić 20 000 euro, a rekomendowana 30 000 euro. Optymalna polisa powinna również zawierać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), bagażu oraz usługi assistance.

Za optymalne ubezpieczenie turystyczne w przypadku wyjazdu do Chorwacji, Włoch, Hiszpanii lub Grecji na 8 dni osoba dorosła musi zapłacić 58,16 zł. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz akcji ratowniczej do 600 000 zł.

Porównanie cen zakupu 8-dniowych ubezpieczeń turystycznych w przypadku urlopu w Europie

Zakres ochronyNajtańsze ubezpieczenie turystyczneOptymalne ubezpieczenie turystyczne
Koszty leczenia42 795 zł600 000 zł
Koszty ratownictwa600 000 zł
NNW8 599 zł50 000 zł
OC w życiu prywatnym150 000 zł
Ubezpieczenie bagażu856 zł1500 zł
Usługi AssistanceW ramach kosztów leczenia (zakres podstawowy)usługi Assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Cena polisy20,55 zł58,16 zł

Za dopłatą w niektórych towarzystwach można rozszerzyć polisę turystyczną o tzw. klauzulę alkoholową – taka opcja jest dostępna w naszym kalkulatorze. Zakresem ochrony obejmuje koszty leczenia oraz NNW. Oznacza to, że w razie wypadku w stanie nietrzeźwości ubezpieczyciel sfinansuje udzieloną poszkodowanemu pomoc medyczną oraz wypłaci odszkodowanie w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe lub uprawiające sporty ekstremalne muszą pamiętać o konieczności rozszerzenia zakresu ochrony od tego typu ryzyk.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja