Kradzież podczas wakacji a ubezpieczenie

Opublikowano: 2020-10-26 (aktualizacja 2020-11-04, godz. 9:27)

Wyczekane wakacje to czas, gdy nasz umysł nastawiony jest głównie na relaks i odpoczynek. Bywa, że tracimy czujność, a z naszego braku uwagi korzystają złodzieje.

Kradzież podczas wyjazdu zagranicznego zdarza się często, ale możemy wiele zrobić, aby uchronić się przed startą cennych rzeczy czy dokumentów lub uzyskać odszkodowanie, jeśli do kradzieży dojdzie. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Kradzież podczas wyjazdu zagranicznego – jak się przed nią uchronić?

  • Czujność w tłumie – miejsca atrakcyjne turystycznie zwykle są oblegane przez turystów. Stwarza to idealne warunki dla złodzieja. Turysta nie czuje portfela wyciąganego z kieszeni na zatłoczonej starówce. Nie zauważy nawet, gdy w pełnej ludzi restauracji z oparcia krzesła zniknie torebka. To jest chwila, podczas której turysta jest rozkojarzony, zajęty rozmową, zwiedzaniem, a złodziej w 100% skupiony, by osiągnąć swój cel. Cenne rzeczy powinno się trzymać dobrze schowane: torebka na kolanach, plecak założony na dwa ramiona (a nie przewieszony niedbale przez ramię), portfel w wewnętrznej kieszeni kurtki (nigdy w tylnej kieszeni spodni), telefon w torebce/plecaku (a nie w ręku).
  • Dokumenty w hotelu – paszport, dowód osobisty lepiej zostawić w hotelu, najlepiej w sejfie, jeśli jest dostępny. Podczas zwiedzania miasta może się okazać, że wraz z pieniędzmi znikną także wszystkie dokumenty, które umożliwiają wyjazd z kraju.
  • Skan dokumentów – jeszcze przed wyjazdem na urlop warto zrobić skany wszystkich dokumentów. Następnie wydrukować je i trzymać podczas wakacji w innym miejscu niż oryginały dokumentów. Dobrym pomysłem jest także wysłanie ich na skrzynkę pocztową mailem. W razie kradzieży, mogą znacznie ułatwić wyrobienie paszportów tymczasowych w ambasadzie.  
  • Podejrzane sytuacje – należy zachować szczególną ostrożność w sytuacjach nietypowych, gdy np. obca osoba zagaduje na ulicy, prosząc o wskazanie drogi lub inną pomoc. W ten sposób często działają szajki złodziei: jedna osoba koncertuje uwagę turysty na sobie, a w tym czasie kolejna wyciąga portfel czy telefon. W niektórych krajach złodzieje wyspecjalizowali się w kradzieżach podczas jazdy skuterem. Podjeżdżają blisko nieświadomego turysty i ściągają mu torbę/plecak z ramienia (często jednocześnie przecinają nożem pasek, by ułatwić sobie zadanie). Gdy turysta orientuje się, co się stało, skuter jest już daleko. Przed taką sytuacją  częściowo chronią plecak założony na dwa ramiona, a nie jedno oraz torebka na łańcuszku zamiast paska, najlepiej przełożona przez ramię i biodro. Trzymanie kart płatniczych i pieniędzy w małej saszetce na szyi to też dobry pomysł ustrzeżenia się przed złodziejami.

Gdzie okradziony turysta powinien szukać pomocy?

Zawsze pierwszym krokiem po zauważeniu kradzieży powinno być zablokowanie kart płatniczych, jeśli i one zniknęły. W tym momencie przyda się telefon do biura obsługi banku wpisany do telefonu. W stresie spowodowanym kradzieżą myśli się i działa dość nerwowo – dobrze mieć numer do banku i ambasady polskiej pod ręką.

Następnie należy zgłosić kradzież na policję. Policjant przyjmujący zgłoszenie powinien wystawić odpowiednie potwierdzenie, które przyda się przy zgłaszaniu kradzieży ubezpieczycielowi – nie zapominajmy zabrać go z komisariatu.

Jeśli skradziono dowód osobisty i paszport, turysta będzie musiał udać do polskiej ambasady w celu wyrobienia paszportu tymczasowego (zazwyczaj ważny jest miesiąc). Najczęściej w konsulacie jest punkt fotograficzny, w którym jest możliwość zrobienia zdjęcia do dokumentów. Jednak czasami turyści są zmuszeni szukać fotografa samodzielnie.

CZY WIESZ ŻE: przebywając w kraju, w którym nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, mamy prawo skorzystać z dowolnego konsulatu innego kraju Unii Europejskiej.

Warto też zadzwonić do linii lotniczych, którymi będzie się wracać do kraju. Może się okazać, że w sytuacji potwierdzonej kradzieży wystarczy okazanie skanu ukradzionych dokumentów.

Czy można ubezpieczyć się od kradzieży za granicą?

Zachowanie ostrożności w tłumie ludzi i skany dokumentów to nie jedyne, co można zrobić w obawie przed kradzieżą za granicą. Dobrym posunięciem jest zakup ubezpieczenia od kradzieży. Podobnie jak ubezpieczamy swoje zdrowie i życie, tak możemy ubezpieczyć bagaż oraz cenne przedmioty. I warto to robić!

Polisa ubezpieczeniowa nie zwalnia z odpowiedzialności za bagaż i cenne przedmioty. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w sytuacji, gdy włamano się do pokoju, z którego skradziono przedmioty ubezpieczonego lub gdy zawiniła obsługa przechowalni bagażu. Jednak zwrot kosztów nie będzie się należał, gdy do kradzieży doszło w wyniku niedopatrzenia ze strony ubezpieczonego, np. pozostawił bagaż niepilnowany.

Jak wybrać ubezpieczanie od kradzieży za granicą?

Poszczególni ubezpieczyciele oferują różne zakresy ochrony w zakresie kradzieży za granicą, dlatego Ogólne Warunki Ubezpieczenia to podstawowy dokument, z którym powinna zapoznać się osoba, chcąca się ubezpieczyć.

Samo ubezpieczenie bagażu opiewa na odmienne kwoty w zależności od ceny ubezpieczenia. Najtańsze polisy, np. Signal Iduna za 3,29 zł dziennie, nie obejmują ochrony bagażu. Ale już ubezpieczenie Europa kosztujące 12 zł za dzień zapewnia ubezpieczenie bagażu w kwocie 4 000 zł, opóźnienie bagażu – ok. 550 zł, rabunek sprzętu elektronicznego – 4 000 zł.

Dlatego chcąc świadomie wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie, należy zapoznać się ze szczegółami polisy i Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Porównania poszczególnych ofert łatwo dokonać poprzez kalkulator ubezpieczeń turystycznych.

Kiedy ubezpieczenie od kradzieży za granicą nie zadziała? [Wyłączenia]

Istnieje szereg sytuacji, w których – pomimo wykupienia polisy turystycznej – ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania. Najczęściej dotyczą zdarzeń wynikłych z winy ubezpieczonego, ale też bardziej wyjątkowych sytuacji, jak np. powstałych w wyniku działań wojennych lub katastrof naturalnych.

Większość ubezpieczycieli uprzedza, że nie obejmuje ochroną szkód w bagażu lub sprzęcie sportowym, których wartość nie przekracza 100 zł.

Ubezpieczenie wyklucza także zdarzenia, w tym kradzież mienia, które zaszły na skutek rażącego niedbalstwa lub umyślnej winy ubezpieczonego. Bagaż zostawiony w restauracji czy w łazience poza kabiną to przykładowe sytuacje kwalifikujące się do braku wypłaty odszkodowania.

Zazwyczaj w OWU znajdziemy także zastrzeżenie, że ubezpieczyciel nie odpowiada za sprzęt uszkodzony lub zagubiony, a jedynie ukradziony, pod warunkiem że kradzież zostanie zgłoszona na policję, a ubezpieczony dostarczy dokument o tym zaświadczający.

Wyłączenia z ochrony ubezpieczenia dotyczą specyficznych i dość rzadkich sytuacji, stąd zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, obejmujące także ochronę przed kradzieżą za granicą. W sytuacjach krytycznych, gdy stracimy bagaż, wszystkie pieniądze i dokumenty, pomoc ubezpieczyciela okaże się bezcenna.

Co warto wiedzieć?
  1. By uniknąć kradzieży podczas wakacji, należy zachować czujność, odpowiednio zabezpieczyć pieniądze i rzeczy osobiste.
  2. W razie utraty dokumentów czy gotówki sprawę należy natychmiast zgłosić na policję.
  3. W ramach ubezpieczenia turystycznego można otrzymać odszkodowanie za poniesione straty.
  4. Takie ubezpieczenie chroni zarówno w razie kradzieży bagażu, jak i wartościowego sprzętu elektronicznego czy sportowego.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments