Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Indonezja – ceny na Bali [2024] i innych wyspach

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-06-14

Indonezja, a szczególnie Bali, to obecnie często wybierany przez Europejczyków kierunek podróżniczy. Można się tam cieszyć piękną przyrodą, wyjątkową atmosferą, a także optymalną temperaturą do wypoczynku, plażowania i zwiedzania. Z jakimi cenami trzeba się liczyć, wybierając ten kierunek? Czy Indonezja jest droga dla Polaków? 

Indonezja to największy wyspiarski kraj na świecie. Składa się na nią ponad 17 000 uznanych oficjalnie wysp. Nieoficjalnie może być ich jednak jeszcze więcej. W niektórych zestawieniach liczby mogą być też niższe. Wiele części kraju stanowi jedynie piasek, a więc po podniesieniu się poziomu wody mogą one tymczasowo znikać pod jej taflą. Aktualnie zamieszkanych wysp jest około 6000. Stolicą państwa jest Dżakarta, położona na wyspie Jawa. Stanowi ona centrum polityczne, gospodarcze i kulturalne całego państwa. 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Kilka słów o Indonezji — co warto wiedzieć? 

Około 85% populacji indonezyjskich wysp (220 milionów osób) to wyznawcy religii muzułmańskiej. Choć kojarzy się ona w większości z krajami arabskimi, to i w tych azjatyckich nie brakuje jej wyznawców. Na Bali dominuje z kolei hinduizm balijski, który wpłynął na ukształtowanie wysp, a także na podejście jej mieszkańców do życia. Wyznacza on rytm dnia, a także ogólny rytm życia. 

Obecnie Indonezja jest bardzo popularnym kierunkiem wśród turystów. Szacuje się, że rocznie odwiedza ją kilkanaście milionów osób z całego świata. Bali jest z kolei wyspą, która wzbudza wśród podróżujących największe zainteresowanie. To lokalizacja idealna na podróż poślubną, zaręczyny, ale nie tylko. Dla Australijczyków jest to idealne miejsce nawet na coroczne wakacje lub na spędzenie okresu emerytury. 

Kiedy wybrać się do Indonezji? 

Indonezję tworzy archipelag wysp, które są od siebie znacznie oddalone. To sprawia, że państwo jest jednym z największych na świecie pod względem powierzchni. Mieszkańcy tego kraju często mawiają Dari Sabang sampai Merauke. Powiedzenie ma odnosić się do tego, że ich kraj rozciąga się od Sabang w prowincji Aceh, aż po Merauke na Papui Zachodniej. W związku z tak dużą rozległością trzeba pamiętać o tym, że w różnych regionach mogą występować inne warunki pogodowe. Przed wyjazdem w konkretne miejsce sprawdź, na co się przygotować w danym okresie. 

Można wyróżnić dwie pory w całej Indonezji: suchą i deszczową. Ta pierwsza co do zasady trwa od maja do września. Temperatury w tym czasie oscylują w okolicach 30oC. Deszczu nie ma praktycznie w ogólnie, a niebo jest słoneczne przez większość dni. Wówczas panują więc idealne warunki do opalania się, kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Wtedy jednak w całej Indonezji jest też najwięcej turystów. To z kolei wpływa bezpośrednio na wysokie koszty noclegów czy atrakcji, a także zatłoczenie przy atrakcjach.

Pora deszczowa występuje od listopada do marca. Październik i kwiecień są okresami przejściowymi między suchymi i mokrymi miesiącami. Wówczas słonecznie dni przeplatają się z tymi pochmurnymi. Kiedy nadchodzi pora deszczowa, temperatury spadają o kilka stopni. Z reguły nie pada cały dzień, a jedynie przez kilkadziesiąt minut. Ulewa ma jednak gwałtowny charakter. Ten okres utrudnia planowanie podróży, ponieważ pogoda może być nieprzewidywalna, a nawet groźna. 

Średnie temperatury w Indonezji

styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
temperatura powietrza w dzień30°C31°C31°C32°C32°C32°C31°C32°C32°C32°C32°C31°C
temperatura powietrza w nocy24°C24°C25°C25°C24°C24°C24°C23°C24°C24°C24°C24°C
Źródło: travelplanet.pl

Jaka jest pogoda na Bali? 

Na Bali przez cały rok jest równie gorąco. Temperatury wynoszą z reguły ponad 27 oC. W sierpniu i wrześniu jest jeszcze cieplej i bardziej sucho. Warunki nie są sprzyjające dla tych, którzy nienajlepiej znoszą upały. Jeśli jesteś jedną z takich osób, wybierz się na wyspę np. w czerwcu lub w lipcu. Temperatura wody i powietrza będzie sprzyjająca, ale nie męcząca. Warto też uważać na listopad i grudzień — wówczas następuje pora deszczowa na wyspie, a więc warunki do zwiedzania, pływania czy plażowania nie są już tak atrakcyjne. 

Ceny na Bali i na innych wyspach — czy się różnią? Co warto wiedzieć? 

Indonezja składa się z około 6000 różnych wysp, które są zaludnione. Niektóre z nich mają turystyczny charakter, jak np. Bali, inne są zamieszkiwane głównie przez tubylców. Z pewnością poszczególne części kraju są zróżnicowane pod wieloma względami. 

Jednym z ważnych aspektów w tym kontekście są właśnie ceny. Im bardziej turystyczna i zaludniona jest dana wyspa, tym z większymi kosztami życia na niej będziesz musiał się liczyć. Jawa, która jest stolicą, i Bali, tak chętnie wybierane przez turystów, mają najwięcej do zaoferowania dla zwiedzających. Wiąże się to jednak jednocześnie z tym, że wymagają większego nakładu finansowego, jeśli chce się tam wybrać na urlop. 

Trzeba uwzględnić również fakt, że rynek kształtuje ceny. Jeśli turyści są w stanie zapłacić więcej, koszty usług, noclegów czy jedzenia rosną. Bali jest bardzo chętnie wybieranym miejscem na wakacje i do życia przez Australijczyków. W związku z tym ceny są kształtowane głównie pod nich — a ci mogą sobie pozwolić na dużo, biorąc pod uwagę koszty życia i zarobki w tym kraju.

Ceny noclegów na Bali i na innych wyspach 

Ceny zarówno w przypadku Bali, jak i innych indonezyjskich wysp, zależą przede wszystkim od lokalizacji. Im bardziej turystyczne miejsce wybierzesz, tym drożej tam będzie. Co ważne, znaczenie w kontekście kosztów noclegu ma również standard. Domy gościnne, ze wspólną łazienką, można wynająć już za 40-50 zł za noc. 

Jeśli zależy Ci na dobrym standardzie (w pokoju z prywatną łazienką, w dobrej lokalizacji), nastaw się na wydatek około 200-300 zł. Za 600-800 zł możesz mieć już z kolei apartament lub klimatyczny domek. Im wyższa cena, tym bardziej luksusowy on będzie. 

Wybierając opcję dla siebie, zastanów się, na czym Ci zależy i jak chcesz spędzać czas. Wiele opcji noclegowych, tych droższych, daje dostęp do plaży czy do basenów dla tych, którzy planują w ten sposób spędzać czas. Jeżeli z kolei stawiasz raczej na zwiedzanie wyspy, może to być dla Ciebie zbędny wydatek, którego po prostu nie opłaca się ponosić. 

Ceny w restauracjach 

Czy na Bali i w całej Indonezji ceny w restauracjach są atrakcyjne dla turystów z Polski? Raczej tak, choć lepiej nie nastawiać się na przesadny optymizm, aby się nie rozczarować. W tym wypadku, podobnie jak w przypadku noclegu, wiele zależy od Twoich oczekiwań odnośnie do standardu. Lokalnych dań na wyspach możesz spróbować za cenę 10-20 zł. Za tę kwotę otrzymasz np. nasi goreng — smażony ryż z warzywami i przyprawami, do którego można też dodać kurczaka czy tofu. 

Jeśli będziesz chciał zjeść kilkudaniową kolację dla dwóch osób, składające się np. z owoców morza, zapłacisz około 150-200 zł. Codzienny posiłek z napojami to koszt około 50-70 zł. Warto też na chwilę zatrzymać się przy napojach. Sama kawa kosztuje około 10 zł w kawiarni. Coca Cola w butelce o pojemności 0,33 l to koszt 6-7 zł. Piwo jest stosunkowo drogie: za 0,5 l lokalnego trunku zapłacisz od 15 zł wzwyż. Z kolei za piwo importowane o pojemności 0,33 l już nawet ponad 20 zł. Drinki również są stosunkowo drogie, jak na ten region — kosztują około 30 zł

Z czego wynika to, że ceny jedzenia są optymalne, a już napojów alkoholowych tak wysokie? Jest to spowodowane regulacjami prawnymi. Indonezja to kraj, w którym dominują muzułmanie. W ich wyznaniu picie procentowych napojów nie jest mile widziane. W związku z tym regulacje nakładają liczne podatki na piwo czy alkohol, aby ich cena zniechęcała do regularnego spożywania. 

Ile kosztuje jedzenie w sklepach i na targach w Indonezji, na Bali? 

Jeśli chcesz wydać mniej na jedzenie, możesz samodzielnie przygotowywać swoje posiłki. W tym celu warto udać się na targ lub do lokalnego sklepu. Tam możesz spodziewać się m.in. następujących cen: 

 • butelka wody 1,5 l — ok. 2 zł
 • 1 kg pomidorów — 6-8 zł
 • 1 kg bananów — 4-5 zł
 • 1 kg ryżu — 5 zł
 • mleko sojowe — 12 zł
 • płatki owsiane (1 kg) — 12 zł
 • awokado (sztuka) — 3-4 zł
 • tofu (250 g) — 5 zł

Warzywa i owoce najbardziej opłaca się kupować na lokalnych targach. Są tam świeże, a do tego mają przystępne ceny — nie są one zawyżone przez marże pośredników sprzedaży. Co ważne, podczas zakupów warto pytać o ceny produktów za kilogram. Za niewielkie ilości z reguły płaci się więcej.  

Koszty atrakcji i zorganizowanych wycieczek w Indonezji, na Bali 

Podróżowanie po Indonezji i po samym Bali jest niezwykłym doświadczeniem. Można tam obcować ze zróżnicowaną przyrodą, a także dziełami sakralnymi zupełnie innymi od tych, które na co dzień spotkasz w Europie. Nie jest to jednak najtańsza przygoda. Wstęp do większości turystycznych miejsc wiąże się z wydatkiem od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Warto mieć to uwadze, planując wyjścia do konkretnych miejsc. Przed zdecydowaniem się na uczestniczenie w takiej wycieczce, upewnij się, że rzeczywiście warto się tam udać. W tym celu najlepiej sprawdzić opinie innych podróżujących. 

Ceny poszczególnych atrakcji prezentują się następująco: 

 • wstęp do świątyni Tanah Lot (Bali) — około 20 zł za dorosłą osobę
 • wstęp do Monkey Forest (Bali) — około 30 zł za osobę dorosłą
 • wynajęcie deski do surfowania — około 20 zł za godzinę
 • zajęcia z jogi — 30-40 zł za godzinę
 • wstęp na wodospady — 5-20 zł (za jeden wodospad)
 • wstęp do kompleksu świątynnego Borobudur (wyspa Jawa) — około 100 zł za osobę dorosłą
 • wstęp do kompleksu Prambanan (Jawa) — około 100 zł za osobę
 • Park Narodowy Komodo — nawet około 500 zł za jednodniową zorganizowaną wycieczkę

Warto sprawdzać ceny w poszczególne dni, a także miesiące, aby dużo zobaczyć i móc przy tym trzymać w ryzach swój budżet. Dobrze też pamiętać, że nie zawsze te najbardziej turystyczne miejsca rzeczywiście mają najwięcej do zaoferowania. Niekiedy te mniej odkryte pozwalają przeżyć znacznie ciekawszą i cenniejszą przygodę w trakcie przejażdżki skuterem po wyspie, niż te zupełnie skomercjalizowane. W związku z dużym zainteresowaniem wyspami Indonezji w ostatnich latach obecnie nawet te, wydawałoby się, najbardziej dzikie miejsca, są w pełni dostosowane do obecności turystów, co zabiera im sporo uroku — a podróżujących niemało kosztuje. 

Koszty podróżowania po wyspach 

Najlepszym środkiem do podróżowania po wyspach jest skuter. Wynajmiesz go za cenę około 20-30 zł za dzień — jeśli planujesz korzystać z niego dłużej, np. przez miesiąc, możesz negocjować korzystniejsze warunki. Za litr paliwa zapłacisz około 5-7 zł. Możesz je kupić na dużych stacjach lub w tych niewielkich. Wiele lokalnych sklepików sprzedaje je z własnych dystrybutorów lub w butelkach. Ta opcja może jednak opłacać się znacznie mniej niż zakup na stacji — niekiedy zdarzają się nieuczciwi handlarze. 

Między wyspiarskimi miastami możesz też podróżować taksówką. Zamówisz ją przez aplikacje Gojek, Grab czy BlueBird. Możesz też skorzystać z usług lokalnych taksówkarzy. Zanim to zrobisz, warto zapytać ich o cenę za konkretny przejazd i porównać ją z tymi proponowanymi w aplikacji (różnica może być nawet dwukrotna!). Za podróż między miastami, które dzieli nieco ponad 50 km, zapłacisz około 130 zł. 

Koszty pomocy medycznej 

Koszty usług medycznych w Indonezji mogą być zaskakująco wysokie. Nawet prosta interwencja, np. porada lekarska, może wiązać się z wydatkiem na poziomie kilkuset złotych. Poważniejsze usługi, jak np. zabiegi chirurgiczne, mogą kosztować jeszcze więcej. Wiele tutaj zależy od tego, do jakiej placówki trafisz i jakiego wsparcia będziesz potrzebować. Kilkudniowy pobyt w szpitalu może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Jak zabezpieczyć się przed wydatkami związanymi z koniecznością opłacenia pomocy medycznej? 

Wydatki związane z opłaceniem pomocy medycznej mogą przekroczyć kilkukrotnie budżet założony na całe wakacje. Przyczynią się nie tylko do zrujnowania wypoczynku, ale mogą stać się również źródłem ogromnego stresu, a nawet zadłużenia na wiele lat. Jak tego uniknąć? Wykup polisę turystyczną, która będzie obowiązywała na terytorium, na którym będziesz wypoczywał. Zadbaj o dopasowanie jej zakresu ochrony do Twoich potrzeb, a zyskasz pewność, że w razie jakiegokolwiek potrzeby ubezpieczyciel pokryje koszty związane z potrzebną Ci pomocą. 

Wakacje w Indonezji, na Bali — czy bardziej opłaca się je zorganizować samodzielnie, czy wybrać gotową wycieczkę? 

Zarówno w kontekście Indonezji, jak i innych popularnych kierunków wakacyjnych, od lat toczy się spór o to, co bardziej się opłaca: samodzielnie zorganizowany wyjazd czy gotowa wycieczka. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Warto mieć ich świadomość przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej formy podróżowania dla siebie samego. 

Wady, zalety i koszty samodzielnej organizacji wakacji 

Samodzielna organizacja wakacji, zwłaszcza w tak odległej destynacji, jest bardzo wymagająca. Trzeba znaleźć połączenia lotnicze, noclegi, a także zaplanować, co i gdzie będzie się jadło. Bardzo często wymaga to wielu tygodni planowania, aby wszystko było dopięte. Ten tryb podróżowania sprawia też, że podczas urlopu trzeba samodzielnie troszczyć się o to, jak dotrzeć z miejsca na miejsce, gdzie się zakwaterować, jak dojechać na samolot. 

Ma to jednak również wiele plusów. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić. Możesz dopasować każdy aspekt wakacji (nocleg, jedzenie, atrakcje) do swoich założeń budżetowych. Masz też dużą elastyczność w kontekście tego, co i kiedy będziesz robił. Sam zarządzasz swoim czasem i masz w tym zakresie pełną swobodę. Gotowy plan w żaden sposób Cię nie ogranicza. Możesz z dnia na dzień wprowadzać w nim zmiany. 

W tym wypadku miesięczny koszt podróży po Bali czy innej indonezyjskiej wyspie może wynieść około 4-5 tysięcy złotych dla jednej osoby za sam pobyt. Do tego trzeba doliczyć koszty lotów, które wynoszą z reguły kilka tysięcy złotych za osobę. 

Plusy, minusy i ceny zorganizowanej wycieczki 

Gotowa wycieczka nie wymaga organizacji, samodzielnych poszukiwań. Nie oznacza też konieczności odczuwania związanego z tym wszystkim stresu. Pozwala w pełni zrelaksować się w trakcie samego urlopu, kiedy nie będziesz odpowiedzialny za transfery, zakwaterowanie w hotelu czy wyżywienie. Jeśli tym wszystkim zajmie się organizator wyjazdu, Ty będziesz mógł w pełni skupić się na wypoczynku. 

Minusem tej opcji jest to, że jest ona kosztowna. W tym wypadku wyjazd na 7-14 dni to wydatek od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, przy czym jego największą częścią nie są koszty biletów lotniczych, a samego pobytu i obsługi w tym zakresie. Minusem takiej opcji jest oczywiście również ograniczona elastyczność w kontekście realizowania swoich planów wakacyjnych.

Koszt ubezpieczenia turystycznego dla 1 osoby na 14 dni w kraju azjatyckim
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
143 023 zł
Ratownictwo
23 879 zł
Bagaż
1 430 zł
66,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 14 302 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
80,36 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-29 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
83,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60
Koszt ubezpieczenia turystycznego dla 1 osoby na 14 dni w kraju azjatyckim
Europa
66,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
143 023 zł
Ratownictwo
23 879 zł
Bagaż
1 430 zł
Dodatkowo: NNW: 14 302 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10
AXA
80,36 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-29 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
83,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60

Podsumowanie
 • Ceny w Indonezji, w tym na Bali, są bardzo zróżnicowane w zależności od tego, na jaką wyspę się wybierzesz i jakiego standardu noclegu czy restauracji będziesz oczekiwał.
 • W porównaniu do wakacji w europejskich stolicach, koszty z pewnością są bardziej przyjazne dla Polaków. Aby jednak nie wydać za dużo, warto orientować się w tym, co i gdzie warto kupić.
 • Za sam nocleg trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę hotelową. Posiłek w restauracji możesz zjeść już nawet za kilkanaście złotych. Napoje są stosunkowo tanie, jednak alkohol jest drogi.
 • Dużą część wydatków związanych z wakacjami na indonezyjskich wyspach stanowi koszt zakupu biletów lotniczych.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jaka indonezyjska wyspa jest najtańsza, a jaka najdroższa?

  Bali z pewnością jest jedną z najbardziej znanych i popularnych wysp Bali. W związku z tym ceny w tym wypadku też będą jednymi z najwyższych. Mniej popularną opcją jest np. Lombok, na którym powinno być taniej.

 2. Ile kosztuje lot na Bali?

  Ceny Lotu na Bali zaczynają się w okolicach około 3 tysięcy zł za podróż w jedną stronę. Mogą jednak kosztować nawet kilka razy tyle. Ich cena zależy głównie od tego, kiedy polecisz i jakie połączenie wybierzesz.

 3. Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć, wybierając Indonezję jako kierunek wakacyjny?

  Cena wakacji zależy m.in. od: oczekiwanego standardu wyjazdu, długości wakacji czy wyboru konkretnej wyspy. Na wysokość wydatków wpływa też bezpośrednio to, czy zorganizujesz wyjazd sam, czy skorzystasz z usług specjalistów zajmujących się przygotowaniem wycieczek. Wszystkie te czynniki sprawiają, że dwutygodniowy pobyt na wyspie może kosztować od około 2 tysięcy do nawet kilkunastu (nie wliczając w to kosztów związanych z biletami lotniczymi).

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments