Wczasy na Sycylii – 5 najważniejszych rzeczy przed podróżą

Opublikowano: 2018-05-27 (aktualizacja 2018-10-23, godz. 10:45)

Wczasy na Sycylii to podróżnicze must have dla wielu turystów. Trudno się dziwić, gdyż wyspa zachwyca każdego – średniowieczne miasta, krystaliczne wody, złociste plaże, a to wszystko w zasięgu ponad 4 godzin lotu samolotem. Warto szukać ofert last minute, bo za 1600 zł uda nam się spędzić tydzień w pięknym hotelu ze wszystkimi udogodnieniami i pełnym wyżywieniem.

Na południe od Półwyspu Apenińskiego znajduje się największa wyspa na Morzu Śródziemnym – Sycylia. Wyspa jest bogata pod względem krajoznawczym. Znajdują się tu góry z najwyższym wzniesieniem Etną, który jednocześnie jest największym, aktywnym wulkanem w Europie. Dwie rzeczki – Simeto i Salso – oraz jedno naturalne jezioro Lago di Pergusa. Turystów najbardziej jednak interesują zachwycające plaże. Wyspa otoczona jest morzami: Tyrreńskim, Jońskim  oraz Cieśniną Sycylijską. Jeśli nie dla krajobrazów i plaż, można tu przyjechać choćby dla wyśmienitego wina – Sycylia przez długi czas stanowiła największy region winiarski we Włoszech.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

1. Sycylia – atrakcje turystyczne

Sycylia atrakcje turystyczne to przede wszystkim zwiedzanie zachwycających średniowiecznych miasteczek oraz plażowanie na urokliwych plażach. Zaczniemy od aktywnego spędzania czasu, czyli zwiedzania.

Palermo – znajduje się na północy wyspy. Na początek warto zajrzeć na dwie krzyżujące się ulice w centrum: Corso Vittorio Emanuele oraz via Maqueda. To tu znajdują się liczne atrakcje turystyczne, zabytkowe kamienice i architektoniczne majstersztyki. Warto odwiedzić także kościoły: La Martorana, San Cataldo oraz San Caterina a także bogato zdobione kamienice Quattro Canti – każda z nich ma zdobienia przedstawiające pory roku.

W Palermo znajduje się także Ogród Botaniczny z niezwykłymi, egzotycznymi roślinami i drzewami. Zdecydowanie wart zobaczenia.

Cefalu – spragnionych małych, klimatycznych miasteczek, z kamienicami znajdującymi się tuż przy morzu, zapraszamy do miasteczka rybackiego, Cefalu. Stare kamienice wychodzą tu niemal z morza, co daje wyjątkowy efekt. Warto odwiedzić to miasteczko dla niezapomnianych widoków i niesamowitego klimatu starych Włoch.

Taormina – kolejne sycylijskie miasto, któremu warto poświęcić choć pół dnia. Uważane jest za jedno z najchętniej odwiedzanych miast na wyspie, z roku na rok coraz bardziej elitarne a przy tym niestety drogie. Koniecznie trzeba tu zobaczyć teatr grecki z II wieku. Zachwyca też panorama – miasto położone jest na wzgórzu, z którego rozciąga się niewiarygodny widok.

Syrakuzy – miasto leżące we wschodniej części wyspy. Warto zobaczyć znajdujące się tu ruiny Świątyni Appolina oraz Plac Archimedesa. Turystów przyciąga do Syrakuz Dolina Świątyń – park archeologiczny wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Dolinie Świątyń znajdują się skały wapienne z V wieku. W Syrakuzach mitologia jest na wyciągnięcie ręki – możemy zwiedzić świątynie Zeusa, sanktuarium Demeter i Kory, świątynie Herkulesa, Concordii i Hery.

San Vito lo Capo –  to chyba najsłynniejsza plaża na Sycylii. Liczy całe 3-km długości, ma delikatny, złocisty piasek i turkusową wodę, co daje iście karaibski efekt. Spadek wody jest łagodny, więc to świetne miejsce na plażowanie z dziećmi.

Riserva dello Zingaro – zachwycająca plaża ukryta między skałami. Są tu liczne zatoczki, do których warto wpłynąć od strony wody łódką. Znajduje się w północno-zachodniej części wyspy.

Scala dei Turchi – to plaża inna niż wszystkie. Znajduje się w zachodnio-południowej części Sycylii. Otacza ją wapienny, bardzo wysoki klif, który kontrastuje z lazurowo-turkusową wodą. Całość tworzy niezapomniany widok.

2. Zaplanuj Sycylię na własną rękę

Chcąc udać się na Sycylię, mamy dwie możliwości do wyboru: możemy skorzystać z gotowej oferty biura podróży lub zorganizować projekt „Wakacje Sycylia” samodzielnie. Które rozwiązanie bardziej się opłaca? Sprawdźmy!

 Sycylia nie należy do najtańszych destynacji. Dla porównania wyspy greckie są dużo korzystniejsze finansowo. Jednak uroku Sycylii nie da się z niczym porównać i warto wydać te kilkaset złotych więcej, aby móc chłonąć ten klimat i zobaczyć wyspę na własne oczy. Tym bardziej, że w opcji last minute można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty, które czynią Sycylię bardziej dostępną.

Szukając podróży dla 2 osób na tygodniowy pobyt, znaleźliśmy ofertę last minute za 1700 zł. Jak na Sycylię cena jest bardzo atrakcyjna, tym bardziej, że oferta obejmuje wyżywienie all inclusive. Większość propozycji biur podróż last minute rozpoczyna się od 2000 zł za osobę.

Wyjazd last minute przed sezonem (dla 2 osób)Wyjazd w lipcu planowany z wyprzedzeniem (dla 2 osób)Wyjazd w sierpniu planowany z wyprzedzeniem (dla 2 osób)
3400 zł*5400 zł*5600 zł*
*travelplanet.pl*travelplanet.pl*travelplanet.pl

A ile kosztować nas będzie Sycylia na własną rękę?

Na Sycylię możemy dostać się także samodzielnie, organizując wyjazd niemalże tylko przez internet. Zamówimy tym sposobem nocleg, lot, wypożyczymy auto i wykupimy polisę turystyczną. Tylko, czy „urlop Sycylia samodzielnie” to opłacalny projekt?

Lot na Sycylię trwa nieco ponad 4h, lecieć będziemy z przesiadką, a kosztować to będzie ok. 1000 zł za jedną osobę w dwie strony. Biletów szukamy na wyjazd w sezonie –  w połowie lipca. Chcąc wyjechać w miesiące mniej oblegane przez turystów, możemy liczyć się z bardziej atrakcyjną ceną lotów – niższą nawet o połowę.

Noclegi w Sycylii są w rozsądnych cenach – za 750 zł znajdziemy bardzo przyzwoite lokum dla dwóch osób na tydzień. Nie będzie problemu ze znalezieniem nawet tańszej oferty – jednak my zdecydowaliśmy się na najlepszą cenę w dobrym standardzie.

Ceny jedzenia na Sycylii są nieco wyższe niż w Polsce – na podobnym poziomie jak w pozostałych krajach europejskich. Warto wiedzieć, że rzadko można natrafić na dyskont, przeważają lokalne sklepiki i targi.

Samodzielne zorganizowanie wycieczki na Sycylię jest droższe niż oferta last minute, ale też tańsze niż zakup wyjazdu z wyprzedzeniem za pośrednictwem biura podróży: 4774 zł Sycylia na własną rękę i 5400 zł Sycylia biuro podróży. Przy czym do kosztów samodzielnego wyjazdu doliczyliśmy wynajem auta, czego nie ma w ofercie biura podróży. Pozwoli to wygodnie i szybko zwiedzić wyspę.

Sycylia na własną rękę (2 osoby, 7 dni, urlop Sycylia, lipiec 2018 r.):

 Wersja tańszaWersja droższaŹródło:
Lot2 000 zł2 600 złSkyscanner.pl
Nocleg750 zł1200 złBooking.com
Wynajem samochodu400 zł400 złHappycar.pl
Wyżywienie 1500 zł1500 złCeny orientacyjne
Ubezpieczenie124 zł124 złrankomat.pl
SUMA4774 zł5824 zł

3. Zorganizuj wakacje z dzieckiem na Sycylii

 Sycylia z dzieckiem może być prawdziwą przyjemnością. Starsze dzieci z pewnością będą zachwycone wszystkimi atrakcjami turystycznymi, które proponujemy dla dorosłych, tj. atrakcyjnymi plażami, Parkiem Botanicznym, pełnymi historii Syrakuzami oraz pięknym Palermo.

Młodsze dzieci pokochają tutejsze aquaparki – warto odwiedzić przede wszystkim Acquasplash w Campobello di Mazara, Euro Park Rocellli w San Cataldo, Aquapark Conyte w Sommatino oraz Aqua Verde w Cefalu.

Ze starszymi dziećmi warto udać się do Park-Muzeum Jalari. Jest to połączenie muzeum sztuki, z zoo i ogrodem botanicznym. Równie wartym odwiedzenia jest katedra w Montrealu – wpisana na listę UNESCO, prawdziwa perła architektoniczna.

Sycylia z dzieckiem nie może obyć się bez wizyty w Museo Sicilia in Miniatura w Zafferana Etnea, czyli Muzeum Minatury – małe budynki pośród wysokich traw zachwycą każde dziecko, a nawet dorosłych.

Jednak największą atrakcją dla większości dzieci będą na Sycylii plaże i ciepłe morze. Warto wybierać takie plaże jak San Vito lo Capo, które charakteryzują się bardzo łagodnym zejściem do morza. Dzieci swobodnie bawią się na brzegu, a rodzice nie martwią, że maluch za głęboko wejdzie w głąb morza.

 4. Sprawdź stan bezpieczeństwa na Sycylii

Ministerstwo Spraw Zagranicznych tak określa temat „ Sycylia bezpieczeństwo”:

We Włoszech obowiązuje czwarty (w pięciostopniowej) skali stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że przeprowadzenie zamachu terrorystycznego jest, zdaniem władz miejscowych wysoce prawdopodobne. Alert terrorystyczny wiązać się może z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa, takimi jak wzmożone kontrole, obecność na ulicach żołnierzy uzbrojonych w broń automatyczną, prześwietlanie bagażu i przechodzenie przez bramki bezpieczeństwa przy wejściu do ważniejszych atrakcji turystycznych. W związku z powyższym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych, monitorowanie komunikatów władz porządkowych i bezwzględne stosowanie się do ich zaleceń.

Ostrzeżenia te dotyczą całych Włoch – wyspy są mniej narażone na tego typu ataki, jednakże trzeba być przygotowanym na wyżej wymienione sytuacje związane z zachowaniem bezpieczeństwa.

We Włoszech turyści narażeni są na kradzieże i napady, szczególnie w części kontynentalnej, w  dużych miastach, gdzie pojawiają się rzesze turystów. Wyjątkową ostrożność należy zachować szczególnie podczas jazdy środkami komunikacji miejskiej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu.

We Włoszech nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane specjalne szczepienia.

5. Kup ubezpieczenie turystyczne wyjeżdżając na Sycylię

 Przed wyjazdem na Sycylię należy zaopatrzyć się w EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Umożliwia ona skorzystanie z bezpłatnej opieki medycznej obowiązującej w danym kraju. To ważna uwaga: EKUZ pozwoli nam skorzystać z tych usług medycznych, które są bezpłatne dla Włochów. Może się więc okazać, że za będziemy musieli zapłacić za świadczenia, które w Polsce otrzymalibyśmy za darmo. Dlatego MSZ wyraźnie podkreśla i apeluje:

Z tych powodów wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach; dotyczy to w szczególności osób nieubezpieczonych w Polsce.

Cena za najniższe ubezpieczenie podróżne dla 2 osób za 7-dniowy pobyt wynosi 41 zł, najdroższe 323 zł. W porównaniu do kwoty wyjazdu na Sycylię, nawet koszt najdroższego ubezpieczenia nie wydaje się wygórowaną kwotą – to ok. 160 zł na osobę.

Warto także podkreślić, że różnica między najtańszym ubezpieczeniem a najdroższym może wydawać się duża – to ok. 280 zł – jednak zakres ochrony jednej i drugiej jest tak odmienny na korzyść wersji bogatszej, że naprawdę warto dołożyć te 280 zł. W sytuacji problematycznej, gdy konieczna będzie pomoc medyczna, okaże się, że te 280 zł różnicy w rozłożeniu na dwie osoby uchroniły nas od katastrofy finansowej.

Temat „bezpieczeństwo Sycylia” jest szczególnie ważny, gdy wylatujemy na wakacje z dziećmi – zatrucia, bakterie, złamania. Niestety, mogą nas spotkać różne historie i warto być zabezpieczonym na tę okoliczność.

Poniżej podsumowujemy zakres ochrony, porównując polisę najtańszą, optymalną oraz najdroższą. Łatwo samodzielnie dokonać kalkulacji ofert ubezpieczenia turystycznego, korzystają z kalkulatora ubezpieczeń.

 Najtańsza oferta - 41,31 zł (Uniqa)Optymalna oferta
- 141,76 zł (AXA Assistance)
Najdroższa oferta – 323 zł (Europa Ubezpieczenia)
Suma ubezpieczenia43 017,75 zł600 000 zł1 290 532,39 zł
Ratownictwo600 000 zł43 017,75 zł
Stomatolog1075,44 zł1 600 zł1290,53 zł
Assistanceusługi assistance w ramach kosztów leczenia - zakres podstawowyusługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznejUbezpieczenie pomocy w Podróży - Wariant The Best
OC w życiu prywatnym150 000 zł430 177,46 zł
NNW50 000 zł43 017,75 zł
Opóźnienie lotu860,35 zł
Ubezpieczenie mieszkania15 0000 zł

rankomat.pl

Sycylia – miejsce, gdzie powiew historii jest tak silny, a jednocześnie bliskość przyrody zachwyca i intryguje. Największy czynny wulkan w Europie, średniowieczne kamieniczki, starożytne ruiny, szmaragdowe wody i złociste plaże. Jak nie chcieć odwiedzić tego miejsca?

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments