Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ibiza – co warto wiedzieć? [PORADNIK]

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-07-01

Ibiza to trzecia co do wielkości wyspa hiszpańskiego archipelagu Baleary. Słynie ona z przepięknych plaż i zapierających dech w piersiach krajobrazów, ale jednocześnie przywodzi na myśl głośne imprez i nazwiska znanych DJ-ów. Zdaje się być zatem miejscem idealnym do spędzenia wakacji zarówno dla fanów aktywnego, wypoczynku i imprez, jak i dla rodzin z dziećmi.  

Jeśli zastanawiasz się, jak zaplanować wakacje na Ibizie, na jakie koszty musisz być przygotowany, jak zadbać o bezpieczeństwo, czy co konieczne zobaczyć na Ibizie –  polecamy lekturę poniższego artykułu. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jakie dokumenty zabrać na Ibizę?

Planując pobyt na Ibizie, musimy obowiązkowo spakować ze sobą:

 • dowód osobisty lub paszport (wystarczy jedno z dwóch),
 • polskie prawo jazdy (jeśli przewidujemy możliwość wsiadania za kółko), 
 • kartę EKUZ (opcjonalnie, jeśli posiadamy). 

Kiedy jechać na Ibizę?

Ibiza to miejsce, w którym życie tętni właściwie całym rokiem, głównie przez wzgląd na liczbę turystów. Nie da się jednak ukryć, że ludzie planują swój urlop najczęściej na okres wakacyjny – czyli lipiec/sierpień, i to właśnie w tych miesiącach ruch turystyczny jest największy. 

Warto jednak wiedzieć, że na Ibizie ciepło jest właściwie całym rokiem. Temperatura nawet w grudniu rzadko spada poniżej 10 stopni Celsjusza! Jeśli jednak chcecie wylegiwać się na plaży, zalecane jest wybranie terminu między majem a pierwszą połową listopada. To właśnie wtedy na Ibizie pogoda najczęściej sprzyja plażowiczom i miłośnikom wysokich temperatur. Jeśli tylko macie taką możliwość, to wybranie się na wyspę np. w październiku powinno dać Wam gwarancję ciepłych, letnich dni i znacznie mniejszych tłumów turystów.

Ibiza z biurem podróży a na własną rękę 

Nie da się ukryć, że Ibiza nie należy do najtańszych miejsc na spędzenie wakacji. Sprawdźmy, jakie oferty mają dla nas biura podróży.

BIURO PODRÓŻYOFERTACENA
ITAKA
 • lot: Katowice-Ibiza
 • hotel 4-gwiazdkowy
 • 2 posiłki dziennie
 • 7 noclegów
7 478 PLN za dwie osoby

 

(cena za osobę: 3 739 PLN)

ITAKA
 • lot: Katowice-Ibiza
 • hotel 4-gwiazdkowy
 • 3 posiłki dziennie + możliwość późnego śniadania
 • przekąski, napoje alkoholowe i bezalkoholowe za darmo (wybrane)
 • jedna kolacja w restauracji na plaży
 • 7 noclegów
9 276 PLN za dwie osoby

 

(cena za osobę: 4 638 PLN)

TUI
 • lot: Warszawa-Ibiza
 • hotel 3-gwiazdkowy
 • śniadanie
 • 7 noclegów
5 824 PLN za dwie osoby

 

(cena za osobę : 2 912 PLN)

Ibiza z biurem podróży

Jak widać, ceny wahają się od 3 000 do niemal 5 000 złotych na osobę, jeśli chcemy mieć pełne wyżywienie, darmowe drinki i luksusowy hotel. Nie są to znów wybitnie wygórowane kwoty, biorąc pod uwagę, jakie koszty musimy ponieść organizując wycieczkę samemu (a wówczas mamy na głowie również masę organizacji). Przyjrzymy się kosztom podróży na Ibizę. 

LOT (w dwie strony)ok. 950 PLN za osobę w dwie strony (ceny wahają się od 650 PLN do nawet 1 600 PLN, w zależności od sezonu, ilości przesiadek, miejsca wylotu itp).
ZAKWATEROWANIE (3- lub 4-gwiazdkowy hotel)ok. 5 500 PLN za dwie osoby za 7 noclegów (ceny wahają się od 4 000 do nawet 12 000 PLN)
WYŻYWIENIE (szacowane)ok. 1 800 PLN za dwie osoby (np. obiad w restauracji waha się od 15 do 30 euro, kawa to koszt około 5 euro)

Należy jednak brać sporą poprawę na szacowane ceny lotów czy hoteli – da się znaleźć dobre oferty taniej, jeśli szuka się np, poza sezonem. Podobnie z wyżywieniem – możemy zdecydować się gotować sami (jeśli w naszym apartamencie będzie kuchnia) i wówczas zapewne będzie to o wiele mniejszy koszt. 

Warto jednak mieć na uwadze, że Ibiza nie należy do idealnego miejsca na budżetowe wakacje – sam wstęp do klubu potrafi wynieść nawet 20 euro! A poza kosztami zakwaterowania, lotu czy wyżywienia, będziemy płacić również za różne atrakcje turystyczne (jeśli oczywiście planujemy zwiedzanie). 

Ibiza – co warto wiedzieć o urlopie z dzieckiem?

Ibiza to miejsce, które wbrew pozorom idealnie nada się również na rodzinne wakacje. Chociaż z najmłodszymi nie poszalejemy w klubach, to możemy za to odwiedzić wiele innych, ciekawych miejsc.

Planując wakacje z dzieckiem, warto przede wszystkim wybrać hotel przystosowany do malucha, a także zawierający np. salę zabaw czy aquapark, które będą świetną atrakcją dla najmłodszego uczestnika wycieczki. 

Wraz z całą rodziną można wybrać się na przykład do jaskini Can Marca Cave czy zjeść dobry obiad i zrobić zakupy w starym mieście Dalt Villa. Takie atrakcje powinny zachwycić zarówno dziecko, jak i rodziców. Fajnym rozwiązaniem jest również rejs na Formenterę czy zwykły piknik na jednej z wielu plaż pięknych. Jeśli dodatkowo wybierzemy porę, w której zachodzi słońce i zabierzemy pyszne przekąski, na pewno wrażenia będą niezapomniane! 

Problemem może być również stosunkowo długo czas lotu na Ibizę. Jeśli zabieramy ze sobą dziecko, warto odpowiednio przygotować je na takie przeżycie, spokojnie tłumacząc, czym są np. turbulencje i że nic nam nie grozi na pokładzie samolotu. 

Czy EKUZ zadziała na Ibizie?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest honorowana w Hiszpanii, a więc również na Ibizie. Należy jednak pamiętać, że EKUZ nie jest gwarancją pokrycia kosztów leczenia, a jedynie uprawnieniem do korzystania z pomocy medycznej w takim samym zakresie, w jakim mogą korzystać z niego obywatele państwa. Zatem jeśli transport medyczny w danym kraju jest płatny dla jego obywateli, również będziemy musieli pokryć jego koszty. 

EKUZ działa jedynie w placówkach państwowych. W Hiszpanii, chcąc skorzystać z karty, możemy się zgłosić do:

 • servicio de Urgencias (oddziały pogotowia ratunkowego),
 • ambulatorio (przychodnie),
 • centro de Salud (ośrodki zdrowia),
 • szpitale (państwowe).

Ku przestrodze, łatwo przytoczyć jedną z wielu historii, kiedy to budżetowy wyjazd zamienił się w spłacane latami długi.

Pan Mariusz wyjechał wraz z żoną na Ibizę. Posiadając EKUZ był spokojny o swoje zdrowie, nieświadomy tego, że to o wiele za mało dla pełnego bezpieczeństwa. Niestety, Pan Mariusz trafił do szpitala w wyniku nieszczęśliwego wypadku ze złamaną nogą, a za koszty transportu medycznego, hospitalizacji i leków został obciążony ogromnym rachunkiem. Mężczyzna nie posiadał żadnego ubezpieczenia, a EKUZ nie gwarantował pokrycia rachunku za leczenie. 

Jak widać, zaplanowanie wyjazdu marzeń w drogim hotelu i z wieloma atrakcjami turystycznymi to nie wszystko. Podczas organizowania każdego wyjazdu najważniejsze powinno być zadbanie o wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Ibiza – co warto wiedzieć o ubezpieczeniu?

Ubezpieczenie na wyjazd na Ibizę, podobnie zresztą jak większość polis, powinno obejmować przede wszystkim:

 • pokrycie kosztów leczenia (co najmniej 80 000 PLN) i pakiet assistance,
 • ubezpieczenie od NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) (co najmniej 20 000 PLN),
 • pokrycie kosztów ratownictwa medycznego,
 • OC (co najmniej 100 000 PLN),
 • ubezpieczenie bagażu (co najmniej 1 000 PLN)
 • ochronę COVID-19 (zakres co najmniej 3/7). 

Należy wspomnieć również o ważnym, szczególnie w kontekście wyjazdu na Ibizę, wyłączeniu w polisie. Mianowicie, jeśli wypadek zdarzy się pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczeń. Jako, że wyspa ta słynie z imprezowego klimatu, warto dokupić rozszerzenie all inclusive, które zapewnia ochronę w przypadku zdarzeń mających miejsce po alkoholu.  

Rozszerzenie należy dokupić również, jeśli zdecydujemy się na uprawianie sportów ekstremalnych, wysokiego ryzyka lub po prostu tych, których nie ma liście dołączonej do naszej polisy. Osoby przewlekle chore też powinny zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi, w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony. 

Ubezpieczenie turystyczne na Ibizę

Wiemy już, że ubezpieczenie turystyczne jest niezwykle ważne podczas organizowania wyjazdu. Warto dodać przy tym, że nie jest to wcale droga sprawa. Porównajmy kilka ofert ubezpieczycieli na 7-dniowy wyjazd do Hiszpanii, dla jednej osoby.

Polisa na 7-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 1 osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
29,92 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 938 zł
Ratownictwo
32 178 zł
Bagaż
0 zł
27,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Sporty objęte polisą: 83 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
31,36 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
32,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Polisa na 7-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 1 osoby
Allianz
29,92 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
27,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 938 zł
Ratownictwo
32 178 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Sporty objęte polisą: 83 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
31,36 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
32,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Analizy ofert dostępnych na rynku można z łatwością dokonać dzięki darmowemu narzędziu, jakim jest kalkulator ubezpieczeń. Po podaniu na stronie celu podróży, jej terminu oraz daty urodzenia uczestników, kalkulator pokazuje nam dostępne polisy wraz z ich ceną i zakresem ochrony. Na stronie polisaturystyczna.pl możemy od razu zakupić wybraną ofertę. To ogromne ułatwienie – ubezpieczenie dostajemy niemalże natychmiast, a w dodatku nie musimy spędzać kilku godzin na szukaniu ofert na własną rękę. 

Co zobaczyć na Ibizie? 3 obowiązkowe punkty

 • Zabytkowe miasto Dalt Vila 

To nie bez powodu jedno z najsłynniejszych miejsc w Ibizie. Większość Starego Miasta znajduje się na liście UNESCO, a sieć brukowanych, niezwykle wąskich uliczek to świetne miejsce do podziwiania uroków Dalt Vila i robienia sobie pamiątkowych, estetycznych zdjęć. Katedra Santa Maria to z kolei raj dla fanów XIV-wiecznej architektury. Ze szczytu góry Dalt Vila możemy podziwiać niesamowitą panoramę miasta i portu. 

 • Rejs na Formenterę 

Nie jest to może najtańsza atrakcja, ale za to – jeśli tylko nie posiadacie choroby morskiej – zdecydowanie warta uwagi. Plaża Ses Illetes to bez wątpienia jedna z piękniejszych plaż w Europie – w 2014 roku roku zasłużyła nawet na podium w rankingu najpiękniejszych plaż wg Trip Advisor. Nie jest to jednak jedyna plaża na Formenterze. Miłośnicy plażowania będą wniebowzięci! 

 • Rezerwat przyrody Ses Salines

Znajdziecie tam m.in słynne “saliny” – nadmorskie zbiorniki wodne, oddzielone groblami i kanałami. To właśnie tam pozyskuje się sól. Miejsce bez wątpienia zachwyci miłośników przyrody, a fanów ornitologii powinien zainteresować fakt, iż występuje tam nawet 200 gatunków ptaków w swoim naturalnym środowisku!

Podsumowanie
 1. Ibiza to hiszpańska wyspa, idealna na wakacje dla rodzin z dziećmi, grupy znajomych pragnących długich, nocnych imprez, jak i na romantyczny wyjazd dla par. Należy jednak pamiętać, że wakacje na Ibizie nie należą do najtańszych.
 2. Wybierając się na Ibize, musimy zakupić ubezpieczenie turystyczne. Nawet, jeśli posiadamy kartę EKUZ, powinniśmy posiadać również polisę. Ubezpieczenie możemy kupić przez internet za pomocą kalkulatora ubezpieczeń, np. na stronie polisaturystyczna.pl.
 3. Koszt ubezpieczenia turystycznego to zaledwie kilka-kilkanaście złotych dziennie.

Pytania dotyczące wyjazdu na Ibizę

 1. Czy wakacje na Ibizie są drogie?

  Wakacje na Ibizie nie należą do najtańszych. Wyspa jednak bez wątpienia jest warta uwagi. Na pewno ogólny koszt urlopu spadnie, jeśli do wyjazdu odpowiednio się przygotujemy. Wcześniejsza kalkulacja, wybór bardziej budżetowego rozwiązania, odpowiednie ubezpieczenie turystyczne - to wszystko z pewnością pomoże zmniejszyć ogólny koszt wakacji na Ibizie.

 2. Ile trwa lot na Ibizę?

  Bezpośredni lot na Ibize z lotniska w Katowicach trwa około 3.5 godziny. Z kolei czas lotu z Warszawy szacuje się na 4 godziny i dłużej - jest to zależne m. in. od ilości przesiadek.

 3. Czy w Hiszpanii jest honorowane polskie prawo jazdy?

  Na polskim prawie jazdy możemy podróżować po terenie całej Unii Europejskiej i państw należących do EFTA. Oznacza to, że w Hiszpanii możemy poruszać się posiadając polskie prawo jazdy. Warto jednak dodać, że chociaż poruszać się po hiszpańskich drogach możemy mając 18 lat, to wypożyczenie auta jest możliwe po ukończeniu 21. roku życia. 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.5/5 - (32 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments