Gdzie pojechać na wakacje w listopadzie 2022 roku?

Opublikowano: 2021-10-01 (aktualizacja 2022-06-17, godz. 9:26)

Planujesz wakacje w listopadzie? Doskonały pomysł! Pod koniec roku ceny biletów spadają, turystów jest znacznie mniej, a ucieczka w ciepłe kraje może okazać się najskuteczniejszym lekiem na całe zło pogodowe.

Listopadowa aura w polskich warunkach klimatycznych często oznacza deszcz, wiatr i chłód. Nic przyjemnego. To wtedy zaczynamy wspominać letnie słoneczne dni i wysoką temperaturę. Z utęsknieniem zerkamy na kalendarz, licząc ile jeszcze zostało nam do pierwszych wiosennych podrygów. Z przyjemnością przygotowaliśmy mini przewodnik, który udowadnia, że ucieczka od zimy może okazać się jedną z najprzyjemniejszych tego roku.

Nawet jeśli gorąca herbata i gruby koc są w stanie zniwelować skutki listopadowej chlapy, to istnieje sposób dużo bardziej efektywny. Wakacje w listopadzie mogą oznaczać niezwykle przyjemną zmianę, podczas której szybko zapomnimy o szarości za oknem. Gdzie zaplanować taki wyjazd? Jak go zorganizować i na co się przygotować? Gdzie z paszportem, a gdzie bez? Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Gdzie polecieć w listopadzie 2021 r.?

Średnia obszarowa temperatura powietrza w listopadzie 2020 r. w Polsce wynosiła 5,6°C. Jeśli porównamy tę wysokość z temperaturami dochodzącymi do (a często i przekraczającymi) 30°C, to mamy tylko jeden z wielu powodów, dla których listopad to doskonały miesiąc na wakacje.

Pytanie jednak, jaki kierunek wybrać na listopadowy wyjazd? Możliwości jest bardzo dużo, ale kilku propozycjom postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej i przeanalizować je pod kątem jesiennej turystyki. Każdy z kierunków prezentuje cały wachlarz możliwości, pośród których miłośnicy zróżnicowanego spędzania urlopu na pewno znajdą coś dla siebie.

Egipt na wakacje w listopadzie

Arabska Republika Egiptu kryje w swoich zakamarkach nie tylko imponujące krajobrazy, ale i niesamowite dziedzictwo faraonów, które spójnie przeplata się ze sztuką współczesną. Niezwykła kultura egipska od lat wabi turystów z całego świata, rozkochując w sobie każdego, kto postanowi, choć na kilka dni postawić nogę na afrykańskiej ziemi.

Raport dostępny na rankomat.pl „Wakacje z obostrzeniami. Jak Polacy spędzili lato 2021”, pokazuje, że Egipt w 2021 roku znalazł się na 14 miejscu najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. I chociaż w zestawieniu zdecydowanie królowały państwa europejskie, to Egipt wciąż dla wielu urlopowiczów stanowi wymarzony cel podróży. Po sezonie wakacyjnym, kiedy liczba podróżujących maleje, spadają również ceny za bilet samolotowy.

Zobaczmy, jak wygląda przykładowa cena biletu dla jednej osoby do Egiptu. Pobyt tygodniowy w terminie 15.11.2021 – 22.11.2021. Cena w obie strony.

Przykładowe ceny biletów do Egiptu w listopadzie

Kierunek Przesiadka Wylot Linia Lotnicza Cena
Egipt, Hurghada Stambuł Warszawa, Okęcie Turkish Airlines 1 386 zł
Egipt, Hurghada Moskwa Warszawa, Okęcie Aeroflot 1 888 zł
Egipt, Hurghada Moskwa Warszawa, Okęcie Aeroflot 1 933 zł
Egipt, Hurghada Stambuł Warszawa, Okęcie LOT 1 934 zł

Opracowanie: PolisaTurystyczna.pl

Co zobaczyć w Egipcie w listopadzie?

W listopadzie kończą się ciepłe dni powyżej 28°C, co nie zmienia jednak faktu, że temperatury wciąż utrzymują się na wysokim poziomie 25°C – 28°C. Nieco bardziej znośna aura w miesiącach jesiennych pozwala na swobodniejsze zwiedzanie i większy spokój, nawet w punktach na ogół obleganych przez turystów.

Egipt jest symbolem piramid, niezwykłych archeologicznych znalezisk oraz zapierającej dech w piersiach architekturze terenu. Kraj faraonów kryje w sobie fascynujące lokalizacje i tajemnice, które na długo pozostają w pamięci zwiedzających.

Warto zobaczyć w Egipcie:

 • Piramidy w Gizie – czyli jedna z największych zagadek ludzkości. Słynne grobowce faraonów, które dziś stanowią punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Egiptu.
 • Wielki Sfinks – wykuty w monolitycznej skale posąg, znajdujący się na terenie kompleksu Piramid w Gizie. Wybudowany prawdopodobnie na rozkaz faraona Chefrena.
 • Luksor – miasto leżące w południowym Egipcie, nad brzegiem Nilu. Największe światowe muzeum na otwartej przestrzeni, w którym można podziwiać ruiny pozostałe po starożytnej cywilizacji.
 • Świątynia Hatszepsut – zwana również „Świątynią Milionów Lat”. Imponująca budowla sakralna, wzniesiona u stóp gigantycznej ściany skalnej w Deie el-Bahari.
 • Muzeum Egipskie w Kairze – założone w 1835 roku muzeum, które gromadzi największe kolekcje sztuki i historii starożytnego Egiptu.
 • Chan al – Chalili – targowisko w centrum Kairu, które stanowi jedną z największych atrakcji dla europejskich turystów, ale i samego Egiptu. Centrum sklepów, kawiarni, restauracji i stoisk, na których można nabyć symboliczne egipskie pamiątki.

To jedynie początek bardzo długiej listy, z której koniecznie trzeba skorzystać, będąc w dolinie Nilu. Egipt to zdecydowanie jeden z najbardziej egzotycznych i interesujących kierunków, jakie warto rozpatrzeć, planując listopadowe wakacje.

Egipt w dobie pandemii

Pamiętaj, że:

 • Od 1 września 2020 roku wszyscy podróżujący do Egiptu zobligowani są do okazania negatywnych wyników testów RT-PCR na obecność COVID-19 przetłumaczonych na język angielski lub język arabski, a badanie powinno być przeprowadzone w okresie nie dłuższym niż 72 godziny przed planowanym czasem wylotu samolotu lecącego bezpośrednio do Egiptu
 • Od 18 czerwca 2021 r. względem osób przybywających do Egiptu, cudzoziemców i Egipcjan, będzie akceptowane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR z wydrukowanym kodem QR „zamiast pieczątki laboratoryjnej”.
 • Egipskie służby medyczne akceptują tylko świadectwa otrzymania szczepień przeciwko COVID-19, które zostały zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia i Egipski Urząd ds. Leków: Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinopharma, Sinovac, Sputnik, Johnson & Johnson. Podróżujący otrzyma zgodę na wjazd na terytorium Egiptu, gdy z świadectwa będzie wyraźnie wynikało, że druga dawka szczepionki została przyjęta na 14 dni przed podróżą do Egiptu (dotyczy Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinopharma, Sinovac, Sputnik) albo pierwsza dawka szczepionki została przyjęta na 14 dni przed podróżą do Egiptu (dotyczy Johnson & Johnson).

Wjazd do Egiptu

 • Aby wjechać do Egiptu, musisz mieć wizę. Obywatel Polski może przed przyjazdem do Egiptu starać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku w Egipcie lub elektronicznie przez stronę internetową: https://www.visa2egypt.gov.eg/.
 • Opłaty za wizę do Egiptu wynoszą 25 USD (wiza jednokrotna) i 60 USD (wiza wielokrotna). Wizy turystyczne wydawane są na 30 dni. Paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy od dnia wjazdu do Egiptu. Jeśli Twój paszport zostanie uszkodzony lub go stracisz, powinieneś:
  • zgłosić ten fakt na policję,
  • zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego,
  • wystąpić do tutejszego urzędu MSW (Kair, Abbasiya), aby dostać potwierdzenie wjazdu do Egiptu oraz wizę wyjazdową. Wiza taka jest ważna przez 7 dni. Nie można bez niej wyjechać z Egiptu.

Urlop listopadowy w Kenii

Pozostańmy na wschodniej części kontynentu. Planując krótkie listopadowe wakacje, warto rzucić okiem na to, co ma nam do zaoferowania Kenia, często określana mianem „Bramy Afryki” lub „Kolebki Ludzkości”.  

Ten niesamowity kraj leżący na równiku, tuż nad Oceanem Indyjskim, charakteryzuje się przede wszystkim niesamowitym krajobrazem, urzekającym już od pierwszego spotkania. To tutaj marzenia o zobaczeniu safari spełniają się, często też przechodzą najśmielsze oczekiwania turystów.

Kenia to państwo, które w tej części Afryki rozwija się najprężniej, zachowując przy tym ustabilizowaną sytuację polityczną. Wysoka jakość usług, doskonała infrastruktura turystyczna, rozbudowane kompleksy hotelowe i cały wachlarz atrakcji, jaki otwiera się przed przyjezdnymi, to doskonałe rozwiązanie na ucieczkę przed jesienną aurą w Polsce.

Przykładowe ceny biletów do Kenii w listopadzie

Kierunek Przesiadka Wylot Linia Lotnicza Cena
Kenia, Nairobi Amsterdam Warszawa, Okęcie KLM 3 012 zł
Kenia, Nairobi Doha Warszawa, Okęcie Qatar Airways 3 103 zł
Kenia, Nairobi Amsterdam Warszawa, Okęcie KLM 3 388 zł
Kenia, Nairobi Monachium, Frankfurt Warszawa, Okęcie Lufthansa, 3 470 zł

Opracowanie: PolisaTurystyczna.pl

Średnia temperatura powietrza w listopadzie w ciągu dnia to 31°C, a w nocy 24°C. Skąpana w promieniach słonecznych Kenia to świetna propozycja zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i leniwego ładowania baterii.

Co zobaczyć w Kenii w listopadzie?

Punkty, które warto uwzględnić w planach listopadowych wakacji w Kenii to:

 • Park Narodowy Jeziora Nakuru – królestwo flamingów i esencja kenijskiego piękna. Park został założony w 1961 roku i obecnie zajmuje powierzchnię 184 km². Ta imponująca powierzchnia to 550 gatunków roślinności z największym na afrykańskim kontynencie lasem wilczomlecza kandelabrowego.
 • Rafy koralowe – w krystalicznie przejrzystym i ciepłym Oceanie Indyjskim znajduje się jeden z najpopularniejszych punktów dla entuzjastów nurkowania – Morski Park Narodowy Watamu i Malindi. Bogactwo flory i fauny zapewniło temu miejscu tytuł rezerwatu biosfery, uznany przez UNESCO.
 • Mombasa – drugie co do wielkości miasto w Kenii, którego początki sięgają XI wieku. Mombasa kryje w swoich progach historyczne budowle, ale także aquapark, Park Narodowy, farmę krokodyli i wiele, wiele więcej.
 • Rezerwat Shimba Hills National Reserve – miejsce położone w odległości ok. 30 km od Mombasy. Rezerwat jest nie tylko miejscem występowania najrzadszych odmian roślinności, ale i okolicą, w której spotkać można aż 700 słoni afrykańskich.
 • Ruiny miasta Gede – miasto-widmo, które z  nieznanych przyczyn zostało opuszczone przez mieszkańców w XVII wieku. Zachowany obszar obejmują 18 hektarów, a możliwość przejścia śladami szlaku turystycznego pozwala na zwiedzenie ruin po dawnych mieszkańcach.
 • Święte Gaje ludu Majikende – rozpościerają się wzdłuż kenijskiego wybrzeża Oceanu Indyjskiego, w pasie zajmują ok 200 km. W 2008 roku 11 świętych gajów zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako wyjątkowe świadectwo trwałości tradycji kulturowej żywej do dnia dzisiejszego.

Piękno Kenii polega na tym, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Kierunek ten oferuje przyjezdnym mnóstwo atrakcji lądowych i wodnych, otwierając przed nimi wrota do fascynującego świata pełnego niezwykłych stworzeń, niespotykanej roślinności i wyjątkowej architektury.

Ponadto październik i listopad to najlepsze miesiące na wizytę w Parku Narodowym Aberdare, Parku Narodowym Amboseli oraz w Narodowych Parkach Wielkiej Doliny Ryftowej. Sprzyjający klimat i doskonałe warunki pogodowe pozwalają na spokojne zwiedzanie terenów turystycznych. W listopadzie także szczególnie warto zwiedzić Jeziora Wiktorii.

Kenia w dobie pandemii

Pamiętaj, że podróżujący do Kenii:

 • Muszą wypełnić formularz online na stronie (https://ears.health.go.ke/airline_registration/) i okazać wygenerowany kod QR. Zapis ten dotyczy także osób, które podróżują przez Kenię tranzytem.
 • Mają obowiązek okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 96 godzin przed podróżą. Z obowiązku przedstawienia wyniku testu zwolnione są dzieci do lat 5. Dotyczy także osób, które podróżują przez Kenię tranzytem.
 • Od dn. 11 stycznia 2021 r. obowiązuje wymóg posiadania potwierdzenia testu PCR

Z kwarantanny w Kenii zwolnieni są podróżni, którzy przybywają z kraju, w którym ryzyko zarażenia się jest oceniane jako niskie/średnie. Polska jest jednym z tych krajów.

Wjazd do Kenii

Obywatele polscy udający się do Kenii muszą uzyskać wizę pobytową. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują wyłącznie e- wizy, o które można wnioskować (pod adresem https://evisa.go.ke/evisa.html). Z obowiązku uzyskania wizy zwolnione są dzieci w wieku poniżej 16 lat.

Warto tę sprawę załatwić stosunkowo wcześniej, gdyż nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy.

Wakacje w listopadzie bez paszportu

Wielu jesiennych urlopowiczów poszukuje kierunków, w które udać się może przy jak najmniejszym nakładzie organizacyjnym. Nawet jeśli okres oczekiwania na wyrobienie paszportu wynosi jedynie 30 dni, to często zdarza się tak, że to wciąż za mało. Niezależnie od tego, czy tuż przed zaplanowaniem wakacji okazało się, że dokument jest nieważny, czy po prostu nie masz czasu go wyrabiać – warto przyjrzeć się kierunkom bez paszportu.

Gdzie w takiej sytuacji szukać schronienia przed jesienią za oknem? Okazuje się, że można znaleźć rozwiązanie, które zadowoli największych miłośników pełnego słońca i tych, którzy do szczęścia potrzebują 20°C.

Listopadowe wakacje bez paszportu – Wyspy Kanaryjskie

Hiszpański region obejmujący archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego, które położone są na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki.

Te niezwykle atrakcyjne dla turystów wyspy tworzą dwie hiszpańskie prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas. Obie od lat, stanowią synonim wakacyjnej beztroski, zapisując się w pamięci odwiedzających jako obrazek z pięknymi plażami, krystalicznie przejrzystą wodą i słoneczną pogodą.

Chcąc zaplanować jesienne wakacje w tej części świata, wystarczy jedynie dowód osobisty.

Przykładowe ceny biletów na Wyspy Kanaryjskie w listopadzie

Kierunek Przesiadka Wylot Linia Lotnicza Cena
Las Palmas, Hiszpania Amsterdam, Madryt Warszawa, Okęcie KLM 1 297 zł
Las Palmas, Hiszpania Amsterdam Warszawa, Okęcie KLM 1 396 zł
Las Palmas, Hiszpania Amsterdam, Madryt Warszawa, Okęcie KLM 1 410 zł
Las Palmas, Hiszpania Monachium Warszawa, Okęcie Lufthansa 1 411 zł

Opracowanie: PolisaTurystyczna.pl

Wakacje w listopadzie na Wyspach Kanaryjskich. Obowiązkowe atrakcje

Średnia temperatura powietrza na Wyspach Kanaryjskich, w listopadzie wynosi 23°C, co pozwala zarówno na kąpiele w Oceanie, zwiedzanie czy korzystanie z uroków słońca.

Już tydzień pobytu w tych niezwykłych okolicznościach przyrody wystarczy, aby nacieszyć oko niezapomnianymi widokami.

Zatem niezależnie od tego, czy płynie w Tobie krew odkrywcy żądnego przygód, czy nastawiasz się na spokój i zabranie do Polski pięknej opalenizny – Wyspy Kanaryjskie to doskonała propozycja na jesienny urlop.

Co zobaczyć w listopadzie na Wyspach Kanaryjskich?

 • Pico del Teide – aktywny wulkan położony na Teneryfie. Szczyt o wysokości 3718 m n.p.m. i wysokości od dna morza około 7500 metrów może pochwalić się mianem najwyższego w Hiszpanii,jak i na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie.
 • Park Narodowy Timanfaya – znajdujący się na wyspie Lanzarote park, powstał na terenach wulkanicznych, a obecny wygląd zawdzięcza potężnej erupcji w latach 1730 do 1736.
 • Las Canteras – niezwykle urokliwa plaża położona na terenie Las Palmas. Jedno z ulubionych miejsc nie tylko turystów, ale i lokalnej ludności.
 • La Vegueta – historyczna dzielnica Las Palmas, w której znajdują się jedne z najpiękniejszych zabytków – katedra przy Placu św. Anny, Casa de Colón, czy muzeum sztuki współczesnej.
 • Wyspa Fuerteventura – nazywana plażą Wysp Kanaryjskich. Zachwyca turystów doskonałym miejscem do wypoczynku nad brzegiem Oceanu, ale także niezwykłymi punktami widokowymi i architekturą.
 • Pałac Carta – jedna z najwybitniejszych budowli kanaryjskiego baroku, znajdująca się na Teneryfie. Pałac Carta wpisał się tutejszą historię, pełniąc rolę Głównej Siedziby Kapitana Generalnego Wysp Kanaryjskich,  Rządu Cywilnego, a później Hiszpańskiego Banku Banesto. Obecnie jest własnością rządu Wysp Kanaryjskich.

Listopad to jeden z lepszych miesięcy na zwiedzanie Wysp Kanaryjskich –  jest mniej turystów niż w okresie wakacyjnym, hotele są tańsze, a wyspa sama w sobie kryje wiele możliwości.

Hiszpania w dobie pandemii

Pamiętaj, że:

 • Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku pasażerskiego oraz po przybyciu do Hiszpanii.
 • Wszyscy pasażerowie są zobowiązani także do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa.

Wjazd do Hiszpanii

Polscy obywatele mogą wjeżdżać do Królestwa Hiszpanii i przebywać w nim bez wiz do 90 dni, niezależnie od celu pobytu. Aby przekroczyć granicę, musisz mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty.

Portugalia piękna cały rok

Portugalia położona jest w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Stanowi jeden z najpiękniejszych kierunków Starego Kontynentu, a tuż po okresie typowo wakacyjnym jest znacznie spokojniejsza.

To najstarsze państwo w Europie, od 1139 r. posiada granice zdefiniowane w niezmiennym stanie. Pomimo powierzchni 3,3 razy mniejszej niż Polska, co roku przyjmuje tysiące turystów, którzy wielokrotnie wracają, wciąż głodni ciekawej kultury, urokliwych uliczek, pięknych plaż, monumentalnych budowli i przyjaznego nastawienia Portugalczyków.

A to jedynie niewielka część tego, co możemy zastać, odwiedzając ten niezwykły kraj.

Przykładowe ceny biletów do Portugalii w listopadzie

Kierunek Przesiadka Wylot Linia Lotnicza Cena
Lizbona, Portugalia Monachium Warszawa, Okęcie Lufthansa 533 zł
Lizbona, Portugalia Monachium Warszawa, Okęcie Lufthansa 551 zł
Lizbona, Portugalia Monachium Warszawa, Okęcie Lufthansa 560 zł
Lizbona, Portugalia Zurych Warszawa, Okęcie Swiss 625 zł

Opracowanie: PolisaTurystyczna.pl

Przykładowe ceny biletów do Portugalii, w obie strony zaczynają się już od ceny poniżej 700 zł.

Pośród ofert last minute w listopadzie można znaleźć jeszcze bardziej atrakcyjne cenowo rozwiązania, dzięki czemu finalny koszt całego wyjazdu odczuwalnie maleje.

Portugalia – co zobaczyć na wakacjach w listopadzie?

Portugalia to czarujący dualizm kolorowych miast i pięknych naturalnych pejzaży. Obiektów, które warto zobaczyć, podczas eksplorowania państwa Vasco da Gamy, jest mnóstwo, a każdy z nich pozostawia niezapomniane wrażenia.

 • Lizbona – stolica Portugalii, która skrywa w malowniczych murach niesamowitą historię. Oceanarium, Muzeum Calouste Gulbenkiana, Torre de Belém czy place skąpane w zielonych ścieżkach to tylko niewielka część tego miasta.
 • Latarnia Morska w Lagos – wybudowana na szczycie klifu, otoczona palmami, to jedna z najbardziej popularnych atrakcji tutejszego regionu.
 • Klasztor Hieronimitów – ogromny kompleks klasztorny, zbudowany w I połowie XVI wieku. Uznany za perłę stylu manuelińskiego.
 • Sintra – jedno z gminnych miast w dystrykcie Lizbony. Sintra charakteryzuje się kolorowymi budowlami, zamkami położonymi na różnych wysokościach oraz tajemniczymi ogrodami.
 • Park Narodowy Arrabida – położony w odległości 40 km na południe od Lizbony jest piękną przeciwwagą dla zgiełku miasta. Idealny teren do pieszych i rowerowych wycieczek, na którym zaobserwować można niespotykaną, dziką przyrodę.
 • Park Narodowy Peneda-Gerês – jedyny w Portugalii park, posiadający status parku narodowego. Ponad 700 kilometrów kwadratowych w północno-wschodniej części Portugalii, w regionie Minho, to skaliste tereny, górskie krajobrazy, doliny oraz krystalicznie czyste wodospady.

Średnia temperatura w Portugalii w listopadzie to 17°C, dzięki czemu zwiedzanie staje się zdecydowanie mniej uciążliwe niż w pełnym słońcu.

Wakacje w Portugalii jesienną porą mogą obfitować w moc atrakcji, wśród których każdy znajdzie rozrywkę na miarę indywidualnych wymagań.   

Portugalia w czasie pandemii

Osoby podróżujące z Polski muszą:

Wjazd do Portugalii

Do Portugalii wjedziesz na podstawie ważnego paszportu (bez wizy) lub dowodu osobistego. Możesz przebywać w kraju do 90 dni w dowolnym celu.

Chorwacja nie tylko latem

Chociaż może wydawać się, że Chorwacja to kierunek, który sprawdza się głównie w czasie wakacyjnym, to podczas urlopu listopadowego równie warto go przeanalizować.

Destynacja ta z każdym kolejnym sezonem bije rekordy odwiedzających turystów, stając się powoli obowiązkowym punktem, na liście każdego szanującego się turysty. Jak się okazuje, adriatyckie państwo nie tylko w trakcie ścisłego okresu turystycznego ma wiele do zaoferowania.

Puste uliczki, dostępność miejsc w restauracjach, spokojne plaże, cisza – to Chorwacja po sezonie, wciąż atrakcyjna i ciekawa.

Przykładowe cena biletów do Chorwacji w listopadzie

Temperatura w Chorwacji, w ciągu dnia listopadowego spada do 14°C. Warto jednak zauważyć, że podczas kiedy maleją temperatury, zmniejsza się również cena biletów.

Kierunek Przesiadka Wylot Linia Lotnicza Cena
Chorwacja, Split Zagrzeb Warszawa, Okęcie LOT, Croatia Airlines 775 zł
Chorwacja, Split Zagrzeb Warszawa, Okęcie LOT, Croatia Airlines 834 zł
Chorwacja, Split zagrzeb Warszawa, Okęcie LOT 894 zł
Chorwacja, Split Zagrzeb, Frankfurt Warszawa, Okęcie Lufthansa 1 029 zł

Opracowanie: PolisaTurystyczna.pl

Przykładowe ceny biletów można kupić już za mniej niż 800 zł, mając na uwadze fakt, że oferty last minute są jeszcze tańsze.

Co zobaczyć na listopadowych wakacjach w Chorwacji?

Chorwacja niezależnie od pory roku, na przyjezdnych robi tak samo ogromne wrażenie.

Atrakcje turystyczne, które szczególnie zasługują na uwagę to:

 • Dubrownik – jedno z najpiękniejszych miast w basenie Morza Śródziemnego. Otoczony z trzech stron wodami Adriatyku prezentuje przed turystami niepowtarzalny czar klimatycznych uliczek, niesamowitej architektury, muzeów i plaż.
 • Park Narodowy Jezior Plitwickich – położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Założony w 1949 roku, do dziś rozkochuje w sobie przybyszy z całego  świata.
 • Rovinj – czyli „mała Wenecja”. Urokliwe portowe miasteczko, które przypomina włoski klimat.
 • Pula – położone na południowym skraju półwyspu Istria nad Morzem Adriatyckim. Idealny kierunek dla entuzjastów zabytkowych budowli i historii.
 • Pałac Dioklecjana w Splicie – rezydencja cesarza Dioklecjana zbudowana na przełomie III i IV wieku jako obronna willa przeznaczona na jego siedzibę po abdykacji. Obecnie kompleks pałacowy stanowi centrum Splitu.
 • Lokrum – niewielka wyspa położona na Morzu Adriatyckim. Ze względu na bogatą faunę i florę, wyspa uzyskała status rezerwatu przyrody. Można zobaczyć tu drzewka laurowe, drzewa oliwne, pinie czy cyprysy w naturalnym środowisku.

Chorwacja w czasie pandemii

Pamiętaj, że:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen lub państw stowarzyszonych Strefy Schengen  jest posiadanie Unijnego Certyfikatu COVID. Osoby, które nie posiadają certyfikatu COVID będą mogły wjechać pod warunkiem, że na granicy okażą:

 • nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE i wykonywane w laboratoriach
 • nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm).
 • nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu jednej dawki szczepionki Janssen (Johnson&Johnson) – pod warunkiem, że od przyjęcia tej dawki upłynęło 14 dni.
 • zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 270 dni.
 • potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni lub 22 do 84 dni jeśli przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca.
 • zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że przebyły COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 270 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh.

Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi Unijny Certyfikat Covid lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami, lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

Bezpieczne wakacje w listopadzie? To możliwe!

Nagła choroba? Kradzież bagażu? Nieplanowane kłopoty? Wszystkie te wydarzenia niosą za sobą emocje, których z pewnością chcemy uniknąć na urlopie. Oczywiście nie można przewidzieć wszystkiego, ale w większości przypadków możemy po prostu pomóc samym sobie, reagując odpowiednio wcześniej.

Dlatego najlepszym, ale i najprostszym rozwiązaniem jest zakup polisy turystycznej. Stosunkowo niewielkie wydatek, który zapewnia mnóstwo korzyści, pozwalających na zachowanie spokoju w wydawać by się mogło mało przyjemnych sytuacjach.

Zobaczmy, jak wyglądają cenowo ubezpieczenia turystyczne dla turystów udających się do poszczególnych krajów z naszego zestawienia.

Listopadowy tydzień wakacji. Koszt ubezpieczenia turystycznego:

Polisa na 7-dniowy wyjazd do Egiptu dla 1 osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
31,36 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 114
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
32,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres ochrony 5/7
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
43,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł COVID-19 Zakres 5/7
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
46,48 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł COVID-19 Zakres 3 / 7 OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 60
Polisa na 7-dniowy wyjazd do Egiptu dla 1 osoby
AXA
31,36 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 114
Proama
32,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres ochrony 5/7
Generali
43,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł COVID-19 Zakres 5/7
Nationale-Nederlanden
46,48 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł COVID-19 Zakres 3 / 7 OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 60
Polisa na 7-dniowy wyjazd do Kenii dla 1 osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
36,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres 5/7
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
41,76 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
46,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł COVID-19 Zakres 5/7
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
46,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 50 000 zł COVID-19 Zakres ochrony 5/7
Polisa na 7-dniowy wyjazd do Kenii dla 1 osoby
Proama
36,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres 5/7
AXA Assistance
41,76 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Proama
46,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł COVID-19 Zakres 5/7
Generali
46,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 50 000 zł COVID-19 Zakres ochrony 5/7
Polisa na 7-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 1 osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
29,92 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł COVID-19 Zakres 6/7 Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 938 zł
Ratownictwo
32 178 zł
Bagaż
0 zł
0,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 83
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
31,36 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
32,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres 5 / 7
Polisa na 7-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 1 osoby
Allianz
29,92 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł COVID-19 Zakres 6/7 Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
0,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 938 zł
Ratownictwo
32 178 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 83
AXA
31,36 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Proama
32,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres 5 / 7
Polisa na 7-dniowy wyjazd do Portugalii dla 1 osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
29,92 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł COVID-19 Zakres 6/7
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 938 zł
Ratownictwo
32 178 zł
Bagaż
0 zł
31,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 83
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
31,36 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
46,48 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 15 000 zł COVID-19 Zakres 3 / 7 Sporty objęte polisą: 60 OC sportowe: 150 000 zł
Polisa na 7-dniowy wyjazd do Portugalii dla 1 osoby
Allianz
29,92 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł COVID-19 Zakres 6/7
Signal Iduna
31,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 938 zł
Ratownictwo
32 178 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 83
AXA Assistance
31,36 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Nationale-Nederlanden
46,48 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 15 000 zł COVID-19 Zakres 3 / 7 Sporty objęte polisą: 60 OC sportowe: 150 000 zł
Polisa na 7-dniowy wyjazd do Egiptu dla 1 osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
29,92 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł COVID-19 Zakres 6/7 Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 938 zł
Ratownictwo
32 178 zł
Bagaż
0 zł
31,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł COVID-19 Zakres 3/7
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
31,36 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Europa
Koszty leczenia
137 907 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
36,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres 3 / 7 Sporty objęte polisą: 10
Polisa na 7-dniowy wyjazd do Egiptu dla 1 osoby
Allianz
29,92 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł COVID-19 Zakres 6/7 Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
31,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 938 zł
Ratownictwo
32 178 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł COVID-19 Zakres 3/7
AXA Assistance
31,36 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Europa
36,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 907 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres 3 / 7 Sporty objęte polisą: 10

Wygodny zakup ubezpieczenia na polisaturystyczna.pl zajmuje kilka minut, a możliwość porównania ofert kilkunastu ubezpieczycieli, zapewnia wybór rozwiązania najlepiej dostosowanego do indywidualnych potrzeb i danej sytuacji.

Jak więc widać, wakacje w listopadzie to skuteczna ucieczka przed szarą rzeczywistością naszej nie do końca złotej jesieni. Odpowiednio zaplanowany wyjazd, wraz z zabezpieczeniem się na wypadek różnych sytuacji, może być najlepiej wspominanym wypadem w ciągu kilku lat. 

Pytania i odpowiedzi

 1. Czy są jakieś miejsca w Egipcie, do których lepiej się nie wybierać?

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże na półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk), na Pustynię Zachodnią, w tym do rejonu oaz, a także na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, a także do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem).
 2. Czy każdy kto wybiera się do Kenii musi mieć wizę?

  Z obowiązku uzyskania wizy zwolnione są dzieci w wieku poniżej 16 lat.
 3. Czy prywatne wizyty medyczne w Chorwacji są drogie?

  Koszt prywatnej standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 30-40 euro, a pobytu w szpitalu ok. 65 euro na dobę (bez kosztów ewentualnej operacji oraz leków).Wakacje w Listopadzie 2021 - Co warto wiedzieć?
 1. Każdy z kierunków wyjazdu listopadowego 2021 r., prezentuje cały wachlarz możliwości, pośród których miłośnicy zróżnicowanego spędzania urlopu na pewno znajdą coś dla siebie.
 2. Kierunki, na które jesienni turyści decydują się najczęściej to Egipt, Kenia, Hiszpania, Portugalia, Chorwacja.
 3. Przed wyjazdem należy na bieżąco śledzić sytuację związaną z pandemią. Każde z państw ma własne restrykcje dotyczące zasad wjazdu.
 4. Obowiązkowo przed każdym wyjazdem trzeba zadbać o polisę ubezpieczeniową.
 5. Polisa ubezpieczeniowa to stosunkowo niewielki wydatek, który pozwala na zachowanie spokoju i czerpanie z urlopu jak najwięcej relaksu i odpoczynku.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments