Opublikowano: 2020-03-24 (aktualizacja 2020-09-22, godz. 11:02)
Koronawirus SARS CoV-2 wykryto już w ponad 130 państwach, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię. W ramach walki z wirusem wiele państw musiało wprowadzić drastyczne ograniczenia takie jak zamknięcie granic czy wstrzymanie ruchu lotniczego. Do tej sytuacji musiały też odnieść się towarzystwa ubezpieczeniowe. Czy ubezpieczenie turystyczne zadziała w razie epidemii?
W ostatnich dniach w Polsce zamknięto szkoły, centra handlowe, a także wszystkie lokale rozrywkowe takie jak puby, kawiarnie i restauracje. Na granicach natomiast znów pojawiły się kontrole — do kraju wjechać mogą tylko polscy obywatele (tu wyjątek stanowią osoby na stałe pracujące lub mieszkające w Polsce, a także małżonkowie Polaków). Każdy przyjezdny poddawany jest wstępnym badaniu, a także ma obowiązek odbyć 2-tygodniową kwarantannę domową. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
UWAGA! Złamanie kwarantanny może zostać potraktowane jako przestępstwo i karane grzywna do 30 000 tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach nawet pozbawieniem wolności.
Podobnie jak w wielu innych krajach zawieszone zostały także loty międzynarodowe i krajowe z wyjątkiem czarterów — w ten sposób osoby powracające z urlopów mogą wrócić do domu. Ich również po powrocie obowiązuje kwarantanna.
Pandemia to skrajna odmiana epidemii charakteryzująca się międzynarodową skalą zachorowań. Rozprzestrzenianie się choroby jest w takim przypadku trudne do opanowania, a także charakteryzuje ją niespotykany i nieprzewidywalny wzrost zachorowań w bardzo krótkim czasie.
Chociaż pandemia tzw. koronawirusa charakteryzuje się stosunkowo niewielką statystyczną śmiertelnością, jest szczególnie groźna dla grupy podwyższonego ryzyka (np. osób starszych lub mających obniżoną odporność ze względu na inne choroby).
Co jednak z osobami, u których zdiagnozowano wirusa SARS CoV-2 podczas pobytu za granicą? Informacji na ten temat powinniśmy szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. W większości z nich nie znajdziemy zapisów na temat wyłączeń w przypadku pandemii, jednak zwykle ubezpieczyciele nie oferują ochrony w przypadku epidemii.
Należy także zwrócić uwagę na różnice w pojęciach epidemii i stanu epidemii. Epidemia to zdecydowane zwiększenie liczby zachorowań na danym obszarze na chorobę zakaźną lub wystąpienie nowej jednostki chorobowej, która dotychczas nie pojawiała się w danym rejonie. Natomiast stan epidemii to sytuacja prawna, która zaistniała na terytorium danego państwa w związku z epidemią.
W związku z obecną sytuacją coraz więcej towarzystw zaczęło zmieniać swoje regulacje w przypadku zachorowania na koronawirusa za granicą. Niektóre z nich zaznacza jednak, że dotyczy to tylko osób, które zakupiły polisę i wyjechały przed ogłoszeniem epidemii w danym państwie. Inne z kolei stosują wyłączenie ochrony w przypadku pobytu w państwach, w których wprowadzono stan wyjątkowy albo krajach lub regionach, w których ryzyko zarażenia jest szczególnie wysokie (np. Chiny, Iran, Włochy, Korea Południowa, Hiszpania, Niemcy).
Odkąd Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię, odradza się wszystkie podróże zagraniczne, które nie są konieczne. Dotyczy wszystkich państw, a nie tylko tych, w których istnieje duże ryzyko zachorowania. Z tego powodu wiele osób myśli o odwołaniu udziału w wycieczce. Zwykle w takiej sytuacji przed utratą pieniędzy chroni nas ubezpieczenie od kosztów rezygnacji podróży (sprawdź nasz ranking).
Takie rozszerzenie zapewnia ochronę w zakresie kosztów poniesionych z tytułu:
O dokładnych okolicznościach, w jakich przysługuje nam zwrot pieniędzy informacje, znajdziemy w poszczególnych OWU towarzystw ubezpieczeniowych. Mogą to być np. nagła choroba, utrata dokumentów albo poważne zdarzenia losowe takie jak powódź lub pożar w miejscu zamieszkania.
Czy epidemia koronawirusa zostanie uznana jako poważne zdarzenie losowe, zależy już od indywidualnego stanowiska towarzystwa ubezpieczeniowego – prezentujmy je w poniższej tabeli:
AXA | TAK |
Axa Assistance | TAK |
Generali | TAK |
Europa Ubezpieczenia | TAK |
Nationale Nederlanded | TAK |
Signal Iduna | TAK |
Warta | TAK |
Proama | TAK |
Allianz | NIE |
W ostatnich dnia polskie MSZ wydało komunikat, w którym odradza wszystkie podróże zagraniczne. Aktualnie nie ma miejsca na świecie, w którym nie byłoby ryzyka zarażenia się koronawirusem. Miejsca w szczególności niebezpieczne to Chiny, Korea Południowa, Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Włochy, Hiszpania, Francja oraz Niemcy.
Osoby, które mimo to zdecydują się na podróż proszone są o stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także monitorowania komunikatów WHO.
Najważniejszymi zasadami są:
W tym momencie trudno jest określić jak długo potrwa walka z wirusem, dlatego lepiej zrezygnować z planowania wyjazdów w najbliższych miesiącach.