Wyjeżdżam do Egiptu – jak się przygotować?

Opublikowano: 2015-10-12 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

5 (100%) 1 głosów

Jeden z bardziej popularnych kierunków turystycznych, który wczasowicze z naszego regionu wybierają od wielu lat. Mimo niepewnej sytuacji politycznej i częstych zawirowań wewnątrzpaństwowych w ostatnich latach – Egipt nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród polskich turystów. Nie ma się czemu dziwić. Ciepły klimat, piękne plaże, liczne atrakcje i obiekty turystyczne oblegane i budzące zainteresowanie od dawna. Dodatkowo wyjazdy do Egiptu, ze względną na sporą ofertę biur podróży, nie należą do przesadnie kosztownych.

Kraina położona nad Nilem słynie oczywiście z historycznych budowli takich jak Sfinks czy Piramidy. Fakt, że ten kuszący kawałek globu jest na wyciągnięcie ręki dla każdego turysty powoduje, że często zapominamy o odpowiednim przygotowaniu na wyjazd w tą część świata. Jednak przed wyjazdem do Egiptu warto pamiętać o kilku istotnych aspektach. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie przydatne w Egipcie

To co najważniejsze przed wyjazdem to zadbanie o właściwą ochronę Naszego zdrowia. Egipt nie jest państwem europejskim, w którym o pomoc medyczną możemy starać się w ramach pewnych umów np. wewnętrznych Unii Europejskiej. Jadąc na inny kontynent warto wykupić odpowiednio dobrane do Naszych potrzeb ubezpieczenie medyczne, bowiem koszty leczenia nie należą do najtańszych. Wizyta lekarska w Egipcie to koszt rzędu od 20 do 40 dolarów. Oczywiście jeszcze więcej zapłacimy za pobyt w szpitalu – tutaj koszta wahają się od 100 do nawet 300 dolarów. Kolejną kwestią istotną jest zapewnienie sobie w ramach ubezpieczenia transportu do kraju w przypadku choroby. Brak takiej formy ubezpieczenia może nie tylko zepsuć Nam upragniony urlop, ale także narazić na bardzo wysokie koszta. Firmy ubezpieczeniowe oferują różne pakiety ochrony medycznej (i nie tylko) warto więc dowiedzieć się, co tak naprawdę będzie dla Nas najbardziej potrzebne – bez czego się nie obędziemy pod żadnym pozorem, a co nie jest konieczne w przypadku preferowanej przez Nas formy wypoczynku.

Równie istotną kwestią co ubezpieczenie medyczne może być ubezpieczenie Assistance. W jego pakiet wchodzę usługi takie jak: pomoc w opiece nad dziećmi – ta przyda się jeśli z powodu wypadku bądź urazu, będziemy musieli znaleźć osobę, która na czas naszej niedyspozycji zajmie się Naszymi pociechami. Inną usługą jaką oferują tego typu ubezpieczenia może być pomoc tłumacza. Chociaż większość wycieczek organizowanych przez biura podróży zapewnia komfort w postaci rezydenta władającego językiem polskim czy też w najgorszym razie angielskim – mogą wyniknąć sytuacje, które będą wymagały pomocy kogoś dobrze zorientowanego w miejscowych realiach i języku. Egipcjanie najczęściej znają języki obce jedynie w stopniu, który wymaga od nich handel z turystami bądź nakłonienie ich do udziału w miejscowych wydarzeniach – sprawy poważniejszego typu mogą więc wymagać dodatkowej pomocy.

Kolejną kwestią istotną jest ubezpieczenie Naszego bagażu. Nie ma nic gorszego niż dotarcie w obce miejsce bez podstawowych rzeczy, które to zawsze bierzemy w podróż. Oczywiście, możemy na miejscu zaopatrzyć się w odzież czy produkty kosmetyczne – jednak koszty i nerwy, które poniesiemy będą zdecydowanie przewyższające koszt polisy mogącej dać Nam, w pewnym choćby stopniu, komfort i bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu?

Egipt jest miejscem odmiennym kulturowo od Polski. Dlatego też nie powinniśmy oddalać się na własną rękę od miejsca wypoczynku w strefy nieturystyczne. O ile bowiem zwiedzanie straganów i zabytków w najgorszym razie skończy się dla Nas utratą portfela bądź telefonu, o tyle wyjście w niektóre tereny nieprzeznaczone dla zwiedzających może skończyć się nawet interwencją służb mundurowych, a kontakt z takimi – szczególnie w państwie takim jak Egipt – nie będzie należał do najprzyjemniejszych.

Wyżej była mowa o możliwości utraty np. portfela na straganach handlowych. Kieszonkowcy są udręką tego typu miejsc w Egipcie, o ile więc nie musimy – nie nośmy ze sobą całej gotówki jaką przygotowaliśmy na wyjazd. Wszystkie kosztowności najlepiej dobrze schować. Bądź to w torebce zapiętej na zamek i trzymanej stale na Naszym widoku, bądź w innym bezpiecznym i trudno dostępnym dla złodziejaszków miejscach.

Handel z Egipcjanami to kolejna kwestia, którą warto „rozgryźć”. Jeśli nastawimy się na zrobienie mniejszych bądź większych zakupów na stoiskach do których właściciele ochoczo i wręcz siłą zechcą Nas zaciągnąć – targujmy się! Nie ma co ulegać temu, że miły tubylec powie do Nas kilka słów po Polsku, bądź łamaną angielszczyzną nazwie Nas przyjacielem. Prawda jest taka, że kwotę wyjściową większości produktów jesteśmy w stanie drobną negocjacją zbić choćby o połowę. Bussines is bussines – dla tego nie dajmy się zwieść.

 

źródło: opracowanie własne

Co warto zwiedzić w Egipcie?

Cele wyjazdów turystycznych do Egiptu można podzielić na dwie kategorie. Wypoczynkową – czyli wizytę w jednym ze słynnych nadmorskich kurortów albo podróżniczą – czyli chęć zwiedzenia np. słynnych egipskich piramid. Do najważniejszych miejscowości wypoczynkowych w Egipcie należą takie kurorty jak:

  • Szarm el-Szejk – znajduje się w południowej części półwyspu Synaj i jest zdecydowanie najludniejszym miastem Riwiery Morza Czerwonego, to jeden z najczęściej wybieranych przez turystów kierunek. W mieście znajdziemy ponad 500 ośrodków wypoczynkowych, w tym słynące z prestiżu hotele należące do słynnych sieci.
  • Dahab – idealna alternatywa dla Sharm el-Szejk, w mieście nie ma zbyt wielu stałych mieszkańców, a większość z nich stanowią Beduini. Jest to spokojne miejsce, w którym znajduje się jednak blisko 100 hoteli.
  • Hurghada – liczy sobie niemal 161 tysięcy mieszkańców i stanowi jeden z głównych ośrodków turystycznych Egiptu. W mieście znajdziemy wiele atrakcji, które zapewnia wysoce rozwinięta sieć hotelowo-rozrywkowa. Tu też znajduje się słynny stylizowany na pałac z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy hotel Alf Leila Wa Leila.
  • El Gouna – ekskluzywne miasto zaprojektowane przez Gene’a Batesa i Freda Couples, twórców Eurodisneylandu. W El Gounie znajduje się kilkanaście hoteli – większość w bardzo wysokim standardzie. Podobnie jak w przypadku reszty miast w tym rejonie, główną atrakcją El Gouny jest eksploracja raf koralowych.
  • Aleksandria – drugie co do wielkości miasto w Egipcie, a zarazem największy port w kraju. Aleksandria podzielona jest na 27 dzielnic i posiada wszystko, czego można oczekiwać od prężnego miasta: place, pałace, biblioteki, muzea, szkoły, uniwersytety, ośrodki religijne.

Najciekawsze zabytki Egiptu to bez wątpienia:

  • Piramidy w Gizie – najbardziej znany i rozpoznawalny symbol Egiptu, świadectwo bogatej i długiej historii tego kraju. Znane również jako jeden z siedmiu cudów świata starożytnego.
  • Wielki Sfinks w Gizie – ogromny, wykuty z jednego bloku skalnego posąg leżącego lwa z ludzką głową, przedstawiającą prawdopodobnie faraona Chefrena. Obiekt znany zarówno wśród turystów jak i w świecie popkultury.
  • Świątynia Luksorska – zwana również Świątynią Narodzin Amona. Monumentalna świątynia, znajdująca się na lewobrzeżnej części starożytnego miasta Teby.
  • Dolina Królów – to znane na całym świecie miejsce pochówku władców w okresie od XVIII do XX dynastii. Dolina leżąca na terenie Teb Zachodnich jest częścią wielkiej nekropolii tebańskiej.
  • Świątynia Hatszepsut – znana jako Świątynia Miliona Lat. Budowla sakralna wybudowana w XV w. p. n. e przez Senenmuta. W większości wykuta w ścianie skalne, składa się z trzech poziomów połączonych ze sobą rampami. Położona jest w ścianie Deir el-Bahari w okolicy Teb.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja