Wyjeżdżam do Wielkiej Brytanii – jak się przygotować?

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

Masowe podróże Polaków na wyspy stały się popularne już jakiś czas temu. Większość wyjeżdża raczej w celach zarobkowych, jednak Wielka Brytania jest też jednym z bardziej atrakcyjnych krajów pod względem turystycznym. Zdarza się jednocześnie, że bywa niebezpieczny dla przyjezdnych, chociażby ze względu na szerzące się kradzieże. Między innymi przed tego typu nieprzyjemnymi sytuacjami należy się zabezpieczyć. Jak można to zrobić? Wystarczy wykupić polisę turystyczną zawierającą najbardziej przydatną nam ochronę.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Choroby i przeziębienia mogą nam się przydarzyć zarówno w Polsce, jak i za granicą, podczas wyjazdu służbowego lub urlopu, bez względu na miejsce, w którym się aktualnie znajdujemy. Podróżując po Polsce w razie choroby lub urazu możemy skorzystać z pomocy lekarskiej na podstawie ubezpieczenia zdrowotnego NFZ, które musi posiadać każdy polski obywatel. Jednak za granicą możemy mieć problemy z dostępem do bezpłatnej służby zdrowia bez posiadania odpowiednich dokumentów. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy turystyczne zawierające koszty leczenia, dają nam możliwość nieodpłatnego korzystania z pomocy lekarskiej na podstawie wykupionego przez nas ubezpieczenia. Pokryje ono koszty wizyt, niektórych zabiegów i badań, jeśli będziemy ich potrzebowali podczas wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Sprawdźmy, ile może kosztować leczenie w tym kraju bez ochrony ubezpieczeniowej. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

   

Usługa Koszt
wystawienie recepty około 35 zł
leczenie kanałowe zęba 420 zł
wypełnienie zęba od 72 zł do 132,50 zł

źródło: opracowanie własne

O ile wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w Wielkiej Brytanii nie stwarza większych problemów, to aby udać się do specjalisty lub na leczenie szpitalne musimy posiadać skierowanie. Jedynie w szczególnych przypadkach można zgłaszać się od razu na oddział ratunkowy w szpitalu.

Leczenie dentystyczne wymaga osobnej rejestracji. Nie wszyscy świadczą usługi w ramach NHS (National Health Service), czyli brytyjskiej służby zdrowia. Niektórzy udzielają bezpłatnej pomocy tylko niektórym grupom ludzi, np. dzieciom. Wybierając stomatologa i umawiając się na wizytę możemy zdecydować, czy skorzystamy z usług publicznej czy prywatnej placówki. Korzystając z prywatnego punktu medycznego nie otrzymamy zwrotu kosztów z NFZ. Polisa turystyczna zapewni bezpłatne leczenie nawet w prywatnej przychodni.

Pomoc Assistance

Wsparcia możemy potrzebować nie tylko w sferze zdrowotnej, ale także na innych płaszczyznach, m.in. w transporcie, kwestii zameldowania lub innych. Możemy ją uzyskać, zgłaszając zdarzenie w Centrum Obsługi Klienta, do którego numer telefony otrzymamy od ubezpieczyciela po wykupieniu polisy zawierającej Assistance. W zależności od jej zakresu możemy liczyć na pomoc w formie:

  • transportu do Polski – inne ubezpieczenia, jak na przykład EKUZ, nie gwarantują organizacji powrotu do ojczyzny na przykład po wypadku, a tym bardziej nie pokryją jego kosztów, który rośnie wraz z odległością, jaką musimy przebyć;
  • zastępczego kierowcy – jeśli po doznanym urazie nasz stan byłby na tyle dobry, że pozwalałby na samodzielne prowadzenie samochodu;
  • umożliwienia kontynuowania podróży – zorganizowanie transportu poszkodowanego z miejsca leczenia tam, skąd dalsza podróż będzie możliwa;
  • organizacji odwiedzin bliskiej osoby – gdy podczas leczenia lub rehabilitacji potrzebujemy opieki, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci transport, a także zakwaterowanie członka rodziny.

Koszty poszukiwania i ratownictwa

Korzystanie z dóbr natury podczas wakacji jest jedną z atrakcji wielu państw świata. Zwykle wybieramy między szaleństwem w wodzie a spacerami po górach. Zarówno w jednym, jak i w drugim środowisku możemy potrzebować pomocy. Wystarczy, że złapie nas skurcz, a utrzymanie się na wodzie będzie graniczyło z cudem, nie mówiąc już o dopłynięciu do brzegu. W takim momencie rozpoczyna się praca ratowników wodnych, którzy wydobędą nas z wody, udzielą pierwszej pomocy medycznej i przetransportują na brzeg. Tego typu akcje ratownicze nie należą jednak do najtańszych i przeciętny turysta często nie może pozwolić sobie na tak duże wydatki. Wysokość rachunku zależy głównie od czasu akcji i środka transportu, który pomoże nam wrócić na ląd.

Posiadając polisę turystyczną wyposażoną w ubezpieczenie kosztów ratownictwa, możemy być spokojni, że przynajmniej część kosztów opłaci ubezpieczyciel. Nie zawsze bowiem kwoty proponowane przez towarzystwo wystarczają na pokrycie całości. Ubezpieczyciele również określają limit sumy, jaką mogą zapłacić za akcję.

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Urok czasu wakacyjnego, szczególnie w podróży, tkwi w tym, że możemy zagospodarować go jak tylko chcemy. Oferty biur podróży oraz nadmorskich kurortów dają nam wiele możliwości. Często dając się ponieść wakacyjnemu szaleństwu narażamy siebie na uszkodzenia ciała. W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu możemy liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia NNW, dzięki któremu zapłacimy za leczenie i rehabilitację czy to przeprowadzoną na terenie Wielkiej Brytanii, czy już w Polsce.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Podczas wakacyjnej zabawy możemy wyrządzić szkodę nie tylko sobie, ale także innym wczasowiczom. Wówczas poszkodowani mają prawo domagać się odszkodowania z naszej strony. Żądania takie mogą dotyczyć tysięcy złotych. Skąd wziąć pieniądze na tak duże wydatki? Jednym z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów jest zabezpieczenie się jeszcze przed wyjazdem i przed zajściem zdarzenia. Dzięki ubezpieczeniu OC odpowiedzialność finansową poniesie ubezpieczyciel, a nasze wydatki ograniczą się do opłacenia składki przy kupnie polisy.

   

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Za granicą ubezpieczenie zdrowotne zawarte w NFZ nie upoważnia nas do korzystania z tamtejszej służby zdrowia, jeśli nie posiadamy odpowiedniego dokumentu poświadczającego, że podlegamy opiece służby zdrowia, która zapłąci za nasze leczenie. Aby móc zgłosić się do lekarza w przypadku choroby powinniśmy wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, a przynajmniej wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją nabyć w jednym z oddziałów NFZ. Jadąc do Wielkiej Brytanii na jej podstawie będziemy mieli zapewnioną podstawową opiekę medyczną. EKUZ obowiązuje w publicznych jednostkach medycznych, w których na jej podstawie będziemy traktowani jak brytyjscy pacjenci. Dzięki temu powiązaniu to NFZ opłaci nasze leczenie z ubezpieczenia zdrowotnego. Legitymując się tym dokumentem nie jesteśmy jednak zwolnieni ze wszystkich opłat. W Wielkiej Brytanii za niektóre świadczenia pacjenci płacą z własnej kieszeni. Przykładowo samo wystawienie recepty kosztuje nas około 35 zł za jeden lek. Z opłaty tej zwolnione są dzieci do 16 roku życia, uczniowie do 18 roku życia oraz kobiety w ciąży, a także osoby, które skończyły 60 lat. Opłaty obowiązują również w przypadku leczenia dentystycznego, za które obowiązuje zryczałtowana wpłata w wysokości 80% ceny usługi.

źródło: opracowanie własne

Co zwiedzić w Wielkiej Brytanii?

  • Lake District – największy Park Narodowy w Anglii. Park zajmuje powierzchnię 50 km kwadratowych. Na tym terenie znajduje się 16 jezior otoczonych stromymi zboczami największych w kraju gór. W centrum Parku wznosi się największa góra w Anglii – Scafell, która ma charakter wulkaniczny.
  • Windsor – jest to jeden z największych i najstarszych zamków na świecie. Był siedzibą brytyjskich królów. Powierzchnia podłóg wynosi około 45 tys. metrów kwadratowych i 19 maszt. Na terenie znajduje się też kaplica św. Jerzego, gdzie znajduje się nagrobek króla Henryka VIII, Jane Seymour i Karola I.
  • Oksford – jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Mieści się tam nie tylko uczelnia wyższa, ale także muzeum udostępniane turystom. Zwiedzać to miejsce można pieszo lub jadąc piętrowym autobusem i to z niego podziwiać zabytkowe mury. Bilet ważny jest 24h (od 36 zł) lub 48h (od 45 zł). Autobusy z elektronicznym przewodnikiem kursują co 10 minut latem między 9.30 – 17.00 oraz co 20 – 30 minut zimą w tych samych godzinach.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments