ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Samochodem do Hiszpanii – przewodnik dla kierowców!

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-04-22

Hiszpania to jedno z najbardziej wysuniętych na zachód państw Europy. Takie położenie sprawia, że podróż samochodem z Polski do tego słonecznego kraju może trwać nawet kilka dni. Jeśli nie przeszkadza Ci wielogodzinna podróż autem, takie rozwiązanie jest jak najbardziej dla Ciebie. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat wyjazdu do Hiszpanii samochodem.  

Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie? 

Polskie MSZ ostrzega turystów planujących wyjazd do Hiszpanii przed napadami rabunkowymi i kradzieżami kieszonkowymi. Zaleca zwracać szczególną uwagę na osoby przemieszczające się na skuterach, których modus operandi polega na wjeżdżaniu na chodnik i wyrywaniu torebek czy telefonów pieszym. Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży, najlepiej unikać wyjmowania w miejscach publicznych pieniędzy czy sprzętu elektronicznego.  

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Czeka Cię podróż do Hiszpanii?

Z nami zaplanujesz podróż marzeń do Hiszpanii!

✈️ Jak dostać się do Hiszpanii?
  1. Hiszpania samochodem (nasz kompleksowy poradnik)
  2. Ile trwa lot na Wyspy Kanaryjskie? Dowiedz się ile będziesz leciał z Polski
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
  1. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Hiszpanii (oszczędź do 50%)
🏝️ Hiszpańskie wyspy
  1. Lanzarotte (przewodnik od A do Z)
  2. Ibiza (wszystko, co powinieneś wiedzieć)
  3. Fuerteventura (poradnik dla podróżujących)
  4. Teneryfa (od A do Z)
  5. Majorka (wszystko o wyspie)
  6. Minorka (wszystko o sąsiadce Majorki)
🌅 Hiszpania kontynentalna i jej atrakcje
  1. Najpiękniejsze plaże Barcelony (dowiedz się gdzie warto pojechać)

W Hiszpanii notuje się również przypadki celowego przebijania opon przez złodziei, którzy, udając później przypadkowych przechodniów, oferują pomoc i podejmują próbę kradzieży. Ponadto zdarzają się włamania do pojazdów, dlatego lepiej nie zostawiać dokumentów i pieniędzy w samochodzie podczas zwiedzania.  

Kradzieże zdarzają się również w zatłoczonych miejscach często uczęszczanych przez turystów. Pilnuj wartościowych przedmiotów zwłaszcza w środkach komunikacji, na dworcach i lotniskach. Nie pozostawiaj też pieniędzy, dokumentów czy telefonu na plaży bez nadzoru.  

Co zobaczyć w Hiszpanii? 

Hiszpania to bardzo rozległe państwo, w którym znajduje się wiele interesujących zabytków. Wśród nich największą popularnością cieszy się katedra Sagrada Familia. Stanowi ona jedną z największych atrakcji Barcelony i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym mieście wart obejrzenia jest również zielony bulwar La Rambla, słynący z targów kwiatów i ptaków oraz straganów z książkami i gazetami. Wielu turystów będących w Madrycie decyduje się na zwiedzenie pałacu królewskiego — oficjalnej rezydencji hiszpańskiej rodziny królewskiej. Dużą popularnością cieszy się też arabski pałac Alhambra w Grenadzie, wybudowany na bazie rzymskich ruinach pozostałych po starożytnych fortyfikacjach. 

Jakie dokumenty zabrać na wyjazd do Hiszpanii? 

Hiszpania należy zarówno do Unii Europejskiej, jak i do Strefy Schengen. Dzięki temu turyści z Polski mogą swobodnie przekraczać granicę tego kraju na podstawie dowodu osobistego. W czasie wyjazdu można również legitymować się paszportem. Polacy, niezależnie od celu pobytu, mają prawo spędzić w Hiszpanii bez wizy do 90 dni. Aby w tym czasie legalnie przemieszczać się samochodem, w zupełności wystarczy polskie prawo jazdy, które jest przez tamtejszą policję respektowane. Należy zabrać ze sobą również potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC pojazdu. 

Najlepsza trasa do Hiszpanii 

Pokonanie trasy pomiędzy Polską a Hiszpanią samochodem wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Oba kraje dzieli dość duża odległość, która zmienia się w zależności od lokalizacji bazy wypadowej i miejsca docelowego. Przykładowo, droga z Wrocławia do Barcelony liczy ok. 2 000 km, a na jej przejechanie potrzeba ok. 20 godzin (bez przerw). Trasa z Lublina do Madrytu to już znacznie dłuższa wyprawa, wymagająca pokonania ok. 3 000 km, co zajmuje średnio ok. 30 godzin. Ponadto, zależnie od miejsca wyjazdu do Hiszpanii, zmienia się też przebieg trasy.  

Najczęściej podróż z Polski do Hiszpanii odbywa się przez Niemcy i Francję. Zdarza się też, że osoby mieszkające w południowej części kraju, np. w okolicy Katowic lub w Krakowa, decydują się na trasę biegnącą przez Czechy, Niemcy i Francję lub Czechy, Austrię, Włochy i Francję.  

Podsumowując, ze względu na dużą powierzchnię Hiszpanii i Polski, trudno jest jednoznacznie określić przebieg trasy, która znalazłaby zastosowanie w każdym przypadku. Przed wyjazdem warto przeanalizować różne warianty pod kątem opłat za przejazd, odległości do pokonania i jakości dróg.  

Przykładowa trasa do Hiszpanii 

Przykładowa trasa z Warszawy do Barcelony liczy niecałe 2 400 km, a na jej pokonanie potrzeba ok. 24-25 godzin (bez postojów). Po wyjeździe z Warszawy należy kierować się w stronę Łodzi, a później w kierunku Wrocławia. Tam wjeżdża się na autostradę A4 i jedzie dalej na zachód. Po przekroczeniu granicy w Zgorzelcu droga biegnie przez ok. 800 km przez Niemcy. Potem po wjeździe do Francji droga zmienia kierunek na południowy i przebiega przez Lyon i Montpellier. Następnie, po przejechaniu 2 200 km, przekracza się granicę francusko-hiszpańską. Stamtąd zostaje już tylko 150 km, aby dotrzeć do Barcelony.  

Samochodem do Hiszpanii — najważniejsze przepisy drogowe 

Przepisy drogowe w innych krajach Europy nieco różnią się od tych obowiązujących w Polsce. Przed wyjazdem samochodem do Hiszpanii warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami ruchu. Pozwoli to uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze podczas zwiedzania i zmniejszy ryzyko otrzymania mandatu.  

  • Nie należy prowadzić pojazdu pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila). 
  • Nie można używać telefonu komórkowego w czasie jazdy.  
  • Nie ma obowiązku włączania świateł mijania w dzień.  
  • Samochody osobowe obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h w obszarze miejskim, do 90 km/h — na drogach krajowych i do 120 km/h — na autostradach.  
  • Do obowiązkowego wyposażenia pojazdu zalicza się kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów, 2 trójkąty ostrzegawcze, koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany oraz dodatkowe okulary dla kierowcy, jeżeli używa ich na co dzień. 

Zanim wyruszysz w trasę, zapoznaj się też z przepisami obowiązującymi w krajach, przez które musisz przejechać w drodze do Hiszpanii.  

Jak opłacić hiszpański mandat? 

Hiszpańska policja drogowa (Guardia Civil de Tráfico) odpowiada za egzekwowanie przestrzegania przepisów ruchu przez kierowców. Za naruszenie przepisów możesz zostać ukarany mandatem, którego wysokość zależy od skali przewinienia. Za lekkie wykroczenia grzywna wynosi od 100 EUR, za poważne — od 200 EUR, a za ciężkie — powyżej 5 000 EUR. Po zatrzymaniu przez policję i wystawieniu grzywny, pojazd zostaje zatrzymany wraz z dowodem rejestracyjnym. Może zostać zwrócony dopiero po opłaceniu mandatu. Uregulować karę finansową można na 2 sposoby: 

  • gotówką; 
  • przelewem na konto hiszpańskiego wydziału transportu (Jefatura de Tráfico). 

Przy wybraniu drugiego wariantu pojazd zostanie zwrócony dopiero po zaksięgowaniu przelewu w wydziale komunikacji. 

Czy warto inwestować w ubezpieczenie zdrowotne do Hiszpanii? 

W Hiszpanii turystom z Polski przysługuje bezpłatna podstawowa opieka lekarska po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Należy jednak pamiętać, że system publicznej opieki medycznej zapewnia jedynie niezbędne świadczenia. W razie konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań diagnostycznych lub zabiegów obowiązek ich opłacenia leży po stronie pacjenta. Koszt standardowej wizyty w prywatnym gabinecie lekarskim to 100 EUR, a każdy dzień spędzony w szpitalu to wydatek rzędu ok. 180 EUR. Aby uniknąć wysokich kosztów leczenia w nagłych sytuacjach, przed wyjazdem do Hiszpanii można wykupić polisę zdrowotną.  

Przy typowo turystycznym pobycie suma ubezpieczenia powinna wynosić co najmniej 20-30 tys. euro. Osoby aktywne fizycznie mające w planach uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych powinny zwrócić uwagę na zakres polisy. Ważne, aby obejmowała ona koszty ratownictwa, transportu medycznego i hospitalizacji. Warto zadbać również o ubezpieczenie NNW gwarantujące wsparcie finansowe w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Podstawowy zakres ochrony możesz rozszerzyć np. o ochronę bagażu czy OC sportowe.  

Warto wiedzieć! Definicja sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych zawsze znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Do niebezpiecznych aktywności większość ubezpieczycieli zalicza m.in. narciarstwo, żeglarstwo, wspinaczkę górską czy nurkowanie.  

Ubezpieczenie OC do Hiszpanii — czy wystarczy? 

Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego kierowcy. Polska polisa jest honorowana na terenie Hiszpanii, dlatego w czasie podróży wystarczy mieć potwierdzenie jej nabycia. Czy taka ochrona wystarczy? To zależy od Twoich wymagań co do ubezpieczenia. OC chroni Cię wyłącznie przed odpowiedzialnością za szkody osobowe i materialne wyrządzone innym osobom.  

Na czas wyjazdu samochodem do Hiszpanii możesz rozszerzyć podstawowy zakres polisy np. o krótkoterminowe assistance. Takie ubezpieczenie gwarantuje wsparcie w nagłych sytuacjach na drodze w określonym terminie (np. przez 7, 15 lub 30 dni). Tydzień dodatkowej ochrony w Polsce i Europie to koszt rzędu kilkudziesięciu czy kilkuset złotych. Cena ubezpieczenia zmienia się w zależności od liczby świadczeń gwarantowanych w ramach polisy.  

W skład krótkoterminowego pakietu assistance mogą wchodzić: 

  • holowanie pojazdu z miejsca awarii lub kolizji; 
  • dojazd na miejsce zdarzenia i próba naprawy usterki; 
  • naładowanie akumulatora; 
  • auto zastępcze; 
  • zakwaterowanie podczas naprawy pojazdu;  
  • wsparcie informacyjne i prawne; 
  • pomoc medyczna; 
  • usługa tłumacza. 

Przed zakupem ubezpieczenia assistance krótkoterminowego zwróć uwagę na zakres terytorialny polisy. Ważne, aby ubezpieczyciel zapewniał ochronę nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Sprawdź, w których państwach możesz liczyć na wsparcie w nagłych sytuacjach.

Podsumowanie
  • Podróż z Polski do Hiszpanii samochodem może zająć kilkadziesiąt godzin. Najczęściej wybierana trasa wiedzie przez niemieckie i francuskie autostrady.  
  • Przed wyjazdem należy zaplanować dokładnie przebieg drogi z uwzględnieniem postojów. Warto rozważyć zarezerwowanie noclegu na trasie, aby móc w bezpieczny sposób dojechać do celu.  
  • Przed wyjazdem zaleca się wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Można też zainwestować w krótkoterminowe assistance.  

Samochodem do Hiszpanii - FAQ

  1. Jaka waluta w Hiszpanii?

    W Hiszpanii płaci się w euro.

  2. Ile się jedzie z Polski do Hiszpanii?

    Czas podróży z Polski do Hiszpanii zmienia się w zależności od wielu czynników. Na taki przejazd (bez przerw) trzeba poświęcić minimum 20-30 godzin.

  3. Jak się jeździ po Hiszpanii?

    W Hiszpanii obowiązuje ruch prawostronny, a drogi są tam w dobrym stanie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments