Ubezpieczenie turystyczne na Zanzibar – jak się przygotować?

Opublikowano: 2017-08-01 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:58)

5 (100%) 1 głosów

Są miejsca na świecie, których nawet nazwa każdego miłośnika egzotycznych podróży przyprawia o dreszcz rozkoszy. Wystarczy powiedzieć: Seszele, Mauritius, Madagaskar czy Zanzibar, i już zaczynamy marzyć o podróży. Tym razem przyjrzymy się cudownej wyspie Zanzibar, słynącej z bajecznych plaż, egzotycznej roślinności i przemiłych ludzi. Na co zwrócić uwagę, planując wyprawę?

Zanzibar, znana też pod nazwą Unguja, to wyspa na Oceanie Indyjskim położona u wybrzeży Tanzanii. Wraz z pobliską wyspą Pembą stanowi okręg autonomiczny. Przez wieki słynęła z eksportu egzotycznych przypraw i znajdowała się pod wpływami Arabów, Persów, Portugalczyków, a potem sułtanatu Omanu. W połowie XIX w. afrykańska część mocarstwa oderwała się i usamodzielniła, tworząc Sułtanat Zanzibaru. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Na przełomie wieków o Zanzibar walczyli Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi, ale ostatecznie dzięki rewolucji w 1963 r. obalono sułtanat i wyspa należy do Tanzanii. Swój wkład w niezwykłą mieszankę kulturową Zanzibaru ma nie tylko kultura Suahili, ale też kupcy hinduscy i europejscy plantatorzy – dziś wyspa słynie z upraw goździków i palm kokosowych, ale również z turystyki.

Egzotyka, prostota i…bieda

Zanzibar to nie tylko rajskie plaże i hotele. Mieszkańcy żyją tu bardzo skromnie, utrzymując się z pracy na plantacjach lub połowu ryb, ale są pogodni i otwarci. Turyści mogą zwiedzić stolicę wyspy – Zanzibar, a szczególnie jej wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starówkę.

Wielu jak magnes przyciąga informacja, że urodził się tu Freddie Mercury, ale to tylko smaczek dopełniający uroku wąskich uliczek, którymi można włóczyć się godzinami, chłonąc egzotykę sklepów, knajpek i targowisk z przyprawami, rybami i owocami morza.

Wyspę zamieszkują w przeważającej części konserwatywni muzułmanie, ale są oni nastawieni pokojowo i bardzo życzliwi, co nie znaczy, że czasem nie trzeba opędzać się od namolnych „przewodników” i „pomagaczy”. Kobiety noszą hidżaby i przepiękne wielokolorowe stroje, dzięki którym ulice nabierają życia. Warto wybrać się również na safari we wschodniej części wyspy, odwiedzić jedną z miejscowych wiosek i podziwiać nieskażoną przez plantatorów i masową turystykę przyrodę.

O czym pamiętać planując podróż

Dla wielu turystów Zanzibar to przede wszystkim plaże z gajami palmowymi i olśniewająco białym piaskiem, uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Kusi ich nurkowanie w pobliżu bajecznej rafy koralowej, surfing, windsurfing i kitesurfing, pływanie z delfinami oraz rejsy łodziami dhow, połączone z połowem.

Można tu spędzić rajskie wakacje, ale należy pamiętać, że jesteśmy w pobliżu Afryki i obowiązują nas takie same środki ostrożności jak w przypadku pobytu w krajach egzotycznych choćby pod kątem klimatu. Przede wszystkim poza podstawowym ubezpieczeniem dołączanym obowiązkowo do każdej wycieczki, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne na Zanzibar, dzięki któremu uzyskamy:

  • większą sumę na koszty leczenia,
  • polisę OC,
  • polisę na wypadek utraty bagażu,
  • rozszerzony pakiet assistance
  • ochronę finansową na wypadek uprawiania sportów podwyższonego ryzyka.

Jeśli zamierzamy nurkować czy uprawiać różne odmiany surfingu, warto sprawdzić, która polisa zabezpiecza nas na wypadek kontuzji czy innych nieszczęśliwych zdarzeń. Pamiętajmy, że wypoczywamy nad Oceanem Indyjskim, gdzie mamy do czynienia z gwałtownymi przypływami.

Egzotyka to też ryzyko chorób

Osobną kwestią wyprawy na Zanzibar są szczepienia ochronne  – istnieje tam ryzyko zachorowania na żółtą febrę i malarię oraz jej groźną odmianę – malarię mózgową. Co prawda deszczowe miesiące to kwiecień-maj i listopad-grudzień, ale zaleceń zdrowotnych nie powinniśmy lekceważyć.

Jak w każdym kraju tropikalnym, na wyspie należy pić wyłącznie przegotowaną wodę lub kupioną w zaufanym miejscu wodę mineralną oraz dokładnie myć owoce. Miłośnicy wypadów wynajętym autem powinni pamiętać, że na Zanzibarze obowiązuje ruch lewostronny, co znacznie zmniejsza komfort jazdy, a lokalni kierowcy poruszają się swymi pojazdami dość brawurowo.

Aby sprawdzić, ile zapłacimy za dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Zanzibaru, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: ubezpieczenie Zanzibar koszt. Ceny polisy na wahają się od kilkudziesięciu do prawie 200 zł, w zależności od zakresu ochrony i wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

Warto dokładnie wczytać się w ogólne warunki ubezpieczenia i wybrać taką polisę, która zapewni nam bezproblemowy wypoczynek. Planujemy przecież podróż naszych marzeń, więc warto zadbać o to, by z tak niezwykłego miejsca jak Zanzibar pozostały nam wyłącznie dobre wspomnienia.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja