Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii – Ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-04-22

Gorąca Hiszpania, kraj Flamenco i Corridy, jest popularnym kierunkiem wakacyjnych wojaży Polaków. Piaszczyste, słoneczne plaże, ciepłe, błękitne morze, fascynująca kultura – chyba nikogo nie trzeba długo nakłaniać do takiej wycieczki. Jak się przygotować do wyjazdu? Czy konieczny będzie zakup ubezpieczenia turystycznego?

Hiszpania od lat zajmuje wysokie miejsce w rankingach popularnych kierunków turystycznych Polaków – zaraz koło Chorwacji, Grecji, Egiptu i Turcji. Polskich turystów nęcą cudowne plaże, przepiękne miasta – ukochana przez wielu Barcelona, niezwykła kultura, gorąca muzyka, tradycja Flamenco i pozytywni ludzie. Poza przeglądaniem map i przewodników warto pomyśleć także o innych, nie mniej ważnych kwestiach, czyli o zabezpieczeniu się od różnych nieprzewidzianych wydarzeń.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Co zabrać na urlop do Hiszpanii? Dokumenty na wyjazd do Hiszpanii

Do przekroczenia granicy hiszpańskiej wystarczy sam dowód osobisty, nie ma konieczności wyrabiania paszportu. Teoretycznie turystów dotyczy obowiązek meldunkowy, jednak w praktyce rzadko jest to egzekwowane, a w przypadku korzystania z hoteli czy pensjonatów to właściciel/gospodarz jest odpowiedzialny za zgłoszenie lokatora.

Czeka Cię podróż do Hiszpanii?

Z nami zaplanujesz podróż marzeń do Hiszpanii!

✈️ Jak dostać się do Hiszpanii?
 1. Hiszpania samochodem (nasz kompleksowy poradnik)
 2. Ile trwa lot na Wyspy Kanaryjskie? Dowiedz się ile będziesz leciał z Polski
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
 1. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Hiszpanii (oszczędź do 50%)
🏝️ Hiszpańskie wyspy
 1. Lanzarotte (przewodnik od A do Z)
 2. Ibiza (wszystko, co powinieneś wiedzieć)
 3. Fuerteventura (poradnik dla podróżujących)
 4. Teneryfa (od A do Z)
 5. Majorka (wszystko o wyspie)
 6. Minorka (wszystko o sąsiadce Majorki)
🌅 Hiszpania kontynentalna i jej atrakcje
 1. Najpiękniejsze plaże Barcelony (dowiedz się gdzie warto pojechać)

Jakie dokumenty do Hiszpanii zabrać?

 • Dowód osobisty lub paszport – obywatele krajów członkowskich UE mogą przekroczyć granicę hiszpańską za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu. Wystarczy jeden z tych dokumentów.
 • Prawo jazdy – w Hiszpanii honorowane jest polskie prawo jazdy. Dokument przyda się, gdy turysta będzie chciał wynająć auto i w ten sposób zwiedzać kraj.
 • EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego umożliwia skorzystanie z bezpłatnej, podstawowej opieki medycznej w krajach członkowskich UE i EFTA.
 • Ubezpieczenie turystyczne – dodatkowa, obok EKUZ, ochrona w razie wypadku, konieczności leczenia czy innych zdarzeń podczas urlopu. Zawiera znacznie szerszą ochronę niż ubezpieczenie na NFZ.
 • Aplikacja iPolak – znajdują się w niej aktualne obostrzenia dla podróżujących, wskazówki jak dbać o bezpieczeństwo w danym kraju oraz wskaże drogę do najbliższej ambasady.
 • System Odyseusz – nie jest to co prawda dokument, ale przed wyjazdem – zwłaszcza samotnym – warto zgłosić swoją podróż w systemie Odyseusz w celach zabezpieczenia.

Te dokumenty do Hiszpanii to podstawowe zabezpieczenie, jakie powinien posiadać przy sobie podróżny. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w kilku niezbędnych akcesoriów.

Co zabrać do Hiszpanii?

 • Kremy przeciwsłoneczne – ochrona SPF 50 na twarz i SPF 30 na resztę ciała to obowiązkowe zabezpieczenie w kraju, w którym szczyt sezonu obfituje w 40-stopniowe upały.
 • Kapelusz/czapka przeciwsłoneczna – chronią przed udarem, przegrzaniem a także wypadaniem włosów. Brak osłony na skalp w duże upały może skutkować zwiększonym wypadaniem włosów po wakacjach.
 • Wygodne buty – wiele uliczek w Hiszpanii jest wybrukowane w tzw. „kocie łby”, a chodzenie po nich w szpilkach czy koturnach może być karkołomnym doświadczeniem. Warto zabrać ze sobą obuwie wygodne, na płaskiej podeszwie, nie obcierające – takie, które umożliwi kilkugodzinne spacery i zwiedzanie.

Kiedy jechać do Hiszpanii?

Sezon na słoneczne dni i przyjemną temperaturę zaczyna się w Hiszpanii już w kwietniu, kiedy to panuje idealna pogoda na zwiedzanie, ok. 18 stopni C i pojedyncze deszczowe dni.

Maj w Hiszpanii to temperatury ok. 22-24 stopnie, choć pod koniec miesiąca mogą – w zależności od regionu – dobijać nawet do 30 stopni. Woda może jeszcze nie nagrzana, ale już bardzo ciepła, średnio 21 stopni C.

Czerwiec to idealny czas na wyjazd do Hiszpanii. Jest jeszcze w miarę pusto, wielu turystów czeka na zakończenie roku szkolnego, aby przyjechać na urlop z dziećmi, a jednocześnie panuje doskonała temperatura 26-28 stopni C. Z powodzeniem można już kąpać się w morzu, opalać, jak i zwiedzać w komfortowych warunkach.

Lipiec i sierpień w Hiszpanii to już czas upałów 32-34 stopnie C to średnie temperatury, choć zdarzają się i znacznie większe upały. Morze ma temperaturę 22-24 stopnie, kąpiele są przyjemne nawet dla zmarzluchów. Z pewnością jest wtedy tłumniej, drożej, a atrakcje turystyczne mogą być bardziej oblegane, ale za to na pogodę nie można narzekać.

Poniżej podsumowanie temperatury, dni słonecznych i deszczowych w poszczególnych miesiącach w Hiszpanii.

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Temperatury w dzień 9 11 15 18 22 28 32 32 26 20 13 10
Temperatury w nocy 1 1 4 6 10 15 18 18 14 10 4 2
Dni słoneczne/miesiąc 24 22 24 23 23 26 30 29 26 24 22 24
Deszcz/miesiąc 7 6 7 7 8 4 1 2 4 7 8 7

opracowanie własne

Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie?

Bezpieczeństwo w Hiszpanii interesuje większość turystów, jednak uspokajamy, że kraj ten jest dobrym miejscem na urlop dla wszystkich: rodzin z dziećmi, emerytów czy singli. Jak podaje MSZ istnieje tu zagrożenie atakiem terrorystycznym, w związku z czym na lotniskach można spotkać się ze wzmożonymi kontrolami i innymi środkami bezpieczeństwa.

Dla turystów zagrożeniem jest też przestępczość pospolita: wyrywanie torebek i plecaków przechodniom (w tym przez złodziei na skuterach), kradzieże z aut, kradzieże w metrze i autobusach. Należy zachować szczególne środki ostrożności i nie zostawiać dokumentów oraz pieniędzy w zaparkowanym samochodzie.

W Katalonii często dochodzi do manifestacji i strajków na tle separatystycznym – wskazane jest unikanie tego typu zgromadzeń.

Hiszpania na własną rękę czy z biurem podróży? Co bardziej się opłaca?

Wyjazd do Hiszpanii można zorganizować na dwa sposoby: samodzielnie lub lecąc z biurem podróży. Każda z tych możliwości ma swoje mocne i słabe strony. Porównajmy je:

Hiszpania na własną rękę:

 • Większa elastyczność w doborze noclegów, łatwiej o konkurencyjne ceny.
 • Możliwość skosztowania lokalnej kuchni, a jednocześnie trudny do przewidzenia koszt wyżywienia na cały wyjazd. Zazwyczaj wychodzi drożej niż jedzenie zapewnione w ramach wycieczki z biurem podróży.
 • Konieczność samodzielnego zorganizowania dojazdu – dla jednych to plus (bo potrafią wyszukać tanie bilety), dla innych minus (gdy gubią się na stronach przewoźników i wolą, jak ktoś kupi im bilety).
 • Bardziej problematyczna organizacja dla turystów niemówiących po angielsku czy hiszpańsku.

Hiszpania na własną rękę – koszt trudno tu oszacować dokładnie, bo zależy to od sposobu podróżowania i umiejętności organizacyjnych. Bilety do Barcelony można znaleźć za 100 zł w jedną stronę, jednak są to raczej okazje na krótkie wjazdy okołoweekendowe, kupowane spontanicznie poza sezonem. Podróż w lipcu to koszt co najmniej 500 zł w jedną stronę na osobę. Nocleg dla 2 osób znajdziemy od 300 zł za dobę. A na wyżywienia dla jednej osoby wydamy od 50 euro za osobę dziennie.

Hiszpania z biurem podróży:

 • Urlop zorganizowany od początku do końca, bez konieczności samodzielnego wyszukiwania, porównywania, kupowania – to wielkie ułatwienie, szczególnie dla osób, które nie lubią, nie potrafią lub po prostu nie chcą organizować wyjazdu osobiście.
 • Wakacje z biurem podróży wybierają też osoby, których znajomość języka obcego jest niedostateczna do swobodnej komunikacji. Polskojęzyczny rezydent w biurze podróży udzieli pomocy w każdym zakresie.
 • Wyjeżdżając na zorganizowane wakacje, turysta ogranicza decyzyjność i organizację do minimum. Zarówno posiłki, jak i nocleg oraz pozostałe atrakcje są odgórnie zorganizowane.

Koszt Hiszpanii z biurem podróży zaczyna się od 3800 zł za osobę w szczycie sezonu (nocleg, dojazd, wyżywienie).

Czy Karta EKUZ do Hiszpanii wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawana jest bezpłatnie każdej ubezpieczonej osobie, która zgłosi się do delegatury lub oddziału NFZ i złoży odpowiedni wniosek. EKUZ umożliwia otrzymanie darmowej opieki medycznej za granicą, w krajach UE i EFTA. Jednak – co jest warte podkreślenia i zapamiętania – pomoc ta jest niezbędna i udzielana w takim zakresie, jaki dotyczy obywateli danego kraju. Jeśli więc za granicą ratownictwo górskie jest pełnopłatne i nierefundowane przez kasę chorych, także poszkodowany Polak będzie musiał pokryć rachunek, nawet jeśli posiada EKUZ.

Dodatkowy koszt usług medycznych:

 • leczenie w prywatnych placówkach – ok. 50 euro za wizytę,
 • leczenie stomatologiczne – leczenie kanałowe to koszt od 200 euro do 300 euro, a założenia plomby – od ok. 50 euro do ok. 120 euro,
 • zakup lekarstw – turysta do większości przepisanych lekarstw będzie musiał dopłacić ok. 40%,
 • transport medycznego do Polski – w tym przypadku koszty mogą wynosić nawet ok. 2 500 Euro!

✈ Pan Michał podczas pobytu w Hiszpanii dostał udaru. Potrzebna była natychmiastowa pomoc, której udzieliła prywatna klinika, znajdująca się najbliżej kurortu turystycznego. Niestety placówka nie miała podpisanej umowy z tutejszą kasą chorych i Pan Michał musiał samodzielnie pokryć niemały rachunek za leczenie. Wakacje w Hiszpanii kosztowały go dodatkowo 25 tys. zł.

EKUZ nie zawiera wielu elementów składowych, które przydają się podczas urlopu zagranicznego, m.in. ubezpieczenia OC, ubezpieczenia NNW, assistance, transportu medycznego do kraju, ubezpieczenia bagażu i wiele innych.

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii – dlaczego jest potrzebne?

Jedyne pełne zabezpieczenie podczas wyjazdu za granicę daje ubezpieczenie turystyczne. Chroni ubezpieczonego w wielu zakresach i przydaje się w zaskakujących sytuacjach:

 • Ubezpieczenie OC – wypłaci odszkodowanie osobie trzeciej, której ubezpieczony wyrządzi szkody na mieniu lub rzeczy. Może być pomocne w sytuacji, gdy pies turysty zniszczy czyjeś ubranie lub kogoś pogryzie, dziecko uszkodzi cudzy sprzęt elektroniczny lub zbije szybę w hotelu itp.
 • Ubezpieczenie NNW – zagwarantuję wypłatę odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu powstałego w wyniku wypadku. Warto wybrać wysoką kwotę NNW, gdyż odszkodowanie wypłacane jest w określonym procencie od uszczerbku.
 • Ratownictwo – pomoc ratowników wodnych, górskich za granicą jest pełnopłatna i nawet posiadając EKUZ, turysta musi opłacić rachunek. W tym zakresie ubezpieczenie turystyczne okazuje się niezwykle pomocne, gdyż ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty do sumy gwarantowanej.
 • Assistance – dobry pakiet assistance to nieoceniona pomoc podczas wyjazdu: możliwość połączenia telefonicznego z całodobową infolinią, przyjazd osoby bliskiej do opieki w razie choroby ubezpieczonego, opłata dodatkowego noclegu czy organizacja transportu do domu.
 • Transport medyczny do domu – nie jest pokrywany przez NFZ. Wyłącznie ubezpieczyciel jest w stanie zwrócić koszt transporty w ramach sumy gwarantowanej. Warto zadbać, aby transport obejmował wysokie kwoty, szczególnie gdy kraj docelowy jest położony daleko od Polski.

Ubezpieczenie turystyczne posiada jeszcze wiele dodatkowych składowych jak: ubezpieczenie bagażu, assistance samochodowy czy rozszerzenia o choroby przewlekłe, sporty ekstremalne czy klauzulę alkoholową.

Ubezpieczenie na wakacje z ochroną COVID-19
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
0 zł
3,31 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarza przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
5,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medyczną przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
7,70 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarza pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
Europa
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
19,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 45 155 zł OC: 451 155 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
Ubezpieczenie na wakacje z ochroną COVID-19
Signal Iduna
3,31 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarza przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
Proama
5,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medyczną przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
AXA
7,70 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarza pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
Europa
19,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
Dodatkowo: NNW: 45 155 zł OC: 451 155 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny

To, co korzystne w ubezpieczeniu podróżnym, to możliwość dużej personalizacji pod własne potrzeby. W zależności od celu podróży, preferowanych aktywności, wieku i stanu zdrowia, można wybrać odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni właściwą ochronę.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?

Koszt ubezpieczenia do Hiszpanii to tylko ułamek kwoty, którą należy wydać na wyjazd. Tym bardziej dziwi oszczędzanie w tym zakresie. Tym bardziej, że są to pozorne oszczędności. W sytuacji wypadku czy choroby, która będzie wymagała zaawansowanej pomocy, turysta poniesie znacznie większe koszty niż te kilkadziesiąt złotych na polisę – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Porównajmy zatem, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii. Najtańszy wyjazd do Hiszpanii w sezonie kosztuje 3800 zł za osobę na tydzień, co daje dzienny koszt 543 zł. Cena polisy na jeden dzień do Hiszpanii to kilka złotych dziennie. Jak widać stanowi to mały procent dziennych kosztów za wycieczkę na Półwysep Iberyjski.

Poniżej przedstawiamy symulację kosztów polisy jednodniowej do Hiszpanii, która została wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych:

Polisa na 14-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 4-osobowej rodziny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
137 076 zł
Ratownictwo
22 846 zł
Bagaż
22 846 zł
159,00 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 13 708 zł ubezpieczenie od Covid-19 10 sportów objętych polisą
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 384 zł
Ratownictwo
27 415 zł
Bagaż
0 zł
168,02 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 83 sporty objęte polisą
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
186,48 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 17 sportów objętych polisą
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
291,00 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 OC: 50 000 zł
Polisa na 14-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 4-osobowej rodziny
Europa
159,00 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
137 076 zł
Ratownictwo
22 846 zł
Bagaż
22 846 zł
Dodatkowo: NNW: 13 708 zł ubezpieczenie od Covid-19 10 sportów objętych polisą
Signal Iduna
168,02 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
91 384 zł
Ratownictwo
27 415 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 83 sporty objęte polisą
AXA
186,48 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 17 sportów objętych polisą
Generali
291,00 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 OC: 50 000 zł

Co koniecznie zwiedzić w Hiszpanii?

 • Barcelona – miasto w Katalonii, któremu można poświęcić cały osobny wyjazd. Jest tu wszystko, co potrzebne do dobrze spędzonego urlopu: piękna, szeroka plaża miejska, restauracje z pysznym jedzeniem, klimatyczne uliczki do spacerowania, piękne fasady budynków i oczywiście ogromna ilość atrakcji turystycznych, m.in. kościół Sagrada Família, dom Gaudiego, park i wzgórze Montjuïc, starówka, port i wiele, wiele innych.
 • Madryt – stolica Hiszpanii, trzecie co do wielkości miasto w Unii Europejskiej. Warto tu zobaczyć Pałac Królewski, Plaza Mayor, Świątynię Debod, Muzeum Thyssen-Bornemisza, pospacerować jedną z głównych ulic Madrytu Gran Via. Chwilę wytchnienia w zwiedzaniu zapewni Park Retiro.
 • Costa Brava – pocztówkowe wręcz wybrzeże Morza Śródziemnego z licznymi kurortami, urokliwymi zatoczkami i szmaragdową wodą.
 • Sevilla – stolica i największe miasto Andaluzji, znane z największej katedry świata – Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli – wpisanej na listę UNESCO. Co prawda bez dostępu do morza, ale za to z licznymi atrakcjami. Należą do nich: wspomniana Katedra Sewilska, Plac Hiszpański, Pałac Real Alcazar, Pałac Casa de Pilatos i wiele innych.
 • Park Narodowy Ordesa – po zwiedzaniu miast, park narodowy będzie doskonałym pomysłem. Warto zobaczyć to miejsce ze względu na malownicze cztery doliny i szczyt Monte Perdido. Park wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

źródło: opracowanie własne 

Hiszpania na wakacje 2022 - Co warto wiedzieć?
 1. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii kosztuje kilka złotych dziennie.
 2. Kalkulator ubezpieczeń podróżnych pozwoli szybko porównać ze sobą kilkanaście ofert i wybrać najlepszą dla siebie. Ceny polisy, sum gwarantowanych i OWU są jawne i dostępne bez logowania jeszcze przed zakupem.
 3. W Hiszpanii funkcjonuje EKUZ, jednak jest to niedostateczne zabezpieczenie.
 4. Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego do Hiszpanii, które pokrywa koszty leczenia.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Hiszpanii

 1. Chcę kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na zagraniczne wakacje, ale zupełnie nie wiem, na co zwrócić uwagę.

  Najważniejsza jest suma gwarantowana kosztów leczenia, bo to kwota, która pokryje ewentualne leczenie za granicą. Powinna być tym wyższa, im droższa jest opieka medyczna w danym kraju. W obrębie Europy KL powinny wynieść co najmniej 200 tys. zł, a poza Europą – 300 tys. zł. Wiele polis podróżnych oferuje znacznie wyższe KL – nawet 800 tys. zł czy 40 mln zł i to na nich powinniśmy się skupić. Inną ważną składową jest ubezpieczenie OC i NNW oraz ratownictwo i transport medyczny do kraju. Przy zakupie ubezpieczenia warto uwzględnić, czy choruje się na choroby przewlekłe. Jeśli tak, to konieczny jest zakup rozszerzenia. Inaczej TU ma prawo odmówić pokrycia kosztów leczenia, gdyby powodem było zaostrzenie się choroby przewlekłej.

 2. Podczas wypadku za granicą byłem po kilku drinkach i ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania i pokrycia kosztów leczenia. Czy ma do tego prawo?

  Wypadek czy choroba, do których doszło, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu, nie są objęte ochroną ubezpieczyciela. Aby skuteczne było pokrycie kosztów leczenia czy wypłata odszkodowania koniecznie trzeba wykupić tzw. klauzulę alkoholową, która uwzględnia sytuacje mające miejsce pod wpływem alkoholu. Jednak tu uwaga! Rozszerzenie działa do określonej wysokości promila alkoholu we krwi – szczegółów zawsze szukamy w OWU.

 3. Kiedy najlepiej zakupić ubezpieczenie na podróż, aby skutecznie chroniło?

  Optymalnie, gdyby ubezpieczenie turystyczne zostało zakupione na tydzień przed wyjazdem. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasem wyjazd jest organizowany spontanicznie, pod wpływem zakupu tanich biletów lotniczych, a czasem podróżny przypomina sobie o ubezpieczeniu w ostatniej chwili. Zakup ubezpieczenia przez internet, np. poprzez polisaturytyczna.pl, jest możliwy nawet w dniu wyjazdu. Należy pamiętać, że polisa działa zazwyczaj od kolejnego dnia od zakupu i ma określony czas karencji (mniej więcej od 4h do 3 dni).

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.4/5 - (16 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments