Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie nurkowe – czym jest i co zapewnia?

Kamil Sztandera

Zaktualizowano: 2022-08-18

Nurkowanie może być klasyfikowane przez ubezpieczycieli jako sport wysokiego ryzyka lub sport ekstremalny. Wymaga on odpowiedniego przygotowania, specjalistycznego sprzętu i ubezpieczenia, które zapewni odpowiednią ochronę. Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie nurkowe, zobacz na co zwrócić uwagę.

Nurkowanie na przestrzeni lat, z roku na rok, zyskuje coraz więcej entuzjastów. Również wśród Polaków sport ten stał się popularny. Nurkujemy w Chorwacji – podziwiając niezwykłe ukształtowanie dna morskiego, w Grecji – napotykając na dnie wraki i podwodne jaskinie, oraz w Egipcie – rozkoszując się pięknem raf koralowych. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Nurkowanie niesie za sobą wyjątkowe doświadczenia, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią ochronę. Ubezpieczenie nurkowe to idealne rozwiązanie, zwłaszcza że można je znaleźć szybko i kupić tanio.

Co to jest ubezpieczenie nurkowe?

Ubezpieczenie nurkowe jest rodzajem polisy turystycznej, która zawiera odpowiednie rozszerzenie, gwarantujące ochronę podczas uprawiania sportów związanych z nurkowaniem. Część ubezpieczycieli klasyfikuje nurkowanie jako sport wysokiego ryzyka, a część jako sport ekstremalny. Niezależnie od tego, która z tych dwóch grup zostanie określona w OWU – mowa o uprawianiu sportu amatorskiego, a nie zawodowego.

Pamiętaj! Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie z rozszerzeniem o ubezpieczenie nurkowe, zapoznaj się z dokumentem OWU i klasyfikacją sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka.

Jak ubezpieczyciele klasyfikują nurkowanie?

Każdy ubezpieczyciel, w zależności od przyjętej polityki będzie w dany sposób klasyfikował nurkowanie. Dokładne informacje na ten temat zawsze znajdują się w dokumencie Ogólnych warunków ubezpieczenia. Zobaczmy, jak niektórzy z ubezpieczycieli określają w OWU:

 • Allianz

Klasyfikacja nurkowania: z automatem oddechowym na głębokość do 30 m p.p.m – sport amatorski, z automatem oddechowym na głębokość większą niż 30 m p.p – sport wysokiego ryzyka.

 • Axa

Klasyfikacja nurkowania: z aparatem oddechowym do głębokości 10 metrów (z instruktorem lub z wymaganym certyfikatem) – sport amatorski, z aparatem oddechowym powyżej 10 m (z instruktorem lub wymaganym certyfikatem) – sport wysokiego ryzyka.

 • Europa Ubezpieczenia

Klasyfikacja nurkowania: z aparatem powietrznym do głębokości 30 metrów – sport wysokiego ryzyka.

 • Generali

Klasyfikacja nurkowania: z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego (również na zatrzymanym oddechu (freediving) – sport wysokiego ryzyka.

 • Proama

Klasyfikacja nurkowania: z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego (również na zatrzymanym oddechu (freediving) – sport wysokiego ryzyka.

 • Signal Iduna

Klasyfikacja nurkowania: nurkowanie (z  wyjątkiem snorkelingu – sport wysokiego ryzyka

 • Wiener

Klasyfikacja nurkowania: przy użyciu aparatów oddechowych i płetwonurkowanie sportowe, freediving – amatorskie sporty wodne

Czy nurkowanie to bezpieczny sport?

Nurkowanie to sport wymagający odpowiedniej kondycji organizmu, ale i wyjątkowy sposób na realizowanie swoich pasji. Wspomaga wyciszenie, redukuje stres, uspokaja pracę serca, odciąża układ kostny i obniża ciśnienie krwi. Zalet jest wiele, a wielu doświadczonych nurków zgodnie twierdzi, że to miłość od pierwszego zanurzenia.

W nurkowaniu istnieje jednak również ta druga strona medalu, nieco mniej przyjemna. Jest to sport wysokiego ryzyka, dlatego trzeba liczyć się z tym, że wymaga odpowiedniej ochrony i szybciej może doprowadzić do wypadku. Wypadki i zgony podczas schodzenia pod wodę zdarzają się zarówno doświadczonym nurkom, jak i amatorom.

Doktor Jarosław Krzyżak w pracy „Statystyka ciężkich urazów nurkowych wśród polskich nurków w latach 2003-2014”, wymienia powody, takie jak:

 • utrata przytomności pod wodą,
 • zagubienie pod wodą,
 • zbyt szybkie wynurzenie,
 • atak serca,
 • przeciążenie nurka,
 • rozjechanie przez motorówkę,
 • wybuch butli nurkowej,
 • silny prąd,
 • dziurawy skafander.

Jak więc widać, woda to piękny, ale i niebezpieczny żywioł. Dlatego niezależnie od tego, czy zamierzamy dopiero zgłębiać tajniki nurkowania, czy jesteśmy już doświadczonymi nurkami – odpowiednia ochrona będzie zawsze przydatna.

Nurkowanie a EKUZ – czy karta EKUZ nie wystarczy?

Karta EKUZ ma ograniczone działanie w zakresie terytorialnym i pokrycia konkretnych kosztów.

Nie pokrywa opłat za niektóre usługi medyczne i ratownicze, a ponadto nie jest honorowana w Egipcie – jednym z ulubionych kurortów nurkowych wśród Polaków. W Europie większość państw stosuje jedynie współfinansowanie leczenia poszkodowanego, a za część kosztów należy zapłacić z własnej kieszeni. Również w wielu przypadkach usługi medyczne, które w Polsce są bezpłatne – za granicą mogą kosztować kilka, a nawet kilkaset euro. EKUZ nie zapewni też transportu powrotnego do kraju, nie pokryje kosztów pobytu na kwarantannie czy w izolacji.

Co powinno zapewniać ubezpieczenie nurkowe?

Ubezpieczenie nurkowe – podobnie jak każde inne ubezpieczenie – powinno zawierać elementy indywidualnie dopasowane do konkretnej sytuacji. Należy wiąż pod uwagę kierunek wyjazdu, ale też ogólny stan zdrowia podróżującego.

Do najważniejszych czynników ubezpieczenia turystycznego należą:

 • koszty leczenia na sumę gwarantowaną co najmniej 30 000 – 40 000 euro w Europie i co najmniej 50 000 euro w pozostałych krajach świata,
 • koszty ratownictwa,
 • NNW,
 • OC,
 • OC sportowe,
 • Assistance,
 • ochrona bagażu oraz sprzętu sportowego,
 • rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka, jeśli ubezpieczyciel tak klasyfikuje nurkowanie.

Warto zadbać także, by polisa gwarantowała ubezpieczenie od COVID-19.

Ile kosztuje ubezpieczenie nurkowe?

Ubezpieczenie nurkowe
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
40,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 60 sportów objętych ochroną, w tym nurkowanie
Europa
Koszty leczenia
1 374 055 zł
Ratownictwo
48 802 zł
Bagaż
5 000 zł
135,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 45 802 zł ubezpieczenie COVID-19 27 sportów, w tym nurkowanie objęte ochroną
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
175,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie COVID-19 181 sportów, w tym nurkowanie objęte ochroną OC sportowe:1 500 000 zł
Ubezpieczenie nurkowe
Nationale-Nederlanden
40,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 60 sportów objętych ochroną, w tym nurkowanie
Europa
135,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 374 055 zł
Ratownictwo
48 802 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 45 802 zł ubezpieczenie COVID-19 27 sportów, w tym nurkowanie objęte ochroną
AXA
175,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie COVID-19 181 sportów, w tym nurkowanie objęte ochroną OC sportowe:1 500 000 zł

Ubezpieczenie nurkowe jest zazwyczaj droższe niż standardowa polisa ubezpieczeniowa. Rozszerzenie o sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka wiąże się ze zwyżką nawet o 300%. Jednak porównanie ofert w kalkulatorze ubezpieczeń pozwala na dopasowanie zarówno ceny, jak i zakresu ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Ubezpieczenie nurkowe – pytania i odpowiedzi

 1. Czy mogę ubezpieczyć sprzęt sportowy?
  Tak, towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają takie rozwiązanie. Sprzęt sportowy jest wtedy zabezpieczony w przypadku kradzieży lub zniszczenia do wysokości sumy gwarantowanej.
 2. Czy nurkowanie zawsze wymaga dodatkowej ochrony?
  Tak, nurkowanie zawsze traktowane jest jako sport wysokiego ryzyka i wymaga dodatkowego rozszerzenia.
 3. Czy każdy rodzaj nurkowania objęty jest ochroną?
  Zazwyczaj ubezpieczenie nurkowe dotyczy nurkowania na niewielkich głębokościach, niektórzy ubezpieczyciele rozszerzają ofertę o freediving, czy schodzenie na większe głębokości. Wszystkie informacje dotyczące dokładnego zakresu ubezpieczenia znajdują się w OWU.

Podsumowanie
 1. Nurkowanie może być klasyfikowane przez ubezpieczycieli jako sport wysokiego ryzyka lub sport ekstremalny..
 2. Ubezpieczenie nurkowe jest rodzajem polisy turystycznej, która zawiera odpowiednie rozszerzenie, gwarantujące ochronę podczas uprawiania sportów związanych z nurkowaniem.
 3. Każdy ubezpieczyciel, w zależności od przyjętej polityki będzie w dany sposób klasyfikował nurkowanie.
 4. Ubezpieczenie nurkowe – podobnie jak każde inne ubezpieczenie – powinno zawierać elementy indywidualnie dopasowane do konkretnej sytuacji.
 5. Ubezpieczenie nurkowe można kupić już od kilku złotych dziennie na polisaturystyczn.pl
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments