Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Kwarantanna po powrocie z zagranicy. Z jakich krajów i na jakich zasadach obowiązuje?

Redakcja

Zaktualizowano: 2021-09-08

Podróżowanie w obecnych czasach jest bardzo utrudnione, ale nie niemożliwe. Wiąże się z koniecznością bycia na bieżąco z dynamicznie zmieniającymi się przepisami, obostrzeniami i wymogami rządów poszczególnych krajów: większość z nich wymaga od przyjezdnych wykonania testów i/lub odbycia kwarantanny.

Sprawdzamy, jakie są zasady podróżowania do popularnych turystycznych krajów i gdzie obowiązuje kwarantanna oraz na jakich zasadach należy ją odbyć.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Czytaj więcej o tym: gdzie jechać na wakacje w tym roku.

Zasady odbywania kwarantanny w najpopularniejszych kierunkach wakacyjnych

Kwarantanna to czasowe odosobnienie osób, które mogą być roznosicielami chorób zakaźnych. W związku z pandemią COVID-19 profilaktyczną kwarantannę podróżniczą wprowadziło większość krajów na świecie.  Oto wybrane popularne turystycznie kierunki i warunki wjazdu do nich. 

Włochy

Włochy od dłuższego czasu są otwarte na odwiedzających. Turyści przyjeżdżający do tego kraju muszą:

  • zarejestrować swój przyjazd na platformie EU Digital Passenger Locator Form,
  • okazać certyfikat unijny Covid w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (zaświadczający o przyjęciu pełnej dawki szczepionki, przebytej chorobie do 6 miesięcy wcześniej lub negatywnym wyniku testu PCR lub antygenowego),

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia. Warto też pamiętać, że kraj jest podzielony na 4 strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Lokalne obostrzenia można sprawdzać na stronie polskiego MSZ.

Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie

Pasażerowie podróżujący do Hiszpanii i na Wyspy Kanaryjskie są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (można go znaleźć na stronie www.spth.gob.es lub poprzez darmową aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH).

Formularz generuje kod QR, który turysta pokazuje na granicy. Zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi 23.11.2020 r. Podróżni z krajów znajdujących się na liście regionów ryzyka – w tym Polacy –  nie muszą odbywać kwarantanny ani okazywać żadnych zaświadczeń.

UWAGA! Turyści przekraczający granicę hiszpańską mogą zostać poddani losowej kontroli sanitarnej polegającej na zmierzeniu temperatury. Za gorączkę uznawana jest temperatura równa 37,5 stopnia C i wyższa. W przypadku podwyższonej temperatury lub/i innych objawów COVID-19 podróżujący kierowany jest do właściwego centrum medycznego.

Wielka Brytania

Podróżni przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii promem, pociągiem, samolotem są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Test należy wykonać do 72 godzin przed przybyciem i powinien być wystawiony w języku angielskim/hiszpańskim/niemieckim. Konieczne jest także wykonanie testu w 2. i 8. dniu pobytu w Wielkiej Brytanii. Z wykonywania testu zwolnione są dzieci do 11. roku życia. 

Akceptowalne testy to PCR, test LAMP oraz antygenowy (test przepływu bocznego). Należy je zamówić przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii na rządowym portalu internetowym.

Zgodnie z wytycznymi . oprócz negatywnego wyniku testu podróżni z Polski przyjeżdżający do Anglii i Szkocji zobowiązani są do poddania się 10-dniowej kwarantannie w zadeklarowanym przez siebie miejscu. Z kwarantanny będą zwolnione osoby, które okażą cyfrowy certyfikat COVID potwierdzający zaszczepienie pełną dawką szczepionki uznawanej przez Europejską Agencję Leków.

WAŻNE! Zgodnie z wytycznymi z dnia 15.12.2020 r. Polacy mają możliwość skrócenia kwarantanny. Powinni jeszcze przed przybyciem do Anglii dołączyć do programu Test to Release i zarezerwować test na obecność koronawirusa. Wykonuje się go po 5 pełnych dniach pobytu w Anglii a koszt pokrywa podróżny. Wynik negatywny zwalnia z dalszej części kwarantanny. 

Przed przybyciem do Wielkiej Brytanii podróżni są zobligowani do wypełnienia Formularza Lokacyjnego, tzw. Public Health Passenger Locator Form, który jest dostępny na stronie rządowej. 

UWAGA! Za brak testu grożą kary finansowe: £ 1000 w przypadku braku testu na granicy oraz £ 2000 za niewykonanie drugiego testu. Podobny mandat – w wysokości £ 1000 – grozi za złamanie zasad kwarantanny.

Meksyk

Od początku pandemii COVID-19 Meksyk pozostawił otwarte granice lotnicze dla podróżnych. W Meksyku nie ma obowiązku wykonywania testów na obecność koronawirusa. Na lotnisku odbywa się pomiar temperatury. Choć oficjalnie podróżni nie muszą odbywać kwarantanny, to służby na lotnisku mogą na nią skierować turystów z podwyższoną temperaturą. 

Zanzibar

Granice lotnicze Zanzibaru pozostają otwarte, a podróżni nie mają obowiązku poddawania się kwarantannie. Na lotnisku przeprowadzane są pomiary temperatury, a turyści z objawami wskazującymi na COVID-19 będą mieli zlecany test PCR. 

Podróżni przylatujący do Tanzanii są zobowiązani posiadać przy sobie zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Malediwy

Podróżni wybierający się na Malediwy zobowiązani są przedstawić negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykonanego najpóźniej 96 godzin przed przybyciem na Malediwy. Dodatkowo na lotnisku przeprowadzany jest pomiar temperatury oraz losowo testy PCR na obecność koronawirusa. Są one dobrowolne a ich koszt pokrywają władze Malediwów.

Turyści nie wykazujący objawów COVID-19 nie muszą poddawać się kwarantannie po przylocie na Malediwy.

Czy po powrocie do Polski obowiązuje kwarantanna?

Od 30 marca 2021 r. zostały ujednolicone zasady kwarantanny obowiązujące po powrocie do Polski z zagranicy a główne różnice uzależnione są od kraju, z którego przybywa podróżny.  

Wytyczne dla podróżny przybywających do Polski ze strefy Schengen

Zgodnie z wytycznymi z dnia 30.03.2021 r. z obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny zwolnione są osoby, które przekroczyły granicę Polski samolotem, autobusem, innym środkiem transportu zbiorowego, pieszo lub własnym środkiem transportu i posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Test należy wykonać przed przekroczeniem granicy i jest on ważny 48 godzin od momentu otrzymania wyniku. 

Brak testu na obecność koronawirusa wiąże się z koniecznością poddania się 10-dniowej kwarantannie. W ciągu 48 godzin po przekroczeniu granicy podróżni mogą wykonać test na obecność SARS-CoV-2 a w przypadku otrzymania negatywnego testu zostaną zwolnieni z kwarantanny. 

Odbycie 10-dniowej kwarantanny jest wystarczające i nie ma konieczności wykonywania na jej zakończenie testu na obecność koronawirusa.

UWAGA! Kwarantanna nie obowiązuje osób zaszczepionych na COVID-19, ozdrowieńców (do pół roku po przebytej chorobie) oraz dzieci do 12 roku życia.

Wytyczne dla podróżny przybywających do Polski z poza strefy Schengen

Podróżujący zobowiązani są poddać się 10-dniowej kwarantannie, z której nie zwalnia test na obecność koronawirusa. Skrócenie kwarantanny jest możliwe dopiero po 7 dniach, jeśli wykonany w tym dniu test będzie negatywny.

Transport zbiorowy a indywidualny – jak wygląda kwarantanna?

Aktualnie, po wprowadzonych 30.03.2021 r. zmianach, nie ma znaczenia czy podróżni przylatują do Polski samolotem czy przyjeżdżają własnym samochodem. Zasady odbywania kwarantanny i zwolnienia z niej są takie same dla wszystkich. To, co ma znaczenie, to kraj, z którego przybywa podróżny. 

Na czym polega kwarantanna?

Osoby skierowane na kwarantannę powinny pozostać w miejscu swojego zamieszkania przez okres 10 dni. Policja może odwiedzić osoby na kwarantannie celem sprawdzenia jej przestrzegania. Za złamanie zasad kwarantanny grozi mandat do 500 zł lub kara administracyjna do 30 000 zł. 

UWAGA! Osoby powracające z zagranicy nie otrzymują zaświadczenia czy skierowania na kwarantannę z sanepidu. Wszelkie potrzebne informacje oraz ulotka przekazywane są przez Straż Graniczną podczas przekraczania granicy/na lotnisku. Szczegółowe wytyczne znajdują się także na Internetowym Koncie Pacjenta. 

Osoby przebywające na kwarantannie mogą pracować zdalnie, jeśli pozwala na to charakter ich pracy oraz samopoczucie. Jeśli ich zawód wymaga obecności w zakładzie pracy, na kwarantannie otrzymują świadczenie z tytułu choroby.

Ubezpieczenie od kwarantanny za granicą – czy jest taka możliwość?

Decydując się na wyjazd zagraniczny teraz – bardziej niż kiedykolwiek indziej – konieczne jest posiadanie bardzo dobrego ubezpieczenia turystycznego z Covid-19. Niezmiernie istotne jest to, czy polisa obejmuje koszt leczenia w razie nagłego zachorowania na COVID-19 oraz koszt zakwaterowania w związku z nałożoną kwarantanną.

Rozróżnić należy dwa przypadki: kwarantannę profilaktyczną, którą objętą są osoby przybywające do danego kraju oraz kwarantannę u osób, u których stwierdzono COVID-19 już na miejscu pobytu. Pokrycie kosztów jest uzależnione od indywidualnej interpretacji ubezpieczyciela, ale ten pierwszy przypadek zazwyczaj nie jest pokrywany ze środków polisy, natomiast kwarantanna na wakacjach związana z zarażeniem COVID-19 może być pokrywana, ale sytuacja ta ma także szereg wyjątków. 

W zależności od wyboru wariantu ubezpieczenia pokrycie kosztów kwarantanny może dotyczyć wyłącznie chorego, u którego test wykazał zakażenie COVID-19, a już nie obejmować współtowarzyszy jego podróży, którzy w związku z jego chorobą również będą skierowani na obowiązkową kwarantannę, a którzy posiadają negatywny test na obecność koronawirusa. 

PAMIĘTAJ! Wyjazdy zagraniczne w dobie pandemii wymagają BARDZO DOBREGO ubezpieczenia, które pokryje koszty przedłużonego pobytu w związku z kwarantanną lub/i chorobą dla wszystkich współtowarzyszy podróży, nawet jeśli część z nich posiada negatywny test na SARS-CoV-2. Kupując ubezpieczenie, sprawdź bardzo dokładnie wszystkie warunki wymienione w OWU.

Ubezpieczenie na wakacje z ochroną COVID-19
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
0 zł
3,31 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarza przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
5,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medyczną przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
7,70 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarza pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
Europa
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
19,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 45 155 zł OC: 451 155 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
Ubezpieczenie na wakacje z ochroną COVID-19
Signal Iduna
3,31 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarza przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
Proama
5,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medyczną przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
AXA
7,70 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarza pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
Europa
19,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
Dodatkowo: NNW: 45 155 zł OC: 451 155 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny

Ubezpieczenia możesz porównać za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Właściwe ubezpieczenie podczas podróży w czasach pandemii jest kluczowe, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie i leczenie w razie zarażenia oraz zabezpieczyć swoje finanse.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Kogo obowiązuje kwarantanna powrocie do Polski?

10-dniowej izolacji muszą poddać się wszyscy powracający do kraju z państw spoza Unii Europejskiej, Strefy Schengen oraz Turcji. Nie zwalnia z niej negatywny wynik testu, a jedynie szczepienie lub przebycie Covid-19 (do pół roku wcześniej). Na kwarantannę kierowane są również osoby przyjeżdżający z krajów należących do UE bądź Strefy Schengen, które nie posiadają negatywnego wyniku testu, nie są zaszczepione lub nie przeszły zarażenia koronawirusem w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Wszystkie te zasady nie dotyczą dzieci poniżej 12 roku życia.

2. Czy można ubezpieczyć się od kwarantanny?

To zależy od wybranego pakietu. Niektórzy ubezpieczyciele oferują taką opcję. Niemniej jednak pokryte zostaną koszty zakwaterowania i wyżywienia na czas izolacji po pozytywnym wyniku lub kontakcie z chorą osobą. Nie będzie to dotyczyło kwarantanny domowej ani tej instytucjonalnie opłacanej przez rząd danego państwa.

3. Kto oprócz zaszczepionych i ozdrowieńców podlega zwolnieniu z kwarantanny?

Są to dzieci do 12 roku życia, a także między innymi przedstawiciele niektórych grup zawodowych (lekarze, inni medycy, kierowcy, obsady pociągów, samolotów, statków), dyplomaci czy żołnierze.

Kwarantanna po powrocie z zagranicy - Co warto wiedzieć?
  1. Kwarantanna to czasowe odosobnienie osób, które mogą być roznosicielami chorób zakaźnych.
  2. Powracający do Polski z zagranicy są zobligowani do odbycia 10-dniowej kwarantanny.
  3. Z tego obowiązku zwolnić może jednak negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2, przebyta choroba, przyjęta dawka szczepionki lub należność do wybranej grupy zawodowej.
  4. Póki co nie można ubezpieczyć się od profilaktycznie nałożonej kwarantanny.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (3 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments