Urlop na Ibizie – te 5 rzeczy musisz wiedzieć

Opublikowano: 2018-05-28 (aktualizacja 2020-03-06, godz. 3:26)

Urlop na Ibizie to czyta przyjemność. To wyspa o dwóch obliczach – z jednej strony znana z głośnych imprez i wizyt najbardziej znanych DJ-ów na świecie, a z drugiej strony oferująca piękne plaże, zachwycającą przyrodę i nieśpieszny relaks. Ibiza nie jest najtańszym miejscem, tym bardziej warto szukać okazji. A te się trafiają, jeśli wiemy gdzie i kiedy szukać – na Ibizę można polecieć już od 1900 zł za osobę na 7-dniowy wypoczynek do świetnego hotelu w opcji all inclusive. A co czeka na nas na wyspie?

1. Ibiza – atrakcje turystyczne

Stare Miasto w Ibiza Town (Eivissa) – z daleka zachwycają już mury obronne wzniesione wokół miasta w XVI w. według projektu Jana Baptysty Valviego i Jakuba Paleaza Fratina. Zwiedzanie Ibiza Town warto polecić każdemu, kto lubi klimatyczne miasteczka z kamiennymi ulicami i ukwieconymi domami. Eivissa warto zobaczyć choćby z uwagi na zachwycający widok na panoramę miasta. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Sant Antoni de Portmany – będąc w tym miasteczku koniecznie trzeba udać się do baru Cafe Mombo, który istnieje już 40 lat. Jest to słynne miejsce obserwowania zachodu słońca, który w tym miejscu spektakularnie chowa się w morze. Każdemu zachodowi towarzyszy muzyka chillout dobiegająca z baru, co potęguje niesamowite doznania. Ibiza atrakcje turystyczne to także zachwycające widowiska zorganizowane przez samą naturę.

Rezerwat Ses Salines – w południowej części wyspy znajduje się Park Naturalny Ses Salines, w którym zobaczyć można m.in. zbiorniki nadmorskie z saliną. To tu od VI w p.n.e. wydobywa się sól morską.

W rezerwacie żyje ponad 200 gatunków ptaków, m.in. wspaniałe flamingi. Można tu także plażować na szerokich piaszczystych plażach Ses Salines, Es Cavallet, Sa Sal Rossa, Es Codolar oraz odbyć wycieczkę jednym ze szlaków wodnych.

Hippisowski targ – w latach 70 ubiegłego wieku Ibiza była prawdziwą mekką hippisów. Obrali sobie wyspę za miejsce ucieczki przed konsumpcyjnym światem. Nawiązań do tego okresu w historii Ibizy jest wiele do tej pory – np. słynny Hippy Market przy Punta Arabi, który odbywa się w każdą środę.

Jaskinie – dla tych wszystkich, którzy oprócz plażowania, lubią także aktywny wypoczynek, polecamy fascynujące jaskinie znajdując się na wyspie m.in. Cova de Can Marca w pobliżu Sant Miguel czy Cueva de Es Cuieram. Zachwycają zwisającymi fragmentami formacji skalnych. Podobno było to niegdyś kryjówka przemytników, którzy na ścianach oznaczali drogę do wyjścia.

Plaże – amatorzy plażowania będą zachwyceni warunkami, jakie panują na wyspie. Linia brzegowa jest tu bardzo urozmaicona, a plaże często schowane w uroczych zatokach, co daje poczucie intymności i spokoju. Na Ibizie jest około 50 plaż, a najsłynniejsze z nich to Platja d’en Bossa, Playa de Ses Salines, Cala Longa, Cala Tarida, plaża w Puerto de San Miguel, Cala Llenya, Cala Comte, Cala Bassa.

Kluby muzyczne – Ibiza mocno kojarzy się w powszechnej świadomości z imprezami, dyskotekami, roztańczonymi rzeszami młodych ludzi. Rzeczywiście słynne kluby  m.in. Pacha, Space, Privilege, Amnesia, Eden czy Es Paradís są oblegane w sezonie. Najwięcej dyskotek zlokalizowanych jest w okolicy Ibiza Town i San Antonio. Fani muzyki house, trance i techno będą się tu czuli jak ryba w wodzie. Wielkie dyskoteki, DJ-e z całego świata, głośna muzyka, pokazy laserów i zabawa do białego rana. Takie atrakcje dostępne są tylko w sezonie – od maja do września. Jeśli wolimy spokojniejszy wypoczynek na Ibizie, warto tu przyjechać w październiku bądź kwietniu. Wyspa jest zupełnie inna – spokojna, klimatyczna, ale też tańsza. Jednak tak naprawdę cała zabawa zlokalizowana jest głównie w dwóch miastach, więc nawet jeśli pragniemy wybrać się na Ibizę w sezonie, wystarczy obrać inną część wyspy.

2. Zaplanuj Ibizę na własną rękę

Projekt urlopowy „wakacje Ibiza” można zrealizować na dwa sposoby: kupić gotową wycieczkę w biurze podróży lub zorganizować wyjazd samodzielnie. Zacznijmy od touroperatorów – jakie wycieczki oferują? Czy jest w czym wybierać? Ile Ibiza kosztuje z biurem podróży? Pod lupę wzięliśmy 3 formy wycieczki: wyjazd last minute, wyjazd w lipcu wykupiony z wyprzedzeniem oraz wyjazd w sierpniu wykupiony z wyprzedzeniem.

Najtaniej, co zapewne nie zdziwi, wychodzi wyjazd w ofercie last minute. Wycieczka 2-osobowa na 7 dni kosztuje 3800 zł. Przy czym w pakiecie jest tzw. all inclusive i bardzo atrakcyjny, 4-gwiazdkowy hotel blisko plaży. Co ciekawe, najlepsze oferty znaleźliśmy nie na lot odbywający się w ciągu 1-2 dni, ale przeszło 2 tygodni. Można więc upolować ciekawą i niedrogą ofertę z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że wczasy na Ibizie odbędą się w planowanym przez nas czasie i miejscu, musimy liczyć się z większymi kosztami. Wyjazd all inclusive w lipcu to koszt ok. 7000 zł na dwie osoby. Sierpniowy jest nawet nieco wyższy i kosztuje ok. 7600 zł. Oczywiście są to ceny oferowane z wyprzedzeniem. W zależności od zbliżającego się terminu, ceny mogą ulec zmianie.

Wyjazd last minute przed sezonem (dla 2 osób)Wyjazd w lipcu planowany z wyprzedzeniem (dla 2 osób)Wyjazd w sierpniu planowany z wyprzedzeniem (dla 2 osób)
3800 zł*7000 zł*7600 zł*
*travelplanet.pl*travelplanet.pl*travelplanet.pl

A ile kosztować nas będzie Ibiza na własną rękę?

Wakacje Ibiza – taką wycieczkę możemy też z powodzeniem zorganizować samodzielnie, nawet bez wychodzenia z domu. Noclegi zarezerwujemy np. na booking.com, loty kupimy na Skyscanner.pl, a auto zarezerwujemy na happycar.pl. Ubezpieczyć możemy się również przez internet – wystarczy wejść na kalkulator ubezpieczeń i wybrać ofertę, która nam opowiada.

Niestety Ibiza nie jest tanią destynacją, więc musimy się liczyć ze sporymi kosztami. O dziwo, loty – nawet szukane z wyprzedzeniem – są w umiarkowanych cenach w porównaniu z innymi kosztami i kierunkami. Za 880 zł dostaniemy już bilety w obie strony dla jednej osoby. Za taką cenę podróż będzie trochę dłuższa (ok. 9h), a jeśli chcemy dostać się na Ibizę w krótszym czasie (5-6h) to musimy się liczyć z większymi kosztami za bilet – od 1000 do 4000 zł za osobę w dwie strony.

Na Ibizie nieco więcej niż na innych wyspach europejskich będzie nas kosztować jedzenie. Co więcej, niektórzy twierdzą, że jedzenie w sklepach, jak i restauracjach jest nawet droższe niż w Barcelonie, najdroższym mieście Hiszpanii, np. mała kawa kosztuje od 3 euro, obiad od 13 euro, a wejście na dyskotekę od 10 euro. Dlatego w budżecie na samodzielną podróż założyliśmy 2000 zł na jedzenie.

Ibiza na własną rękę (2 osoby, 7 dni, urlop Ibiza, lipiec 2018 r.):

 Wersja tańszaWersja droższaŹródło:
Lot880 zł x 2 os. = 1760 zł10 000 złSkyscanner.pl
Nocleg2400 zł5000 złSkyscanner.pl
Wynajem samochodu500 zł500 złHappycar.pl
Wyżywienie2000 zł500 złCeny orientacyjne
Ubezpieczenie120 zł120 złrankomat.pl
SUMA6780 zł17 620 zł

Zorganizuj wakacje z dzieckiem na Ibizie

Ibiza z dzieckiem – czy taka podróż ma sens? Oczywiście, że ma, bo wyspa bardzo wiele oferuje turystom z dziećmi. Z pewnością wielu rodziców obawia się, że Ibiza to wieczna impreza i muzyka do samego rana. Owszem w sezonie jest dużo głośnych imprez, ale w zasadzie głównie w dwóch miastach. Pozostała część wyspy jest spokojna i klimatyczna, stwarzająca idealne warunki do nieśpiesznego relaksu.

Ibiza z dzieckiem to także sposób na odpoczynek, relaks, zwiedzanie i plażowanie – Ibiza ma też oblicze rodzinne.

Dzieci warto zabrać przede wszystkim do stolicy wyspy – spacer uliczkami Eivissa to prawdziwa przyjemność dla małego i dużego turysty. Liczne lodziarnie uatrakcyjnią wycieczkę.

Starsze dzieci z pewnością zainteresują jaskinie i związane z nimi legendy. Wybierając na wycieczkę do jaskini, pamiętajmy o odpowiednim obuwiu dla siebie i dzieci.

 Jednak tak naprawdę to plaże są tym, co dzieci zachwyci najbardziej – szmaragdowa, ciepła woda, delikatny złocisty piasek sprawią, że dzieci będą zauroczone Ibizą.

4. Sprawdź stan bezpieczeństwa na Ibiza

Ibiza bezpieczeństwo – to jeden z ważniejszych aspektów do rozważenia przed podróżą. Jak pisze Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

Z powodu zagrożenia działaniami o charakterze terrorystycznym kontrole na lotniskach oraz dworcach z reguły są bardzo dokładne. Alert terrorystyczny wiązać się może z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa, m.in.: wzmożonymi kontrolami i obecnością funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa na ulicach. W związku z powyższym, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych, monitorowanie komunikatów władz porządkowych i bezwzględne stosowanie się do ich zaleceń.

Jednak realnym zagrożeniem dla turystów są tak naprawdę kradzieże – tak jak w większości regionów turystycznych. Należy uważać szczególnie na rabusiów na skuterach, którzy podjeżdżają blisko i wyrywają torebki i plecaki.

Ostrożność należy zachować zwłaszcza w popularnych kurortach, w zatłoczonych miastach oraz środkach komunikacji miejskiej. Nie pozostawiajmy rzeczy osobistych bez opieki, także na plaży. Nie trzymajmy wszystkich dokumentów i pieniędzy w jednym miejscu. Najlepiej jeden dokument przechowywać w hotelowym sejfie, a drugi nosić przy sobie.

Na Ibizie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są też wymagane żadne szczepienia.

5. Kup ubezpieczenie turystyczne wyjeżdżając na Ibizę

Na Ibizie, podobnie jak w innych europejskich krajach, obowiązuje EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak jak podkreśla MSZ:

Publiczna opieka zdrowotna jest bezpłatna w podstawowym zakresie (…) Dokument ten [EKUZ] nie jest honorowany w prywatnych klinikach i gabinetach lekarskich w Hiszpanii. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok 100 EUR, doba pobytu w szpitalu (bez badań) to koszt ok. 180 EUR.

Jak widać EKUZ umożliwia turystom skorzystanie tylko z podstawowych usług medycznych. Niestety niewiele trzeba, aby znaleźć się w szpitalu – zatrucia, złamania, wymioty, bakterie, wysoka gorączka – czasem nie potrzeba bardzo poważnej choroby, aby była konieczność hospitalizacji. A koszt wizyty w szpitalu opiewa na niemałą kwotę. Aby zapewnić sobie spokojny urlop, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne. W sytuacji, gdy pojawią się problemy zdrowotne, nie będziemy dodatkowo obarczeni stresem, że nie dość, że urlop zepsuty to jeszcze czeka nas tak duże obciążenie finansowe.

Tym bardziej, że koszt polisy podróżnej w porównaniu do całej wycieczki nie jest wygórowany. Ubezpieczenie Ibiza, 7 dni, 2 osoby – najtaniej można wykupić turystyczne ubezpieczenie za 41 zł, najdrożej za 330 zł. Jak widać, przy kosztach wyjazdu 4000-6000 zł, cena za polisę stanowi niewielki wydatek w budżecie.

Wykupując polisę turystyczną trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres oferowanej pomocy – na jaką kwotę opiewa ubezpieczenie, czy dostępna jest także usługa ratownictwa, czy mamy NNW i OC, jakie są kwoty za konkretne opcje ubezpieczenia. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczenia, porównać dostępne opcję, bo czasami polisa zdaje się być bardzo bogata, a okazuje się, że dużo oferuje, ale kwoty za poszczególne usługi są niewielkie.

Poniżej zestawiliśmy 3 polisy turystyczne dla 2 osób na 7 dni obowiązujące na wyjazd na Ibizę – najtańsza polisa za 41 zł, optymalna za 116 zł i najdroższa za 323 zł. Warto zauważyć, jak bardzo różni się zakres i kwoty poszczególnych usług w zakresie ubezpieczenia.

Porównanie cen najtańszej, optymalnej i najdroższej polisy turystycznej

 Najtańsza oferta - 41,11 zł (Uniqa)Optymalna oferta- 116,32 zł (AXA Assistance)
Najdroższa oferta – 323 zł (Europa Ubezpieczenia)
Suma ubezpieczenia43 349,06 zł600 000 zł1 300 471,67 zł
Ratownictwo600 000 zł43 349,06 zł
Stomatolog1083,73 zł1 600 zł1 300,47 zł
Stomatologusługi assistance w ramach kosztów leczenia - zakres podstawowyusługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznejUbezpieczenie pomocy w Podróży - Wariant The Best
Bagaż – suma ubezpieczenia866,98 zł1500 zł4 331,91 zł
OC w życiu prywatnym150 000 zł433 490,56 zł
NNW8 669,81 zł50 000 zł43 349,06 zł
Opóźnienie lotu866,98 zł
Ubezpieczenie mieszkania15 000 zł

Źródło: rankomat.pl

Ibiza kusi pięknymi widokami, zachwycającymi plażami i licznymi atrakcjami dostępnymi na wyspie. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno imprezowicz, jak i turysta szukający wytchnienia i relaksu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments