Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Najpiękniejsze plaże na Malcie [TOP 26]

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-03-07

Słoneczna Malta to cel turystów z całego świata. Ciężko się dziwić, bo dopisuje tu pogoda, zachwyca krajobraz, a mnogość plaż zachęca do pływania, snurkowania i odkrywania podwodnego świata. Turyści, którzy chcą uprawiać sporty wodne, nie będą się tu nudzić. Zobacz, jakie są najpiękniejsze plaże na Malcie.

Na Malcie dominują plaże kamieniste, choć nie brakuje i plaż piaszczystych. Pływanie w Morzu Śródziemnym jest ogromną przyjemnością z uwagi na lazurowy kolor i wysoką temperaturę wody, ale w zależności od indywidualnych potrzeb każdy turysta będzie szukał plaży odpowiedniej dla siebie. Chcesz uprawiać sporty wodne? Wybierzesz plaże z możliwością wypożyczenia sprzętu i z dobrą infrastrukturą? Nie masz prawa jazdy? Będziesz szukać plaży z dobrym dojazdem autobusem.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Najpiękniejsza plaża ze skalistym zejściem nie będzie atrakcyjna dla rodziny z małymi dziećmi. Z kolei osoby spragnione odpoczynku i spokojnego plażowania nie docenią, że to najdłuższa piaszczysta plaża na wyspie, jeśli będzie gwarno i tłumnie.

Dlatego przedstawiamy krótką charakterystykę kilkudziesięciu plaż na Malcie. Najdłuższa piaszczysta plaża? Najpiękniejsze plaże na wsypie Malta? Plaża Paradise a może Armier Bay? Zobacz, która plaża zapewnia piękne widoki, a gdzie będzie błękitna laguna.

Malta – co warto wiedzieć?

Położona na Morzu Śródziemnym Malta jest najbardziej wysuniętym na południe krajem europejskim. Na Republikę Malty składa się wiele wysp, tworząc Archipelag Maltański, a największe z nich to oczywiście Malta, a także wyspy Gozo i Comino.

Wyspa Malta to jedno z najmniejszych, pod względem powierzchni i ilości mieszkańców, państw na świecie – 316 km powierzchni i 514 tys. mieszkańców.

PAMIĘTAJ❗ Walutą obowiązującą jest od 2008 r. euro, a jednym z języków urzędowych – angielski.

Cały rok panują tu przyjemne temperatury: od wiosennych 14-18 stopni (od listopada do kwietnia) do 23-26 stopni C od maja do września, przy czym samo lato jest bardzo upalne, do 30 st. C. Będzie to więc doskonała destynacja dla osób, które nie przepadają za skrajnymi upałami, a jednocześnie chciałyby się cieszyć ładną pogodą podczas urlopu.

Na wyspie Malta występuje od 9 do 15 słonecznych godzin w ciągu dnia i 300 słonecznych dni w roku – to świetna wiadomość dla osób spragnionych słońca. Nadmorski wypoczynek w styczniu czy lutym będzie zatem zdecydowanie słoneczny.

Turyści, chcący wypożyczyć samochód, muszą pamiętać o tym, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. Polskie prawo jazdy jest honorowane, a drogi są bezpłatne.

Z uwagi na położenie geograficzne oraz niewielką ilość własnych upraw i hodowli ceny na Malcie określić można jako wysokie. Ceny są znacznie wyższe w okresie letnim. Dla pragnących podróżować budżetowo, poleca się wyjazd poza sezonem.

Najpiękniejsze plaże piaszczyste na Malcie

Piękna plaża na Malcie to nie zawsze skaliste zejście i naturalne baseny, to także złoty piasek i łagodne zejście do wody, czyli miejsca, które szczególnie docenią osoby nieumiejące pływać i rodziny z małymi dziećmi, dla których nadmorski wypoczynek musi być też komfortowy i z dobrą infrastrukturą .

Plaże Malty, gdzie turyści znajdą złoty piasek, to:

Golden Bay
To piaszczysta plaża położona na zachodnim wybrzeżu wyspy na Morzu Śródziemnym. Szeroka i długa, pomieści wielu spragnionych plażowania turystów.

Posiada doskonałą infrastrukturę, pozwalającą na komfortowy wypoczynek, szczególnie dla rodzin z dziećmi: wygodne zejście, bar, restauracja, toaleta, możliwość wypożyczenia parasoli i leżaków.

Golden Bay to piękna plaża, niestety jest też dość mocno oblegana, szczególnie w letnie weekendy. W miarę możliwości warto ją odwiedzić w tygodniu.

Għajn Tuffieħa (Riviera Bay)

Najdłuższa piaszczysta plaża znajdująca się zaraz obok Golden Bay, od której oddzielona jest tylko cyplem. Uwaga dla rodzin z dziećmi i osób z ograniczeniami ruchu- do Għajn Tuffieħa Bay prowadzą schody, które są jedynym sposobem dotarcia w to miejsce.

Plaża otoczona jest porośniętymi roślinnością wzgórzami, dzięki czemu sprawia wrażenie kameralnej. Przy plaży znajduje się restauracja z toaletami.

Na Għajn Tuffieħa Bay można wynająć leżaki i parasole.Jest to też prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, a szczególnie surfingu.

Ġnejna Bay

Kolejna piaszczysta plaża w tej części wyspy, położona za Għajn Tuffieħa Bay, jednak z trudniejszym dostępem, gdyż nie dojeżdża tutaj komunikacja publiczna.

Z tego też powodu plaża Gnejna Bay jest bardzo popularna wśród lokalnych mieszkańców, którzy przechowują na wybrzeżu swój sprzęt do plażowania i łowienia ryb – chowany jest w charakterystycznych schowkach w skale.

Osoby lubiące spacery mogą się tu dostać spacerem, ścieżką po wzgórzach. Od poprzedniej plaży, Għajn Tuffieħa Bay, dzieli ją ok. 30 min nieśpiesznej drogi.

Qarabba Bay

Qarabba Bay znajduje się w północno-zachodniej części wyspy, między Ghajn Tuffieha Bay i Gnejna Bay.

Na tę piaszczystą plażę dostać się mogą wyłącznie zdeterminowani plażowicze. Prowadzi tu bowiem wąska i niewielka dróżka, po której należy zejść, a potem wspiąć się z powrotem, niosąc jednocześnie wszystko, co będzie potrzebne do plażowania.

Na Qarabba Bay nie ma żadnej infrastruktury – ani restauracji, w której można zakupić wodę, ani toalet, tym bardziej nie da się wynająć leżaków.

Għadira Bay

Tym razem zmieniamy lokalizację i udajemy się na wschodnie rejony na wyspie. Malta dysponuje tyloma plażami, że bez względu na miejsce pobytu, natrafimy na piękne widoki i jedną z ciekawych plaż.Għadira Bay to najdłuższa piaszczysta plaża na wyspie.

Sama plaża niestety nie jest położona w najbardziej atrakcyjnym miejscu, ponieważ znajduje się zaraz przy drodze. Choć daje to ten plus, że łatwo tu przedostać się z dziećmi i plażowymi bagażami, bez konieczności dłuższych spacerów czy schodzenia ze schodów.

Amatorzy sportów wodnych będą mieć tu prawdziwą gratkę. Liczne wypożyczalnie sprzętu sportowego, parasailing i wodne atrakcje jak banany, dmuchańce, kanapy ucieszą każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas. Dzieci będą zachwycone z możliwości zjechania dmuchaną zjeżdżalnią wprost do wody. A rodzice mogą być spokojni o bezpieczeństwo najmłodszych, gdyż długo woda jest płytka, co umożliwia dzieciom beztroską zabawę.

Paradise Bay

Położona na północy Malty mała piaszczysta plaża jest kameralnym miejscem, do którego prowadzą schody.

Miejsca do plażowania nie jest wiele, a i wśród popularnych plaż na wyspie zaczyna się coraz bardziej wyróżniać, więc warto tu przyjechać z samego rana, najlepiej w tygodniu.

Plaża Paradise, określana też jako najpiękniejsza plaża na wyspie, ulokowana jest w malowniczej zatoczce, otoczonej skałami, co daje poczucie odosobnienia i kameralnej atmosfery. Infrastruktura jest zadowalająca. Może nie ma co liczyć na liczne restauracje czy wypożyczalnie sprzętu, ale dostępne są publiczne toalety, restauracja i bar, a więc wszystko, co wystarczy do plażowania.

Armier Bay i Little Armier

Dwie plaże, Armier Bay i mniejsza Little Armier, położone na północy wyspy, stanowią prawdziwą perełkę na mapie Malty. Tu mogą cieszyć się lazurową wodą i złotym piaskiem Maltańczycy, gdyż te piękne widoki nie są jeszcze popularne wśród turystów.

Jednym z powodów na pewno jest fakt, że ciężko się tu dostać. Na plaże nie dociera komunikacja miejska, więc sama plaża dostępna jest dla osób zmotoryzowanych lub okolicznych mieszkańców.

Przy plaży znajduje się bar serwujący głównie dania typu fast food i napoje. Armier Bay i leżąca obok Little Armier to bardzo kameralne, przyjemne i spokojne miejsce.

White Tower Beach

Kolejna plaża na północy Malty, która jest miejscem zacisznym i mało turystycznym, popularnym głównie wśród lokalnej ludności.

Od strony morza widać niebieskie drzwi domków letniskowych Maltańczyków, które są bardzo charakterystyczne dla tego regionu.

Tę piaszczystą plażę chętnie wybierają rodziny z dziećmi ze względu na położenie w zatoczce, a tym samym osłonięcie od wiatrów.

Selmun Bay

Selmun Bay to piaszczysta plaża Malty, znajdująca się na północy wyspy, którą uwielbiają miłośnicy psów – jest to bowiem miejsce psiolubne, gdzie czworonogi są mile widziane.

Na plażę prowadzi wąska droga, na której z trudnością mieszczą się niekiedy dwa auta obok siebie. Na wyspie Malta jest to jedna z bardziej dzikich, kameralnych i odosobnionych plaż, do której nie dociera komunikacja miejska.

Brak infrastruktury, restauracji, knajp, wypożyczalni sprzętu sportowego czy leżaków to gwarancja, że będzie tu cicho i spokojnie.

St. George’s Bay

Jest to piaszczysta plaża, jednak piasek jest tu raczej ciemny, za to woda przepiękna i lazurowa.

Położona we wschodnio-północnej części Malty, w St. Julian’s, obok Valetty, posiada za najbliższe sąsiedztwo rozrywkową dzielnicę Paceville, która nigdy nie śpi. St. George’s Bay nie będzie więc plażą, na której można spokojnie wypocząć czy beztrosko poplażować całą rodziną.

Nastawić się należy raczej na gwarne otoczenie, głośną muzykę i tłumy.

Można tu za to wypożyczyć kajaki i ruszyć na eksplorację wybrzeża, gdzie czekają piękne widoki.

Balluta Bay

Znajdująca się po sąsiedzku z St. George’s Bay, w miejscowości St. Julian’s, jest plażą utworzoną sztucznie, poprzez nawiezienie jasnego piasku.

Stworzona specjalnie z myślą o mieszkańcach, którzy mają ochotę skorzystać z możliwości kąpieli, bez dalekich wycieczek.

Dłuższe plażowanie będzie tu utrudnione ze względu na niewielką ilość miejsca na plaży.

Pretty Bay

Piaszczysta plaża w północno-zachodniej części wyspy leży w miejscowości Birzebugga.

Otoczona uroczymi, maltańskimi, kolorowymi kamieniczkami w sąsiedztwie palm i ze złotymi piaskiem jest rzeczywiście miejscem pięknym.

Kontrowersje może budzić Malta Freeport, międzynarodowy port morski z kontenerami i statkami transportowym, który widoczny jest na horyzoncie z perspektywy osoby plażującej. Dla jednych będzie to zaburzenie bajecznego krajobrazu, dla innych – ciekawy widok. Warto jednak mieć świadomość, jak wygląda ta plaża, gdyż wykadrowane foldery biur podróży mogą nie ukazywać pełnej perspektywy.

Najpiękniejsze plaże skaliste na Malcie

Plaża skalista to ta, która najczęściej zapewnia piękne widoki ze względu na otoczenie skałami i lazurową wodę niezmąconą piaskiem.

St. Peter’s Pool

Znajdująca się na południowym krańcu wyspy plaża St. Peter’s Pool jest miejscem mało przyjaznym rodzinom z dziećmi. Dojście do plaży zajmuje ok. 30 minut w słońcu, gdyż mały parking przy plaży nie wystarczy na wiele aut.

Minusem będzie też głębokość. To miejsce idealne do skoków ze skałkami, jednak absolutnie uniemożliwiające brodzenie przy brzegu, które uwielbiają najmłodsi.

Turyści mogą za to liczyć na piękne widoki i niewyobrażalne doznania związane z możliwością skoków do wody.

Kalanka Bay

Plaże na Malcie z dala od turystów.

Kolejna południowa plaża, gdzie można liczyć na brak tłumów i turystycznego gwaru. Mało kto tu dociera, gdyż wiąże się to z długą pieszą wędrówką.

Nie ma tez sklepów, restauracji czy toalet. Są za to półki skalne, na których można się wygrzewać, drabinki umożliwiające zejście w głęboką wodę oraz lazurowa, ciepła woda.

Idealne miejsce dla miłośników pływania, spokojnego, leniwego plażowania i opalania.

Kalanka Sea Cave

Plaże na Malcie idealne na snorkeling.

Kamienista plaża otoczona skałami wapiennymi, do której prowadzą wąskie schody.

Miejsce idealne dla dobrych pływaczy (głęboko!), fanów snorkowania, plażowania z dala od gwaru, za to w kameralnych warunkach.

Wybierając się w takie miejsca, trzeba pamiętać o zapasie wody i prowiantu, gdyż nie da się blisko uzupełnić zapasów, a 30-stopniowe upały wymagają regularnego nawadniania się.

Fomm ir-Riħ

Cudowna plaża na zachód słońca.

Kamienista plaża położona na zachodnim krańcu wyspy to kolejna propozycja dla wytrwałych turystów, którym niestraszne dłuższe przemieszczanie się w słońcu czy niesienie rzeczy na plażę wąską ścieżką.

Fomm ir-Riħ to miejsce niezwykle kameralne i piękne, idealne do snorkowania i spokojnego wypoczynku Zapewnia piękne widoki przede wszystkim w drugiej połowie dnia – zachody słońca są tu spektakularne.

UWAGA❗ Kamienie na plaży są duże, nie obejdzie się bez usztywnianych podeszw w butach do wody.

Għar Lapsi

Naturalny basen na Malcie

Wspaniałe baseny morskie z lazurową wodą. Idealne miejsce na snorekling ze względu na głębokość, przejrzystość wody i bogactwo świata podwodnego. Chętnie odwiedzane są też okoliczne podwodne jaskinie.

Przy plaży znajduje się kilka knajpek i restauracji.

Dotarcie na miejsce wymaga dłuższego spaceru, jeśli wybierzemy komunikację miejską. Jadąc autem, wystarczy zaparkować niedaleko plaży.

Anchor Bay

Plaże na Malcie i lazurowa woda.

Plaża Anchor zlokalizowana na północy Malty, zaraz obok Popeye Village, czyli Wioski Popeya.

To Park Rozrywki z niesamowitymi, kolorowymi, drewnianymi domkami, który będzie dobrą rozrywką dla najmłodszych. Jest to miejsce, gdzie obowiązuje bilet wstępu, dość drogi jak oceniają turyści, jednak wejście jest warte ceny.

Na plaży Anchor Bay znajduje się pomost, z którego można wskakiwać do wody. Stan pomostu jest nienajlepszy, więc raczej jest to rozrywka dla dorosłych i umiejących pływać.

Nie ma możliwości by wynająć leżaki, za to jest to rewelacyjne miejsce do snurkowania i nurkowania.

Shipwreck Window

Dla wielu najpiękniejsza plaża na wyspie to ta, gdzie będzie najbardziej kameralnie. Nic tak bowiem nie zniechęca i nie zaburza odbioru miejsca niż hałasy, tłum, stragany, foodtrucki, reklamy i nie zawsze kulturalni plażowicze.

Chcąc więc znaleźć takie najpiękniejsze plaże na Malcie, gdzie piękne widoki dostępne są w pełnej krasie, trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami.

Takimi jak np. konieczność godzinnej pieszej wędrówki od przystanku autobusu lub konieczności wypożyczenia auta.Taką plażą jest Shipwreck Window położona na południu – miejsce nieskalane infrastrukturą, za to z obłędnym krajobrazem i szmaragdową wodą.

Fekruna Bay

Kamienista plaża przy miejscowości Xemxija, znajdująca się na północy wyspy. Miejsce ciche i kameralne, bez żadnej infrastruktury, toalet, restauracji czy sklepów.

Raj dla osób pragnących spokojnego wypoczynku.

Jest to też świetny spot do nurkowania i snurkowania – lazurowa, przezroczysta woda skrywa prawdziwe podwodne skarby.

Slugs Bay

Slugs Bay to kolejna niewielka plaża, otoczona skałami, gdzie woda jest przepięknym lazurem, a głębokość i bliskość skał umożliwia snurkowanie.

Piękne widoki, niezmącone turystyczną infrastrukturą, sprawiają, że miejsce jest idealne do kameralnego wypoczynku.

PAMIĘTAJ❗ Zabierz ze sobą buty do chodzenia po kamienistej plaży oraz zapas jedzenia i wody.

Sliema, Font Ghadir

Darmowa plaża z szeroką linią brzegową usytuowana na wschodnim wybrzeżu Malty.

Stanowi miejsce wyjątkowe, a to za sprawą naturalnych basenów morskich – niewielkie prostokątne baseny ze stałą cyrkulacją wody stanowią świetne miejsce relaksu i wyróżniają Sliema, Font Ghadir spośród innych plaż.

Kąpiel w takim naturalnym basenie gwarantuje piękne widoki i jest niesamowitym doznaniem.Przy plaży znajduje się restauracja z toaletą oraz parking, na którym można zostawić auto.

Tigne Point

Skalista plaża z widokiem na Vallettę posiada kilka zejść, zarówno dla osób, które chcą wejść do wody z brzegu, jak i tych preferujących zejście z drabinek lub skoki do wody.

Przydadzą się buty do wody i maska do snurkowania.

Przy plaży nie ma sklepów czy restauracji, ale bliskość miasta sprawia, że można zaopatrzyć się w wodę i przekąski.

Manoel Island

Maleńka, kamienista plaża znajdująca się na Wyspie Manoela w Gzirze.

Brak tam dostępnej infrastruktury, jak w większości kameralnych, spokojnych plaż, więc potrzebny prowiant i wodę należy zabrać ze sobą.

Co ciekawe na wsypie Manoel znajduje się nieformalne schronisko dla kaczek.

Qawra Point Beach

Zlokalizowana w północnej części wyspy plaża Qawra Point Beach odznacza się fantastyczna laguną i skalistym zejściem.

Obowiązkowo należy zabrać buty do wody, by nie poranić stóp. Zaraz przy plaży znajduje się restauracji bar, jest także możliwość wypożyczenia leżaków.

Chcąc odwiedzić najpiękniejsze plaże Malty, zdecydowanie warto przyjechać do Qawra Ponit Beach, tym bardziej, że dojazd komuniakcją publiczną jest całkiem dobry.

Zonqor Point

Ulokowana na południu Malty Marsaskala nie jest specjalnie celem turystycznych podróży ze względu na brak imponujących plaż, na których można rozłożyć się z ręcznikiem czy wynająć leżak.

Przeważają tu skałki, zejścia do wody po drabinkach i dość ostre zejścia do wody, więc rodziny z dziećmi i osoby nieumiejące pływać zupełnie się tu nie odnajdą.

Znajdziesz też tu plażę przyjazną zwierzętom.

Co zabrać na piaszczyste plaże i skaliste plaże na Malcie?

W plażowej torbie powinny znaleźć się: buty do plażowania, ręcznik, grubsza mata, krem z filtrem 50 SPF, żel łagodzący świąd i pieczenie (w przypadku poparzenia meduzy), zapas wody, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

Piaszczyste plaże na Malcie nie wymagają specjalnych przygotowań, odmiennych od tych, które czynimy choćby wypoczywając nad Bałtykiem. Jedyne co będzie różnić, to ostre słońce w sezonie wakacyjnym, więc zamiast parawanu, lepiej zabrać parasol słoneczny, który rozłożymy nad ręcznikiem.

Konieczna jest też ochrona przeciwsłoneczna – krem z filtrem 50 SPF oraz kapelusz czy chustka chroniące głowę.

Kamieniste plaże na Malcie wymagają nieco większych przygotowań: koniecznie zabierz grubszą matę czy specjalny usztywniany koc – na plaży znajduje się ostre podłoże składające się z kamieni, na których niemożliwe jest rozłożenie się zwykłym kocem czy ręcznikiem.

Plaże Malty zachwycają nawet doświadczonych podróżników, więc koniecznie weź ze sobą aparat czy kamerę, by utrwalić piękno krajobrazu.

Na co uważać na plaży na Malcie?

Plaże na Malcie są niezwykle różnorodne, a dominują plaże skaliste, kamienne. Nie zabraknie także pięknych plaż piaszczystych, jednak tych jest mniej. Mimo że wypoczynek na plaży kojarzyć sie może beztrosko i leniwie, pamiętać należy o pewnych zagrożeniach, które są związane z plażowaniem.

 • Uprawiając sporty wodne, należy zachować szczególną ostrożność – warto wypożyczać sprzęt ze sprawdzonych miejsc z dobrymi opiniami, zakładać kamizelkę ratunkową oraz pamiętać o zdrowym rozsądku podczas zabawy.
 • Morze Śródziemne z lazurową wodą jest wspaniałym miejscem do odpoczynku, jednak przezroczystość wody związana jest w dużej mierze z kamienistym dnem i skalistą plażą. Do wypoczynku na takiej plaży należy się właściwie przygotować: konieczne są buty do wody, dzięki którym nie porani się stóp, grubsza mata zamiast koca.
 • Podczas maltańskich lat wysoka temperatura jest gwarantowana. Temperatury oscylują wokół 30 st. C, a niebo jest bezchmurne – oprócz przyjemności z plażowania, istnieje też ryzyko poparzeń słonecznych oraz, w skrajnych przypadkach, udaru słonecznego. Podczas dłuższego plażowania warto wypożyczyć leżaki i schronić się pod parasolem w czasie najbardziej palącego słońca. Konieczne jest też stosowanie filtrów SPF50 na twarz, ramiona oraz koniecznie dla dzieci.
 • Sama plaża skalista nie jest zagrożeniem, jednak pamiętajmy, że podczas intensywnej zabawy czy spacerów istnieje ryzyko skręcenia lub złamania nogi. Wymagane jest zachowanie ostrożności.
 • Zatoki i błękitna laguna na Malcie to rewelacyjne miejsce do nurkowania i snorkowania – krystaliczna woda pozwala eksplorować podwodny świat z całą jego różnorodnością. Wśród różnorodnych gatunków ryb spotkać można także te mniej przyjazne stworzenia, czyli meduzy. Poparzenie jest niezwykle dotkliwe i pieczące, ważne by wiedzieć, co zrobić, gdy poparzy meduza.

Odpowiednio przygotowani do wypoczynku, minimalizujemy ryzyko nieprzyjemnych wydarzeń, jakie niosą ze sobą choćby sporty wodne. Jednak nie wszystko da sie przewidzieć, dlatego przezorny turysta, zawsze wykupuje na wyjazd ubezpieczenie turystyczne, które chroni przed konsekwencjami niespodziewanych wypadków i chorób.

Ubezpieczenie turystyczne na plaże na Malcie – czy będzie Ci potrzebne?

Wyspa Malta od 2008 roku jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Podróżni przybywający z innych krajów UE mogą liczyć na bezpłatną podstawową opiekę medyczną w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taka kartę może wyrobić każda ubezpieczona osoba z krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej.

Nie jest to jednak pełne i wystarczające zabezpieczenie za granicą, o czym przypomina nawet serwis rządowy gov.pl: „Przed wyjazdem na Maltę warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie. Powinno ono gwarantować pełne pokrycie kosztów leczenia i ewentualnego transportu chorego do Polski.”

Co zapewnia ubezpieczenie turystyczne, czego nie oferuje EKUZ:

 • Ubezpieczenie NNW – w razie niespodziewanego wypadku, w wyniku którego doszło do uszczerbku na zdrowiu, można liczyć na wypłatę odszkodowania; zapewnia także środki na rehabilitację;
 • Ubezpieczenia OC – pomocne, gdy dojdzie do utraty zdrowia lub uszkodzenia mienia osoby trzeciej; szczególnie przydatne w wersji OC sportowego dla osób, którzy planują aktywne spędzenie urlopu;
 • Ubezpieczenie bagażu – gdy zgubi się bagaż lub dotrze do podróżnego z opóźnieniem, ubezpieczyciel zapewnia wypłatę odszkodowania i pokrycie kosztów zakupu najpotrzebniejszych akcesoriów;
 • Ratownictwo – w Polsce jest to usługa bezpłatna, ale za granicą to poszkodowany turysta musi pokryć koszty pomocy ratowników wraz z ewentualnymi kosztami użytego sprzętu (co w przypadku np. helikoptera ratunkowego ma ogromne znaczenie);
 • Powrót transportem medycznym do kraju – w razie wypadku czy choroby, które uniemożliwiałyby tradycyjny powrót do kraju, ubezpieczyciel zapewni transport medyczny dla poszkodowanej osoby. Warto pamiętać, że nie musi to być wyjątkowa sytuacja medyczna, wystarczy bardziej skomplikowane złamanie nogi, które sprawi, że powrót samolotem będzie utrudniony.
 • Transport zwłok – choć zazwyczaj nie zakładamy najgorszego, to odpowiedzialny podróżny myśli też o konsekwencjach, jakie spotkać mogą najbliższych w przypadku jego śmierci. Ściągnięcie ciała turysty z zagranicy to koszty nierzadko sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych. Im dalszy kraj destynacji, tym są one wyższe. Oczywistym jest, że zazwyczaj rodzina chce pochować bliskiego w rodzinnym mieście, więc poniesie te ogromne koszty, by przetransportować zwłoki.

Ubezpieczeni turystyczne na Maltę – ile kosztuje?

Osoby, które do tej pory, nie myślały o zakupie ubezpieczenia turystycznego, mogą myśleć, że stanowi to duże dodatkowe obciążenie wakacyjnego budżetu, który przecież sam w sobie jest niemały.

Nic bardziej mylnego.

Ubezpieczenie turystyczne za granicę zaczyna się od 4 zł za dzień ochrony. Oczywiście jest to najbardziej podstawowa ochrona, nie zawierająca wszystkich korzystnych zabezpieczeń, ale jest już jakimś punktem startu.

Weekend na Malcie dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
23,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
Koszty leczenia
138 746 zł
Ratownictwo
23 127 zł
Bagaż
1 388 zł
27,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 13 876 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
Koszty leczenia
185 019 zł
Ratownictwo
32 378 zł
Bagaż
1 000 zł
36,66 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
38,52 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł
Weekend na Malcie dla dwóch osób
Proama
23,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
27,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
138 746 zł
Ratownictwo
23 127 zł
Bagaż
1 388 zł
Dodatkowo: NNW: 13 876 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
36,66 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
185 019 zł
Ratownictwo
32 378 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną sprzęt sportowy
Allianz
38,52 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł

PAMIĘTAJ❗ Plusem ubezpieczenia prywatnego jest nie tyko szersza ochrona, ale też możliwość indywidualnego doboru polisy pod własne, np. dla sportowców, aktywnych podróżnych lub osób chorujących przewlekle.

Ile kosztuje dobre ubezpieczenia na Maltę? Zakładając, że wyjeżdża zdrowy turysta, który planuje uprawiać sporty ekstremalne (a do takich zalicza się nurkowanie i snurkowanie) i chciałby mieć pełną ochronę, włącznie z ubezpieczeniem bagażu, OC, NNW i ratownictwem, koszt ubezpieczenia turystycznego na Maltę wynosi ok. 17 zł. Tyle zapłacimy za ubezpieczenie, które zapewni koszty leczenia i ratownictwa w wysokości 600 tys. zł, NNW – 50 tys. zł, a OC sportowe – 250 tys. zł.

Więcej ofert ubezpieczeń na Maltę i do innych krajów w Europie i na całym świecie, znajduje się w

Pamiętaj również, że EKUZ podczas urlopu, to zdecydowanie za mało.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia jedynie niewielką pomoc, a za wiele dodatkowych usług poszkodowany musi zapłacić sam. Jeśli obywatel danego kraju pokrywa koszt zabiegu medycznego, Ty również będziesz do tego zobowiązany.

Portal pacjent.gov przypomina:

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.

Podsumowanie
 1. Na Malcie nie brakuje ciekawych plaż i to one są jednym z głównych powodów przyjazdu turystów.
 2. Skalista plaża, piaszczysta plaża, a może wycieczka na plażę nudystów – tutaj wybór jest duży i każdy turysta powinien mieć satysfakcjonujący nadmorski wypoczynek.
 3. Przed przyjazdem warto dobrze się przygotować, znaleźć informacje, gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże na Malcie i biorąc pod uwagę te lokalizacje, zaplanować trasę wycieczek i wynająć nocleg.
 4. Pamiętaj, że EKUZ podczas wyjazdu na wakacje to zdecydowanie za mało.
 5. Ubezpieczenie na Maltę dla jednej osoby, to koszt kilku złotych dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Która plaża jest najpiękniejsza na Malcie?

  Plaże Malty są fantastyczne, niemal każda z nich zapewnia piękne widoki, krystaliczną wodę, bogaty świat podwodny i wspaniały wypoczynek. Ciężko będzie wskazać tę jedną, najpiękniejszą, gdyż preferencje turystów są odmienne. Dla jednych to Plaża Paradise będzie najpiękniejszą, inni znacznie bardziej docenią Golden Bay. Czy leczenie na Malcie jest drogie? Koszt leczenia na Malcie określić trzeba jako wysoki. Należy też pamiętać, że - nawet mimo posiadania EKUZ - część świadczeń dla pacjentów może być odpłatna, np. leczenie stomatologiczne. Leczenie w placówkach spoza publicznego systemu ochrony zdrowia pacjent pokrywa we własnym zakresie. Podobnie jak powrót transportem medycznym do Polski. Stąd rekomendacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby samodzielnie wykupić ubezpieczenie turystyczne, które zabezpieczy turystę przed ponoszeniem takich kosztów. Kiedy jechać na Maltę? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od preferencji turysty. Osoby, które lubią wiosenne temperatury, aktywne spędzanie czasu, chciałyby dużo zwiedzać i jeździć po wyspie, powinny pomyśleć o miesiącach takich jak marzec, kwiecień, maj, wrzesień, październik czy listopad - temperatury są przyjemne, ale nie na tyle wysokie, aby uniemożliwić komfortowe zwiedzanie. Miłośnicy plażowania, opalania, kąpieli wodnych mogą pomyśleć o wyjeździe w czerwcu, lipcu, sierpniu, pamiętając jednak, że sezon rządzi się swoimi prawami - jest upalnie, bardziej tłocznie i drożej.

 2. Czy na Malcie jest bezpiecznie?

  Malta jest bezpieczną wyspą, a jedynym niebezpieczeństwem mogą być kieszonkowcy, co zresztą zdarza się w niemal każdym atrakcyjnym turystycznie miejscu. Z pewnością należy uważać na drodze, szczególnie że ruch lewostronny nie jest naturalny dla większości kierowców. Ponadto należy zachować środki ostrożności takie jak: nietrzymanie wszystkich dokumentów razem (jeśli dowód osobisty przy sobie, to niech paszport zostanie w hotelu), posiadanie skanów dokumentów w formie elektronicznej, wykupienie ubezpieczenia turystycznego, nietrzymanie pieniędzy, kart płatniczych na widoku, niezostawianie telefonu czy innej elektroniki bez opieki.

 3. Jakie dokumenty potrzebne na Maltę?

  Podróż na Maltę wymaga jedynie dowodu osobistego, ale warto mieć ze sobą również paszport jako zapasowy dokument tożsamości. Wiza nie jest konieczna na wyjazd turystyczny do 90 dni. Jeśli w planach jest wypożyczenie samochodu, należy też zabrać prawo jazdy - polski dokument jest honorowany. Nie zapomnij zabrać ze sobą potwierdzenia wykupienia ubezpieczenia turystycznego oraz EKUZ.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments