Wakacje na Teneryfie – co warto wiedzieć?

Opublikowano: 2021-02-15 (aktualizacja 2021-02-15, godz. 9:23)

Należąca do Wyspy Kanaryjskich Teneryfa to wymarzony kierunek urlopowy niemal każdego turysty.  Wakacyjna podróż życia to jednak również ryzyko wielu nieprzewidzianych sytuacji.

Teneryfa to należąca do Hiszpanii, położona na Oceanie Atlantyckim wyspa, największa, najliczniej zamieszkana z całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. To również jedna z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów wysp tego terenu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Teneryfa przynależy do Hiszpanii, a więc należy do Unii Europejskiej. Walutą, jaka obowiązuje na wyspie, jest euro, a urzędowym językiem – hiszpański.

Atrakcje na Teneryfie – co warto zobaczyć?

 • Wulkan Teide i park narodowy Parque Nacional de Las Cañadas del Teide – najwyższe wzniesienie w Hiszpanii, na które można wjechać specjalną kolejką linową. W całym parku, poza niesamowitymi widokami, znjdziemy szlaki turystyczne, rzadkie gatunki roślin, skałę Roque Cinchado oraz wygasły wulkan.
 • Parki rozrywki – gwarantują świetną zabawę zwłaszcza dla rodzin wyjeżdżających na urlop z dziećmi. Siam Park to największy wodny tematyczny park w Europie. W Aqualand Costa Adeje poza basenami znaleźć można delfinarium. Jungle Park to z kolei miejsce, w którym poznać można egzotyczną przyrodę, a także wiele gatunków rzadkich zwierząt. Warty uwagi jest także rezerwat przyrody  Barranco del Infierno, czyli bogactwo flory i fauny w towarzystwie wodospadu.
 • Wąwóz Masca i rezerwat Parque Rural de Teno – bogaty krajobrazowo obszar, przepełniony tropikalnym lasem i charakterystyczną dla regionu, wiejską architekturą. Znajduje się tu między innymi muzeum, centrum rękodzielnictwa, a także charakterystyczne Smocze Drzewo (Drago Milenario). Nieopodal znajdziemy również wiele winnic i skaliste klify Acantilados de Los Gigantes.
 • Santa Cruz de Tenerife – nowoczesna metropolia, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. Jest tu również wiele parków z tropikalną roślinnością, jak na przykład znany Parque García Sanabria. Warta odwiedzenia jest również słynna plaża Playa de Las Teresitas, znajdująca się w dzielnicy. Tutaj również odbywa się drugi najsłynniejszy karnawał w Hiszpanii.

Kiedy jechać na Teneryfę? 

Choć zdecydowana większość polskich turystów decyduje się na urlop na Teneryfie w okresie letnim, wyspa ma wiele do zaoferowania również przez pozostałą część roku.

Faktycznie od czerwca do sierpnia temperatury są tam najwyższe, co sprzyja kąpielom i opalaniu. Temperatura wody jest wtedy zdecydowanie wyższa, osiągając czasem ponad 20 stopni Celsjusza. Okres letni to jednak również tłumy turystów i wyższe ceny.

Okres wiosny i jesieni to również dobry moment na podróż. We wrześniu temperatura nadal jest wysoka, a woda ciepła. Podobnie październik – wtedy temperatury wciąż sięgają ponad  20 stopni Celsjusza. Interesującym wyborem będzie kwiecień, ponieważ właśnie wtedy na Teneryfie widać całe piękno jej roślinności.

Zimą na wyspie jest bezwietrznie i ciepło, nierzadko na tyle, by spokojnie leżeć na plaży w promieniach słońca. Wtedy ilość turystów jest również zdecydowanie mniejsza. 

Warunki pogodowe na Teneryfie

Klimat Teneryfy można określić jako subtropikalny. Ścierają się tu dwa morskie prący – ciepły i chłodny, przez co temperatura oceanu waha się w granicach 20-25 stopni Celcjusza. Podzielony przez górskie pasmo Pico del Teide teren jest zróżnicowany klimatycznie.

Klimat teneryfy jest jednak łagodny praktycznie przez cały rok. Nie ma tu ani przesadnie upalnego lata ani mroźnej zimy. Temperatury są raczej wysokie, w okresie zimowym wynoszą około 17-20 stopni Celcjusza, latem około 24-34 stopni.

Północ i południe wyspy różnią się od siebie nieco klimatem. Zdecydowanie większy procent opadów deszczu ma miejsce po stronie północnej, którą cechuje również większa wilgotność powietrza i mniejsza ilość słońca. 

Ciekawym zjawiskiem klimatycznym jest tak zwana calima, czyli drobiny piasku i piaskowy pył o dużej gęstości, które niesione są przez wiejący znad Sahary sirocco.

Jak dostać się na wyspę?

Na Teneryfę najłatwiej dostać się samolotem. Wylądować można na jednym z dwóch lotnisk. Podróż takim sposobem z Polski potrwa około pięciu-sześciu godzin. Na wyspę można dostać się bowiem bezpośrednio z kilku większych, polskich miast.

Jeśli planujemy podróż samochodem, możemy skorzystać z promu, który przetransportuje nas na wyspę. Taka opcja daje możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc podczas drogi, jednak jest droższa, mniej komfortowa i o wiele dłuższa.

Ceny na Teneryfie

W związku z tym, że Teneryfa terytorialnie przynależy do Hiszpanii, obowiązującą na wyspie walutą jest euro. Jego kurs oscyluje z reguły w okolicach 4 PLN.

Jeśli chodzi o zakres cen podstawowych produktów, są one nieco wyższe niż w Polsce. Oczywiście wiele zależy od dokładnej lokalizacji i miejsca, w którym robimy zakupu. Im bliżej ośrodków turystycznych, tym wyższe ceny. Podobnie – wybierając większe, sieciowe markety, zapłacimy mniej niż w lokalnych, małych sklepikach.

Warto pamiętać, że Teneryfa znajduje się w strefie wolnocłowej, dlatego można tam kupić taniej na przykład alkohol, kosmetyki czy perfumy.

Przykładowe ceny podstawowych produktów spożywczych i higienicznych:

 • Mała butelka wody – około 0,5 euro
 • Duża butelka wody – około 1,4 euro
 • Chleb – około 3 euro
 • Wędlina w paczce – około 1,5-2 euro
 • Jajka – około 1 euro
 • Mięso z kurczaka – 5 euro/kg
 • Papier toaletowy – 6 euro
 • Mydło w płynie – 2 euro
 • Szampon – 3-6 euro

Bezpieczeństwo – na co uważać na Teneryfie?

Teneryfa jako wyspa typowo wakacyjna i turystyczna jest raczej bezpiecznym miejsce. Wybierając ją jako kierunek podróży, należy mieć jednak na uwadze pewne podstawowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, których warto przestrzegać.

Jeśli chodzi o szeroko rozumianą przestępczość, na Teneryfie możemy czuć się bezpiecznie. Rzadko dochodzi tam do napadów czy innych aktów przemocy, zwłaszcza w stosunku do turystów.

Do największych zagrożeń należą kradzieże kieszonkowe i kradzieże rzeczy pozostawionych bez opieki w samochodzie, zwłaszcza jeśli jest to samochód z wypożyczalni, co sugeruje potencjalnym złodziejom, że jego kierowca nie jest mieszkańcem wyspy.

EKUZ na Teneryfie – dlaczego to nie wystarczy?

Ponieważ teneryfa przynależy do Hiszpanii, turyści z Europy na jej terenie objęci są podstawową ochroną zdrowotną. Gwarantuje ją Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Daje ona prawo do skorzystania z usług pierwszej pomocy medycznej na zasadach obowiązujących w danym kraju, w publicznych placówkach medycznych. Kartę taką można w prosty i szybki sposób wyrobić krótko przed planowanym wyjazdem.

EKUZ nie zapewnia jednak pełnej ochrony wyjeżdżającym na Teneryfę turystom. Wszelka specjalistyczna pomoc, prywatne wizyty lekarskie, zlecone badania, zabiegi, operacje, środku medyczne czy przepisane przez lekarza leki, to koszt, który najpewniej będziemy musieli ponieść dodatkowo.

Koszty leczenia na wyspie są natomiast wysokie. Wizyta u specjalisty to koszt nawet kilkudziesięciu euro, a transport medyczny czy transport poszkodowanej/chorej osoby do kraju może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy!

Jak wybrać ubezpieczenie na Teneryfę?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Teneryfę należy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze indywidualne potrzeby i plany.

Wpływ na zakres ubezpieczenia ma to, czy wyjeżdżamy na wyspę typowo turystycznie, czy planujemy spędzać czas aktywnie, jaką porę i część rok wybieramy, a nawet to, jak długi pobyt planujemy.

Niezależnie od okoliczności, każda polisa turystyczna powinna w sobie jednak zawierać kilka najważniejszych elementów:

 • Koszty leczenia – najistotniejszy element każdej turystycznej polisy. Leczenie poza granicami Polski jest bardzo kosztowne, a EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony w tym zakresie. Dlatego też, aby zabezpieczyć się przed ponoszeniem wysokich kosztów, należy zadbać, aby suma gwarantowana tego ubezpieczenia była odpowiednio wysoka.
 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – dzięki niemu uzyskamy zwrot takich kosztów jak koszty rehabilitacji czy leczenia, jeśli w trakcie urlopu doznamy uszczerbku na zdrowiu.
 • Assistance – to gwarancja podstawowej, szybkiej pomocy w przypadku nagłego, nieszczęśliwego zdarzenia lub wypadku.
 • OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) – zapewni ochronę przed wydatkami wynikającymi z konieczności zadośćuczynienia i rekompensaty za wszelkie szkody, których z naszej winy doznały osoby trzecie.
 • Ubezpieczenia bagażu – będzie przydatne szczególnie wtedy, gdy przewozimy ze sobą kosztowny sprzęt, na przykład elektroniczny czy sportowy.
 • Rozszerzenia – ochroną za dodatkową składką trzeba objąć między innymi sporty zaliczane do wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, choroby przewlekłe czy zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Taką polisę można znaleźć w naszym kalkulatorze. Dostępne są ubezpieczenia już od 2,5 zł dziennie. Każdy sam może wybrać ofertę i dopasować ją do swoich potrzeb i planowanych aktywności.

Co warto wiedzieć?
 1. Teneryfa to wyspa leżąca na Oceanie Atlantyckim należąca do Hiszpanii.
 2. Najlepiej odwiedzać ją od wiosny do jesieni.
 3. Na wyspę można dostać się samolotem.
 4. Na Teneryfie obowiązuje EKUZ, ale nie wystarczy w razie leczenia – warto mieć ze sobą polisę.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments