ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Jakie wybrać? [RANKING]

Opublikowano: 2022-06-17 (aktualizacja 2023-05-19, godz. 1:45)

5/5 - (1 głos)

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji jest to samodzielne ubezpieczenie, niewchodzące w skład ubezpieczenia turystycznego na wyjazd. Rezygnacja z wyjazdu turystycznego, czy biletu lotniczego wiąże się ze stratą zainwestowanej gotówki. Na wypadek takiej sytuacji można zakupić specjalne ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. Co można objąć ubezpieczeniem kosztów rezygnacji? Podpowiadamy, które ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży będzie najlepsze. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży jest szczególnie polecane osobom, które preferują zakup wycieczek w formie first minute, czyli w tzw. pierwszym terminie, na długo przed planowanym wyjazdem.

Koszty rezygnacji z podróży – co to jest i dlaczego jest tak ważne?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji jest to samodzielne ubezpieczenie, niewchodzące w skład ubezpieczenia turystycznego na wyjazd. Chroni ono wyjeżdżającego w sytuacji, gdy zachodzi konieczność odwołania wyjazdu lub przerwania go w trakcie. Ubezpieczenie zapewni zwrot poniesionych przez turystę kosztów.

Planowanie wyjazdów na długo przed faktycznym urlopem zawsze obarczone jest sporym ryzykiem. Skąd bowiem mamy wiedzieć, czy za pół roku w tym konkretnym dniu wyjazdu nie nastąpi sytuacji uniemożliwiająca udanie się na urlop, np. choroba nasza lub dziecka, pogrzeb w najbliższej rodzinie, utrata pracy czy pobyt w szpitalu. Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu to pewność zwrotu poniesionych kosztów, gdy wybrane sytuacje życiowe przekreślają możliwość realizacji zaplanowanego wyjazdu.

Mam trójkę dzieci: starszaki przedszkolne i niemowlę. Na każdy nasz wyjazd kupuję ubezpieczenie od rezygnacji, bo szkoda mi pieniędzy, które stracilibyśmy przez odwołanie wyjazdu. Nasze dzieci wciąż chorują, jedno zaraża się od drugiego, ciężko trafić czy w momencie wyjazdu cała trójka na 100% będzie zdrowa. Nie potrafiłabym spokojnie spać przed urlopem bez ubezpieczenia od rezygnacji. Za duże ryzyko jak dla mnie (Marta, mama 3 dzieci).

Co można objąć ubezpieczeniem kosztów rezygnacji?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży obejmuje dwie sytuacje:

 1. Rezygnację przed rozpoczęciem wycieczki/wyjazdu
 2. Przerwanie wycieczki w trakcie jej trwania.

W pierwszej sytuacji możliwy jest 100% zwrot kosztów, w drugiej – gdy podróżny przerywa wyjazd w trakcie – oddawane są pieniądze za niewykorzystany na urlopie czas oraz pokrywane są koszty transportu do domu. Za co konkretnie może zwrócić ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia od rezygnacji z podróży?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży obejmuje:

 • Umowę zawartą z biurem podróży
 • Zakup biletów lotniczych/autobusowych/pociągowych
 • Wypożyczenia samochodu
 • Rezerwację noclegu
 • Zakup biletów na wydarzenia kulturalne i sportowe
 • Wynajem lub czarter jachtu
 • Udział w szkoleniu lub konferencji
 • Rejs statkiem.

W zależności od towarzystwa można też ubezpieczyć wyłącznie zakup biletu – idealne rozwiązanie dla tych podróżnych, którzy rezerwują noclegi już na miejscu, na bieżąco, a przed wyjazdem zaopatrują się wyłącznie w bilet lotniczy (+rezerwują pierwszy nocleg). Taki wariant można wybrać m.in. w UNIQA.

Uwaga! Jeśli Twoja podróż obejmuje przesiadkę i podróż różnymi środkami transportu, można ubezpieczyć wszystkie bilety, pod warunkiem, że zakupisz je tego samego dnia. W przeciwnym razie potrzebne będą ubezpieczenia dla każdego biletu osobno.

Jakie są warunki ubezpieczenia od rezygnacji wyjazdu?

Ubezpieczyciele oferują zbliżone warunki ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży, jednak mimo to koniecznie należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenie, jako że różnice z pewnością się znajdą i warto być ich świadomym. Szczególnie, jeśli interesuje nas konkretne wydarzenia, które może uniemożliwić lub przerwać wyjazd, np. czekamy na wyznaczenia daty egzaminu poprawkowego lub liczymy się z ewentualnością wezwania na świadka w sprawie sądowej.

Zwrot kosztów obejmuje wiele sytuacji, m.in.:

 • Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie lub śmierć osoby ubezpieczonej lub towarzyszącej w podróży
 • Śmierć bliskiej osoby
 • Przedwczesny poród lub komplikacje w ciąży
 • Utratę pracy lub wyznaczenie rozpoczęcia nowej pracy w czasie trwania wyjazdu
 • Kradzież dokumentów podczas wyjazdu
 • Zdarzenia losowe: włamanie do mieszkania, pożar w mieszkaniu, zalanie mieszkania
 • Wezwanie przez władze administracyjne RP osoby ubezpieczonej
 • Egzamin poprawkowy
 • Wezwanie do sądu
 • Uszkodzenie pojazdu przed wyjazdem

Za dodatkową opłatą lub w rozszerzonych wariantach ubezpieczenia (np. UNIQA Wariant MAX) istnieje możliwość ubezpieczenia się od zachorowania na COVID-19, odbywania kwarantanny lub izolacji z tym związanych.

Byłam w 4 miesiącu ciąży, gdy z mężem postanowiliśmy lecieć na ostatnie wakacje we dwoje. Czułam się doskonale i chcieliśmy wykorzystać ten czas. Jednak znajoma podpowiedziała mi, żeby nie ryzykować i wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Tak zrobiłam i okazało się, że od razu musieliśmy z niego skorzystać. Przy kolejnej wizycie u lekarza okazało się, że wystąpiły komplikacje i przez kilka miesięcy muszę jak najwięcej leżeć. Zagraniczna podróż i zwiedzanie zupełnie nie wchodziły w grę. Byłam rozczarowana takim obrotem sprawy, ale chociaż nie przepadły nam pieniądze.

Rezygnacja i przerwanie podróży – czy zawsze można liczyć na zwrot środków?

Główne sytuacje, jakie obejmuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży to: rezygnacja przed wyjazdem oraz przerwanie podróży. Jeśli powód rezygnacji będzie mieścił się w wymienionych w OWU, ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty związane z podróżą, jakie określone są w OWU.

W przypadku drugiej sytuacji – przerwania wyjazdu w trakcie jego trwania – ubezpieczyciel pokryje koszty niewykorzystanej części wyjazdu oraz opłaci transport powrotny do domu, jeśli niemożliwe jest skorzystanie z wcześniej opłaconego.

Nie zawsze jednak ubezpieczony może liczyć na zwrot kosztów, mimo wykupienia ubezpieczenia – są to tzw. wyłączenia ochrony. Takimi sytuacjami są m.in.:

 • Zachorowanie na Covid-19 lub/i objęcie kwarantanną ubezpieczonego, współtowarzysza wyjazdu lub ich dzieci, jeśli nie zostało wykupione stosowne rozszerzenie Covid-19.
 • Klęski żywiołowe
 • Ataki terrorystyczne.

Kiedy można kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

O ile ubezpieczenie turystyczne na podróż, można kupić nawet w dniu wyjazdu na lotnisku, np. na polisaturystyczna.pl w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych (cały proces zakupu można odbyć przez internet, a zakupiona polisa przyjdzie od razu na skrzynkę mailową). Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia kosztów rezygnacji. Tutaj obowiązuje karencja, a ubezpieczenie powinno być zakupione odpowiednio wcześniej.

UNIQA:

 • Umowa od kosztów rezygnacji z podróży może być zawarta min. na 30 dni przed wyjazdem.
 • Jeśli do wyjazdu zostało 30 dni i mniej, umowę można zawrzeć wyłącznie w dniu zakupu biletu, zawarcia umowy związanej z podróżą, wpłaty zaliczki lub całości, rezerwacji noclegu.
 • Umowa nie może być zawarta jeśli do wyjazdu zostało mniej niż 7 dni.

EUROPA UBEZPIECZENIA:

 • Wariant 100% – ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji można zakupić w ciągu 10 dni następujących po dniu zakupu podróży, gdy do jej rozpoczęcia zostało więcej niż 30 dni
 • Wariant 100% Max – ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji można kupić w ciągu 3 dni następujących po dniu zakupu podróży, gdy do jej rozpoczęcia zostało więcej niż 30 dnia.
 • Jeśli podróż ma rozpocząć się za 30 dni i mniej, ubezpieczenie można kupić wyłącznie w dniu zawarcia umowy podróży.

SIGNAL IDUNA:

 • Umowa ubezpieczenia kosztów rezygnacji może być zawarta, gdy do rozpoczęcia podróży pozostało min. 30 dni. Należy ją podpisać w ciągu 7 dni (licząc od dnia następnego) od daty zawarcia umowy podróży (w tym pierwszej usługi turystycznej) lub dokonania pierwszej wpłaty należności za podróż (w zależności od tego, co nastąpiło pierwsze).
 • Jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni, umowa ubezpieczenia kosztów rezygnacji powinna zostać podpisana w tym samym dniu, w którym zawarto umowę podróży/wykupiono loty itp.

Co jeśli zrezygnujemy z podróży z powodu Covid-19?

To właśnie zachorowanie na Covid-19 lub objęcie kwarantanną są w ostatnim czasie najczęstszą przyczyną odwoływanych wyjazdów. Towarzystwa ubezpieczeniowe i ten aspekt wzięły pod uwagę i uwzględniają go w zakresie powodów, dla których możliwa jest rezygnacja z podróży. Każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa zakres ochrony w związku z Covid-19, dlatego pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z OWU.

Poniżej przedstawiamy porównanie kilku różnych ubezpieczeń od kosztów rezygnacji z podróży w związku z COVID-19.

EUROPA UBEZPIECZENIA:

 • Ochrona Covid-19 uwzględniona jest w wariancie Koszty Rezygnacji 100% Max, a w podstawowej wersji ubezpieczenia wymaga dokupienia rozszerzenia.
 • Ochroną objęte jest nagłe zachorowanie osoby ubezpieczonej lub współtowarzysza podróży na Covid-19 (konieczne potwierdzenie testem antygenowym lub PCR), nie rokujące wyzdrowieniem przed dniem wyjazdu lub zachorowanie podczas wycieczki.
 • Ubezpieczenie dotyczy także sytuacji, w której nagle na Covid-19 zachoruje osoba bliska ubezpieczonemu lub współtowarzyszowi podróży, a jej stan będzie wymagał natychmiastowej hospitalizacji. Zarażenie Covid-19 musi zostać potwierdzone testem PCR lub antygenowym. Ochrona obejmuje zarówno zarażenie przed wyjazdem, jak i w trakcie.
 • Zabezpieczenie w przypadku objęcia obowiązkową kwarantanną związaną z Covid-19 ubezpieczonego, współtowarzysza podróży, dzieci ubezpieczonego lub dzieci współuczestnika. Kwarantanna powinna zostać potwierdzona przez uprawniony do tego podmiot.

UNIQUA:

 • Ochrona obejmuje wyłącznie zachorowanie na Covid-19 przed planowaną podróżą i brak rokowań na wyzdrowienie przed wyjazdem. Koniecznie jest potwierdzenie zachorowania testem i dokumentacją medyczną.
 • Ubezpieczenie nie jest skuteczne, jeśli ubezpieczony zachoruje bezobjawowo, a jednym potwierdzeniem choroby będzie pozytywny wynik testu.

SIGNAL IDUNA:

 • Konieczne jest wykupienie stosownego rozszerzenia do ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży.
 • Ochrona obejmuje nagłe zachorowanie na Covid-19 osoby ubezpieczonej lub współuczestnika podróży, obowiązkową kwarantannę lub izolację ubezpieczonego, współtowarzysza podróży, dzieci ubezpieczonego lub dzieci współtowarzysza podróży (która nie zakończy się przed dniem wyjazdu).
 • Ubezpieczenie zapewni zwrot kosztów także w sytuacji, gdy nastąpiła odmowa wpuszczenia na pokład ubezpieczonego, współuczestnika podróży lub dzieci ubezpieczonego lub dzieci współuczestnika podróży z powodu wystąpienia temperatury równej lub wyższej niż 38 stopni C oraz objawów wskazujących na zakażenie wirusem Sars-Cov-2. Konieczne będzie okazanie ubezpieczycielowi właściwego potwierdzenia wystawionego przez lekarza służb medycznych lotniska.

Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?

Warunki ubezpieczenia rezygnacji z wycieczki będą odmienne w zależności od ubezpieczyciela. Różnice dotyczą zarówno zakresu ochrony, dostępnych rozszerzeń oraz oferowanych sum gwarantowanych.

UNIQA: od 28 zł/1000 zł kosztów podróży, gwarantowana suma kosztów – 35 000 zł

KUP UBEZPIECZENIE KOSZTÓW REZYGNACJI W UNIQA

EUROPA UBEZPIECZENIA: od 32 zł za 1000 zł kosztów podróży, gwarantowana suma kosztów – 35 000 zł

KUP UBEZPIECZENIE KOSZTÓW REZYGNACJI W EUROPA UBEZPIECZENIA

SIGNAL IDUNA: od 40 zł za 1000 zł kosztów podróży, cena imprezy turystycznej, wyjazdu pakietowego, konferencji – maksymalnie 34 000 zł/osobę, cena biletu – maksymalnie 20 000 zł/osobę, cena noclegu – maksymalnie 6 000 zł/osobę.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu - Co warto wiedzieć?
 1. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wycieczki to samodzielne ubezpieczenie niestanowiące części ubezpieczenia turystycznego. Należy je wykupić oddzielnie.
 2. W przeciwieństwie do ubezpieczenia turystycznego, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży należy wykupić z zachowaniem odpowiedniej karencji. Najczęściej jest to 30 dni. Zakup ubezpieczenia w krótszym czasie przed wyjazdem musi nastąpić w tym samym dniu, co opłacenie wycieczki lub kosztów biletu/noclegu.
 3. Najczęstsze sytuacje, które obejmuje ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu, to: choroba lub nagła śmierć ubezpieczonego, osoby współtowarzyszącej lub ich dzieci, nieszczęśliwy wypadek, zagrożenia w ciąży lub przedwczesny poród, nieszczęśliwy wypadek, hospitalizacja, wydarzenia losowe (zalanie mieszkania, pożar mieszkania, włamanie), wezwanie do sądu, wyznaczenie egzaminu poprawkowego. Konkretny zakres ochrony znajduje się w OWU.
 4. Cena za ubezpieczenie od rezygnacji zaczyna się od 28 zł za każde 1000 zł kosztów wyjazdu.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji - pytania i odpowiedzi

 1. Mimo zniesienia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, nadal boję się, że zachorowanie uniemożliwi mi wyjazd. Kwarantanna została zniesiona – czy jest sens kupować ochronę Covid-19 w kosztach rezygnacji?

  Warto pamiętać, że najbardziej utrudniająca wyjazdy kwarantanna już nie obowiązuje, jednak zachorowanie na Covid-19 nadal może pokrzyżować wyjazdowe plany. Znaczna część państw znosi konieczność testów na granicy oraz okazywania paszportu covidowego, jednak ciężkie przechorowanie Covid-19 nadal stanowi zagrożenie. Niestety trudno przewidzieć, czy choroba objawi się wyłącznie lekkim katarem, czy przykuje na tydzień do łóżka, dlatego zdecydowanie warto uwzględnić ochronę Covid-19 w ubezpieczeniu od rezygnacji z podróży. W części TU będzie to wymagało zakupu stosowanego rozszerzenia.

 2. Wykupiłem ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, a na urlop pojechaliśmy własnym autem. Zaszła konieczność wcześniejszego powrotu do domu z powodu włamania do naszego mieszkania. Czy ubezpieczyciel zwróci koszty transportu powrotnego do kraju?

  W przytoczonej sytuacji ubezpieczyciel jest zobowiązany wyłącznie do zwrotu kosztów za niewykorzystaną część świadczeń: nocleg, wykupione wycieczki itp. Zwrot kosztów powrotu do domu jest możliwy wtedy, gdy ubezpieczony nie może wrócić zaplanowanym wcześniej transportem. Przyjazd na urlop własnym samochodem umożliwia ubezpieczonemu bezproblemowy powrót zaplanowanym wcześniej transportem, wiec w tym zakresie zwrot kosztów jest niemożliwy.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments