Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Meksyku – Ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-06-08

Tequila, sombrero, piramidy i tacos. To właśnie Meksyk, jaki znamy z YouTube, filmów dokumentalnych, czy magazynów podróżniczych. Jednak Meksyk namacalny, zwiedzany osobiście zachwyca jeszcze bardziej. To jedna z tych podróży, które nie sposób zapomnieć. Może to być również jedno z najpiękniejszych wspomnień, pod jednym warunkiem – odpowiednego przygotowania.

Chociaż Meksyk kusi swym urokiem, serwując przyjezdnym mnóstwo atrakcji na wyciągnięcie ręki – tylko odpowiednia organizacja jest w stanie zapewnić, że wyjazd będzie przyjemny i przede wszystkim bezpieczny. Od czego zacząć? Co zaplanować i o czym koniecznie nie zapomnieć – podpowiadamy w poniższym artykule. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Wyjazd do Meksyku, a COVID-19 – co trzeba wiedzieć?

Jak podaje strona rządowa:

Od początku roku 2022 sytuacja związana z pandemią COVID-19 uległa gwałtownemu pogorszeniu. Liczba zachorowań rośnie bardzo szybko w całym kraju i w niektórych miastach dochodzi do przepełnienia szpitali w związku z dużą ilością pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową. Największe ryzyko zarażenia nadal występuje w Mieście Meksyk i największych aglomeracjach (z uwagi na koncentrację ludności) oraz miejscowościach turystycznych jak Cancun. Większość sklepów i usług jest otwarta, ale funkcjonuje w ramach reżimu sanitarnego, m.in. obowiązkowe dezynfekcje rąk i obuwia, pomiar temperatury, maksymalna liczba klientów, wyznaczone kierunki ruchu, wejścia i wyjścia, zmienione dni lub godziny przyjęć

 • W całym kraju wprowadzono obowiązek noszenia maski w pomieszczeniach zamkniętych i środkach transportu publicznego. W restauracjach należy nosić maskę przy wejściu i podczas przemieszczania się po lokalu.
 • Po przylocie każdy podróżujący jest poddany pomiarowi temperatury.
 • Kwarantanna nie jest obowiązkowa, ale może zostać zarządzona przez miejscowe służby wobec wybranych podróżujących, w szczególności jeżeli stwierdzona zostanie u nich gorączka.
 • Mimo iż nie jest to obowiązkowe, bardzo rekomendowane jest posiadanie ubezpieczenia medycznego pokrywającego koszty leczenia COVID-19. W razie zachorowania, podróżny może zostać narażony na bardzo wysokie koszty leczenia. Koszty leczenia prywatnego są szczególnie wysokie na Jukatanie.

Wjazd do kraju jest możliwy, ale należy pamiętać, że w wielu stanach obowiązują liczne restrykcje w podróży i przemieszczaniu się oraz częstsze kontrole policyjne. Po przylocie każdy podróżujący jest poddany pomiarowi temperatury, osoby z gorączką są kierowane na kwarantannę.

Poza tym MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do stanów:

 • Chihuahua (oprócz pociągu El Chepe – między stanami Chihuahua i Sinaloa)
 • Coahuila (oprócz miasta Saltillo)
 • Colima (oprócz miasta Manzanillo)
 • Durango
 • Guerrero (oprócz plaży w Acapulco, Ixtapa-Zihautanejo i Taxco)
 • Michoacán (oprócz miast Morelia i Lázaro Cardenas oraz rezerwatów motyli),
 • Nuevo León (oprócz miasta Monterrey)
 • Sinaloa (oprócz miasta Mazatlán)
 • Sonora (oprócz miasta Hermosillo i Guaymas/San Carlos)
 • Tamaulipas

MSZ zaleca również zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do pozostałych części Meksyku, w tym do stolicy kraju i innych największych miast (Guadalajara, Monterrey, Puebla i Veracruz).

O czym należy pamiętać, wyjeżdżając do Meksyku?

Dla turystów z Polski, Meksyk może wydawać się nieco tańszy niż pobyt w Stanach Zjednoczonych. Pod wieloma względami to prawda, ale trzeba wziąć pod uwagę, że usługi medyczne w Meksyku są tak samo płatne, a w dodatku nie należą do najtańszych.

Wizyta u lekarza kosztuje nawet do 50 USD, natomiast doba nawet 2000 USD. Leczenie i hospitalizacja w meksykańskich placówkach oznacza bardzo wysoki rachunek, z opłata którego bez problemu poradzi sobie ubezpieczyciel, jeśli zadbamy o odpowiednią polisę

mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Przykładem na słuszność posiadania polisy podróżnej może być sytuacja Pana Rafała, jednego z turystów, który kilka miesięcy temu wybrał się do Meksyku z biurem podróży.

PRZYKŁAD: Ubezpieczenie turystyczne, które Pan Rafał zabrał ze sobą obejmowało ochroną jedynie w podstawowym zakresie, ale niestety OWU nie zostało sprawdzone przed wyjazdem. Będąc na miejscu, Pan Rafał niefortunnie dostał udaru, w wyniku czego konsultacja ze specjalistą, hospitalizacja i leczenie farmakologiczne były niezbędne. Ubezpieczenie nie gwarantowało pokrycia kosztów leczenia, w wyniku czego nie tylko wakacje Pana Rafała nie należały do udanych, ale również sam powrót oznaczał obowiązek opłacenia rachunku w wysokości 800 000 zł. Tak ogromna kwota była wynikiem sumy opłat za usługi medyczne, których ubezpieczenie z biura podróży nie pokryło.

Zastawiając się więc nad tym, o czym pamiętać wyjeżdżając do Meksyku, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które jest gwarancją danego wyjazdu, pięknych wspomnień i nienaruszonego portfela.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Meksyku?

Biorąc sobie do serca przykład Pana Rafała, podczas planowania podróży do Meksyku, poświęćmy chwilę na dokładne przyjrzenie się ubezpieczeniu turystycznemu. Jest to znacznie prostsze dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń turystycznych na polisaturytyczna.pl.

Mamy tutaj możliwość nie tylko przyjrzenia się cenom, ale i zakresom oraz Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia. Narzędzie pozwala nam dokładnie „prześwietlić” to, co proponują nam ubezpieczyciele i dopasować te propozycje do indywidualnych oczekiwań, możliwości i preferencji.

Niezależnie od tego, na które towarzystwo ubezpieczeniowe się zdecydujemy, są czynniki, które dobra polisa musi posiadać:

 • Koszty leczenia – czyli podstawa podczas konsultacji ze specjalistą, ewentualnej hospitalizacji, zabiegów medycznych lub specjalistycznych badań.
 • Koszt transportu do kraju – niezbędne, jeśli w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia konieczne będzie przetransportowanie poszkodowanego do szpitala lub zapewnić mu specjalistyczny transport do Polski. Koszt takiego transportu może wynieść nawet kilkanaście tysięcy dolarów.
 • Ubezpieczenie od COVID-19 – podobnie jak w przypadku kosztów leczenia, jeśli dojdzie do problematycznej sytuacji, wynikającej z powikłań lub zachorowania na COVID-19, pacjent będzie musiał pokryć wszelkie koszty samodzielnie. Są to kwoty rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych, dlatego zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zadbać o rozszerzenie w postaci ubezpieczenia od COVID-19. Każde towarzystwo ustala własną politykę i zasady takiego rozszerzenia, dlatego należy przede wszystkim zapoznać się z OWU, tuż przed ostateczną decyzją.
 • Assistance – Pakiet assistance zapewnia całodobową pomoc w dużym zakresie, od telefonicznych porad i wskazówek działania w nagłych zdarzeniach, po opiekę nad dzieckiem w razie nieprzewidzianych komplikacji.
 • NNW– Przyda się, gdy doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęścia. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci nam koszty powstałe w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń lub wypadków.
 • OC– ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej uchroni przed wysokimi kosztami, jakie zmuszona jest ponieść osoba odpowiedzialna za szkody wyrządzone osobom trzecim lub ich mieniu.
 • Ubezpieczenia bagażu– zapewni podróżnym zwrot kosztów w przypadku utraty lub uszkodzenia bagażu w trakcie podróży. To istotne, gdy w podróż zabieramy ze sobą drogi sprzęt sportowy elektroniczny.

Warto również ubezpieczenie rozszerzyć o:

 • choroby przewlekłe,
 • klauzulę alkoholową,
 • ubezpieczenie dla aktywnych (uprawianie sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych).

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Meksyku?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, można pomyśleć, że w takim razie polisa dobra będzie sporo kosztować. Nic bardziej mylnego. Jeśli policzymy koszt usługi medycznej w Meksyku oraz składkę za ubezpieczenie, zdecydowanie inwestycja w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne znacznie bardziej się opłaca.

Zobaczmy na przykładzie naszej Klientki, Pani Anety, która planuje wyjazd do Meksyku pod koniec lutego, jakie ceny za ubezpieczenie turystyczne zaproponowali jej ubezpieczyciele.

Tygodniowy wyjazd do Meksyku
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
75,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Gratis: RankoPomoc Prawna
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
78,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Gratis: RankoPomoc Prawna
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
90,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60 Gratis: RankoPomoc Prawna
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
97,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Gratis: RankoPomoc Prawna
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
129,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Ochrona COVID-19 OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 60 Gratis: RankoPomoc Prawna
Tygodniowy wyjazd do Meksyku
Proama
75,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Gratis: RankoPomoc Prawna
AXA Assistance
78,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Gratis: RankoPomoc Prawna
Nationale-Nederlanden
90,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60 Gratis: RankoPomoc Prawna
Generali
97,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Gratis: RankoPomoc Prawna
Nationale-Nederlanden
129,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Ochrona COVID-19 OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 60 Gratis: RankoPomoc Prawna

Jak widzimy propozycje dla Pani Anety zaczynają się już 75 zł za tydzień. Biorąc pod uwagę fakt, że w tej kwocie mamy zapewnione koszty leczenie do kwoty 100 000 zł, ratownictwo również, NNW i ubezpieczenie od COVID-19.

To jednak propozycje dla Pani Anety, uwzględniające jej indywidualną sytuację oraz potrzeby. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie kalkulacji i przyjrzenie się dokładnie ofertom, zakresom oraz OWU.

✔ Pamiętaj, że decyzja o ubezpieczeniu turystycznym będzie miała kluczowe znaczenie dla przebiegu sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku, choroby, nieszczęśliwego przebiegu zdarzeń. To z kolei wpłynie przede wszystkim na Twoje zdrowie i życie, ale i stan portfela.

Karta EKUZ zamiast ubezpieczenia?

Wielu turystów wychodzi z założenia, że posiadając Kartę EKUZ objęci są ochroną, która zapewnia pomoc w każdej sytuacji. Nic bardziej mylnego. EKUZ gwarantuje pokrycie kosztów leczenia jedynie w Europie oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.

Dlatego będąc na wakacjach w Meksyku nie ma nawet cienia szansy na to, że możemy liczyć na Kartę EKUZ. Jedynie odpowiednia polisa ubezpieczeniowa zapewni efektywną ochronę w problematycznej sytuacji.

Dokumenty na wyjazd do Meksyku

Kiedy już zadbasz o bezpieczeństwo swoje i innych, pora przejść do kolejnych kroków organizacyjnych. Dokumenty potrzebne na podróż do Meksyku to:

 • przede wszystkim paszport ważny jeszcze minimum pół roku od daty planowanego wyjazdu,
 • potwierdzenie zakwaterowania, bilet powrotny oraz środki finansowe na czas pobytu.
 • międzynarodowe prawo jazdy,
 • jeśli podróżujemy w pojedynkę z dzieckiem, konieczny będzie dokument, który potwierdza na to zgodę drugiego rodzica,
 • wiza na pobyt poniżej 180 dni nie jest wymagana.

Warto pamiętać, że lecąc do Meksyku  z przesiadką w USA potrzebujemy wizy do tego kraju.

Kiedy lecieć do Meksyku?

Wtedy, kiedy w Polsce jest ponuro, a zza okna od rana do wieczora raczy nas brzydota jesiennej aury, w Meksyku pora sucha ma najwięcej do zaoferowania turystom. Wybierając się do Meksyku od listopada do kwietnia mamy pewność, że trafimy na temperatury w okolicach od 22°C do 27°C w dzień i od 9°C do 12°C w nocy. Największe z kolei temperatury mają miejsce w okresie letnim – miedzy czerwcem, a wrześniem, kiedy na termometrze zobaczymy nawet ponad 40°C. Pora deszczowa w Meksyku trwa od maja do października. Opady są zazwyczaj krótkie i intensywne, powietrze jest wilgotne i często mogą pojawiać się huragany.

Kilka miesięcy pomiędzy październikiem, a kwietniem na Półwyspie Jukatan to czas, kiedy temperatura waha się w okolicy 25°C, a woda w Zatoce Meksykańskiej jest ciepła.

Od czerwca do września jest już znacznie cieplej, ale i bardziej wilgotno. Aurze tej towarzyszą deszcze tropikalne, które znacznie nasilają się we wrześniu i październiku. Wybrzeże Karaibskie to rejon, w którym występują częste huragany, a największa ich liczba odnotowywana jest miedzy czerwcem, a listopadem.

Samo miasto Meksyk charakteryzuje się średnią temperaturą roczną w granicach 20°C, co jest spowodowane położeniem metropolii – leży ona dość wysoko nad poziomem morza i dlatego temperatury nie są tu zbyt wysokie. Zdecydowanie najcieplejsze miesiące to kwiecień i maj, a od lutego, doi końca kwietnia turystom i tubylcom może doskwierać wielkomiejski smog. Pora deszczowa przychodzi tutaj od czerwca do października, za to w październiku powraca już przyjemna, ciepła aura.

Meksyk z dzieckiem? Mamy kilka wskazówek

Coraz częściej można zaobserwować na lotniskach dorosłych, wybierających się do Meksyku z dzieckiem. Jest to zupełnie naturalny widok, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwości i ogrom atrakcji, jakie czekają na najmłodszych podczas meksykańskich wakacji.

Hotele przygotowują masę rozrywek i zajęć dla dzieci, z których można korzystać w klubach malucha, gdzie nad bezpieczeństwem najmłodszych czuwają profesjonalni animatorzy. Mniejsze basen, często zlokalizowane w części oddzielonej od dorosłych, sprzyjają bezpiecznej zabawie. Dostępna jest również bez problemu płatna opieka, z której można skorzystać w każdej chwili, chcąc spędzić trochę czasu we dwoje. Również samo poruszanie się po Meksyku z dzieckiem jest już znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Przede wszystkim z tego względu, że linie lotnicze umożliwiają wiele rozwiązań w postaci lotów wewnętrznych, ale i sam lot z Europy do Cancun można odbyć bezpośrednio, bez zbędnych przesiadek.

Wyjazd do Meksyku – podstawowe informacje o kraju

Lokalizacja

państwo w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południowym wschodzie).

Współrzędne geograficzne

23 00 N, 102 00 W

Powierzchnia

całkowita: 1 964 375 km2

grunty: 1 943 945 km2

woda: 20 430 km2

Granice lądowe

łącznie: 4389 km

kraje przygraniczne (3): Belize 276 km, Gwatemala 958 km, USA 3155 km

Klimat

waha się od tropikalnego do pustynnego

Teren

wysokie, chropowate góry; niskie równiny przybrzeżne; wysokie płaskowyże; pustynia

Ukształtowanie terenu

najwyższy punkt: Volcan Pico de Orizaba 5636 m

najniższy punkt: Laguna Salada -10 m

średnie przewyższenie: 1111 m

Zasoby naturalne

ropa naftowa, srebro, antymon, miedź, złoto, ołów, cynk, gaz ziemny, drewno

Zagrożenia naturalne

tsunami wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, wulkany i niszczycielskie trzęsienia ziemi w centrum i na południu oraz huragany na wybrzeżach Pacyfiku, Zatoki Meksykańskiej i Karaibów

Języki

 • hiszpański 93,8%,
 • hiszpański i języki rdzenne 5,4%.

Religie

 • katolicy 78%,
 • protestanci/ewangelicy chrześcijanie 11,2%,
 • inni 0,002%,
 • niezrzeszeni (w tym ateizm) 10,6% (2020r.)

Waluta

 • Peso meksykańskie

źródło: opracowanie własne

Co warto zobaczyć:

 • Chichén Itzá – miejsce z najbardziej charakterystyczną budowlą Meksyku – piramidą Kukulkana. Odkryjemy tutaj archeologiczne wykopaliska prekolumbijskiego miasta związanego z kulturą Majów i Tolteków.
 • Kanion Sumidero – znajdujący się w stanie Chiapas kanion, który możemy obejrzeć z punktów widokowych, jednak niezapomnianym przeżyciem będzie przepłynięcie go łodzią z indiańskim przewodnikiem.
 • Acapulco – legendarna perła Pacyfiku, dająca nam do dyspozycji cudowne plaże nad oceanem oraz zniewalające widoki. Warto wybrać się tam jeżeli nie przeszkadzają nam tłumy innych turystów.

Wyjazd do Meksyku – PODSUMOWANIE

 1. W całym kraju wprowadzono obowiązek noszenia maski w pomieszczeniach zamkniętych i środkach transportu publicznego.
 2. Kwarantanna nie jest obowiązkowa, ale może zostać zarządzona przez miejscowe służby wobec wybranych podróżujących, w szczególności jeżeli stwierdzona zostanie u nich gorączka.
 3. Wizyta u lekarza kosztuje nawet do 50 USD, natomiast doba nawet 2000 USD. Leczenie i hospitalizacja w meksykańskich placówkach oznacza bardzo wysoki rachunek.
 4. Polisę turystyczną można kupić samodzielnie na polisaturystyczna.pl. Kalkulator ubezpieczeń pozwala na samodzielne wyliczenie cen i przyjrzenie się im.

Wyjazd do Meksyku – PYTANIA I ODPOWIEDZI

 1. Czy Meksyk jest bezpieczny?
  Południowy wschód Meksyku, a w szczególności stany Jukatan i Campeche, uchodzi za najbezpieczniejszą część kraju. W 2021 r. nastąpiło jednak pogorszenie sytuacji w stanie Quintana Roo, a w szczególności w miastach Cancun, Playa del Carmen i Tulum. Wzrost przestępczości jest w dużej mierze skorelowany z coraz większą obecnością i działalnością zorganizowanych grup przestępczych.
 2. Na co uważać w Meksyku?
  Zagrożeniem dla turystów są też tzw. „porwania ekspresowe”, które mogą być wynikiem np. wzięcia przypadkowej taksówki należącej do niesprawdzonej firmy. W mieście Meksyk lepiej wystrzegać się zatrzymywania taksówek na ulicy, kiedy to możliwe należy wybierać taksówki zamawiane telefonicznie. W porwaniach mogą brać również udział osoby podające się za funkcjonariuszy policji.
 3. Czy są jakieś dodatkowe dokumenty, które należy przedstawić wjeżdżając do Meksyku?
  Brak obowiązku wizowego w celu turystycznym nie oznacza, że każdy polski obywatel ma gwarantowane prawo wjazdu do Meksyku. Dokonując kontroli paszportowej, urzędnicy Instituto Nacional de Migraciones mają prawo przeprowadzić wywiad z każdym obcokrajowcem przed wydaniem pozwolenia na wjazd, nawet jeżeli posiada on ważną wizę lub z tego obowiązku jest zwolniony. W trakcie takiego wywiadu urzędnicy mogą poprosić o dodatkowe informacje dotyczące: celu podróży, miejsca zakwaterowania, osób lub instytucji zapraszających, środków finansowych na pokrycie pobytu, biletu powrotnego, itd. Podróżujący powinien przedstawić w formie papierowej odpowiednie dokumenty na żądania urzędnika.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments