Koronawirus (COVID-19) a ubezpieczenie turystyczne. Czy polisa zadziała w razie pandemii na wakacjach?

Opublikowano: 2021-11-12 (aktualizacja 2022-02-28, godz. 1:01)

Pandemia koronawirusa nie ustępuje. Pomimo trudnej rzeczywistości i związanymi z nią obostrzeniami – nadal mamy możliwość podróżowania, tak jak w Europie, tak i poza nią. Niezależnie jednak od wybranego kierunku – obowiązkowo należy mieć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które zapewni nam ochronę w przypadku COVID-19. Co warto wiedzieć, a czego nie przeoczyć – przybliżamy w artykule.

Odkąd Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię, odradza się wszystkie podróże zagraniczne, które nie są konieczne. Dotyczy wszystkich państw, a nie tylko tych, w których istnieje duże ryzyko zachorowania. Z tego powodu wiele osób myśli o odwołaniu udziału w wycieczce. Zwykle w takiej sytuacji przed utratą pieniędzy chroni nas ubezpieczenie od kosztów rezygnacji podróży (sprawdź nasz ranking). Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczyciele początkowo nie zapewniali ochrony w razie zachorowania na koronawirusa. Teraz już taki dodatek jest standardem, a polisa pokrywa koszty leczenia, kwarantanny po kontakcie czy  w przypadku izolacji, kiedy uzyskamy pozytywny wynik testu.

Epidemia, a ubezpieczenie turystyczne

W większości Ogólnych Warunków Ubezpieczenia znaleźć można informacje, że epidemia należy do generalnych wyłączeń odpowiedzialności.

Jeśli więc w konkretnym państwie lub na wyznaczonym obszarze zostanie ogłoszony taki stan, to towarzystwo ubezpieczeniowe wcale nie musi pokrywać kosztów leczenia związanych z zakażeniem wirusem ani wypłacać stosownego odszkodowania z tytułu NNW.

Firmy ubezpieczeniowe zaczynają także rozróżniać pojęcie epidemii od stanu epidemii. W tym celu wprowadzane są osobne deklaracje dotyczące ochrony w czasie kwarantanny czy oczekiwania na powrót do kraju. 

Epidemia i stan epidemii – jaka jest różnica?

Biorą pod uwagę regulacje ubezpieczycieli, należy te dwa pojęcia rozróżniać na zasadzie:

 • Epidemia to zdecydowane zwiększenie liczby zachorowań na danym obszarze na chorobę zakaźną lub wystąpienie nowej jednostki chorobowej, która dotychczas nie pojawiała się w danym rejonie.
 • Stan epidemii to z kolei sytuacja prawna, która została wprowadzona na danym obszarze w związku z pojawienie się epidemii. Ma on na celu podjęcie konkretnych działań profilaktycznych oraz przeciwepidemicznych, by doprowadzić do zmniejszenia się liczby zachorowań.

Czy ubezpieczenie turystyczne zadziała w czasie epidemii?

Dotychczas, większość ubezpieczycieli wyłączało w OWU zarówno stan epidemii, jak i pandemii. Obecnie jednak, sytuacja poniekąd wymusiła zmianę przyjętych wcześniej zasad. Koszty leczenia na skutek zachorowania na COVID-19 są pokrywane, a dodatkowe rozszerzenia obejmują także sytuacje, wynikające z zarażenia koronawirusem.

✔ Jednym z punktów wyłączeń pozostają koszty wynikające z działań wbrew miejscowemu prawu, zakazom i nakazom władz lokalnych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia na wypadek epidemii?

Wybierając się podróż, warto zainwestować w takie ubezpieczenie, na które w problematycznej sytuacji możemy liczyć. Decydując się więc na polisę, która ma zapewnić ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty leczenia. Powinny one oscylować w granicy 30 000 – 40 000 euro, ale kwotę najlepiej dopasować do kierunku wyjazdu. 

Również zakres usług Assistance powinien być możliwie jak najszerszy i oferować jak najlepszą pomoc w razie zarażenia się wirusem. 

Do takich usług zalicza się:

 • organizację transportu powrotnego do kraju lub do miejsca, z którego podróż może być kontynuowana,
 • organizację zakwaterowania na czas powrotu do zdrowia,
 • organizację transportu zwłok lub  pogrzebu za granicą,
 • organizację zakwaterowania i powrotu dla towarzyszy w podróży,
 • przekazywanie pilnych informacji (np. rodzinie lub osobom trzecim),
 • dostarczeni leków,
 • pomoc finansową.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne z ochroną od COVID-19?

Posłużymy się przykładem jednego z naszych klientów.

Pan Kamil wybierając się na tygodniowy urlop do Włoch, wykonał kalkulację za pomocą kalkulatora ubezpieczeń podróżnych na polisaturystyczna.pl.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
28,80 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
29,92 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 896 zł
Ratownictwo
32 164 zł
Bagaż
0 zł
30,90 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ochrona COVID-19
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
31,36 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
32,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
28,80 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19
Allianz
29,92 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19
Signal Iduna
30,90 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 896 zł
Ratownictwo
32 164 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ochrona COVID-19
AXA Assistance
31,36 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Proama
32,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19
źródło: polisaturystyczna.pl

Dla Pana Kamila najtańsza oferta zaczynała się już od kwoty 28, 80 zł. Jest to niewielki wydatek, który gwarantuje ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19, a także dodatkowe rozszerzenia.

Koszty rezygnacji z podróży – czy działa w czasie epidemii?

Niezależnie od tego, jak bardzo mamy dopięty plan wyjazdu, dynamicznie zmieniająca się sytuacja może zaskoczyć nas z dnia na dzień. W takiej sytuacji dobrze jest zabezpieczyć się kosztami z rezygnacji podróży (sprawdź nasz ranking).

Świetnym przykładem na potwierdzenie tego twierdzenia jest sytuacja jednej z naszych klientek:

Pani Agnieszka wykupiła wycieczkę na kilka tygodni przed wyjazdem. Nie zastanawiała się nawet na rozszerzeniem w postaci zwrotu kosztów w przypadku rezygnacji, gdyż „nie planowała odwoływać wycieczki”. Tuz przed datą wyjazdu, z przyczyn niezależnych od Pani Agnieszki, niestety upragniony urlop musiał zostać odwołany. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty ubezpieczenia, gdyż Pani Agnieszka nie zabezpieczyła się przed taką sytuacją.

Dzięki ubezpieczeniu od rezygnacji z podróży, możemy być pewni, że w sytuacji otrzymamy zwrot kosztów poniesionych z tytuł anulowania wycieczki z biura podróży, biletu, noclegu czy innego wydarzenia, wcześniej opłaconego. Trzeba jednak sprawdzić, czy taka polisa zapewnia ochronę w razie ogłoszenia stanu epidemii. Ubezpieczyciele wyróżniają dwa rodzaje umów:

 1. ubezpieczyciel odpowiada za ryzyka wymienione w OWU (i tutaj zwykle epidemia jest wyłączeniem odpowiedzialności),
 2. towarzystwo oferuje opcję „all risk”, gdzie wszystkie powody rezygnacji z podróży, które można udokumentować są objęte ochroną.

Ubezpieczenie od rezygnacji kosztów podróży to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza w tak niepewnych czasach, jakie mamy dziś. Należy jednak pamiętać, żeby takie ubezpieczenie kupić odpowiednio wcześniej – najlepiej zaraz po rezerwacji zimowego wyjazdu. Ochroną można objąć wycieczkę z biura podróży, bilety lotnicze, autokarowe i pociągowe, rezerwację noclegów, czy skipassy – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl

Ubezpieczenie od Covid-19 – pytania i odpowiedzi

1. Czy ubezpieczenie od Covid-19 pokryje koszty leczenia i Assistance w razie zachorowania na koronawirusa za granicą?

Tak, aktualnie wszyscy ubezpieczyciele w mniejszym lub większym stopniu zapewniają taką ochronę. Polisa zapewni pokrycie kosztów leczenia, pobytu w szpitalu, zakupu leków. W niektórych pakietach można liczyć nawet na opłacanie zakwaterowania i wyżywienia w razie kwarantanny, izolacji po pozytywnym wyniku testu czy choroby dziecka. Ubezpieczyciele oferują również pokrycie kosztów wykonania testu czy powrót do kraju po chorobie.

2. Czy na polisie będzie zamieszczona informacja, że ubezpieczenie chroni w razie zachorowania na Covid-19?

To zależy od ubezpieczyciela, którego ofertę się wybrało. Część z nich zamieszcza taką informację na dokumencie ubezpieczenia.

3. Czy osoba chorująca przewlekle otrzyma wsparcie w ramach ubezpieczenia, jeśli zachoruje na Covid-19?

Jeśli w momencie zakupu ubezpieczenia została zaznaczona opcja, że potrzebne jest dodatkowe rozszerzenie o choroby przywykłe, to tak. Tak jak w przypadku standardowej polisie turystycznej, ubezpieczyciele wymagają dodatkowej składki w przypadku osoby ze zdiagnozowanymi schorzeniami i pozostającymi pod opieką lekarską.

4. Czy ubezpieczenie turystyczne pokryje również koszty kwarantanny oraz izolacji?

To zależy od wybranego pakietu. Niektórzy ubezpieczyciele oferują taką opcję. Jeśli koszty zakwaterowania i wyżywienia na czas kwarantanny lub izolacji po pozytywnym wyniku testu są odpłatne w danym kraju, to towarzystwo może je pokryć lub zwrócić.

5. Czy ubezpieczenie pokryje koszty wykonania testu w kierunku wykrycia SARS-CoV-2?

To również zależy, od tego jaki pakiet i zakres ochrony się wybrało. Niektórzy ubezpieczyciele oferują polisy z pokryciem kosztów testów. Zwykle jednak należy spełnić pewne warunki – test musi być zlecony przez lekarza lub jego wynik musi być pozytywny.

6. Czy ubezpieczenie zapewni wsparcie, jeśli zachoruje dziecko?

Tak, polisa pokryje koszty przedłużonego pobytu w razie choroby dziecka. Zostanie zorganizowane wyżywienie oraz zakwaterowanie, a także powrót do Polski po powrocie dziecka do zdrowia.

7. Czy polisa zapewni powrót do Polski, jeśli choroba spowodowała przedłużenie pobytu za granicą?

Tak, w ramach ubezpieczenia zostanie zorganizowany transport powrotny do Polski.

COVID-19 a ubezpieczenie podróżne - Co warto wiedzieć?
 1. WHO ogłosiło pandemię, co oznacza że wirusem SARS-CoV-2 można zarazić się na całym świecie.
 2. Towarzystwa ubezpieczeniowe dopasowują swoje regulacje do obecnej sytuacji.
 3. W większości przypadków zachorowanie na koronawirusa (covid-19) nie jest objęte ochroną, bądź polisa na podróż działa jeśli została zakupiona przed ogłoszeniem pandemii.
 4. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments