Wyjeżdżam na wakacje do Chorwacji. Jak przygotować się do wyjazdu?

Opublikowano: 2014-08-07 (aktualizacja 2020-08-25, godz. 12:51)

5 (100%) 1 głosów

Chorwacja od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski. Niektórzy jeżdżą tam co roku, chwaląc sobie ten piękny kraj położony na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Jak przygotować się do chorwackiej wyprawy? Jak wygląda kwestia ubezpieczenia na wakacjach? O tym wszystkim przeczytasz w naszym kolejnym poradniku z cyklu „Wyjeżdżam do…”.

Chorwację uznaje się za najpopularniejszy wśród Polaków kraj na samodzielnie organizowane wyjazdy. Według statystyk Chorwackiej Izby Turystycznej, co roku odwiedza Chorwację pół miliona Polaków, a liczba ta stale rośnie. Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, wymienia następujące walory swojego kraju: piękne widoki, wiele zabytków, malownicze domy i nade wszystko błękitna woda. Zakochani w tym miejscu turyści dodają także: niepowtarzalny klimat miast i miasteczek oraz pogodnych i przyjaznych ludzi. Większej reklamy tego regionu nie trzeba. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Opieka zdrowotna w Chorwacji – co to jest EKUZ?

Od 1 lipca 2013 roku Chorwacja dołączyła do grona państw UE. Na mocy umów międzynarodowych podpisanych pomiędzy państwami członkowskimi, polscy turyści dysponujący prawem do publicznego systemu opieki zdrowotnej w Polsce, mogą w razie nagłej choroby lub wypadku na wakacjach, skorzystać również z publicznej opieki zdrowotnej w Chorwacji. W tym celu przed wyjazdem powinni wyrobić sobie w najbliższym oddziale NFZ bezpłatną kartę EKUZ. Wszystko byłoby wspaniale, gdyby taka ochrona mogła turyście wystarczyć. Niestety tak nie jest.

Zwróć uwagę, że możesz skorzystać z chorwackiej służby zdrowia na takich zasadach jak obywatele tego kraju, a nie na polskich zasadach ustalonych przez NFZ.  W Chorwacji wszyscy ubezpieczeni, którzy nie wykupili dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego mają obowiązek ponoszenia częściowych kosztów udzielonych im świadczeń. Chorwaci i turyści muszą dopłacać 20% wartości kosztów świadczeń. Możesz dopłacić od 6 zł za wizytę u lekarza ogólnego do nawet 1100 zł za leczenie szpitalne! Z tego obowiązku wyłączone są jedynie dzieci do 18 roku życia, które na stałe mieszkają w Chorwacji.

Ponadto EKUZ nie pokryje kosztów transportu medycznego do Polski (a ten może kosztować nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych) ani kosztów ratownictwa górskiego czy poszukiwania na wodzie. W obu przypadkach turysta będzie zobowiązany do pokrycia wydatków z własnej kieszeni. Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji? Kompleksowa polisa turystyczna stanowi idealne uzupełnienie częściowej ochrony jaką zapewnia karta bezpłatna EKUZ.

Dlaczego warto się zaopatrzyć w ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem do Chorwacji?

  1. Możesz się leczyć gdzie chcesz i bez żadnych dodatkowych opłat. Z wykupionym ubezpieczeniem nie musisz się martwić o to, gdzie jest najbliższa publiczna placówka ani dodatkowymi opłatami – na przykład za krótki pobyt w szpitalu nie otrzymasz rachunku na ponad 1000 zł. Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) będzie chronić Cię do wysokości wybranej sumy ubezpieczenia i z tej polisy zostaną pokryte rachunki związane z opieką medyczną.
  2. Bezcenne asisstance zaoszczędzi Ci astronomicznego rachunku za transport medyczny do Polski i innych kłopotów. Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z powagi posiadania zabezpieczenia assistance na wakacjach. Wyobraź sobie, że masz wypadek na wakacjach. Złamałeś kość biodrową i aby wrócić do kraju, musisz zostać przetransportowany w pozycji leżącej samolotem do kraju. Koszt takiego przewozu może kosztować kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych w zależności od sytuacji! Nikt nie pokryje tego rachunku za Ciebie – będziesz zmuszony zapłacić za przewóz z własnej kieszeni.Warto wiedzieć, że assistance to nie tylko organizacja transportu medycznego do Polski. W ramach pomocy assistance, w zależności od kupionego przez nas pakietu (masz do wyboru standardowy oraz wersje rozszerzone za nieco wyższą opłatą).
Zakres ochrony Assistance może obejmować:
pomocną infolinię konsultanci z Centrum Alarmowego po twoim telefonie przystępują np. do wskazania najbliższych placówek medycznych, w których może zostać udzielona pomoc, czy zorganizowania powrotu chorego do Polski
organizację przyjazdu osoby bliskiej do chorego z assistance zostaną pokryte koszty przyjazdu osoby towarzyszącej choremu oraz kilku noclegów, wsparcie tłumacza – bariera językowa bywa olbrzymim problemem – zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją
organizację powrotu innych uczestników podróży ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i leży w szpitalu – rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu – wszystkim zajmie się ubezpieczyciel
nocleg w razie przerwania podróży i niemożności jej kontynuacji jeżeli np. jesteś uczestnikiem zorganizowanej wycieczki i musisz z niej zrezygnować z ważnej przyczyny, towarzystwo może pomóc w organizacji noclegu
pomoc prawnika jeśli weźmiesz udział w wypadku, wyrządzisz szkodę lub sam zostaniesz poszkodowany, będziesz potrzebował prawnika, który doradzi co zrobić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami
opiekę nad dziećmi w razie choroby rodzica ubezpieczyciel zorganizuje opiekę nad nieletnimi dziećmi

źródło: opracowanie własne

  1. Polisa NNW wesprze twoje finanse po wypadku. Nieszczęśliwy wypadek oznacza nie tylko zepsute wakacje. To także rehabilitacja, chorobowe w pracy, utrata części zarobków w związku z niemożnością pracy oraz inne niedogodności, które mogą Ci przysporzyć dodatkowych zmartwień. W takiej chwili dobrze mieć ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jeżeli wykupiłeś polisę NNW w kraju, sprawdź czy za granicą też zapewni Ci należytą ochronę. Jeśli nie, koniecznie zakup ją w ramach polisy turystycznej. I nie wybieraj najniższej sumy ubezpieczenia – nie chcesz chyba w przypadku poważnego złamania otrzymać minimalnego odszkodowania, które nie wystarczy nawet na wizytę u specjalisty i zdjęcia rentgenowskie.
  2. Polisa OC zapewni Ci spokój, nawet w nieprzewidzianych, trudnych sytuacjach. Niefortunne wydarzenia mogą stać się nie tylko twoim udziałem – niechcący sam możesz stać się winnym szkody. W trakcie uprawiania sportu spowodowałeś wypadek i jesteś zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia poszkodowanego. Twoje dziecko uszkodziło wypożyczony sprzęt w kurorcie turystycznym – musisz zapłacić za szkodę lub naprawę. Polisa OC zawsze może się przydać.

W ramach kompleksowej ochrony turystycznej, warto także rozważyć zakup innych ryzyk ubezpieczeniowych takich jak ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego. Jeżeli planujesz uprawiać sporty np. żeglarstwo czy nurkowanie, koniecznie kup zwyżkę od uprawiania sportów amatorskich czy ekstremalnych. Osoby chorujące przewlekle bezwzględnie muszą nabyć zwyżkę od zaostrzenia chorób przewlekłych – w innym wypadku ich ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance może okazać się bezwartościowe, jeśli nagła choroba będzie następstwem powikłań lub zaostrzenia choroby przewlekłej.

Oferty ubezpieczeń turystycznych możesz porównać i zakupić za pomocą porównywarki ubezpieczeń turystycznych w naszym serwisie.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji?

  1. Jeśli – podobnie jak większość polskich turystów – wyjeżdżasz do Chorwacji własnym pojazdem, pamiętaj o dokumentach. Weź prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia samochodu (OC ważne na terenie całej Europy). Przed wyjazdem w długą trasę kup samochodowe assistance. Istotne, aby było ważne nie tylko na terenie Polski i Chorwacji, ale także na terenie państw, przez które planujesz przejeżdżać.
  2. Gdy planujesz podróż ze swoimi zwierzakami, nie zapomnij wcześniej zaszczepić kota i psa przeciwko wściekliźnie oraz zadbać o obowiązkowy mikrochip dla czworonoga.
  3. W Chorwacji możesz płacić albo w walucie chorwackiej (kuna chorwacka) lub w euro. Waluta chorwacka przydaje się w trakcie podróży samochodem np. opłaty za autostrady, mosty, tunele. Karty kredytowe takie jak Eurocard/Mastercard, Visa, American Express oraz Diners są akceptowane niemal we wszystkich hotelach, restauracjach, sklepach i bankomatach.
  4. Święta i dni wolne od pracy w Chorwacji w okresie letnim: 22 czerwca – Dzień Walki z Faszyzmem, 25 czerwca – Święto Narodowe Chorwacji, 5 sierpnia – Dzień Zwycięstwa i Dziękczynienia, 15 sierpnia – Wniebowstąpienie NMP.

źródło: opracowanie własne

Chorwacja to fantastyczny kraj, do którego wielu turystów chce wracać w kolejnych latach. Aby twoje wakacje były udane i niezapomniane, dobrze się przygotuj! Ubezpieczone i sprawdzone auto, kupiona polisa turystyczna dla wszystkich urlopowiczów, sprawdzone informacje turystyczne i… dobry humor – tak, teraz możesz ruszać w drogę.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja