Gdzie jechać na wakacje w 2021 roku bez testu i kwarantanny?

Opublikowano: 2021-06-25 (aktualizacja 2021-07-03, godz. 1:31)

4.9 (97.14%) 7 głosów

Koronawirus i zagraniczne wakacje? To możliwe! Sprawdź, gdzie możesz pojechać i jakie warunki musisz spełnić, aby tegoroczny urlop bezpiecznie spędzić poza Polską.

Planowanie wakacyjnego wyjazdu to obecnie nieco problematyczna sprawa. Pandemia koronawirusa już rok temu pokrzyżowała urlopowe zamiary wielu Polaków. Na szczęście obecnie sytuacja nieco się unormowała i wiele krajów otwiera swoje granice dla zagranicznych turystów. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Podróże w pandemii – o czym pamiętać?

Decydując się na podróż, nie można jednak zapominać o obowiązujących obostrzeniach i zasadach bezpieczeństwa. Szczepienia i testy na COVID-19 to główne tematy, którymi powinniśmy zainteresować się przed wyjazdem. Poniżej prezentujemy listę krajów, w których spędzisz urlop po wcześniejszym wykonaniu testu i bez niego.

Lockdown wprowadzony na terenie Polski nie dotyczy zagranicznych wyjazdów oraz nie narzuca na podróżujących dodatkowych restrykcji. Rozporządzenie o wstrzymaniu i zakazie lotów do poszczególnych krajów wygasło 13 stycznia 2021 roku. 

Jedynym ograniczeniem, jakie wciąż obowiązuje turystów, jest konieczność odbycia 10-dniowej kwarantanny dla tych, którzy nie posiadają negatywnego wyniku testu genowego lub PCR. Z kwarantanny zwolnieni są także ozdrowieńcy i obywatele, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19 lub przebyli chorobę w ciągu 6 ostatnich miesięcy.

Jakie testy na COVID-19 są brane pod uwagę podczas podróży zagranicznych?

Planując zagraniczną podróż, warto odpowiednio wcześnie wykonać specjalny test na obecność koronawirusa. Wiele państw otwartych na turystów z Polski wymaga bowiem posiadania ważnego, negatywnego wyniku na COVID-19. Obecnie pod uwagę brane są dwa rodzaje testów: 

 • Testy antygenowe
 • Testy genetyczne PT-PCR.

Wynik testu na obecność koronawirusa – co warto wiedzieć?

Choć zalecenia dotyczące testów mogą się różnić w zależności od wybranej destynacji, istnieje kilka podstawowych wymagań, które muszą one spełniać. Przede wszystkim wynik testu musi być w języku angielskim. Dodatkowo, na teście powinny znajdować się następujące dane:

 • imię i nazwisko osoby badanej,
 • numer dowodu osobistego,
 • wynik testu,
 • data pobrania próbki,
 • metoda wykonania testu.

Państwa, które nie wymagają kwarantanny po przylocie

Wakacje bez kwarantanny? To możliwe. Obecnie niektóre kraje zniosły obostrzenie, jakim jest odbycie przez turystów kilkunastodniowej kwarantanny po przylocie. Wyjątek mogą stanowić te sytuacje, gdy turysta w ciągu ostatnich 14 dni przed wyjazdem przebywał w kraju zaliczanym do grupy podwyższonego ryzyka.

Oto przykłady państw, do których turyści z Polski będą mogli wyjechać bez ryzyka przymusowej izolacji:

Wakacje a test na COVID-19

Brak konieczności odbycia kwarantanny to jednak niejedyny istotny dla turystów element brany pod uwagę przy wyborze docelowego miejsca podróży. Znaczenie ma także informacja, czy dany kraj wymaga od przyjezdnych ważnych testów na obecność koronawirusa.

Gdzie można polecieć na wakacje bez odpowiedniego zaświadczenia o negatywnym wyniku testu?

 • Albania
 • Dominikana
 • Kostaryka
 • Macedonia
 • Meksyk
 • Tanzania i Zanzibar

Gdzie negatywny wynik testu jest wymagany?

Niektóre kraje nie rezygnują jednak z restrykcji dotyczących testów na Covid-19. Przedstawiciele władz niektórych typowo turystycznych państw stawiają na bezpieczeństwo wakacyjnego urlopu w czasie pandemii. Dlatego też narzuconym odgórnie rozporządzeniem wymagają od turystów przylatujących z zagranicy ważnego testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa (PCR). 

W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie takiego testu już na miejscu, tuż po przylocie. Co ciekawe, w wielu przypadkach turyści będą zwolnieni z kosztów badania. Oto kraje, w których testy są wymagane:

Przed wylotem:

 • Bułgaria
 • Chorwacja
 • Czarnogóra
 • Grecja
 • Hiszpania i wyspy Kanaryjskie
 • Kenia
 • Kuba
 • Luksemburg
 • Malediwy
 • Malta
 • Oman
 • Portugalia kontynentalna
 • Szwajcaria
 • Szwecja
 • Turcja
 • Wyspy Zielonego Przylądka

Przed wylotem lub tuż po przylocie:

 • Egipt
 • Madera i Azory
 • Włochy (wymagane testy PCR lub antygenowe przed wylotem oraz po skończeniu 5-dniowej kwarantanny)
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie (wymagane testy przed przylotem; wyjątkiem jest Dubaj, gdzie na lotnisku konieczne jest poddanie się bezpłatnemu, dodatkowemu testowi)

Zagraniczny wyjazd a szczepienie

Po wprowadzeniu szczepionek przeciwko COVID-19, media podniosły głosy na temat konieczności wykonania szczepień przed podróżami zagranicznymi. Niektóre doniesienia sugerowały, że przewoźnicy nie będą wpuszczali na pokład turystów bez ważnego szczepienia. Tymczasem sytuacja nie jest aż tak napięta. Aby dostać się na pokład samolotu czy autokaru, często wystarczy jedynie negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Co więcej, wiele państw o typowo turystycznym charakterze w ogóle nie wymaga szczepień od przyjeżdżających podróżnych. Niedawno Komisja Europejska zaprezentowała nowy projekt – tak zwane Cyfrowe Zielone Certyfikaty.

Taki „paszport” miałby uprawniać obywateli Unii Europejskiej do bezpiecznego przekraczania granic w czasie trwania pandemii i obowiązywać we wszystkich członkowskich państwach UE oraz  Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Jeśli taka inicjatywa dojdzie do skutku, odbyte szczepienie nie będzie koniecznym warunkiem podróży zagranicznych, ponieważ dokument będzie zaświadczał o samym szczepieniu, negatywnym wyniku testu lub statusie ozdrowieńca.

Jak wybrać ubezpieczenie na wakacje w 2021 roku?

Gdzie jechać na wakacje w 2021 roku? Gdy znajdziemy odpowiedź na to pytanie, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia bezpłatny dostęp jedynie do podstawowych świadczeń medycznych w publicznych placówkach w państwach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak zakres ochrony oferowany przez EKUZ może okazać się niewystarczający podczas urlopu za granicą, ponieważ nie refunduje kosztów powrotu helikopterem lub karetką do kraju czy akcji ratowniczej.

W ubiegłym roku przekonał się o tym jeden z polskich turystów wypoczywających na Majorce, który zachorował na tętniaka mózgu. Towarzystwo ubezpieczeniowe za hospitalizację, dwie operacje oraz transport pacjenta do Polski zapłaciło 680 000 zł. Gdyby poszkodowany nie posiadał polisy turystycznej, za udzieloną pomoc lekarską musiałby zapłacić z własnej kieszeni.

W dobie pandemii niezwykle istotne jest, aby polisa swoją ochroną obejmowała zarażenie koronawirusem.

W tej chwili zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje tego typu zabezpieczenie. Najczęściej jest to typowa turystyczna polisa o odpowiednio wysokiej sumie gwarantowanej w razie konieczności podjęcia leczenia przy zakażeniu COVID-19.

Warto zwrócić uwagę na ten istotny element polisy – ubezpieczenie kosztów leczenia nie stanowi dużego wydatku, w przeciwieństwie do kwot jakie zaoszczędzimy, jeśli w trakcie urlopu przytrafi nam się nieszczęście lub choroba.

Innym elementem polisy turystycznej, o którym nie można zapomnieć podczas pandemii, jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Taka ochrona przyda się szczególnie gdy urlopowy wyjazd planujemy z wyprzedzeniem. Ta opcja zabezpiecza na wypadek zdiagnozowania u podróżnego SARS-CoV-2.

Dodatkowo, każda polisa turystyczna na zagraniczny wyjazd, powinna zawierać w sobie kilka podstawowych elementów. Oto najważniejsze z nich:

 • Assistance – to niezbędne wsparcie w pierwszych chwilach po nieszczęśliwym zdarzeniu. Pakiet Assistance gwarantuje praktycznie całodobową pomoc w szerokim zakresie, stanowiąc podstawową usługę ubezpieczeniową.
 • Koszty transportu do kraju – oferowane są w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia. Jeżeli w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia doznamy kontuzji czy urazu, który uniemożliwi nam samodzielny powrót do naszego kraju, konieczny może okazać się specjalistyczny transport medyczny helikopterem lub karetką. Taka usługa jest bardzo droga – jej koszt może sięgnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli nie mamy wykupionej polisy, będziemy musieli pokryć wszelkie koszty z własnej kieszeni.
 • NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, będzie przydatne, jeżeli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zwróci nam koszty poniesione w wyniku nieszczęśliwych, nieprzewidzianych zdarzeń czy wypadków.
 • OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej uchroni przed wysokimi kosztami, jakie zmuszona jest ponieść osoba odpowiedzialna za szkody wyrządzone osobom trzecim lub ich mieniu.
 • Ubezpieczenia bagażu podróżnego – to zwrot kosztów w razie kradzieży lub uszkodzenia naszego bagażu podczas zagranicznej podróży. Szczególnie ważne, gdy przewozimy ze sobą drogi sprzęt, na przykład elektroniczny.

Jeśli chcesz wybrać najlepszą polisę dla siebie i swojej rodziny na wakacje, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń na wyjazd. Pozwoli on porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli i wybrać taką, która ostatecznie najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Porównanie cen zakupu 8-dniowych ubezpieczeń turystycznych w przypadku urlopu w Europie

Zakres ochronyNajtańsze ubezpieczenie turystyczneOptymalne ubezpieczenie turystyczne
Koszty leczenia42 795 zł600 000 zł
Koszty ratownictwa600 000 zł
NNW8 599 zł50 000 zł
OC w życiu prywatnym150 000 zł
Ubezpieczenie bagażu856 zł1500 zł
Usługi AssistanceW ramach kosztów leczenia (zakres podstawowy)usługi Assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Cena polisy20,55 zł58,16 zł

Za dopłatą w niektórych towarzystwach można rozszerzyć polisę turystyczną o tzw. klauzulę alkoholową – taka opcja jest dostępna w naszym kalkulatorze ubezpieczeń na podróż. Zakresem ochrony obejmuje koszty leczenia oraz NNW. Oznacza to, że w razie wypadku w stanie nietrzeźwości ubezpieczyciel sfinansuje udzieloną poszkodowanemu pomoc medyczną oraz wypłaci odszkodowanie w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe lub uprawiające sporty ekstremalne muszą pamiętać o konieczności rozszerzenia zakresu ochrony od tego typu ryzyk.

Gdzie na wakacje 2021 - Co warto wiedzieć planując urlop?
 1. Lockdown ogłoszony w Polsce nie zabrania wyjeżdżania z kraju.
 2. Po powrocie trzeba jednak liczyć się z koniecznością odbycia 10-dniowej kwarantanny lub przedstawieniem negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2.
 3. Do niektórych krajów Europy i świata można wjechać bez konieczności wykonywania testu i nakazu wykonywania.
 4. Planując podróż w dobie pandemii, warto zadbać by ubezpieczenie turystyczne z Covid gwarantowało pokrycie kosztów leczenia w razie zachorowania na koronawirusa.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtas
15 dni temu

My właśnie się szykujemy do Szwajcarii. Czekaliśmy do ostatnich dni na zmiany w rozporządzeniach, bo sytuacja i co do kwarantanny i co do testów jest baaardzo dynamiczna. Ostatecznie jutro idziemy do laboratorium diagnostyki na test. To must have by wleciec do Szwajcarii bez izolacji