Ubezpieczenie turystyczne do Kenii – ile kosztuje i jakie kupić?

Opublikowano: 2021-06-22 (aktualizacja 2023-05-19, godz. 1:39)

4.5/5 - (76 głosów)

Wakacje w Kenii to marzenie wielu Polaków. Białe rajskie plaże, niesamowita kultura, brak tłumów i możliwość odwiedzenia safari – wszystkie te czynniki sprawiają, że Kenia stale zyskuje w oczach turystów. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Planujesz podróż do tego afrykańskiego kraju? Wyjaśniamy, kiedy warto jechać do Kenii i co trzeba zobaczyć oraz jak wygląda aktualna sytuacja epidemiczna i związane z nią obostrzenia.

Wyjazd do Kenii a COVID-19 – czy można lecieć do Kenii? 

Granice kenijskie są otwarte dla turystów. Aktualnie osoby podróżujące do Kenii muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR. Test trzeba wykonać w ciągu 96 godzin przed podróżą. Polska jest jednym z krajów, który kenijskie władze uznały  za bezpieczny. Nie ma zatem obowiązku odbywania kwarantanny po przylocie na miejsce (pełna lista krajów zwolnionych z kwarantanny w Kenii znajduje się tutaj: https://kcaa.or.ke/covid-19/quarantine-exempted-states).

Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 31 sierpnia 2021 r. podróżników wracających do Polski z Kenii obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie. Z kwarantanny zwalnia jednak negatywny wynik testu PCR lub antygenowego:

 • wykonanego przed przylotem do Polski (test nie może być starszy niż 48 godzin),
 • wykonanego w Polsce (ponownie test musi być wykonany max. 48 godzin po przekroczeniu granicy). 

Test można wykonać na lotnisku, ale również w laboratoriach poza nim.  Laboratorium wykonujące test musi wprowadzić wynik do systemu informatycznego państwowej inspekcji sanitarnej.

Z kwarantanny zwolnione są m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy, którzy przeszli chorobę w okresie 6 miesięcy oraz niektóre grupy zawodowe.

Kiedy jechać do Kenii i jaki region wybrać?

Słoneczna pogoda w Kenii utrzymuje się niemal cały rok. Za najkorzystniejszy do zwiedzania uchodzi okres od grudnia do marca. Na wschodnie wybrzeże Kenii można jednak wybrać się także w lipcu i sierpniu – wakacyjne temperatury wcale nie są tam najwyższe. 

Kenia ma wiele do zaoferowania w szczególności miłośnikom dzikiej, nietkniętej ludzkiej ręką przyrody. Za szczególnie atrakcyjnie uchodzą rajskie i malownicze rejony Mombasy i Malindi.

Co zwiedzić w Kenii?

Kenia przyciąga malowniczymi plażami i możliwością obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. To raj dla wszystkich miłośników natury! Warte uwagi atrakcje to przede wszystkim:

 • Malindi Marine National Park – morski park narodowy. To kilometry pięknych plaż, idealne warunki do nurkowania i dodatkowe atrakcje dla turystów, jak np. wycieczki łodzią ze szklanym dnem. 
 • Park Narodowy Lake Nakuru. Popularny, imponujący park, słynący z obecności flamingów.
 • Schroniska i centra zwierząt. Tego typu ośrodki to Giraffe Center oraz sierociniec dla słoni i nosorożców – Elephant & Rhino Orphanage. 
 • Nairobi. Kenijska stolica z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnością. To także prawdziwa gratka dla spragnionych nowych smaków amatorów restauracji! 
 • Mombasa. Drugie co do wielkości miasto w Kenii. Stanowi prawdziwą mieszankę kultur: afrykańskiej, hinduskiej, europejskiej i arabskiej.

Safari w Kenii – kiedy warto pojechać?

Większość podróżników za główny cel wizyty w Kenii obiera safari. To tak naprawdę największa atrakcja turystyczna Kenii i spełnienie marzeń wszystkich miłośników dzikiej przyrody.

Wycieczka po sawannie odbywa się w wielu kenijskich parkach narodowych – warto przejrzeć ofertę każdego z nich i wybrać tę, która odpowiada nam najbardziej. Na safari najlepiej pojechać w trakcie wielkiej migracji zwierząt. Ma ona miejsce w lipcu, sierpniu i wrześniu

Safari rozpoczyna się w momencie przekroczenia granicy Parku Narodowego. Wycieczka, w zależności od miejsca, może potrwać kilka dobrych godzin. Na terenie parków nie można wysiadać z samochodu. Z auta można obserwować m.in. zwierzęta z tzw. Wielkiej Piątki, czyli lwy, lamparty, słonie, bawoły afrykańskie, a przy odrobinie szczęścia – czarne nosorożce. 

Kenia – wiza i inne rzeczy, które trzeba wiedzieć przed wyjazdem

Kenia to kraj, w którym można poczuć ducha Afryki i odkryć niezwykłą kulturę. Aby jednak móc to zrobić – trzeba się przygotować. Poniżej kilka ważnych informacji, o których warto pamiętać. 

Aby móc jechać do Kenii, koniecznie trzeba mieć wizę. Jej zakup jest jednak bardzo prosty – można to zrobić online, pod adresem: www.evisa.go.ke/

Lot do Kenii trwa ok. 9 godzin. Loty bezpośrednie to loty czarterowe, oferowane przez biura podróży. Kenijskie porty lotnicze znajdują się w Nairobi i Mombasie. 

Czas lokalny w Kenii w stosunku do polskiego czasu polskiego to +1 godzina w okresie letnim W okresie zimowym to +2 godziny. 

Pogoda w Kenii nie jest szczególnie kapryśna. Zdecydowana większość dni w roku jest słoneczna. Klimat jest gorący i wilgotny. Pora sucha trwa od czerwca do października oraz od stycznia do lutego. Najwięcej deszczu spada natomiast w kwietniu. 

Walutą obowiązującą w Kenii jest szyling kenijski. Poleca się jednak, aby wziąć ze sobą dolary i wymienić je na miejscu w kantorze.

Na urlop w Kenii warto wziąć ze sobą wtyczkę do kontaktu typu G (taką, jak do Wielkiej Brytanii). 

Szczepienia do Kenii – czy jadąc do Kenii trzeba się zaszczepić?

Szczepienia na wyjazd do Kenii nie są wymagane. Turystom, którzy jadą do Mombasy, zaleca się jednak szczepienie przeciwko wściekliźnie. W podróży po wybrzeżu kenijskim oraz w zachodniej części kraju warto zachowywać standardy profilaktyki antymalarycznej.

Zaszczepić się muszą wyłącznie podróżnicy, którzy z Kenii planują udać się do innych krajów, np. Tanzanii, gdzie wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. 

Bezpieczeństwo w Kenii – czy w Kenii jest bezpiecznie?

Pytanie o bezpieczeństwo zadaje sobie każdy turysta, który planuje wycieczkę do Kenii. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, polskie MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Poza tym ostrzega przed kradzieżami w miejscach publicznych, możliwymi atakami terrorystycznymi w Nairobi i Mombasie. Odradza również udawanie się w rejony graniczące z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym. Polskie MSZ zaleca także, aby nie spacerować samotnie po zmroku oraz nie nawiązywać bliskich relacji z tzw. dziećmi ulicy. 

Planując wyjazd do Kenii, należy zapoznać się bardzo dokładnie ze wszystkimi zasadami bezpieczeństwa rekomendowanymi przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych!

Ubezpieczenie na wyjazd do Kenii

Kenia to kraj egzotyczny, który pod wieloma względami różni się od europejskich destynacji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje więc, że „przed przyjazdem do Kenii trzeba wykupić ubezpieczenie zdrowotne, najlepiej pokrywające koszt transportu lotniczego na terenie Kenii”. Nakaz ten wynika z faktu, że koszty leczenia w Kenii są bardzo wysokie. 

Jak zatem wybrać ubezpieczenie do Kenii? Koszty leczenia to oczywiście podstawa, ale warto zwrócić uwagę też na kilka innych elementów, które zapewnią turyście pełne bezpieczeństwo. Dobra polisa powinna uwzględniać ryzyka takie jak:

 • Koszty leczenia i koszty ratownictwa. Zalecane minimalne kwoty gwarantowane to  20 000 EUR w przypadku kosztów leczenia i 5 000 EUR na akcje ratownicze.
 • Ubezpieczenie NNW. Zapewni wypłatę odszkodowania, gdy turysta ucierpi na wskutek nieszczęśliwego wypadku.
 • OC w życiu prywatnym. Dzięki niemu, w razie nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej, podróżnik nie będzie musiał samodzielnie rekompensować szkód. 
 • Assistance na wakacje. Zagwarantuje szybką pomoc specjalistów w kryzysowych sytuacjach.

Wyprawa do Kenii – odpoczynek na pięknej plaży i możliwość zobaczenia zwierząt, które znamy tylko z kanałów przyrodniczych – może być niezapomnianą przygodą. Dzięki dobremu ubezpieczeniu zwiększamy swoje szanse na to, że faktycznie tak będzie. Bezpiecznego wyjazdu do słonecznej Kenii!

Wakacje w Kenii - Co warto wiedzieć?
 1. Kenia to jeden z popularniejszych kierunków wakacyjnych wybieranych przez Polaków.
 2. By tam wjechać, aktualnie nie jest wymagany test na obecność koronawirusa ani kwarantanna.
 3. Nie ma też żadnych obowiązkowych szczepień.
 4. Warto jednak mieć ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (76 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments