Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – Ile kosztuje i jakie kupić?

Opublikowano: 2021-08-02 (aktualizacja 2023-05-19, godz. 12:23)

5/5 - (3 głosy)

Zachwycający bogactwem architektonicznym i kulturowym Rzym, romantyczna Wenecja, modny Mediolan, fascynująca Florencja, czy przepiękne krajobrazy Toskanii – to tylko kilka powodów, aby wybrać się na wakacje do Włoch. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Nie ważne, czy wolisz zwiedzać kraj, leżeć nad gorącym brzegiem morza, czy aktywnie uprawiać rozmaite sporty – zawsze powinieneś być dobrze ubezpieczony. Dziś doradzamy, jak dobrze przygotować się do wyjazdu.

Wakacje we Włoszech a koronawirus – co trzeba wiedzieć?

Obecnie do Włoch można wjechać bez żadnych problemów.

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – jak je wybrać?

Włochy są popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Turyści wykupują zarówno zorganizowane wycieczki w biurze podróży, organizują urlop samodzielnie lub przyjeżdżają do słonecznej Italii w ramach pielgrzymki. Niezależnie od formy wyjazdu, zawsze ważny jest zakup ubezpieczenia turystycznego, które w razie choroby lub innych kłopotów okaże się niezwykle pomocne.

Karta EKUZ, a wyjazd do Włoch

Osoby ubezpieczone w NFZ przed wyjazdem do Włoch, mogą wyrobić bezpłatną kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta umożliwia turyście leczenie w publicznych placówkach medycznych we Włoszech na takich samych warunkach jak obywatele tego kraju. Nie oznacza to jednak, że jesteś zwolniony z wszelkich kosztów.

W ramach EKUZ będziesz mógł skorzystać ze świadczeń publicznych placówek zdrowia. Prywatna opieka medyczna jest tylko i wyłącznie na twój własny koszt. Listę publicznych placówek znajdziesz w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale).

Ile kosztuje leczenie we Włoszech?

PAMIĘTAJ❗ Włochy to jeden z najdroższych krajów pod względem leczenia.

We Włoszech obowiązują pewne opłaty za wizytę u lekarza oraz leczenie stomatologiczne (do 36,15 euro). Koszty te nie są pokrywane w ramach EKUZ. Natomiast w ramach publicznego systemu zdrowia leczenie szpitalne jest darmowe. Transport powrotny do Polski jest opłacany przez pacjenta!

O refundację kosztów leków możesz ubiegać się we właściwym oddziale NFZ po powrocie do kraju. Do wniosku o zwrot kosztów dołącz oryginały rachunków, dowodów zapłaty oraz metki z ceną z opakowań lekarstw.

Pamiętaj, że udając się do lekarza musisz mu przedstawić EKUZ. Najlepiej wykonaj kserokopię karty, ponieważ lekarz musi zachować kopię EKUZ w dokumentacji. Leczenie specjalistyczne oraz szpitalne wymaga skierowania, lecz w nagłych sytuacjach możesz udać się od razu do szpitala, okazując EKUZ.

PAMIĘTAJ❗ Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca zakup indywidualnego ubezpieczenia, ponieważ EKUZ nie wystarczy w celu zapewnienia kompleksowej ochrony.

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – co powinno zawierać?

Odpowiednią ochronę na zagraniczny wyjazd zapewni Ci polisa turystyczna. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie turystyczne to coś więcej niż tylko ochrona na wypadek choroby. Zakres polisy możesz wybrać samodzielnie wedle własnych potrzeb oraz pod kątem celu wyjazdu. Nieco inaczej będzie wyglądać polisa dla osoby wyjeżdżającej głównie zwiedzać zabytki, aktywnie uprawiającej sporty, czy jadącej do pracy tymczasowej.

Elementy, które powinna zawierać każda polisa ubezpieczeniowa do Włoch:

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia. Jest to opcja obowiązkowa w każdej polisie turystycznej. Dzięki tej ochronie nie musisz szukać najbliższej publicznej placówki medycznej, ale korzystasz z tej która jest najbliżej. Polisą objęte jest leczenie ambulatoryjne, badania i zabiegi lekarskie, leczenie stomatologiczne stanów zapalnych i bólowych, pobyt w szpitalu, koszty lekarstw i środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza.
 • Usługi assistance. Dobry pakiet assistance oferuje niezwykle atrakcyjny zakres usług: od pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski, kosztów przyjazdu i zakwaterowania osoby towarzyszącej w chorobie ubezpieczonemu po pomoc tłumacza, czy prawnika. Pomoc tłumacza może mieć niebagatelne znaczenie w sytuacji, gdy nie mówisz płynnie po włosku – we Włoszech niekoniecznie dogadasz się wszędzie po angielsku.
 • Ubezpieczenie NNW. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków przydaje się zawsze i wszędzie. W ramach tej ochrony za każdy procent uszczerbku na zdrowiu otrzymasz % wartości sumy ubezpieczenia.
 • OC w życiu prywatnym. Nie tylko Ty możesz doznać szkody, ale możesz ją także niechcący wyrządzić komuś innemu. Warto wykupić ryzyko OC, jeśli planujesz uprawiać różne sporty, wyjeżdżasz na wakacje z dziećmi lub zabierasz ze sobą czworonoga.
 • Ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego. W tłumie turystów, na zatłoczonej plaży czy na lotnisku, łatwo stracić czujność. Warto pilnować swoich wartościowych rzeczy, dokumentów oraz pieniędzy. Ponadto można się zabezpieczyć, kupując np. ubezpieczenie bagażu lub w przypadku cennych sprzętów sportowych także ubezpieczenie sprzętu sportowego. Przed zakupem takiej polisy zapoznaj się z jej warunkami ubezpieczenia – ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego działa tylko w określonych sytuacjach np. w przypadku kradzieży z rozbojem lub kradzieży ze strzeżonego schowka.

Ubezpieczenie na wypadek COVID-19

W zależności od tego, z usług jakiego ubezpieczyciela korzystamy – zakres takiej ochrony będzie zróżnicowany.

PAMIĘTAJ❗ Zasady ubezpieczenia w razie COVID-19 ujęte są dokładnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdej polisy.

 Co może zapewniać taka ochrona?

 • Leczenia i hospitalizację,
 • organizację powrotu do kraju po przedłużającym się pobycie z powodu choroby,
 • pokrycie kosztów wykonania testu,
 • organizację wyżywienia i zakwaterowania a czas kwarantanny lub izolacji po pozytywnym wyniku,
 • organizacje pobytu dla rodziców/opiekunów dziecka, które zachorowało na COVID-19.

Rozszerzenia w ubezpieczeniu turystycznym do Włoch

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego to bardzo wygodna modyfikacja polisy, dokładnie pod kątem indywidualnych potrzeb. Jeśli planujemy uprawiać sport podczas wakacji, będziemy potrzebować innej ochrony niż osoby nastawione na imprezy, lub te, które borykają się z chorobą przewlekłą i chcą zapewnić sobie pełną ochronę.

Rozszerzenia, o których warto pomyśleć w ubezpieczeniu turystycznym do Włoch, to:

 • Rozszerzenie o choroby przewlekłe – Jeżeli chorujesz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, nie zapomnij zaznaczyć tego przy zakupie polisy. W innym wypadku ubezpieczyciel może odmówić   pokrycia kosztów twojego leczenia, jeżeli choroba będzie wiązała się z zaostrzeniem lub nawrotem dolegliwości. Pamiętaj, że do chorób przewlekłych zalicza się chociażby bagatelizowane przez wielu ludzi nadciśnienie. Warto kupić zwyżkę, tym bardziej, że w szczycie turystycznego sezonu, temperatura we Włoszech niejednokrotnie przekracza 40°C. Jeżeli leczysz nadciśnienie lub inne problemy zdrowotne, to nie jesteś w stanie przewidzieć, czy wysoka temperatura nie nasili dolegliwości.
 • Rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Jeśli planujesz aktywne wakacje we Włoszech, np. masz zamiar jeździć rowerem, serfować, chodzić po górach itp., musisz posiadać dodatkową ochron, by w razie wypadku podczas uprawiania aktywności otrzymać zwrot kosztów za leczenia oraz odszkodowanie w ramach NNW.
 • Klauzula alkoholowa. To dodatkowa opcja, która zapewnia wsparcie w razie wypadków, do których może dojść po spożyciu alkoholu. Takie sytuacje w standardowej ofercie nie są objęte ochroną.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

Koszt polisy turystycznej do Włoch jest bardzo mały w stosunku do kosztów leczenia w Italii. Jeden dzień ubezpieczenia można wykupić już za niecałe 4 złote, a w ramach kilku złotych dziennie, mamy gwarancję pełnej ochrony.

Zobaczmy na przykładzie jednego z naszych klientów, który wybierał się na kilka dni do Włoch, ile kosztowało ubezpieczenie turystyczne:

7-dniowe wakacje we Włoszech dla czterech dorosłych osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
104,72 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną
Europa
Koszty leczenia
137 679 zł
Ratownictwo
22 947 zł
Bagaż
1 377 zł
127,00 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 768 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
149,00 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19
AXA Assistance
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
215,60 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
7-dniowe wakacje we Włoszech dla czterech dorosłych osób
Allianz
104,72 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną
Europa
127,00 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 679 zł
Ratownictwo
22 947 zł
Bagaż
1 377 zł
Dodatkowo: NNW: 13 768 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Generali
149,00 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19
AXA Assistance
215,60 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy

Wygodnym sposobem na znalezienie najlepszego ubezpieczenia turystycznego jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisturystyczna.pl. Narzędzie pozwala przed zakupem dokładnie zapoznać się nie tylko z ceną polisy, ale i jej zakresem oraz dokumentem OWU.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC we Włoszech

Włochy to nie tylko słoneczne plaże, wąskie uliczki i fascynująca architektura. To również jedno z najlepszych miejsc w Europie do szusowania. Aby jednak móc korzystać z uroków włoskich stoków w pełni, należy pamiętać, że od 1 stycznia 2022 zostały wprowadzone bardzo ważne regulacje dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC.

PAMIĘTAJ❗ Każda osoba korzystająca z wyciągów i tras narciarskich czy snowboardowych, musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.  Jego brak wiąże się z zapłaceniem kary w wysokości od 100 do 150 euro oraz odebraniem karnetu narciarskiego.

Dlatego, wybierając się na narty do Włoch, należy pamiętać, aby sprawdzić czy polisa zapewnia w zakresie ochrony OC w życiu prywatnym.

Czy we Włoszech jest bezpiecznie?

Włochy uchodzą za średnio bezpieczny kraj. W czasie szczytu sezonu turystycznego słoneczną Italię odwiedzają miliony turystów, stanowiąc pożywkę dla złodziei i kieszonkowców. Kradzieże pieniędzy i dokumentów nie należą do rzadkości. Należy uważać zwłaszcza w okolicach popularnych atrakcji turystycznych takich jak Piazza della Signoria we Florencji czy w okolicach słynnej Kaplicy Sykstyńskiej, w pociągach i zatłoczonych lokalach.

8 rad przed wyjazdem do Włoch

 1. Zwiedzanie. Jeśli zamierzasz zwiedzać wspaniałe włoskie zabytki i poznać urokliwe miasta Półwyspu Apenińskiego, warto wybrać termin wyjazdu od kwietnia do czerwca oraz od września do listopada.  W tym czasie możesz liczyć na mniejszy ruch turystyczny oraz dogodniejszą pogodę do zwiedzania – upały 40°C w szczycie sezonu niekoniecznie sprzyjają aktywnemu zwiedzaniu.
 2. Gotówka. Warto nosić ze sobą trochę drobnych euro, zwłaszcza jeśli podróżujesz samochodem. W porze sjesty i nocą stacje benzynowe są zamknięte. Paliwo kupisz wtedy tylko punktach samoobsługowych, płacąc banknotami. Generalnie nie ma większych trudności z płatnością kartą w sklepach, restauracjach, czy hotelach.
 3. Upały. Na Sardynii w lipcu i sierpniu temperatura sięga nieraz do 50 stopni. Nie zaleca się podróży w tym terminie osobom z problemami z krążeniem lub chorobami serca – rośnie ryzyko zawału. Nie należy pić po jedzeniu bardzo schłodzonych napojów, gdy organizm jest zbyt rozgrzany  – może to doprowadzić nawet do śmierci. Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe m. in. związane z krążeniem lub chorobami serca, obowiązkowo powinny kupić zwyżkę z tytułu chorób przewlekłych.
 4. Transport zwierząt i roweru. We włoskich pociągach mogą pojawić się problemy z przewozem zwierząt – zapytaj o taką możliwość jeszcze przez zakupem biletu. Rowery można przewozić w wagonach bagażowych, ale również warto o to dopytać na dworcu.
 5. Języki. Najlepszym rozwiązaniem jest znajomość języka włoskiego – Włosi słabo mówią po angielsku. W północnej części kraju przyda się język niemiecki (w Tyrolu obowiązują dwa języki urzędowe – włoski i niemiecki). Przydatny może okazać się język hiszpański. W kurortach turystycznych na szczęście bez problemu dogadasz się po angielsku.
 6. Korki. Ciemną stroną włoskich miast są korki, zwłaszcza w okolicach weekendu, gdy sporo osób wyjeżdża lub wjeżdża do miasta. W wielu przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem jest przejazd pociągiem. Włosi jeżdżą dość agresywnie, co dla nieprzyzwyczajonych do takiej jazdy kierowców może być niemiłym zaskoczeniem.
 7. Niebezpieczna przyroda. Śpiąc pod namiotem, uważaj na małe skorpiony (południowe Włochy, Sycylia, Sardynia). Po ukąszeniu u dorosłych pojawia się wysoka gorączka, choć ukąszenie nie jest dla nich niebezpieczne. Dużo gorzej może być w przypadku, gdy ukąszone zostanie dziecko. Gdy u dziecka pojawią się objawy gorączki lub omdlenia, lepiej zadzwonić po pogotowie. W morzu należy uważać na płaszczki, które mają długi ogon zakończony jadowitym kolcem. Nie wolno ich łapać.

InfoGrafika - Włochy

źródło: opracowanie własne

Włochy na Wakacje 2022 - Co warto wiedzieć?
 1. Włochy kuszą polskich turystów pięknymi zabytkami, gwarancją dobrej pogody oraz śródziemnomorskim klimatem.
 2. Do Włoch może wjechać każdy, bez względu na status zaszczepienia.
 3. Na terenie kraju można skorzystać z karty EKUZ.
 4. Nie zapewnia ona jednak pełnej ochrony, dlatego warto mieć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. 1. Czy można wjechać na teren Włoch?

  Tak, granice włoskie są otwarte. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi wymogami formalnymi, które należy spełnić. To konieczność wypełnienia specjalnego formularza oraz okazanie przy wjeździe certyfikatu innego Covid zaświadczającego o zaszczepieniu się, przejściu choroby lub posiadaniu negatywnego wyniku testu.

 2. Czy we Włoszech działa EKUZ?

  Tak, na terenie całych Włoch w publicznych placówkach służby zdrowia można skorzystać z pomocy w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Część usług jednak, jak leczenie stomatologiczne, ratownictwo, powrót do kraju nie jest refundowanych.

 3. 3. Czy we Włoszech wymagane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego?

  Nie ma takiego wymogu. Niemniej jednak warto posiadać polisę, która zapewni ochronę nie tylko w razie choroby, ale na wypadek wielu innych problemów czy niefortunnych wydarzeń podczas podróży. Obowiązkowym ubezpieczeniem jest polisa zapewniająca OC na stokach włoskich.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (3 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments