Malediwy – 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed wyjazdem

Opublikowano: 2019-07-01 (aktualizacja 2019-07-09, godz. 4:30)

Malediwy bez wątpienia wpisują się w definicje raju na ziemi. Oferują znakomitą pogodę praktycznie przez cały rok, niekończące się białe plaże oraz błękitne laguny, luksusowe domki na krystalicznie czystej wodzie, czy jedne z najpiękniejszych na świecie raf koralowych. Z jakich jeszcze powodów warto odwiedzić ten kraj? Co trzeba zobaczyć na miejscu? Lepiej zorganizować wyjazd samodzielnie czy jechać z biurem? Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć planując urlop na Malediwach.

Malediwy to azjatycki kraj wyspiarski, położony na południowy zachód od Sri Lanki oraz Indii. Składa się na niego archipelag blisko 1200 wysepek, spośród których zamieszkałych jest zaledwie dwieście. Stanowi wymarzone miejsce na wakacje dla każdego, kto chciałby kąpać się w ciepłym i czystym oceanie, uprawiać sporty wodne, nurkować w otoczeniu bogatej fauny i flory, czy po prostu oddać się błogiemu lenistwu na rajskiej plaży. Wysepki położone są blisko siebie i dobrze skomunikowane, tak więc można między nimi łatwo się przemieszczać. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Archipelag ma jedną podstawową, ale za to poważną wadę – szacuje się, że za około 20-30 lat przestanie istnieć. Ponieważ średnia wysokość terenu to zaledwie 1,5 metra nad poziomem oceanu (najwyższy punkt ma 2,5 m n.p.m.), podnoszenie się poziomu wód doprowadzi do zatopienia całego kraju. Lepiej zatem zbytnio nie zwlekać z organizacją urlopu. Malediwy będą dobrym wyborem bez względu na porę roku, przy czym najlepiej jest odwiedzić je w okresie od stycznia do marca, kiedy to panują temperatury rzędu 25-30 stopni, a opady należą do rzadkości.

1. Co oferują Malediwy – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Malediwy plasują się w ścisłej czołówce rankingów najbardziej romantycznych i najchętniej odwiedzanych kierunków. Choć słyną oczywiście głównie z rajskich krajobrazów, można na nich znaleźć również kilka ciekawych zabytków. Te ostatnie oferuje stolica kraju, będąca zarazem jego jedynym ośrodkiem miejskim. Male, bo o nim mowa, położone jest na atolu Male Północne i ma zaledwie 2 km długości oraz 1 km szerokości (to najmniejsza stolica świata). Ta niewielka przestrzeń jest po brzegi wypełniona kolorowymi budynkami, które efektownie prezentują się na tle turkusu wody.

W Male koniecznie trzeba odwiedzić siedemnastowieczny Meczet Wielkiego Piątku, wyróżniający się złotą kopułą i ścianami z morskiego koralu – w jego grobowcach pochowano największych bohaterów narodowych Malediwów. Na uwagę zasługują również: poranny targ rybny, wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku pałac Sułtana (Mulee-Aage) oraz muzeum narodowe. W zbiorach muzeum znajdują się sułtańskie trony, stroje, militaria czy blisko tysiącletnie rzeźby.

Turyści z całego świata odwiedzają Malediwy przede wszystkim ze względu na możliwość odpoczynku w bajkowej scenerii, a także obecność malowniczych raf koralowych (za najpiękniejszą uchodzi Fish Head). W tutejszych głębinach oceanu można też spotkać delfiny, płaszczki, żółwie, rekiny i jeszcze kilkaset innych gatunków zwierząt morskich. Znajdują się w nich również spektakularne wraki statków, które są chętnie odwiedzane przez bardziej doświadczonych miłośników nurkowania. Wspaniała, tropikalna przyroda występuje oczywiście również na lądzie – na każdym kroku spotyka się palmy kokosowe, czy drzewa chlebowe i cytrusowe.

2. Malediwy na własną rękę – jak i czy w ogóle warto samodzielnie zorganizować urlop?

Jeszcze do niedawna powyższy dylemat w zasadzie nie istniał, ponieważ na mocy ówczesnych przepisów turyści nie mogli przebywać na wyspach zamieszkiwanych przez lokalnych mieszkańców. W tamtym czasie można było odwiedzać jedynie pojedyncze, niezamieszkałe wysepki z urokliwymi domkami na wodzie. Ze względu na brak rozwiniętej infrastruktury turystycznej, najbezpieczniejsze i najkorzystniejsze było wówczas skorzystanie z oferty zorganizowanego urlopu.

Malediwy na własną rękę to opcja, którą można realnie rozważać dopiero od kilku lat, a konkretniej – od momentu wprowadzenia zezwolenia na budowę hoteli w miejscach zamieszkiwanych przez mieszkańców. Przed zmianą regulacji samodzielny wyjazd był trudno dostępny, podobnie zresztą jak urlop z biurem podróży. W przypadku ofert biur przeszkodę stanowiły wysokie koszty – ceny tygodniowego pobytu zaczynały się od około 8 tys. złotych za osobę.

Obecnie za 7-dniowy urlop organizowany przez biuro trzeba zapłacić co najmniej 5700 zł za osobę (wyjazd w terminie 2-9.12.2019), przy czym koszt najtańszej oferty all inclusive jest około 600 zł wyższy. Jeśli chodzi o samodzielny wyjazd, to trzeba mieć przede wszystkim na uwadze, że z Polski nie ma bezpośrednich połączeń na Malediwy. W grę wchodzi co najmniej jedna przesiadka, przy czym jak na tak egzotyczny kierunek ceny biletów lotniczych nie są aż tak wygórowane – bez większych problemów można znaleźć loty grudniowe w cenie około 2400-2500 złotych za osobę w dwie strony.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to najtańsze pokoje dwuosobowe ze śniadaniem dostępne są w cenie około 900-1000 zł za 6 noclegów (termin 3-9.12.2019); warto jednak podkreślić, że w przypadku najbardziej znanych kurortów pokój w dobrym standardzie i z widokiem na ocean kosztuje zwykle minimum około 300 zł za dobę. Niemniej jednak, nawet jeśli dodać do tego cenę całodziennego wyżywienia dla dwóch osób, to w porównaniu do najkorzystniejszej oferty biura, koszt samodzielnie organizowanego urlopu na Malediwach wyniesie minimum 2 tys. zł mniej.

Po Malediwach można poruszać się praktycznie wyłącznie promami publicznymi, speedboatami oraz hydroplanami. W stolicy może przydać się dodatkowo taksówka, ale generalnie nie warto nastawiać się na częste podróżowanie drogą lądową – na całym archipelagu jest łącznie niespełna 100 km utwardzonych dróg!

3. Czy warto wybrać się na Malediwy z dzieckiem?

Z wcześniej wspomnianych względów wakacje na Malediwach spełnią również oczekiwania rodzin z dziećmi, przy czym same wyspy nie oferują specjalnych atrakcji dla najmłodszych, którym musi zatem wystarczyć możliwość obcowania z egzotyczną przyrodą i bajkowymi widokami. Wybierając się w te rejony z dzieckiem, warto zdecydować się na bardziej spokojną wyspę (np. Nilandhoo).

Zawsze należy też sprawdzić, czy w okolicy znajduje się sklep i apteka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dobrze wyposażone placówki medyczne czy szpitale można spotkać jedynie w stolicy kraju. Istotne jest też to, że po zmroku nie funkcjonuje transport pomiędzy wyspami, tak więc w razie problemów zdrowotnych nie wszędzie można liczyć na szybkie udzielenie pomocy.

Malediwskie plaże oferują łagodne zejścia do wody – która ma stosunkowo niedużą głębokość nawet kilkanaście metrów od brzegu. Nie ma tutaj również nagłych spadów i silnych fal, co sprawia, że przy brzegu panują idealne warunki do brodzenia dla najmłodszych. Trzeba jednak zachować rozsądek i uważać na zwierzęta morskie!

4. Malediwy – bezpieczeństwo i przydatne informacje

Malediwy są bezpiecznym kierunkiem, choć podobnie jak w innych turystycznych regionach, występują tu pewne ryzyka. Najpopularniejszą formą przestępczości wobec turystów są kradzieże portfeli i wartościowych przedmiotów, przy czym mowa tu głównie o rzeczach pozostawionych bez opieki na plażach czy w innych miejscach publicznych. Napady, wymuszenia czy jakiekolwiek inne akty agresji należą tu rzadkości. Trzeba jednak podkreślić, że archipelag położony jest w strefie aktywnej sejsmicznie – zdarzają się tu trzęsienia ziemi o niskiej i umiarkowanej sile, a także komunikaty przestrzegające przed możliwością wystąpienia tsunami.

Malediwy nie widnieją na liście ostrzeżeń polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale należy pamiętać, że są one krajem muzułmańskim. Dlatego trzeba przestrzegać panujących zasad zachowania i ubioru w przestrzeni publicznej. W strojach kąpielowych można poruszać się wyłącznie na przeznaczonych do tego plażach (tzw. bikini beach) oraz w kurortach turystycznych. Poza tym nie można kupować, ani spożywać alkoholu – wyjątek stanowią resorty, które, jako miejsca oddzielone od miejscowej ludności, mogą serwować napoje wysokoprocentowe.

Na Malediwach generalnie nie występują choroby tropikalne, dlatego na urlop wystarczy zabrać ze sobą jedynie podstawowe, przydatne w podróży środki farmaceutyczne. Zaleca się również sprawdzić kalendarz szczepień i w razie potrzeby uzupełnić niezbędne elementy ochrony. Kompleksowe zabezpieczenie obejmuje szczepienia przeciwko: błonicy i tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a także durowi brzusznemu.

5. Ubezpieczenie turystyczne na Malediwy

Urlop na Malediwach nie należy do najtańszych. Aby jednak jego koszty nie wzrosły jeszcze bardziej, koniecznie trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. To niezbędne, ponieważ mowa tu o podróży na inny kontynent, gdzie nie jest możliwe skorzystanie z bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zresztą ta ostatnia zapewnia darmowy dostęp jedynie do podstawowych usług zdrowotnych – i to wyłącznie tych, które świadczą państwowe placówki medyczne.

Tymczasem w przypadku wyjazdu w tak odległe rejony, rozsądnie jest zadbać o optymalną ochronę pobytu. Dzięki polisie będzie można otrzymać zwrot pieniędzy wydanych na leczenie, a także uzyskać wsparcie ubezpieczyciela w wielu innych, nieprzewidzianych sytuacjach.

Ubezpieczenie turystyczne na Malediwy powinno mieć jak najkrótszą listę wyłączeń odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, a jednocześnie możliwie jak najwyższe sumy ubezpieczenia. Jeśli chodzi o te ostatnie, to należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ubezpieczenie kosztów leczenia – dobrze, jeśli opiewa ono na kwotę co najmniej 60 tys. euro.

W przypadku kosztów akcji ratunkowej i poszukiwawczej, odpowiedzialność ubezpieczyciela powinna wynosić minimum 10 tys. euro. Optymalne ubezpieczenie podróżne posiada też polisę OC z limitem sięgającym 40-50 tys. euro, który pozwoli uchronić się nawet przed kosztownymi szkodami wyrządzonymi osobom trzecim.

Przeglądając propozycje ubezpieczycieli warto również sprawdzić potencjalne kwoty odszkodowania z ubezpieczenia NNW oraz ochrony bagażu i sprzętu elektronicznego, przy czym elementy te nie powinny decydować o wyborze danej oferty. Bardziej istotny jest zakres wsparcia, jaki ubezpieczyciel oferuje w ramach usługi assistance.

Najtańsze na rynku ubezpieczenie turystyczne na Malediwy kosztuje 30,19 zł za tydzień ochrony. Za dobrą polisę, czyli taką która, gwarantuje satysfakcjonujący zakres ochrony, trzeba już zapłacić przynajmniej dwa razy tyle. Poniżej prezentujemy ubezpieczenie z najniższą składką oraz polisę, która dobrze zabezpieczy urlop na Malediwach.

Zakres ochronyUniqaNationale Nederlanden
Koszty leczenia i assistance129 002,39 zł300 000 zł
Poszukiwanie i ratownictwobrak50 000 zł
Polisa NNW17 200,32 złbrak
Odszkodowanie za uraz ciała17 200,32 złbrak
Bagaż, sprzęt elektroniczny i sportowy1 720,03 zł2 000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym215 003,98 zł150 000 zł
Składka za 7 dni ochrony30,19 zł83,16 zł

źródło: rankomat.pl

Powyższe zestawienie to tylko ułamek rynkowej oferty ubezpieczeń turystycznych. Z parametrami pozostałych produktów można zapoznać się w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Po wybraniu interesującej nas oferty, na adres e-mail otrzymamy umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na zagraniczny wyjazd.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?
  1. Malediwy to archipelag składający się z około 1200 małych wysp.
  2. Stolica Malediwów, Male jest najmniejszym tego typu miastem na świecie.
  3. Na Malediwach nie obowiązuje EKUZ.
  4. Najtańsza polisa turystyczna na Malediwy kosztuje 4,31 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ilona
2 miesięcy temu

Bardzo przydatne info