Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – Ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-04-05

Zachwycający bogactwem architektonicznym i kulturowym Rzym, romantyczna Wenecja, modny Mediolan, fascynująca Florencja, czy przepiękne krajobrazy Toskanii – to tylko kilka powodów, aby wybrać się na wakacje do Włoch.

Nie ważne, czy wolisz zwiedzać kraj, leżeć nad gorącym brzegiem morza, czy aktywnie uprawiać rozmaite sporty – zawsze powinieneś być dobrze ubezpieczony. Dziś doradzamy, jak dobrze przygotować się do wyjazdu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Włochy – podstawowe informacje

Włochy to państwo w południowej Europie, które rozciąga się od Alp na północy po Morze Śródziemne na południu. Włochy mają także dwie większe wyspy – Sycylię i Sardynię.

Planujesz wyjazd do Włoch?

Z nami wyjazd do Włoch zaplanujesz od A do Z!

🌅 Atrakcje we Włoszech
 1. Najpiękniejsze plaże w Wenecji Najpopularniejsze plaże oraz nieznane perełki
 2. Najpiękniejsze plaże w Palermo (sprawdź koniecznie naszą listę)
 3. Wczasy na Sycylii (wszystko, co musisz wiedzieć)
🚗 Samochodem do Włoch
 1. Włochy samochodem (kompleksowy poradnik)
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
 1. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Włoch (oszczędź do 50%)

Stolicą Włoch jest Rzym, znany jako jeden z najważniejszych ośrodków historycznych, kulturalnych i religijnych w świecie. Inne ważne miasta to Mediolan, Neapol, Florencja, Wenecja, Turyn i Palermo.

Włochy są popularnym celem turystycznym ze względu na swoje piękne krajobrazy, zabytki, sztukę, kulturę i plaże. Oprócz Rzymu, niektóre z najważniejszych atrakcji turystycznych to Florencja z jej galeriami sztuki i katedrą Santa Maria del Fiore, Wenecja z jej kanałami i Pałacem Dożów, Pompeje z wykopaliskami starożytnego miasta zniszczonego przez erupcję Wezuwiusza oraz Cinque Terre – malownicze wybrzeże z pięcioma wioskami.

Oficjalnym językiem we Włoszech jest włoski. Większość mieszkańców mówi po włosku, ale w popularnych miejscach turystycznych wielu ludzi zna również angielski.

Włochy mają zróżnicowany klimat. W północnych regionach panuje klimat umiarkowany, z chłodnymi zimami i gorącymi latami, podczas gdy na południu i na wybrzeżach Morza Śródziemnego klimat jest bardziej śródziemnomorski, z łagodnymi zimami i gorącymi, suchymi latami.

EKUZ, a wyjazd do Włoch

Osoby ubezpieczone w NFZ przed wyjazdem do Włoch, mogą wyrobić bezpłatną kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta umożliwia turyście leczenie w publicznych placówkach medycznych we Włoszech na takich samych warunkach jak obywatele tego kraju. Nie oznacza to jednak, że jesteś zwolniony z wszelkich kosztów.

W ramach EKUZ będziesz mógł skorzystać ze świadczeń publicznych placówek zdrowia. Prywatna opieka medyczna jest tylko i wyłącznie na twój własny koszt. Listę publicznych placówek znajdziesz w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale).

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – jak je wybrać?

Włochy są popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Turyści wykupują zarówno zorganizowane wycieczki w biurze podróży, organizują urlop samodzielnie lub przyjeżdżają do słonecznej Italii w ramach pielgrzymki. Niezależnie od formy wyjazdu, zawsze ważny jest zakup ubezpieczenia turystycznego, które w razie choroby lub innych kłopotów okaże się niezwykle pomocne.

Ile kosztuje leczenie we Włoszech?

PAMIĘTAJ❗ Włochy to jeden z najdroższych krajów pod względem leczenia.

We Włoszech obowiązują pewne opłaty za wizytę u lekarza oraz leczenie stomatologiczne (do 36,15 euro). Koszty te nie są pokrywane w ramach EKUZ. Natomiast w ramach publicznego systemu zdrowia leczenie szpitalne jest darmowe. Transport powrotny do Polski jest opłacany przez pacjenta!

O refundację kosztów leków możesz ubiegać się we właściwym oddziale NFZ po powrocie do kraju. Do wniosku o zwrot kosztów dołącz oryginały rachunków, dowodów zapłaty oraz metki z ceną z opakowań lekarstw.

Pamiętaj, że udając się do lekarza musisz mu przedstawić EKUZ. Najlepiej wykonaj kserokopię karty, ponieważ lekarz musi zachować kopię EKUZ w dokumentacji. Leczenie specjalistyczne oraz szpitalne wymaga skierowania, lecz w nagłych sytuacjach możesz udać się od razu do szpitala, okazując EKUZ.

PAMIĘTAJ❗ Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca zakup indywidualnego ubezpieczenia, ponieważ EKUZ nie wystarczy w celu zapewnienia kompleksowej ochrony.

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – co powinno zawierać?

Odpowiednią ochronę na zagraniczny wyjazd zapewni Ci polisa turystyczna. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie turystyczne to coś więcej niż tylko ochrona na wypadek choroby. Zakres polisy możesz wybrać samodzielnie wedle własnych potrzeb oraz pod kątem celu wyjazdu. Nieco inaczej będzie wyglądać polisa dla osoby wyjeżdżającej głównie zwiedzać zabytki, aktywnie uprawiającej sporty, czy jadącej do pracy tymczasowej.

Elementy, które powinna zawierać każda polisa ubezpieczeniowa do Włoch:

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia. Jest to opcja obowiązkowa w każdej polisie turystycznej. Dzięki tej ochronie nie musisz szukać najbliższej publicznej placówki medycznej, ale korzystasz z tej która jest najbliżej. Polisą objęte jest leczenie ambulatoryjne, badania i zabiegi lekarskie, leczenie stomatologiczne stanów zapalnych i bólowych, pobyt w szpitalu, koszty lekarstw i środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza.
 • Usługi assistance. Dobry pakiet assistance oferuje niezwykle atrakcyjny zakres usług: od pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski, kosztów przyjazdu i zakwaterowania osoby towarzyszącej w chorobie ubezpieczonemu po pomoc tłumacza, czy prawnika. Pomoc tłumacza może mieć niebagatelne znaczenie w sytuacji, gdy nie mówisz płynnie po włosku – we Włoszech niekoniecznie dogadasz się wszędzie po angielsku.
 • Ubezpieczenie NNW. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków przydaje się zawsze i wszędzie. W ramach tej ochrony za każdy procent uszczerbku na zdrowiu otrzymasz % wartości sumy ubezpieczenia.
 • OC w życiu prywatnym. Nie tylko Ty możesz doznać szkody, ale możesz ją także niechcący wyrządzić komuś innemu. Warto wykupić ryzyko OC, jeśli planujesz uprawiać różne sporty, wyjeżdżasz na wakacje z dziećmi lub zabierasz ze sobą czworonoga.
 • Ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego. W tłumie turystów, na zatłoczonej plaży czy na lotnisku, łatwo stracić czujność. Warto pilnować swoich wartościowych rzeczy, dokumentów oraz pieniędzy. Ponadto można się zabezpieczyć, kupując np. ubezpieczenie bagażu lub w przypadku cennych sprzętów sportowych także ubezpieczenie sprzętu sportowego. Przed zakupem takiej polisy zapoznaj się z jej warunkami ubezpieczenia – ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego działa tylko w określonych sytuacjach np. w przypadku kradzieży z rozbojem lub kradzieży ze strzeżonego schowka.

Rozszerzenia w ubezpieczeniu turystycznym do Włoch

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego to bardzo wygodna modyfikacja polisy, dokładnie pod kątem indywidualnych potrzeb. Jeśli planujemy uprawiać sport podczas wakacji, będziemy potrzebować innej ochrony niż osoby nastawione na imprezy, lub te, które borykają się z chorobą przewlekłą i chcą zapewnić sobie pełną ochronę.

Rozszerzenia, o których warto pomyśleć w ubezpieczeniu turystycznym do Włoch, to:

 • Rozszerzenie o choroby przewlekłe – Jeżeli chorujesz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, nie zapomnij zaznaczyć tego przy zakupie polisy. W innym wypadku ubezpieczyciel może odmówić   pokrycia kosztów twojego leczenia, jeżeli choroba będzie wiązała się z zaostrzeniem lub nawrotem dolegliwości. Pamiętaj, że do chorób przewlekłych zalicza się chociażby bagatelizowane przez wielu ludzi nadciśnienie. Warto kupić zwyżkę, tym bardziej, że w szczycie turystycznego sezonu, temperatura we Włoszech niejednokrotnie przekracza 40°C. Jeżeli leczysz nadciśnienie lub inne problemy zdrowotne, to nie jesteś w stanie przewidzieć, czy wysoka temperatura nie nasili dolegliwości.
 • Rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Jeśli planujesz aktywne wakacje we Włoszech, np. masz zamiar jeździć rowerem, serfować, chodzić po górach itp., musisz posiadać dodatkową ochron, by w razie wypadku podczas uprawiania aktywności otrzymać zwrot kosztów za leczenia oraz odszkodowanie w ramach NNW.
 • Klauzula alkoholowa. To dodatkowa opcja, która zapewnia wsparcie w razie wypadków, do których może dojść po spożyciu alkoholu. Takie sytuacje w standardowej ofercie nie są objęte ochroną.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

Koszt polisy turystycznej do Włoch jest bardzo mały w stosunku do kosztów leczenia w Italii. Jeden dzień ubezpieczenia można wykupić już za niecałe 4 złote, a w ramach kilku złotych dziennie, mamy gwarancję pełnej ochrony.

Zobaczmy na przykładzie jednego z naszych klientów, który wybierał się na kilka dni do Włoch, ile kosztowało ubezpieczenie turystyczne:

1 dzień ubezpieczenia turystycznego we Włoszech
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
5 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
15,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 2 000 000 zł OC sportowe: 2 000 000 zł Sporty objęte polisą: 54 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19
Ergo Hestia
Koszty leczenia
3 000 000 zł
Ratownictwo
3 000 000 zł
Bagaż
10 000 zł
106,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 60 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł Sporty objęte polisą: 64 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
2 500 000 zł
Ratownictwo
2 500 000 zł
Bagaż
7 500 zł
16,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 000 000 zł Sporty objęte polisą: 52 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19
1 dzień ubezpieczenia turystycznego we Włoszech
Allianz
15,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
5 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 2 000 000 zł OC sportowe: 2 000 000 zł Sporty objęte polisą: 54 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19
Ergo Hestia
106,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
3 000 000 zł
Ratownictwo
3 000 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł Sporty objęte polisą: 64 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19
Uniqa
16,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
2 500 000 zł
Ratownictwo
2 500 000 zł
Bagaż
7 500 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 000 000 zł Sporty objęte polisą: 52 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19

Wygodnym sposobem na znalezienie najlepszego ubezpieczenia turystycznego jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisturystyczna.pl. Narzędzie pozwala przed zakupem dokładnie zapoznać się nie tylko z ceną polisy, ale i jej zakresem oraz dokumentem OWU.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC we Włoszech

Włochy to nie tylko słoneczne plaże, wąskie uliczki i fascynująca architektura. To również jedno z najlepszych miejsc w Europie do szusowania. Aby jednak móc korzystać z uroków włoskich stoków w pełni, należy pamiętać, że od 1 stycznia 2022 zostały wprowadzone bardzo ważne regulacje dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC.

PAMIĘTAJ❗ Każda osoba korzystająca z wyciągów i tras narciarskich czy snowboardowych, musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.  Jego brak wiąże się z zapłaceniem kary w wysokości od 100 do 150 euro oraz odebraniem karnetu narciarskiego.

Dlatego, wybierając się na narty do Włoch, należy pamiętać, aby sprawdzić czy polisa zapewnia w zakresie ochrony OC w życiu prywatnym.

Czy we Włoszech jest bezpiecznie?

Włochy uchodzą za średnio bezpieczny kraj. W czasie szczytu sezonu turystycznego słoneczną Italię odwiedzają miliony turystów, stanowiąc pożywkę dla złodziei i kieszonkowców. Kradzieże pieniędzy i dokumentów nie należą do rzadkości. Należy uważać zwłaszcza w okolicach popularnych atrakcji turystycznych takich jak Piazza della Signoria we Florencji czy w okolicach słynnej Kaplicy Sykstyńskiej, w pociągach i zatłoczonych lokalach.

8 rad przed wyjazdem do Włoch

 1. Zwiedzanie. Jeśli zamierzasz zwiedzać wspaniałe włoskie zabytki i poznać urokliwe miasta Półwyspu Apenińskiego, warto wybrać termin wyjazdu od kwietnia do czerwca oraz od września do listopada.  W tym czasie możesz liczyć na mniejszy ruch turystyczny oraz dogodniejszą pogodę do zwiedzania – upały 40°C w szczycie sezonu niekoniecznie sprzyjają aktywnemu zwiedzaniu.
 2. Gotówka. Warto nosić ze sobą trochę drobnych euro, zwłaszcza jeśli podróżujesz samochodem. W porze sjesty i nocą stacje benzynowe są zamknięte. Paliwo kupisz wtedy tylko punktach samoobsługowych, płacąc banknotami. Generalnie nie ma większych trudności z płatnością kartą w sklepach, restauracjach, czy hotelach.
 3. Upały. Na Sardynii w lipcu i sierpniu temperatura sięga nieraz do 50 stopni. Nie zaleca się podróży w tym terminie osobom z problemami z krążeniem lub chorobami serca – rośnie ryzyko zawału. Nie należy pić po jedzeniu bardzo schłodzonych napojów, gdy organizm jest zbyt rozgrzany  – może to doprowadzić nawet do śmierci. Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe m. in. związane z krążeniem lub chorobami serca, obowiązkowo powinny kupić zwyżkę z tytułu chorób przewlekłych.
 4. Transport zwierząt i roweru. We włoskich pociągach mogą pojawić się problemy z przewozem zwierząt – zapytaj o taką możliwość jeszcze przez zakupem biletu. Rowery można przewozić w wagonach bagażowych, ale również warto o to dopytać na dworcu.
 5. Języki. Najlepszym rozwiązaniem jest znajomość języka włoskiego – Włosi słabo mówią po angielsku. W północnej części kraju przyda się język niemiecki (w Tyrolu obowiązują dwa języki urzędowe – włoski i niemiecki). Przydatny może okazać się język hiszpański. W kurortach turystycznych na szczęście bez problemu dogadasz się po angielsku.
 6. Korki. Ciemną stroną włoskich miast są korki, zwłaszcza w okolicach weekendu, gdy sporo osób wyjeżdża lub wjeżdża do miasta. W wielu przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem jest przejazd pociągiem. Włosi jeżdżą dość agresywnie, co dla nieprzyzwyczajonych do takiej jazdy kierowców może być niemiłym zaskoczeniem.
 7. Niebezpieczna przyroda. Śpiąc pod namiotem, uważaj na małe skorpiony (południowe Włochy, Sycylia, Sardynia). Po ukąszeniu u dorosłych pojawia się wysoka gorączka, choć ukąszenie nie jest dla nich niebezpieczne. Dużo gorzej może być w przypadku, gdy ukąszone zostanie dziecko. Gdy u dziecka pojawią się objawy gorączki lub omdlenia, lepiej zadzwonić po pogotowie. W morzu należy uważać na płaszczki, które mają długi ogon zakończony jadowitym kolcem. Nie wolno ich łapać.
InfoGrafika - Włochy

źródło: opracowanie własne

Włochy na Wakacje 2023 - Co warto wiedzieć?
 1. Włochy kuszą polskich turystów pięknymi zabytkami, gwarancją dobrej pogody oraz śródziemnomorskim klimatem.
 2. Do Włoch może wjechać każdy, bez względu na status zaszczepienia.
 3. Na terenie kraju można skorzystać z karty EKUZ.
 4. Nie zapewnia ona jednak pełnej ochrony, dlatego warto mieć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. 1. Czy można wjechać na teren Włoch?

  Tak, granice włoskie są otwarte. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi wymogami formalnymi, które należy spełnić. To konieczność wypełnienia specjalnego formularza oraz okazanie przy wjeździe certyfikatu innego Covid zaświadczającego o zaszczepieniu się, przejściu choroby lub posiadaniu negatywnego wyniku testu.

 2. Czy we Włoszech działa EKUZ?

  Tak, na terenie całych Włoch w publicznych placówkach służby zdrowia można skorzystać z pomocy w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Część usług jednak, jak leczenie stomatologiczne, ratownictwo, powrót do kraju nie jest refundowanych.

 3. 3. Czy we Włoszech wymagane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego?

  Nie ma takiego wymogu. Niemniej jednak warto posiadać polisę, która zapewni ochronę nie tylko w razie choroby, ale na wypadek wielu innych problemów czy niefortunnych wydarzeń podczas podróży. Obowiązkowym ubezpieczeniem jest polisa zapewniająca OC na stokach włoskich.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (3 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments