Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Kradzież podczas wakacji a ubezpieczenie

Redakcja

Zaktualizowano: 2022-07-26

Na wymarzonych wakacjach czas płynie beztrosko, a wraz z codziennymi zmartwieniami umyka nam też czujność i ostrożność. Nietrudno niestety o kradzieże w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów i plażach. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Sprawdź nasze porady.

Ubezpieczenie turystyczne – czy potrzebne podczas wakacji?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny to niezbędny element zadbania o bezpieczne i udane wakacje. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jednym z powodów, dla których warto go zakupić, jest ochrona w razie kradzieży. Inne zalety ubezpieczenia turystycznego to:

  • pokrycie kosztów leczenia do sumy gwarantowanej określonej w polisie, w tym w placówkach prywatnych
  • ubezpieczenie NNW
  • ubezpieczenie OC i OC sportowe
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego i elektronicznego
  • ubezpieczenie bagażu
  • transport medyczny do kraju
  • assistance
  • ubezpieczenie w razie zachorowania na covid-19

Czy potrzebne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, podróżując do kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, w którym funkcjonuje karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego)? 
Tak! EKUZ zapewnia wyłącznie niezbędną i podstawową opiekę medyczną i to w takim zakresie jak dotyczy obywateli danego kraju. Jeśli obowiązują dopłaty do wizyty u specjalisty czy hospitalizacji, to także poszkodowany turysta z EKUZ będzie musiał ponieść te koszty i nie będą one zwracane z NFZ. Warto też pamiętać, że każdy kraj indywidualnie określa refundowane usługi i tak np. usługa ratownictwa w większości krajów jest płatna i pokrywana przez poszkodowanego. W Polsce koszt akcji ratowniczej spoczywa na NFZ. Ta różnica może okazać się niezwykle kosztowna, jeśli turysta nie zapozna się z ochroną, jaką gwarantuje EKUZ, a nie zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Przykład: Pan Mateusz został ofiarą napadu rabunkowego za granicą. Ukradziono mu portfel, telefon, plecak i do tego pobito. Turysta nie wykupił ubezpieczenia, będąc przekonanym że EKUZ w zupełności mu wystarczy. Nic bardziej mylnego. Poszkodowany musiał dopłacić do wizyty u specjalisty chirurga oraz za krótką hospitalizację. Nie były to duże kwoty, ale stanowiły niepotrzebny wydatek, którego można by uniknąć, gdyby Pan Mateusz zdecydował się na ubezpieczenie turystyczne. Dodatkowo możliwe byłoby otrzymanie rekompensaty za skradzione przedmioty, czego oczywiście nie oferuje EKUZ.

Ubezpieczenie w przypadku kradzieży – co to jest?

Kradzież podczas urlopu nie jest jednostkowym przypadkiem. Złodzieje są szczególnie wyczuleni na turystów, którzy posiadają przy sobie cenne przedmioty, dokumenty, karty.  płatnicze, telefony, aparaty, a często tracą zwyczajową czujność. Okres urlopowy to więc prawdziwe żniwa dla złodziei. Ubezpieczenie w przypadku kradzieży zapewni zwrot kosztów za skradzione bagaże.

Do bagażu zaliczają się:

  • walizki,
  • torby,
  • plecaki,
  • pojemniki,
  • nesesery.

Ochronie podlega zarówno sam bagaż, jak i jego zawartość, jednak mowa tu zawartości zwyczajowej, czyli ubraniach, obuwiu, akcesoriach, środkach higienicznych, kosmetykach.

Pamiętaj❗ Nie cała zawartość ukradzionego bagażu zostanie zwrócona przez ubezpieczyciela. Spod ochrony wyłączone są pieniądze, środki płatnicze, dzieła sztuki, dokumenty, biżuteria, sprzęt medyczny, leki, alkohol, żywność.

Kiedy odszkodowanie w razie kradzieży zadziała?

Kradzież na wakacjach dotyczy ściśle określonych przedmiotów i sytuacji, które opisane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, dołączonych do każdej polisy. Ważne: kupując ubezpieczenie w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, możesz zapoznać się z OWU jeszcze przed zakupem polisy.

Odszkodowanie w razie kradzieży zadziała, jeśli ubezpieczony dochował wszelkich środków ostrożności, a mimo to bagaż został skradziony lub sam turysta okradziony. Na rekompensatę ubezpieczyciela można więc liczyć, gdy bagaż zostanie ukradziony z zamkniętego pokoju hotelowego, z przechowalni, z samochodu zaparkowanego na płatnym parkingu. Kradzież w wyniku napadu rabunkowego również objęta jest ochroną ubezpieczenia. Ale polisa nie zadziała w przypadku kradzieży kieszonkowej – powodem jest brak zachowania należytej ostrożności przez ubezpieczonego.

Przykład: Telefon pozostawiony na restauracyjnym stoliku bywa częstym obiektem zainteresowań złodziei. Wystarczy chwila nieuwagi, a telefon znika, często niezauważalnie. Taka sytuacja jest wyłączona spod ochrony. Wina obarczony zostaje turysta, która nie zadbał o należyte zabezpieczenie telefonu przed kradzieżą.

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – dlaczego jest ważne i co zapewnia?

Osobnym tematem jest ubezpieczenie turystyczne dla dziecka, w tym także ubezpieczenie w przypadku kradzieży za granicą. Gdy dziecko wyjeżdża za granicę na zorganizowany wyjazd, np. obóz, organizator ma obowiązek zapewnienia uczestnikom ubezpieczenia w zakresie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Przy czym kwoty tego ubezpieczenia nie należą zazwyczaj do wysokich.

Rozwiązaniem jest zakupienie ubezpieczenia turystycznego dla dziecka. Nie tylko oferuje wyższe sumy gwarantowane KL i NWW, ale też szereg innych składowych ochrony, m.in.:

  • Ubezpieczenie OC i OC sportowe – nieocenione, gdy dziecko zniszczy cudze mienie, np. zarysuje karoserię samochodu, wybije szybę, zniszczy cudzy telefon
  • Ubezpieczenie bagażu – zgubienie lub kradzież bagażu wchodzi w skład ubezpieczenia turystycznego i zapewnia wypłatę stosownej rekompensaty
  • Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – młodzież zabiera na wakacje telefony, aparaty, tablety, które bywają cenny łupem złodziei, a ponadto istnieje ryzyko zniszczenia.
  • Transport medyczny do kraju – problemy zdrowotne, które uniemożliwiają powrót do domu zaplanowanym wcześniej środkiem komunikacji, wymagają zamówienia transportu medycznego, często z opieką medyczną. Taka usługa nie jest pokrywana przez NFZ, zapewnia ją wyłącznie ubezpieczenie turystyczne.
  • Leczenie w placówkach prywatnych – jeśli najbliższa placówka w miejscu pobytu dziecka, oferuje tylko usługi prywatne i nie będzie czasu czy możliwości szukania państwowej, to NFZ nie zwróci kosztów mimo posiadania przez dziecko karty EKUZ.

Kiedy nie ma co liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia w przypadku kradzieży?

Ubezpieczenie w przypadku kradzieży nie zawsze skutecznie zabezpieczy turystę, ponieważ nie powinno ono zwalniać z zachowania ostrożności i podejmowania środków mających na celu ochronę bagażu i mienia

mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Kradzież na wakacjach i brak wypłaty od ubezpieczyciela mimo posiadanej polisy zdarza się kiedy:

  • Bagaż pozostawiony zostaje bez opieki
  • Turysta nie posiada pokwitowania za pozostawienie bagażu w przechowalni
  • Kradzież nie została zgłoszona w ustalonym przez ubezpieczyciela czasie do TU
  • Bagaż posiadał wady, np. zepsuty suwak, dziurę itp.
  • Turysta padła ofiarą kradzieży kieszonkowej

Ogólnie rzecz ujmując, turysta mimo posiadania ubezpieczenia bagażu nie jest zwolniony z odpowiedzialności za niego. Jeśli pozostawi bagaż niepilnowany, nie zamknie pokoju hotelowego czy pozostawi bagaż w aucie na parkingu niestrzeżonym, jest duże prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Co zrobić kiedy dojdzie do kradzieży? Jak się zachować?

Najważniejsze to zachować zimną krew i nie panikować. Kradzieże niestety się zdarzają, a od naszej szybkiej reakcji zależy, czy sprawa zostanie szczęśliwie rozwiązana.

  1. Orientujesz się, że doszło do kradzieży. Nie możesz znaleźć portfela, telefonu, komputera czy całego bagażu. Pierwszy krok to zastanowienie się, kiedy mogło dojść do kradzieży, a następnie zgłoszenie jej do lokalnych służb.
  2. Kolejno należy zapoznać się z OWU i postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w dokumencie. Zazwyczaj podany jest konkretny termin na zgłoszenie kradzieży do TU, zadzwoń na podany numer i opowiedz o zdarzeniu. Potrzebne będą wszelkie potwierdzenia, jak np. potwierdzenie skorzystania z przechowalni bagażu czy opłata za hotel. Ważne jest także zaświadczenie od policji o fakcie zgłoszenia kradzieży bagażu.
  3. Jeśli kradzież nastąpiła w hotelu, należy niezwłocznie zgłosić to kierownikowi i poprosić o wykonanie notki służbowej.
  4. Kradzież została zgłoszona do ubezpieczyciela, a skradziona rzecz się znalazła? Powiadom o tym ubezpieczyciela jak najszybciej. Jeśli zdążył ci już wypłacić odszkodowanie, konieczny będzie jego zwrot.

Pamiętaj! Kradzież pieniędzy i dokumentów nie jest objęta ochroną ubezpieczenia. Warto zabezpieczyć się na własną rękę. Mieć przy sobie kserokopie dokumentów, szybko zablokować karty płatnicze itp.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem od kradzieży?

Planując zakup ubezpieczenia przez internet, polecamy wybór takiego, w którym wszystkie niezbędne informacje wraz z OWU są dostępne jeszcze przed zakupem. Podstawowe informacje w opisie ubezpieczenia nie są wystarczające i stanowią rodzaj oferty marketingowej. Szczegóły zawsze zawierają OWU – to ten dokument jest dla ubezpieczonego podstawą. W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych zapoznasz się z wszystkimi informacjami, cenami i OWU jeszcze przed złożeniem zamówienia. Do zakupu nie potrzebujesz kontaktu z biurem obsługi klienta czy wysyłania zapytań do konsultanta. Całość informacji dostępna jest przez internet, a zakup do początku do końca możliwy jest w sieci.

Poniżej przygotowaliśmy symulację kilku ubezpieczeń dla osoby dorosłej na 1-dniowy wyjazd za granicę do Czarnogóry.

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,92 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
182 585 zł
Ratownictwo
31 952 zł
Bagaż
0 zł
6,04 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
10,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
13,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł Sprzęt sportowy: 4 000 zł
Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry
AXA
3,92 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19
Signal Iduna
6,04 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
182 585 zł
Ratownictwo
31 952 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
10,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł
Allianz
13,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł Sprzęt sportowy: 4 000 zł

Ubezpieczenie w razie kradzieży – pytania i odpowiedzi

Pozostawiłam bagaż na tylnym siedzeniu wynajętego samochodu. Stał na ulicy pod pensjonatem. Wybito szybę w aucie i zabrano walizkę. Co teraz? Czy mogę liczyć na odszkodowanie?

Warunkiem wypłaty odszkodowania jest zachowanie należytych środków ostrożności. W tym przypadku niestety ich zabrakło. Bagaż pozostawiony w aucie, szczególnie w widocznym miejscu, to łatwy łup dla złodzieja. Zapewne ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Będę podróżować z drogim sprzętem sportowym. Czy mogę go jakoś specjalnie zabezpieczyć?

Sprzęt sportowy można skutecznie ubezpieczyć, często nawet bez wykupywania do ubezpieczenia dodatkowego rozszerzenia. Szczegółów należy szukać w OWU.

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed kradzieżą za granicą?

Zakup ubezpieczenia turystycznego to podstawa, ale i ono nie będzie wystarczające, jeśli zabraknie zachowania środków ostrożności i ograniczonego zaufania. Wakacyjna beztroska niech nie zwalnia nas z pilnowania bagażu i nie zostawiania go bez opieki nawet na minutę. Tyle złodziejowi wystarczy. Dokumenty należy rozdzielić i nie nosić wszystkich ze sobą. W hotelu zostawiamy cenne rzeczy w sejfie. Często hotel nie bierze odpowiedzialności w przypadku zaginięcia cennych przedmiotów z pokoju, jeśli nie zostały schowane w sejfie. Warto mieć w szybkim wybieraniu numer do banku, aby zastrzec kartę, numer do ubezpieczyciela oraz miejscowy numer na policję. Telefon noś schowany w saszetce założonej z przodu ciała, a nie w plecaku. Podobnie dokumenty czy pieniądze. To podstawowe środki zabezpieczające przed kradzieżą.

Co warto wiedzieć?

  1. Wakacyjna beztroska sprzyja wzmożonym kradzieżom. Jednym ze sposobów, aby odpowiednio się zabezpieczyć w tym zakresie jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego za granicę.
  2. Samo ubezpieczenie od kradzieży nie sprawi, że możemy zupełnie zapomnieć o przezorności i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jeśli np. zostawiamy bagaż bez opieki i zostanie on ukradziony, to ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.
  3. Ubezpieczeniem od kradzieży nie są objęte: pieniądze, biżuteria, karty płatnicze, dzieła sztuki.
  4. Poszczególnie ubezpieczyciele indywidualnie podchodzą do kradzieży sprzętu elektronicznego, który znajdował się w bagażu. Niektóre TU uwzględniają go jako zwyczajową część bagażu, inne nie – szczegółów szukaj w OWU.
  5. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne kosztuje 3,92 zł.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (3 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments