ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – Ile kosztuje i jakie kupić?

Opublikowano: 2021-07-21 (aktualizacja 2024-03-28, godz. 11:32)

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Nasi rodacy jeżdżą nad Adriatyk zarówno samodzielnie, jak i z biurami podróży.

Chorwacja słynie z malowniczych plaż, przepięknych krajobrazów czy pysznego jedzenia. To również świetne miejsce dla aktywnych, którzy lubią uprawiać sporty wodne. Turyści mogą także zrelaksować się podczas rejsu jachtem. Sprawdziliśmy, o czym należy pamiętać przed wyjazdem do tego kraju.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Chorwacja w czasie pandemii – zasady wjazdu

Aktualnie brak jest jakichkolwiek obostrzeń dotyczących wjazdu do Chorwacji. Przy przekraczaniu granicy nie są potrzebne ani testy w kierunku covid-19, ani szczepienia, nie obowiązuje również kwarantanna poprzyjazdowa. Brak obostrzeń wjazdowych jest niezależne od rodzaju transportu, jakim przekracza się granicę.

Na miejscu turystów nie obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych, zarówno w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej.

Izolacja w Chorwacji dotyczy wyłącznie osoby zarażonej, nie podlegają jej współdomownicy. Zakwaterowanie i wyżywienie podczas izolacji bądź kwarantanny pokrywane jest przez osobę zarażoną.

Planujesz wyjazd do Chorwacji?

Z nami wyjazd do Chorwacji zaplanujesz od A do Z!

🌅 Ceny i atrakcje w Chorwacji
 1. Najpiękniejsze plaże w Chorwacji Rajskie plaże oraz nieznane perełki
 2. Rejs jachtem po Chorwacji (wszystko, co musisz wiedzieć)
 3. Ile kosztują wakacje w Chorwacji w 2024 roku? (noclegi, żywność, atrakcje)
🚗 Samochodem do Chorwacji
 1. Jak przygotować się do podróży samochodem do Chorwacji? Kompleksowy poradnik
 2. Najlepsza trasa do Chorwacji (3 najpopularniejsze warianty oraz niezbędne opłaty)
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
 1. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji (oszczędź do 50%)
 2. EKUZ w Chorwacji Czy wystarczy?

Kiedy ubezpieczenie turystyczne zadziała w czasie pandemii?

Liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 znacząco zmalała, a restrykcje wjazdowe zostały czasowo zawieszone w większości krajów europejskich, mimo to ryzyko poważnego zakażenia covid-19 nie minęło. Fakt, że zakażeń jest mniej, a powszechne szczepionki zahamowały dalszą eskalację pandemii, jednak nie oznacza to, że powinno zaniechać się zabezpieczeń.

Ubezpieczenie w pandemii zapewnia rozszerzone leczenie covid-19 wraz z wydłużeniem wyjazdu i opłaceniem powrotu do kraju. W zależności od ubezpieczenia turystycznego, mogą zostać zwrócone różnorodne koszty, m.in. dodatkowych noclegów, wykonania testu w kierunku covid-19, wizyty u specjalisty, hospitalizacji, wykupienia leków, opłacenia transportu medycznego bądź powrotu do domu tradycyjnym transportem, a nawet możliwe jest pokrycie kosztów związanych z przylotem bliskiej osoby, która zajmie się dziećmi w sytuacji, gdy chorzy są rodzice.

Co zabrać na urlop do Chorwacji? Dokumenty na wyjazd do Chorwacji

Wyjazd do Chorwacji nie może się obyć bez podstawowych akcesoriów, głównie do kąpieli, gdyż plaże chorwackie różnią się od nadbałtyckich. Oczywiście istnieje możliwość zakupu niezbędnych rzeczy na miejscu, ale wiąże się to już ze znacznie większym kosztem.

Co zabrać do Chorwacji?

 • Buty do wody – najważniejszy element wyposażenia dla plażujących i kąpiących się w morzu urlopowiczów. W wodach Adriatyku spotkać można przy skalistych brzegach kłujące jeżowce. Nadepnięcie gołą stopą na jeżowca może skończyć się nawet pobytem w szpitalu i kuśtykaniem do końca wyjazdu. Najprostszym i najskuteczniejszym zabezpieczeniem są specjalne buty do wody z gumą podeszwą. Przydadzą się też na kamienistych plażach.
 • Mata na plażę – w Chorwacji nie sprawdzi się cienki ręcznik czy koc na plażę. Większe bądź mniejsze kamyczki to niezbyt komfortowe podłoże do opalania i plażowania. Najlepsze będą karimata, grubsza mata lub leżak.
 • Kremy przeciwsłoneczne – w szczycie sezonu w Chorwacji odnotowuje się temperatury w okolicach 40 stopni C. Świecące całe dni słońce to miła odmiana od kapryśnej pogody w Polsce, ale też wymaga stałej ochrony przeciwsłonecznej. Kremy z filtrem SPF 50 na twarz i co najmniej SPF 30 na resztę ciała to konieczność, najmłodszych smarujmy najwyższą możliwą ochroną na całym ciele.
 • Kapelusz/czapka przeciwsłoneczna – suche, zniszczone włosy, które trzeba tygodniami ratować po wakacjach, ból głowy, a nawet udar słoneczny – to wszystko może być skutkiem braku ochrony głowy podczas słonecznych wakacji. Najskuteczniejszą ochroną włosów jest ich przykrycie, kosmetyki z filtrami UV do włosów nie są już tak efektywne. Kolorowe chustki do włosów są obecnie bardzo modne i mogą stanowić ciekawy dodatek do stroju, a przy okazji dbamy o włosy.

Jakie dokumenty do Chorwacji zabrać?

 • Paszport lub dowód osobisty – w celu przekroczenia granicy z Chorwacją wystarczy wyłącznie dowód osobisty. Może być również wymiennie paszport, ale ten pierwszy w zupełności wystarczy. Pamiętaj, aby wyrobić dokumenty swojemu dziecku.
 • EKUZ – karta potwierdzająca ubezpieczenie w ramach NFZ w Polsce i uprawniająca do otrzymania bezpłatnej, podstawowej opieki medycznej w krajach członkowskich UE.
 • Ubezpieczenie turystyczne – niestety samo posiadanie karty EKUZ nie wystarczy za granicą (o czym szerzej wytłumaczymy za chwilę), dlatego wskazane jest aby dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny.
 • Prawo jazdy, OC auta, przegląd – jeśli wyjeżdżasz do Chorwacji własnym samochodem, pamiętaj o tych dokumentach. W Chorwacji honorowane jest polskie prawo jazdy.
 • Paszport covid – mimo iż nie ma obowiązku okazywania na granicy potwierdzenia zaszczepienia w kierunku covid-19, to warto mieć ze sobą paszport covidowy.

Te dokumenty do Chorwacji powinny wystarczyć. Dodatkowo warto ściągnąć na telefon użyteczną aplikację iPolak oraz zgłosić podróż w systemie Odyseusz, szczególnie jeśli ma to być wyjazd bez towarzyszy, w pojedynkę.

Kiedy jechać do Chorwacji?

Pogoda w Chorwacji jest gwarantowana od maja do sierpnia, więc to najlepszy czas by wyjechać z pewnością słońca, braku deszczu i przyjemnej wody w morzu. Choć trzeba się liczyć z tym, że w maju Adriatyk może być jeszcze zimny i dla wyjątkowych zmarzluchów nieco zbyt chłodny na dłuższą kąpiel – jednak jest to subiektywne odczucie i wszystko zależy od preferencji. Wiele osób maj w Chorwacji spędza na kąpielach i opalaniu.

Sierpień w Chorwacji jest upalny i suchy. To miesiąc dla miłośników upałów, którym nie przeszkadza temperatura dochodząca do 40 stopni C. Osoby nastawione na zwiedzanie i aktywny wypoczynek, powinny zrezygnować z wyjazdu w sierpniu, gdyż może to być niezmiernie męczące.

Czerwiec i lipiec w Chorwacji to niezwykle przyjemne miesiące na wyjazd, który ma być połączeniem zwiedzania i plażowania. Woda jest już nagrzana i można swobodnie pływać w morzu, temperatury sięgają ok. 23-26 stopni C.

Wrzesień w Chorwacji nadal będzie bardzo ciepły, ale mogą już – choć nie muszą – zdarzyć się deszcze.

Poniżej podsumowanie temperatury, dni słonecznych i deszczowych w poszczególnych miesiącach w Chorwacji.

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Temperatury w dzień 6 7 10 14 19 23 26 27 21 16 11 7
Temperatury w nocy -1 -1 1 4 9 13 15 16 11 8 4 0
Dni słoneczne/miesiąc 21 18 20 17 19 20 24 24 21 19 17 19
Deszcz/miesiąc 10 10 11 13 12 10 7 7 9 12 13 12

opracowanie własne

Czy w Chorwacji jest bezpiecznie?

Bezpieczeństwo w Chorwacji to coś, co żywo interesuje wszystkich turystów, bez znaczenia, czy w podróż wybiera się młoda kobieta, starsze małżeństwo, rodzina z małymi dziećmi czy paczka przyjaciół.

W Chorwacji możemy czuć się bezpiecznie. Nie ma tu zagrożenia atakiem terrorystycznym, które byłoby wyższe niż w Polsce. Przestępczość pospolita jest na podobnym poziomie jak w każdym innym kraju chętnie odwiedzanym przez turystów.

Pamiętaj❗ Kieszonkowcy z chęcią polują na swoje ofiary w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów, w pobliżu atrakcji turystycznych oraz w metropoliach. Zachowaj ostrożność: nie wieszaj torebki/plecaka na krześle w restauracji, nie zostawiaj telefonu/aparatu fotograficznego na widoku (nawet na ułamek sekundy, tyle wystarczy), plecak noś na dwóch ramionach, aby ktoś nie szarpnął go przebiegając lub przejeżdżając skuterem.

Istnieją tu zagrożenia naturalne w postaci trzęsień ziemi – ostatnie odnotowano w 2020 roku w okolicach Zagrzebia. Miało 5,3 w skali Richtera, a w jego wyniku zginęła jedna osoba.

W górach należy poruszać się wyłącznie oznaczonymi szlakami. Znajdują się tu jeszcze, szczególnie przy granicy z Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną oraz Serbią, niewypały oraz nierozbrojone miny. Tereny te są oznaczone i należy je omijać z daleka.

✈ Bezpieczeństwo na plaży w Chorwacji

oprócz wspomnianych już jeżowców w wodzie należy uważać też na meduzy oraz być ostrożnym w przypadku korzystania z płatnych atrakcji typu canyoning, rafting. Chorwackie prawo nie narzuca żadnych wymogów organizatorom. Tak naprawdę może je oferować każdy, nawet osoba nie mająca pojęcia o zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa.

Chorwacja na własną rękę czy z biurem podróży? Co bardziej się opłaca?

Bliskość Chorwacji sprawia, że Polacy chętnie jeżdżą tam własnym samochodem, samodzielnie organizując wyjazd. W zależności od miejsca wyjazdu i docelowego punktu w Chorwacji podróż może zająć nawet jedynie 11-13 godzin, dlatego nie dziwi podróż typu Chorwacja na własną rękę.

Na jaką formę się zdecydować – Chorwacja na własną rękę czy z biurem podróży – uzależnione jest od osobistych preferencji. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Chorwacja na własną rękę:

– Jazda do Chorwacji własnym samochodem to duża niezależność i komfort. Pozwala na swobodne zwiedzanie Chorwacji już podczas urlopu, a także podróż dostosowaną do indywidualnych potrzeb (możliwość robienia przerw tak często, jak potrzebują tego podróżni). Minus to koszt takiej podróży. Obecne ceny paliwa mocno uderzają po kieszeni. Dodatkowo Węgry wprowadziły niedawno przepis o nakazie kupowania paliwa przez obcokrajowców po cenach rynkowych, a nie krajowych. Podniesie to koszt podróży do Chorwacji. Do cen paliwa należy oczywiście doliczyć również zakup winiet.

– Do Chorwacji można też dostać się samolotem lub autokarem. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie maja prawa jazdy lub nie lubią pokonywać tak długich tras. Jest to też korzystniejsze rozwiązanie dla jednej lub dwóch osób podróżujących, gdzie ceny paliwa nie rozkładają się na 4 podróżujących, ale na 2 lub 1 osobę. Minus to męcząca podróż, trwająca nawet dobę.

– Samodzielna organizacja podróży pozwala na dowolny i szerszy wybór noclegu. Od hoteli, hosteli do kwater prywatnych. Szukać można na serwisach typu booking.com, grupach na Facebooku czy nawet ogłoszeniach w internecie.

– Wyjazd bez biura to też konieczność samodzielnego wyżywienia się. Jedzenie w Chorwacji, czy to w restauracjach, czy sklepach, jest dość drogie. Hamburger kosztuje ok. 25-35 kun, piwo 7-30 kun, danie w restauracji od 20 do 100 lun średnio, kawa w barze ok. 4-10 kun.

Koszty samodzielnej podróży są bardzo zróżnicowane, ale uśredniając można podać, że sam dojazd to ok. 2000 zł, nocleg na tydzień – 1000-2000 zł, wyżywienie na 1 dzień – 100-150 zł.

Chorwacja z biurem podróży to najczęściej wycieczki objazdowe, których koszt zaczyna się od 2900 zł za osobę w sezonie wysokim.

Czy Karta EKUZ do Chorwacji wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to potwierdzenie ubezpieczenia w polskiej kasie chorych, które uprawnia do otrzymania podstawowej i bezpłatnej opieki medycznej za granicą, w krajach członkowskich UE i EFTA.

Czy EKUZ jest właściwym zabezpieczeniem za granicą? NIE! A oto dlaczego:

 • EKUZ zapewnia bezpłatną tylko podstawową i niezbędną opiekę medyczną. I to w takim zakresie, w jakim otrzymują ją mieszkańcy danego kraju. Jeśli więc ratownictwo medyczne jest płatne, to poszkodowany Polak również będzie musiał zapłacić, nawet jeśli posiada EKUZ a w Polsce ratownictwo jest bezpłatne.
 • Niektóre kraje wymagają od swoich obywateli współdzielenia kosztów leczenia. Dopłaty wymagają zarówno wizyty u specjalisty, jak i hospitalizacja.
 • EKUZ nie zapewnia ratownictwa, ubezpieczenia NNW, Ubezpieczenia OC, assistance, ubezpieczenia bagażu, szerokiej ochrony Covid-19.
 • Ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj (choć nie zawsze, należy sprawdzić w OWU) oferuje pomoc bezgotówkową, tj. pokrywa koszty pomocy z góry, nie wymagając od ubezpieczenie samodzielnego pokrycia kosztów. W przypadku NFZ jest inaczej.

Przykład z życia naszej klientki ✈ Pani Aleksandra zawsze wykupuje ubezpieczenie turystyczne, nawet na najkrótsze wyjazdy. Jeszcze nigdy nie korzystała z pomocy medycznej za granicą i wiele osób z jej otoczenia wyrzucało jej, że niepotrzebnie wydaje pieniądze, a nigdy ubezpieczenie się jej nie przydało. Do czasu – podczas wyjazdu do Chorwacji Pani Aleksandra tak niefortunnie wywróciła się na rowerze, że złamała obie ręce i zachodziło podejrzenie wstrząśnienia mózgu. Zostały wykonane badania głowy, założono gips, a turystka zmuszona była przerwać wyjazd. Ubezpieczyciel pokrył koszty leczenia, badań, pomocy lekarskiej, ale też zwrócił za niewykorzystany urlop i zapewnił transport powrotny do kraju. Pani Aleksandra przyjechała bowiem do Chorwacji samochodem, a ze złamanymi rękoma nie mogła samodzielnie wrócić do Polski.

Zakup ubezpieczenia turystycznego to nie tylko zdrowy rozsądek i działanie profilaktyczne, ale też rekomendacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

Wskazane jest ubezpieczenie się na wypadek choroby i od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Przy ubezpieczeniach podróżnych zaleca się rozszerzenie polisy o klauzulę dotyczącą pokrycia kosztów ewentualnego transportu medycznego do kraju, a w przypadku podróży samochodem, oprócz obowiązkowego OC także ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC) i Assistance.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – dlaczego jest potrzebne?

Karta EKUZ to niedostateczne zabezpieczenie na urlop do Chorwacji, jakie więc wybrać? Najskuteczniejsza ochrona to ubezpieczenie turystyczne, które ma doskonały stosunek ceny do jakości. Za równowartość ceny kawy w chorwackiej restauracji otrzymamy całodobowe ubezpieczenie z szeregiem składowych i wysokimi sumami gwarantowanymi – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Ubezpieczenie turystyczne warto zakupić dla takich elementów jak:

 • Ratownictwo – akcja ratownicza w górach lub na wodzie to ogromne koszty, które w Chorwacji w całości musi pokryć poszkodowany turysta, nawet posiadacz EKUZ. Zwrot kosztów można uzyskać wyłącznie, dzięki ubezpieczeniu turystycznemu. A warto zaznaczyć, że godzina pracy helikoptera ratowniczego zaczyna się od 5 tys. euro.
 • Ubezpieczenie NNW – odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu wynikający z wypadku za granicą oraz pokrycie kosztów rehabilitacji i wizyt u specjalistów to benefity, na które liczyć może podróżny z ubezpieczeniem turystycznym.
 • Assistance – niezwykle przydatna w podróży składowa polisy. Zapewnia m.in. pomoc tłumacza, pomoc prawnika, dodatkowy nocleg itp.
 • Assistance samochodowy – podróż własnym samochodem ponad 1000 km może obfitować w niespodzianki, dlatego dobry assistance samochodowy jest niezbędny, aby ze spokojną głową jechać na urlop. Zabezpieczy w razie awarii auta czy wypadku, zapewni nocleg, holowanie czy auto zastępcze.
 • Ubezpieczenie OC – pokryje szkody osobowe i rzeczowe wyrządzone osobie trzeciej. Przydatne w zaskakująco wielu przypadkach. Zdecydowanie jest to zabezpieczenie, które warto mieć ze sobą podczas urlopu.
 • Ochrona COVID-19 – rozszerzona ochrona covid-19 pokryje koszty wykonania testu, wizyty u lekarza czy hospitalizacji, a nawet dodatkowego noclegu i transportu do domu w związku z izolacją i chorobą.
  Ubezpieczenie na wakacje z ochroną COVID-19
  Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
  Signal Iduna
  Koszty leczenia
  90 357 zł
  Ratownictwo
  27 161 zł
  Bagaż
  0 zł
  3,31 zł
  1 os. / 1 dni
  Dodatkowo: NNW: 15 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarza przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
  Proama
  Koszty leczenia
  100 000 zł
  Ratownictwo
  100 000 zł
  Bagaż
  0 zł
  5,00 zł
  1 os. / 1 dni
  Dodatkowo: NNW: 20 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medyczną przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
  AXA
  Koszty leczenia
  600 000 zł
  Ratownictwo
  600 000 zł
  Bagaż
  3 000 zł
  7,70 zł
  1 os. / 1 dni
  Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarza pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
  Europa
  Koszty leczenia
  1 354 651 zł
  Ratownictwo
  451 550 zł
  Bagaż
  4 516 zł
  19,00 zł
  1 os. / 1 dni
  Dodatkowo: NNW: 45 155 zł OC: 451 155 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
  Ubezpieczenie na wakacje z ochroną COVID-19
  Signal Iduna
  3,31 zł 1 os. / 1 dni
  Koszty leczenia
  90 357 zł
  Ratownictwo
  27 161 zł
  Bagaż
  0 zł
  Dodatkowo: NNW: 15 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarza przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
  Proama
  5,00 zł 1 os. / 1 dni
  Koszty leczenia
  100 000 zł
  Ratownictwo
  100 000 zł
  Bagaż
  0 zł
  Dodatkowo: NNW: 20 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medyczną przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
  AXA
  7,70 zł 1 os. / 1 dni
  Koszty leczenia
  600 000 zł
  Ratownictwo
  600 000 zł
  Bagaż
  3 000 zł
  Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarza pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
  Europa
  19,00 zł 1 os. / 1 dni
  Koszty leczenia
  1 354 651 zł
  Ratownictwo
  451 550 zł
  Bagaż
  4 516 zł
  Dodatkowo: NNW: 45 155 zł OC: 451 155 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
 • Ubezpieczenie bagażu – przydatna opcja dla tych, którzy udają się w podróż samolotem. Dobre polisy oferują nawet do 3000-4000 zł ubezpieczenia bagażu.
 • Transport medyczny do domu – jeśli z przyczyn zdrowotnych turysta nie może wrócić do kraju w taki sposób jak planował, a potrzebny jest transport medyczny (lotniczy lub lądowy, z asystą lekarską lub bez) to ubezpieczyciel pokryje te koszty.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Koszt ubezpieczenia do Chorwacji jest na tyle niewielkie, że nie warto oszczędzać te kilka-kilkanaście złotych dziennie w zamian za ryzyko zachorowania/wypadku za granicą i związanych z tych kosztów. Jeśli urlop przebiegł szczęśliwie i nic się nie stało – wspaniale! Jednak brak ubezpieczenia turystycznego i zdarzenie typu choroba, wypadek samochodowy czy inny nieszczęśliwy wypadek, wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, które – dosłownie – mogą wpędzić w długi.

Nigdy nie wiadomo, co się zdarzy i jakie będą konsekwencje. Czy drobny wypadek nie uniemożliwi samodzielnego powrotu do domu? Czy choroba przewlekła, będąca pod kontrolą w Polsce nie zaostrzy się akurat podczas urlopu? Czy nie nastąpią komplikacje we wczesnej ciąży, która dotychczas przebiegała wzorowo? Z uwagi na tak wiele znaków zapytania i koszt rzędu 4-20 zł za dzień ochrony, oszczędności w tym zakresie są zupełnie nierozsądne.

Oto symulacja wykonana na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych dla 1 podróżującego do Chorwacji. Koszt za dzień ochrony.

Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
46,86 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
64,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
107,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Signal Iduna
46,86 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
64,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
107,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

Co koniecznie zwiedzić w Chorwacji?

Dubrownik – jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Chorwacji. Warto tu zobaczyć: Mury Miejskie, Stare Miasto, Pałac Rektorów, wzgórze Srd (idealny punkt widokowy), Wielką Fontannę Onufrego, Klasztor i kościół Franciszkanów.

Split – leżące na półwyspie w Dalmacji miasto słynie z Pałacu Dioklecjana oraz urokliwej części go otaczającej. Najważniejsze zabytki znajdują się właśnie w ścisłym centrum starego miasta a ich zwiedzanie powinno zająć jeden dzień. Warto odwiedzić port, a także podziwiać panoramę z punktu widokowego na Wzgórzu Marjan. Orzeźwienia można szukać na urokliwej plaży Bačvice.

Park Narodowy Krk – znajduje się tu rzeka Krk, którą przecina wiele drewnianych kładek, tworząc urokliwy labirynt. Wzdłuż kładek rosną drzewa, dające cień i wytchnienie, co w szczycie sezonu jest zbawieniem. Atrakcją Parku Narodowego Krk jest wodospad Skradinski Buk – wielokaskadowy o szerokości aż 400 metrów. W okolicy podziwiać można zabytkowe, odnowione młyny wodne z XIII wieku.

Wyspa Krk – największa wyspa na Adriatyku chętnie odwiedzana przez turystów. Z lądem łączy ją most, który ułatwia przemieszczanie się. Ma świetne połączenie z lądem, dzięki mostowi i licznym kursom promu, co czyni ją dobrym miejscem wypoczynku. Znajduje się tutaj miasto Krk, kurort Baška i miasto portowe Punat. Ogromnym atutem wyspy są liczne żwirowe zatoczki z pięknymi plażami.

Park Narodowy Jezior Plitwickich – wizytówka Chorwacji i miejsce kojarzone z licznych zdjęć i widokówek. Jeziora Plitwickie umieszczone zostały na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Parku znajduje się 16 krystalicznych jezior o turkusowej wodzie, liczne wodospady i bujna roślinność. To wspaniałe krajobrazowo miejsce, które cieszy oczy, ale pod warunkiem, że nie jest oblegane przez turystów. Niestety w szczycie sezonu tak zazwyczaj jest, więc warto je zwiedzać naprawdę wczesnym rankiem lub poza sezonem.

Tak naprawdę, miejsca, które warto odwiedzić w Chorwacji, tworzą znacznie dłuższą listę. W zależności od preferencji i ulubionych form spędzania czasu na urlopie, każdy znajdzie tu coś dla siebie i nuda nie grozi. Czy to plażowanie, czy zwiedzanie, czy sportowe aktywności – Chorwacja oferuje to wszystko i wiele więcej. Stąd wakacje w Chorwacji nigdy nie są rozczarowaniem i niewielu jest turystów, którzy byli tu raz – niemal każdy wraca.

źródło: opracowanie własne polisaturystyczna.pl

4.4/5 - (5 głosów)

Chorwacja na Wakacje 2022 - Co warto wiedzieć?
 1. Chorwacja to popularna wśród Polaków destynacja wakacyjna. Z Polską dzieli ją średnio ponad 1000 km, stąd najpopularniejszy sposób transportu to podróż własnym autem.
 2. Chorwacja na własną rękę jest prosta w organizacji nawet bez znajomości języka angielskiego. Chcąc zwiedzić możliwie dużo punktów w krótkim czasie można skusić się na wycieczkę objazdową po Chorwacji.
 3. Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej i obowiązuje tu EKUZ, jednak nawet Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wykupienie ubezpieczenia turystycznego.
 4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji kosztuje 3,92 zł.
 5. Przed zakupem polisy podróżnej warto porównać oferty w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, który pozwoli wybrać ubezpieczenie najlepiej dopasowane do swoich potrzeb.

Wyjazd do Chorwacji - pytania i odpowiedzi

 1. Wyjeżdżam do Chorwacji turystycznie co najmniej 3-4 razy w roku. Czy mogę wykupić ubezpieczenie długoterminowe?

  Tak, dla osób często podróżujących istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia na rok. Posiada je w ofercie tylko kilku ubezpieczycieli i sumy gwarantowane są zazwyczaj niezbyt wysokie. Roczne polisy nie zawierają też tak bogatego pakietu jak ubezpieczenia jednorazowe. Jednak wszystko zależy od potrzeb wyjeżdżającego – warto sprawdzić OWU i przeanalizować, co jest w ofercie. Można też każdorazowo kupować ubezpieczenie online i dopasowywać je do danej podróży – zakup przez internet jest intuicyjny i szybki, więc nie jest to dużym obciążeniem.

 2. Jakie ubezpieczenie wybrać, gdy w planach jest głównie plażowanie + sporadyczne zwiedzanie?

  Sumy gwarantowane kosztów leczenia przy tego typu wyjazdach powinny zaczynać się od 200 000 zł w obrębie Europy i 300 000 zł poza Starym Kontynentem. Zasadą jest, że im dalej jest kraj destynacji i czym droższe jest w nim leczenie, tym KL powinny opiewać na większą kwotę. Należy wziąć pod uwagę rozszerzenia, jeśli sytuacja tego wymaga: od chorób przewlekłych lub klauzuli alkoholowej. Dobrze, aby w polisie znalazło się ubezpieczenie NNW, OC, covid-19 i transport medyczny do kraju.

 3. Na wyjeździe rozbolał mnie ząb? Czy EKUZ wystarczy a może tylko ubezpieczenie turystyczne?

  Usługi stomatologa za granicą nie są refundowane przez NFZ. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia taką pomoc do określonej kwoty – zazwyczaj między 1000 a 3500 zł. Polisa pokrywa wizytę u dentysty, która powinna pozwolić zaradzić sytuacji na tyle, aby kontynuować beztroski urlop.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.4/5 - (5 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments