Wyjeżdżam na wakacje do Włoch. Jak się przygotować do wyjazdu i wybrać dobre ubezpieczenie na podróż?

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2020-08-25, godz. 4:29)

5 (100%) 1 głosów

Zachwycający bogactwem architektonicznym i kulturowym Rzym, romantyczna Wenecja, modny Mediolan, fascynująca Florencja, czy przepiękne krajobrazy Toskanii – to tylko kilka powodów, aby wybrać się na wakacje do Włoch. Nie ważne, czy wolisz zwiedzać kraj, leżeć nad gorącym brzegiem morza, czy aktywnie uprawiać rozmaite sporty – zawsze powinieneś być dobrze ubezpieczony. Dziś doradzamy, jak dobrze przygotować się do wyjazdu.

Włochy są popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Turyści wykupują zarówno zorganizowane wycieczki w biurze podróży, organizują urlop samodzielnie lub przyjeżdżają do słonecznej Italii w ramach pielgrzymki. Niezależnie od formy wyjazdu, zawsze ważny jest zakup ubezpieczenia turystycznego, które w razie choroby lub innych kłopotów okaże się niezwykle pomocne. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ograniczona ochrona karty EKUZ

Osoby ubezpieczone w NFZ przed wyjazdem do Włoch mogą wyrobić bezpłatną kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta umożliwia turyście leczenie w publicznych placówkach medycznych we Włoszech na takich samych warunkach jak obywatele tego kraju. Nie oznacza to bynajmniej, że jesteś zwolniony z wszelkich kosztów.

EKUZ będziesz mógł skorzystać ze świadczeń publicznych placówek zdrowia. Prywatna opieka medyczna jest tylko i wyłącznie na twój własny koszt. Listę publicznych placówek znajdziesz w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale).

We Włoszech obowiązują pewne opłaty za wizytę u lekarza oraz leczenie stomatologiczne (do 36,15 euro). Koszty te nie są pokrywane w ramach EKUZ. Natomiast w ramach publicznego systemu zdrowia leczenie szpitalne jest darmowe. Transport powrotny do Polski jest opłacany przez pacjenta!

O refundację kosztów leków możesz ubiegać się we właściwym oddziale NFZ po powrocie do kraju. Do wniosku o zwrot kosztów dołącz oryginały rachunków, dowodów zapłaty oraz metki z ceną z opakowań lekarstw.

Pamiętaj, że udając się do lekarza musisz mu przedstawić EKUZ. Najlepiej wykonaj kserokopię karty, ponieważ lekarz musi zachować kopię EKUZ w dokumentacji. Leczenie specjalistyczne oraz szpitalne wymaga skierowania, lecz w nagłych sytuacjach możesz udać się od razu do szpitala, okazując EKUZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca zakup indywidualnego ubezpieczenia, ponieważ EKUZ nie wystarczy w celu zapewnienia kompleksowej ochrony.

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – co powinno zawierać?

Odpowiednią ochronę na zagraniczny wyjazd zapewni Ci polisa turystyczna. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie turystyczne to coś więcej niż tylko ochrona na wypadek choroby. Zakres polisy możesz wybrać samodzielnie wedle własnych potrzeb oraz pod kątem celu wyjazdu. Nieco inaczej będzie wyglądać polisa dla osoby wyjeżdżającej głównie zwiedzać zabytki, aktywnie uprawiającej sporty, czy jadącej do pracy tymczasowej.

Wybierając polisę turystyczną do Włoch, warto uwzględnić następujące ryzyka:

Ubezpieczenie kosztów leczenia. Jest to opcja obowiązkowa w każdej polisie turystycznej. Dzięki tej ochronie nie musisz szukać najbliższej publicznej placówki medycznej, ale korzystasz z tej która jest najbliżej. Polisą objęte jest leczenie ambulatoryjne, badania i zabiegi lekarskie, leczenie stomatologiczne stanów zapalnych i bólowych, pobyt w szpitalu, koszty lekarstw i środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza.

Choroby przewlekłe – kup zwyżkę! Jeżeli chorujesz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, nie zapomnij zaznaczyć tego przy zakupie polisy. W innym wypadku ubezpieczyciel może odmówić   pokrycia kosztów twojego leczenia, jeżeli choroba będzie wiązała się z zaostrzeniem lub nawrotem dolegliwości. Pamiętaj, że do chorób przewlekłych zalicza się chociażby bagatelizowane przez wielu ludzi nadciśnienie. Warto kupić zwyżkę, tym bardziej, że w szczycie turystycznego sezonu, temperatura we Włoszech niejednokrotnie przekracza 40°C. Jeżeli leczysz nadciśnienie lub inne problemy zdrowotne, to nie jesteś w stanie przewidzieć, czy wysoka temperatura nie nasili dolegliwości.

Usługi assistance. Dobry pakiet assistance oferuje niezwykle atrakcyjny zakres usług: od pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski, kosztów przyjazdu i zakwaterowania osoby towarzyszącej w chorobie ubezpieczonemu po pomoc tłumacza, czy prawnika. Pomoc tłumacza może mieć niebagatelne znaczenie w sytuacji, gdy nie mówisz płynnie po włosku – we Włoszech niekoniecznie dogadasz się wszędzie po angielsku.

Ubezpieczenie NNW. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków przydaje się zawsze i wszędzie. W ramach tej ochrony za każdy procent uszczerbku na zdrowiu otrzymasz 1% wartości sumy ubezpieczenia.

OC w życiu prywatnym. Nie tylko Ty możesz doznać szkody, ale możesz ją także niechcący wyrządzić komuś innemu. Warto wykupić ryzyko OC, jeśli planujesz uprawiać różne sporty, wyjeżdżasz na wakacje z dziećmi lub zabierasz ze sobą czworonoga.

Ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego. W tłumie turystów, na zatłoczonej plaży czy na lotnisku, łatwo stracić czujność. Warto pilnować swoich wartościowych rzeczy, dokumentów oraz pieniędzy. Ponadto można się zabezpieczyć, kupując np. ubezpieczenie bagażu lub w przypadku cennych sprzętów sportowych także ubezpieczenie sprzętu sportowego. Przed zakupem takiej polisy zapoznaj się z jej warunkami ubezpieczenia – ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego działa tylko w określonych sytuacjach np. w przypadku kradzieży z rozbojem lub kradzieży ze strzeżonego schowka.

źródło: opracowanie własne

8 rad, które musisz wiedzieć zanim wyjedziesz do Włoch

  1. Zwiedzanie. Jeśli zamierzasz zwiedzać wspaniałe włoskie zabytki i poznać urokliwe miasta Półwyspu Apenińskiego, warto wybrać termin wyjazdu od kwietnia do czerwca oraz od września do listopada.  W tym czasie możesz liczyć na mniejszy ruch turystyczny oraz dogodniejszą pogodę do zwiedzania – upały 40°C w szczycie sezonu niekoniecznie sprzyjają aktywnemu zwiedzaniu.
  2. Gotówka. Warto nosić ze sobą trochę drobnych euro, zwłaszcza jeśli podróżujesz samochodem. W porze sjesty i nocą stacje benzynowe są zamknięte. Paliwo kupisz wtedy tylko punktach samoobsługowych, płacąc banknotami. Generalnie nie ma większych trudności z płatnością kartą w sklepach, restauracjach, czy hotelach.
  3. Upały. Na Sardynii w lipcu i sierpniu temperatura sięga nieraz do 50 stopni. Nie zaleca się podróży w tym terminie osobom z problemami z krążeniem lub chorobami serca – rośnie ryzyko zawału. Nie należy pić po jedzeniu bardzo schłodzonych napojów, gdy organizm jest zbyt rozgrzany  – może to doprowadzić nawet do śmierci. Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe m. in. związane z krążeniem lub chorobami serca, obowiązkowo powinny kupić zwyżkę z tytułu chorób przewlekłych.
  4. Transport zwierząt i roweru. We włoskich pociągach mogą pojawić się problemy z przewozem zwierząt – zapytaj o taką możliwość jeszcze przez zakupem biletu. Rowery można przewozić w wagonach bagażowych, ale również warto o to dopytać na dworcu.
  5. Języki. Najlepszym rozwiązaniem jest znajomość języka włoskiego – Włosi słabo mówią po angielsku. W północnej części kraju przyda się język niemiecki (w Tyrolu obowiązują dwa języki urzędowe – włoski i niemiecki). Przydatny może okazać się język hiszpański. W kurortach turystycznych na szczęście bez problemu dogadasz się po angielsku.
  6. Korki. Ciemną stroną włoskich miast są korki, zwłaszcza w okolicach weekendu, gdy sporo osób wyjeżdża lub wjeżdża do miasta. W wielu przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem jest przejazd pociągiem. Włosi jeżdżą dość agresywnie, co dla nieprzyzwyczajonych do takiej jazdy kierowców może być niemiłym zaskoczeniem.
  7. Niebezpieczna przyroda. Śpiąc pod namiotem, uważaj na małe skorpiony (południowe Włochy, Sycylia, Sardynia). Po ukąszeniu u dorosłych pojawia się wysoka gorączka, choć ukąszenie nie jest dla nich niebezpieczne. Dużo gorzej może być w przypadku, gdy ukąszone zostanie dziecko. Gdy u dziecka pojawią się objawy gorączki lub omdlenia, lepiej zadzwonić po pogotowie. W morzu należy uważać na płaszczki, które mają długi ogon zakończony jadowitym kolcem. Nie wolno ich łapać!
  8. Przestępczość. Włochy uchodzą za średnio bezpieczny kraj. W czasie szczytu sezonu turystycznego słoneczną Italię odwiedzają miliony turystów, stanowiąc pożywkę dla złodziei i kieszonkowców. Kradzieże pieniędzy i dokumentów nie należą do rzadkości. Należy uważać zwłaszcza w okolicach popularnych atrakcji turystycznych takich jak Piazza della Signoria we Florencji czy w okolicach słynnej Kaplicy Sykstyńskiej, w pociągach i zatłoczonych lokalach.

Włochy to piękny kraj, który na pewno spodoba się fotografom, miłośnikom pięknej architektury i kultury oraz smakoszom włoskiej kuchni. Włoskie wakacje będą smakowały najlepiej, gdy nie zapomnisz o ochronie i dobrze przygotujesz się do wyjazdu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja