Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Odwołanie wycieczki z biura podróży. Czym jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-01-05

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji, to skuteczne zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak nagła choroba, wypadek czy inny losowy incydent.

Dlatego, planując podróż warto wiedzieć, co można zrobić w razie konieczności rezygnacji z wycieczki za granicę. Przyda się w szczególności ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.  Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Co to jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w ramach polisy turystycznej to dodatkowa opcja ubezpieczeniowa, która zapewnia ochronę w przypadku konieczności odwołania lub przerwania planowanej podróży.

W ramach takiej ochrony, podróżujący może liczyć na zwrot kosztów poniesionych przez podróżującego, gdy musi zrezygnować z podróży z powodu okoliczności objętych polisą.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji – zalety

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, zwane również ubezpieczeniem od kosztów odwołania podróży, może oferować różne korzyści i zalety dla podróżujących. Najważniejsze zalety takiego rozwiązania, to:

 • Ochrona przed stratami finansowymi. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji chroni przed utratą pieniędzy w przypadku konieczności odwołania podróży z powodu nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak choroba, wypadek, śmierć w rodzinie, czy inne sytuacje losowe.
 • Zwrot kosztów: W przypadku odwołania podróży z uzasadnionego powodu, ubezpieczenie zazwyczaj umożliwia zwrot poniesionych kosztów, takich jak bilety lotnicze, rezerwacje hotelowe, opłaty za wycieczki, itp.
 • Ochrona przed nieprzewidzianymi wydarzeniami: Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji chroni przed skutkami nagłych sytuacji, które mogą uniemożliwić podróż, a których nie można było przewidzieć ani kontrolować.
 • Spokój umysłu: Posiadanie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji daje podróżującym pewność, że w przypadku nieprzewidzianych okoliczności będą mogli uniknąć znaczących strat finansowych.
 • Wysokie sumy gwarantowane.
 • Możliwość ubezpieczenia wyjazdów zagranicznych i krajowych.
 • Brak udziału własnego.
 • Możliwość szybkiego zakupu online.

Co można objąć ochroną od kosztów rezygnacji?

Ubezpieczenie może obejmować praktycznie każdy rodzaj podróży, czy to zorganizowany przez biuro podróży, służbowy, samodzielny, krótko- lub długoterminowy.

W ramach ochrony przed kosztami rezygnacji ubezpieczyciel zwróci wydatki poniesione za:

 • Umowę zawartą z biurem podróży,
 • Rezerwację noclegu,
 • Zakup biletu lotniczego, autokarowego, promowego lub kolejowego,
 • Udział w szkoleniu, kursie lub konferencji,
 • Wynajem auta,
 • Zakup biletu na wydarzenie kulturalne, rozrywkowe lub sportowe,
 • Wynajem lub czarter jachtu,
 • Uczestnictwo w rejsie,
 • Wyjazd pakietowy,
 • Półkolonie.

Ubezpieczenie może obejmować sytuacje określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), dlatego przed decyzją o zakupie konkretnej polisy, dokładnie zapoznaj się z zapisem w dokumencie.

Kiedy ubezpieczyciel zwróci podróżnikowi pieniądze?

Każdy ubezpieczyciel ma swój własny katalog sytuacji, w których podróżnik może liczyć na zwrot poniesionych kosztów. Szczegółowych informacji ponownie należy poszukiwać w OWU.

Do uznawanych przez większość towarzystw ubezpieczeniowych powodów należą m.in.:

 • nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie ubezpieczonego, osoby mu bliskiej lub współuczestnika podróży, które nie rokuje wyzdrowienia do czasu planowanego wyjazdu lub ma miejsce w czasie podróży,
 • komplikacje związane z ciążą ubezpieczonego lub osoby mu bliskiej, 
 • zgon ubezpieczonego, w tym także na skutek choroby przewlekłej, psychicznej lub nowotworowej (nawet gdy odpowiedzialność ubezpieczyciela nie została odpowiednio rozszerzona),
 • zgon osoby bliskiej lub współuczestnika podróży, jeśli ma miejsce maksymalnie 60 dni przed terminem planowanego wyjazdu,
 • poważne zdarzenie losowe w miejscu zamieszkania, które ma miejsce maksymalnie 14 dni przed datą planowanego wyjazdu (np. włamanie, pożar, katastrofa budowlana, powódź, grad),
 • kradzież dokumentów podróżnych ubezpieczonego lub współuczestnika podróży (udokumentowana). 

Kiedy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży nie zadziała?

Jeśli sytuacja z powodu której zmuszony jesteś zrezygnować z podróży, nie jest zawarta w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, nie możesz liczyć na odszkodowanie. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma w tym zakresie własne regulacje i zasady.

Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup takiego rozszerzenia, pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z dokumentem OWU.

Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Ceny ubezpieczenia od kosztów rezygnacji – w porównaniu do kosztów, na które naraża się podróżnik w razie braku takiej polisy – nie są wysokie. Koszt ubezpieczenia zależy m.in. od wartości wycieczki, z której chcemy zrezygnować, oczekiwanego zakresu ochrony, a także terminu odwołania wyjazdu. 

Poniżej kilka przykładowych propozycji, wyliczonych dla kosztów wysokości 5 000 zł. 

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Uniqa
Koszty leczenia
0 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
0 zł
140,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę: 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?: NIE Składka w % poniesionych kosztów: 2,8 %
Europa
Koszty leczenia
0 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
0 zł
161,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę: 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?: TAK Składka w % poniesionych kosztów: 3,2%
Signal Iduna
Koszty leczenia
0 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
0 zł
0,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę: 34 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?" TAK Składka w % poniesionych kosztów: 4,4%
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji
Uniqa
140,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
0 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę: 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?: NIE Składka w % poniesionych kosztów: 2,8 %
Europa
161,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
0 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę: 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?: TAK Składka w % poniesionych kosztów: 3,2%
Signal Iduna
0,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
0 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę: 34 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?" TAK Składka w % poniesionych kosztów: 4,4%
Towarzystwo UbezpieczenioweSkładka w % poniesionych kosztówCzy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży? Maksymalna suma ubezpieczenia na osobęCena ubezpieczenia od kosztów rezygnacji
Uniqa3%TAK35 000 zł150 zł
Europa Ubezpieczenia5,1%TAK35 000 zł257 zł
Signal Iduna4,4%NIE34 000 zł221 zł

W tych niepewnych czasach warto z góry pomyśleć o sytuacjach, które mogą pokrzyżować nasze urlopowe plany. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji to rozsądne rozwiązanie!

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji. Co warto wiedzieć?
 1. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji, to skuteczne zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak nagła choroba, wypadek czy inny losowy incydent.
 2. Taka polisa zapewni zwrot kosztów na wyjazd z biurem podróż, zakup biletu czy noclegu w razie rezygnacji z ważnych powodów.
 3. Sytuacje, w których można zrezygnować z podróży są wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdego towarzystwa.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy warto rozszerzyć polisę o ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

  Jak najbardziej. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji stanowi skuteczne zabezpieczenie finansowe w sytuacji konieczności odwołania planowanej podróży. Biura podróży i linie lotnicze często nakładają znaczne opłaty w przypadku rezygnacji z wyjazdu, a posiadanie odpowiedniej polisy pozwala uniknąć wysokich kosztów związanych z anulacją.

 2. Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?

  To zależy. Podobnie, jak w przypadku każdej innej polisy - na cenę takiego ubezpieczenia ma wpływ wiele istotnych czynników. Najlepszym sposobem na dopasowanie odpowiedniej ceny takiej ochrony jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych.

 3. Czy wyjazd last minute też można ubezpieczyć?

  Tak. Należy jednak sprawdzić, ile dokładnie przewiduje czasu na zakup ubezpieczenia konkretny ubezpieczyciel.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments