Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2023-06-08

Tanzania przyciąga rzesze turystów chcących odwiedzić park narodowy Serengeti, zobaczyć jezioro Tanganika czy wypocząć na Zanzibarze – wsypie zachwycającej rajskimi plażami. Wybierasz się w ten malowniczy zakątek świata? Zadbaj o to, by nic nie zakłóciło Twojej podróży. Znajdź idealne ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii – zobacz, jak to zrobić.

Tanzania – najważniejsze informacje

Tanzania leży we wschodniej części Afryki, obejmuje także wyspy, w tym Zanzibar i Pamebę. Zachwyca przybyszów dziką przyrodą i niesamowicie ukształtowanym wybrzeżem. To tutaj znajdują się trzy najsłynniejsze miejsca kontynentu – szczyt Kilimandżaro, krater Ngorongoro oraz wielkie równiny Serengeti z największą światową populacją dzikich zwierząt. Bardzo popularna turystycznie wyspa Zanzibar zachwyca z kolei bogactwem rajskich plaż i raf koralowych.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • Tanzania to jeden z najsłabiej zurbanizowanych krajów na świecie. Ludność miejska to zaledwie 33% całej populacji.
 • Do Tanzanii warto zabrać dolary amerykańskie. Walutę można wymieniać w większości hoteli. Na lotnisku w Dar es Salaam jest możliwość skorzystania z kilku kantorów. W dużych miastach znajdują się bankomaty,  jednak nie wszystkie obsługują polskie karty płatnicze. Najlepiej mieć oba rodzaj kart – Visa i MasterCard. Pieniądze można również pobierać w oddziałach banków.
 • Językiem urzędowym Tanzanii jest suahili i angielski. Drugi z nich jest bardzo powszechny, dlatego turyści nie powinni mieć żadnego problemu, żeby się w nim porozumieć. Sporo osób mówi także po arabsku.
 • Bezpośredni lot z Polski do Tanzanii trwa około 24 godzin.
 • Co ciekawe, do Tanzanii, a więc także na Zanzibar, nie można wwozić plastikowych toreb i reklamówek, bez względu na grubość plastiku, z jakiego są wykonane.
 • Na Zanzibarze występuje bardzo dużo jeżowców, dlatego nie można wchodzić do morza bez obuwia ochronnego.
 • Tanzania to kraj muzułmański, dlatego trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad związanych z tą religią. Na Zanzibarze, który jest bardzo rozwinięty turystycznie, nie ma jednak problemu z zakupem alkoholu. Tradycyjnym koktajlem jest drink na bazie alkoholu z trzciny cukrowej. Przypomina Caipirinię.

Zobacz, co zabrać ze sobą do Tanzanii.

Co zabrać na wyjazd do Tanzanii?

Sprawdź, czego nie może zabraknąć w Twoim bagażu, jeśli wybierasz się na wakacje do tego kraju. Pamiętaj o przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, a także o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego do Tanzanii. Nie możesz również zapomnieć o szczepieniach – przeczytasz o nich już za chwilę.

Dokumenty

Najważniejszym z nich jest paszport, bez którego nie wjedziesz do tego kraju. Może być to dokument tymczasowy, jednak musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu.

 • Polacy muszą mieć także wizę. Można ją uzyskać na głównych przejściach granicznych (także na lotniskach na Zanzibarze, w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Jest dostępna również przez Internet (https://eservices.immigration.go.tz/).
 • Koszt turystycznej wizy jednokrotnego wjazdu na przejściu granicznym, ważnej przez 90 dni, to 50 USD. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://www.immigration.go.tz/index.php/en/services/visa-information.
 • Jest wymagana pisemna zgoda rodziców na podróż dziecka z osobą trzecią.
 • Obcokrajowcy, którzy planują pobyt powyżej 90 dni, muszą wystąpić o zezwolenie na pobyt (residence permit). Dostępne są trzy rodzaje zezwoleń: A, B, C, w zależności od celu przebywania w kraju.

Co jeszcze spakować?

 • Koniecznie trzeba zabrać środki chroniące przed upałem, odpowiedni strój i kapelusz chroniący głową przed promieniami słonecznymi.
 • Bardzo ważnym wyposażeniem na Zanzibarze jest obuwie ochronne – w morzu jest mnóstwo jeżowców. 
 • Trzeba pamiętać, że poza rejonami typowo turystycznymi kobiety powinny być ubrane dosyć skromnie – Tanzania to kraj muzułmański.
 • Warto mieć ze sobą aplikację iPolak, a swój wyjazd zarejestrować w systemie Odyseusz.

Czy w Tanzanii jest bezpiecznie?

W Tanzanii jest stosunkowo bezpiecznie dla turystów. Trzeba jednak pamiętać, że na Zanzibarze mogą występować zamieszki na tle politycznym. Trzeba unikać wszelkich wieców, zgromadzeń i demonstracji.

 • Istnieje ryzyko ataków terrorystycznych, m.in. ze strony organizacji Al-Shabaab. Zagrożone są szczególnie miejsca publiczne, w tym uczęszczane przez turystów: środki transportu, hotele, restauracje, bary, widowiska sportowe. Global terrorism index wynosi około 3, więc nie jest na wysokim poziomie.
 • Ryzyko klęski żywiołowej jest niewielkie, to około 7%.
 • Zdarzają się kradzieże, w tym polegające na wyrywaniu toreb i plecaków przez przejeżdżające motocykle i autoriksze (bajaj).
 • Odnotowano nawet porwania turystów w celu wymuszenia wypłaty pieniędzy z bankomatu.
 • Należy korzystać wyłącznie z oznakowanych – zarejestrowanych taksówek.
 • Warto unikać noszenia drogiej biżuterii i sporej ilości gotówki.

Weź też pod uwagę, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do południowo-wschodniej części Zjednoczonej Republiki Tanzanii przy granicy z Mozambikiem.

Karta EKUZ – czy przyda się w Tanzanii?

Karta EKUZ nie przyda Ci się w tym kraju, gdyż nie jest tam uznawana. Należy wykupić ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii, które pozwoli korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Można je także rozszerzyć o ochronę bagażu, czy assistance, który przyda się w razie niespodziewanych sytuacji.

 • Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (w tym z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na tę chorobę.
 • Przed wyjazdem zaleca się konsultację z lekarzem medycyny tropikalnej, który doradzi odpowiednie szczepienia. Warto to zrobić nie później niż 4-6 tygodnie przed podróżą.
 • Ważne – 21 marca 2023 r. władze Tanzanii ogłosiły pojawienie się w regionie Kagera ogniska choroby wywołanej wirusem Marburg. Jest to choroba powodująca m.in. gorączkę krwotoczną. Ma bardzo wysoki wskaźnik śmiertelności.
 • Inne zagrożenia to malaria, denga, cholera, skażenie wody mikroorganizmami (ameba, pałeczki duru brzusznego), śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse.
 • Około 4,7% dorosłych w Tanzanii jest zarażonych wirusem HIV.

Warto zatem zachować szczególną ostrożność i mieć świadomość, że podróżujesz do państwa tropikalnego, gdzie warunki sanitarne są odmienne od europejskich.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii?

Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii to podstawa, aby czuć się pewnie w podróży i w pełni korzystać z uroków tego pięknego kraju. Polisa powinna zawierać gwarantowaną sumę kosztów leczenia – im jest wyższa, tym lepiej.

Korzystając z porównywarki internetowej, możesz przejrzeć propozycję od wielu różnych ubezpieczycieli. Wybieraj opcje, które przewidują minimum 100 000 zł kosztów leczenia. Najlepiej jednak, by były znacznie wyższe.

Warto także ubezpieczyć bagaż na wypadek kradzieży, a także rozszerzyć polisę o koszty ratownictwa. Dobrą opcją jest dokupienie również NNW i OC. Taka polisa to stosunkowo niewielki koszt, a daje pełne zabezpieczenie na wypadek wielu nieprzewidzianych sytuacji.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Tanzanii?

Na cenę ubezpieczenia turystycznego składa się kilka czynników. Wpływ na koszt polisy mają głównie: kierunek wyjazdu, długość urlopu, charakter wyjazdu (aktywne spędzanie czasu, czy spokojne zwiedzanie), stan zdrowia podróżującego (czy cierpi na jakieś schorzenia przewlekłe), wybór konkretnego zakresu ochrony. Pamiętaj jednak, aby nie kierować się ceną ubezpieczenia, a zakresem ochrony. To właśnie od zakresu ochrony zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na odszkodowanie, opłatę leczenia, czy pomoc ubezpieczyciela. Dlatego podczas wyboru konkretnej polisy tak ważne jest porównanie różnych ofert.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturustyczna.pl pozwala przyjrzeć się dokładnie ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz dopasować zakres ochrony przed kupnem polisy.

Przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego do Tanzanii:

Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
AXA
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii?

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii? Sprawdź, jakie elementy powinny się znaleźć w polisie.

 • Koszty leczenia – zawiera je każde ubezpieczenie podróżne. Im są wyższe, tym lepiej, ponieważ zapewnią Ci skuteczną ochroną w razie choroby czy wypadku.
 • Koszty ratownictwa – również powinny stanowić element polisy. Akcja ratunkowa, na przykład na morzu, może kosztować bardzo dużo. Jeśli będzie konieczna, za jej opłacenie będzie odpowiedzialny ubezpieczyciel.
 • OC w życiu prywatnym – przyda się, jeśli spowodujesz szkodę, na przykład niechcący zbijesz szybę lub uszkodzisz wyposażenie hotelu. Mając polisę, nie będziesz musiał za to płacić.
 • Ochrona bagażu – kradzieże się zdarzają, dlatego warto zabezpieczyć swój dobytek na taką okoliczność.
 • Transport zwłok – niestety także może okazać się potrzebny. Koszt takiej operacji jest ogromny, dlatego warto wybrać polisę, która pokryje ewentualne wydatki na przewóz ciała do Polski.

Podsumowanie
 1. Tanzania to bardzo popularny cel wypraw turystycznych. Największym zainteresowaniem cieszy się Zanzibar. Można porozumiewać się tam po angielsku.
 2. Na Zanzibarze można kupić i spożywać alkohol. W pozostałej części kraju może to być niemożliwe z racji panującej tradycji islamskiej.
 3. Na Zanzibar koniecznie trzeba zabrać obuwie ochronne, ponieważ w morzu są jeżowce.
 4. Przed wyjazdem warto skonsultować się  lekarzem medycyny tropikalnej. W tym kraju mogą występować choroby nieznane w Europie, niektóre z nich są bardzo poważne.
 5. Karta EKUZ nie obowiązuje w Tanzanii, dlatego niezbędna jest polisa turystyczna.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments