'
Opublikowano: 2014-07-25 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)
Gorąca Hiszpania, kraj Flamenco i Corridy, jest popularnym kierunkiem wakacyjnych wojaży Polaków. Piaszczyste, słoneczne plaże, ciepłe, błękitne morze, fascynująca kultura – chyba nikogo nie trzeba długo nakłaniać do takiej wycieczki. Jak się przygotować do wyjazdu? Czy konieczny będzie zakup ubezpieczenia turystycznego?
Hiszpania od lat zajmuje wysokie miejsce w rankingach popularnych kierunków turystycznych Polaków – zaraz koło Chorwacji, Grecji, Egiptu i Turcji. Polskich turystów nęcą cudowne plaże, przepiękne miasta – ukochana przez wielu Barcelona, niezwykła kultura, gorąca muzyka, tradycja Flamenco i pozytywni ludzie. Poza przeglądaniem map i przewodników warto pomyśleć także o innych, nie mniej ważnych kwestiach, czyli o zabezpieczeniu się od różnych nieprzewidzianych wydarzeń. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Hiszpania, podobnie jak Polska, jest członkiem Unii Europejskiej. Polscy turyści, którzy wyjeżdżają na urlop na Półwysep Iberyjski, mogą po wyrobieniu bezpłatnej karty EKUZ liczyć na niezbędną pomoc medyczną w publicznych placówkach zdrowia za granicą w razie nagłego wypadku lub zachorowania. Karta stanowi potwierdzenie, że przysługuje ci prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, a więc możesz też skorzystać z publicznych placówek za granicą w krajach wspólnoty. EKUZ można wyrobić korespondencyjnie (ale to trochę trwa) lub osobiście w oddziale NFZ (w sezonie trzeba wziąć pod uwagę kolejki).
Generalnie hiszpańskie publiczne placówki medyczne nie obciążają kosztami leczenia pacjentów legitymujących się kartą EKUZ np. za pobyt w szpitalu. Czy oznacza to jednak, że indywidualne ubezpieczenie turystyczne nie będzie ci potrzebne? Nie. EKUZ nie pokryje kosztów leczenia w Hiszpanii gdy:
Dobrze mieć kartę EKUZ, jednak to nie wystarczy. Oto dlaczego polisa turystyczna okaże się bezcenna na wakacjach:
…gdziekolwiek się leczyłeś. Z ubezpieczeniem podróżnym nie musisz się martwić o szukanie odpowiedniej placówki – możesz skorzystać zarówno z publicznego, jak i niepublicznego ośrodka medycznego. W publicznym wylegitymujesz się kartą EKUZ, w prywatnej podasz numer swojej polisy turystycznej. Jeśli będziesz potrzebował specjalisty, wybierzesz się na prywatną wizytę bez sporej kolejki.
Twoim zadaniem jest wrócić do zdrowia. Wyobraź sobie, że jesteś na hiszpańskiej wyspie Majorce. Złamałeś kość w nodze i potrzebujesz stabilizacji całej kończyny oraz transportu w pozycji leżącej. Nie znasz dobrze języka, chcesz wrócić do Polski. Żaden wylatujący z Majorki samolot nie spełnia medycznych wymogów – nie może cię przetransportować w pozycji leżącej. Co teraz?
W takiej sytuacji znalazła się jakiś czas temu pewna turystka z Polski. Na szczęście przed wyjazdem na wakacje kobieta wykupiła polisę turystyczną. Ubezpieczyciel zorganizował dla niej rejs promem z Majorki do Barcelony, a stamtąd lot odpowiednio dostosowanym samolotem do Polski. Cała akcja kosztowała 22 tys. zł. Tyle musiałaby z własnej kieszeni zapłacić kobieta, gdyby nie miała polisy.
Pomoc assistance to nie tylko organizacja transportu medycznego do kraju. W zależności od wybranego pakietu pomocy możesz liczyć również na:
Nieszczęśliwy wypadek może stać się nie tylko twoim udziałem – równie dobrze możesz niechcący przyczynić się do czyjejś szkody:
Nie musisz obawiać się nieprzewidzianych problemów finansowych na wakacjach – pod warunkiem, że kupiłeś ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w ramach polisy turystycznej.
Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się wszędzie – niestety również na wakacjach. Wypadek, trwały uszczerbek na zdrowiu, zepsute wakacje, rehabilitacja, zwolnienie chorobowe. Pech na urlopie może kosztować cię dużo nerwów i pieniędzy. Jeśli wykupiłeś NNW w ramach ubezpieczenia podróżnego, możesz liczyć na wypłatę świadczenia, który wspomoże cię w trudnych chwilach.
Nie wybieraj tylko najniższej sumy ubezpieczenia, bo wypłacone po wypadku świadczenie starczy jedynie na jedną prywatną wizytę u specjalisty!
W ramach kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej w polisie turystycznej możesz wykupić także inne opcje: ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego lub ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu. Przy zakupie ubezpieczenia turystycznego koniecznie poinformuj ubezpieczyciela:
Dobre ubezpieczenie turystyczne znajdziesz, porównasz i kupisz dzięki porównywarce polis turystycznych w naszym serwisie.
Język. Hiszpania jest bardzo zróżnicowana językowo. Niestety nie zawsze możesz liczyć, że dogadasz się po angielsku – nawet w urzędzie czy sklepie. Najlepiej uzbroić się w rozmówki hiszpańskie i próbować porozumieć w ojczystym języku Hiszpanów.
Pieniądze. W większych miastach nie ma problemu z bankami i bankomatami. Banki są czynne najczęściej do godziny 14, niektóre raz w tygodniu przyjmują interesantów po południu. Jeżeli chcesz coś załatwić, zrób to z rana. W sklepach można płacić kartą (należy zawsze pokazać przy tym dokument tożsamości ze zdjęciem).
Sjesta. Hiszpańska kultura rządzi się własnymi prawami. W godzinach popołudniowych może zdziwić cię zamknięta restauracja, sklep lub urząd. Należy uzbroić się w cierpliwość. Hiszpanie nie lubią życia w wiecznym pędzie.
Kradzieże. Turyści na hiszpańskich wakacjach są szczególnie narażeni na aktywnie działających kieszonkowców. Do kradzieży może dojść wszędzie – w zatłoczonym metrze, sklepie z pamiątkami, na bazarze, na plaży, restauracji czy na dyskotece. Miej oczy szeroko otwarte i pilnuj swoich rzeczy! Dobrze jest przed wyjazdem zrobić kserokopię dokumentów – jeśli dojdzie do ich dokumentów, ułatwi ci to poradzenie sobie w tej ciężkiej sytuacji.
Dostęp do internetu. W Hiszpanii jest wiele kafejek internetowych. W dużych miastach znajdziesz sporo kawiarni i lokali z darmowym wi-fi. Darmowy internet udostępnia większość hoteli i co niektóre hostele.
źródło: opracowanie własne
Przed wyjazdem na hiszpańską przygodę, dobrze się przygotuj: zadbaj o odpowiednie formalności, kup ubezpieczenie, wyrób kartę EKUZ, zapisz ważne telefony i adresy. Gotowy do drogi? Udanych wakacji!
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego