Ile kosztują wakacje w Chorwacji?

Opublikowano: 2022-04-06 (aktualizacja 2022-04-07, godz. 8:38)

4/5 - (12 głosów)

Chorwacja – jeden z ulubionych kierunków Polaków. Państwo, które jest stosunkowo blisko, w okresie wakacyjnym rozpieszczę słońcem, zapewnia piękne krajobrazy i pozwala zasmakować różnorodności swojej kultury pełną piersią. Bezcenne, prawda? Niekoniecznie, a jednak wakacje w Chorwacji, pomimo całego wachlarza atrakcji, jakie oferują mogą być tanie. Mogą być też zorganizowane z dużym finansowym rozmachem. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zobaczmy więc, ile kosztują wakacje w Chorwacji, gdzie szukać oszczędności, jakie noclegi wybierać i dzięki czemu uchronić się przed finansowym kryzysem.

Na urlop przeważnie wyjeżdżamy w parze, nieco większej grupce lub rodzinnie. Niezależnie od ilości osób, jednym z najważniejszych kroków podczas planowania wyjazdu jest estymacja kosztów, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Odpowiedni plan pozwoli nie tylko w pełni skorzystać z możliwości na miejscu, ale także nie odczuć zbytnio na koncie bankowym urlopowych wojaży.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak cenowo wyglądają wakacje w Chorwacji dla 2 i 4 osób, ile kosztują podstawowe produkty spożywcze i niektóre usługi oraz jakie są w Chorwacji ceny noclegów.

Chorwacja w czasie pandemii

Od osób zaszczepionych nie jest wymagany test przed i po przyjeździe do Chorwacji oraz kwarantanna.

Osoby niezaszczepione muszą przedstawić nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 24 godzin szybki test antygenowy.

Przyjęcie jednej dawki szczepionki uznawane jest – pod pewnymi warunkami – tylko w przypadku ozdrowieńców. Dopuszczone jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające przebycie COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanego w ciągu ostatnich 180 dni, ale nie później niż 11 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy Chorwacji.

W całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego, instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta, punktach usługowych oraz obiektach gastronomicznych.

Tanie wakacje w Chorwacji – czy to możliwe?

Chcąc zorganizować tanie wakacje w Chorwacji musimy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii, podczas rozpatrywania których zarysują nam się wstępne koszty. Zacznijmy od transportu.

Do Chorwacji można dostać się zarówno samolotem, jak i samochodem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w sezonie wysokim loty do Chorwacji będą dość drogie. Znacznie bardziej opłaca się pojechać na urlop własnym samochodem (szczególnie, kiedy urlop planujemy w niewielkiej czteroosobowej paczce). Własne auto to również niezbędny element, kiedy planujemy zwiedzać Chorwację – chociażby słynne Jeziora Plitwickie, do których dostanie się bez własnego pojazdu jest bardzo problematyczne.  Oczywiście istnieje możliwość wynajęcia samochodu na miejscu, ale już po wstępnej kalkulacji widać, że tańsze wakacje w Chorwacji można odbyć dysponując własnym autem.

Drugą, równie ważną kwestią jest nocleg. Możemy zatrzymać się w czterogwiazdkowym hotelu, lub wynająć ekskluzywną willę na wyłączność, albo też spędzić urlop w całkiem przyjemnym apartamencie z widokiem na morze już od lekko ponad 4 000 zł dla dwóch osób.

Możliwości jest sporo. Zobaczmy więc, ile kosztują wakacje w Chorwacji pod kątem wynajmu zarówno noclegu jak i podróży własnym autem.

Chorwacja samochodem? Ile kosztuje, jakie są przepisy, co trzeba wiedzieć?

Polacy najczęściej trasę do Chorwacji wybierają przez Czechy, Austrię i Słowenię. Najkrótsze trasy, jakie należy pokonać chcąc dostać się do Zagrzebia to:

 • Z Gdańska – 1 263 km,
 • Z Krakowa – 775 km,
 • Z Poznania – 977 km,
 • Z Warszawy – 1 034 km.

Korzystając z kalkulatora kosztów paliwa, możemy określić że poszczególne trasy, w zaokrągleniu będą kosztować:

Trasa Koszt
Gdańsk – Zagrzeb: 1 263 km Koszt na 1 km: 0,72 zł
Koszt podróży: 905,82 zł
Kraków – Zagrzeb: 775 km Koszt na 1 km: 0,72 zł
Koszt podróży: 555,83 zł
Poznań – Zagrzeb: 977 km Koszt na 1 km: 0,72 zł
Koszt podróży: 700,70 zł
Warszawa  – Zagrzeb: 1 034 km Koszt na 1 km: 0,72 zł
Koszt podróży: 741,58 zł

spalanie11 L/100 km, 4 osoby w samochodzie, źródło: opracowanie własne   

Ceny paliwa w Chorwacji to równie ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. W Chorwacji nie znajdziemy stacji Lotos, Orlen ani nawet międzynarodowego koncernu Shell, który w tym kraju wyjątkowo nie ma swoich punktów. Chorwaccy kierowy tankują na stacjach Lukoil, Tifon, INA, Petrol i u mniej znanych firm. 

Same ceny paliw kształtują się podobnie, jak w Polsce:

95 98 Diesel LPG
1,61 1,73 1,65 0,92

opracowanie własne, cena podana w euro

Pozytywną informacją jest to, że w Chorwacji nie obowiązują winiety, jednak trzeba pamiętać, że jadąc samochodem z Polski, winiety będzie trzeba wykupić wjeżdżając do któregoś z krajów przejazdowych, ponieważ obowiązują one np. w Czechach, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech:

 • Czechy – 310 koron (10 dni),
 • Słowacja – 10 euro (10 dni),
 • Słowenia – 7,5 euro (7 dni),
 • Węgry – 3500 forintów (10 dni).

Wjeżdżając na wakacje do Chorwacji, należy mieć ważny dowód osobisty lub paszport, ten wymóg dotyczy także niepełnoletnich dzieci. Dokumentem umożliwiającym poruszanie się po chorwackich drogach jest polskie prawo jazdy. Poza prawem jazdy kierowca musi mieć przy sobie:

 • polisę OC,
 • dowód rejestracyjny auta z ważnym badaniem technicznym

Chorwacja ceny noclegów. Jaki koszt?

Kolejny najważniejszy punkt planowanego urlopu. Nocleg to połowa sukcesu, od którego zależy nasz komfort, bezpieczeństwo i stan konta bankowego. Gdzie w Chorwacji szukać najlepszego noclegu? Jak się okazuje, w każdym z obiektów można znaleźć coś ciekawego, taniego i doskonale zlokalizowanego. Zobaczmy, jakie są ceny noclegów w Chorwacji dla 2 i 4 osób.

Kalkulacja dla 2 osób dorosłych:

Obiekt Lokalizacja Cena
Apartament z 1 sypialnią Trogir 3 557 zł
Apartament z widokiem na morze Rab 4 344 zł
Pokój dwuosobowy
(+śniadanie wliczone w cenę)
Zagrzeb 1 981 zł
Dom wakacyjny Drenje 2 252 zł
Apartament z 1 sypialnią Dubrownik 4 767 zł
Studio na wyłączność 35m2 Zagrzeb 1 810 zł

źródło: Booking.com, zameldowanie 11 – 18.07.2022, cena podana dla dwóch osób

Kalkulacja dla 4 osób dorosłych:

Obiekt Lokalizacja Cena
Apartament z 2 sypialniami Omisalj 3 748 zł
Dom wakacyjny Drenje 2 252 zł
Apartament z widokiem na morze Kastela 2 179 zł
Apartament z 2 sypialniami, tarasem i widokiem na morze Pag 5 121 zł
Willa Split 65 972 zł
Apartament z widokiem na góry Zagrzeb 5 458 zł

źródło: Booking.com, zameldowanie 11 – 18.07.2022, cena dla czterech osób

Jak więc widać rozpiętość cenowa jest różna i każdy w zależności od finansowych możliwości znajdzie coś dla siebie. Jak w takim wypadku wygląda kwestia życia w Chorwacji? Czy wakacje w Chorwacji są drogie? Ile kosztują zakupy w Chorwacji? Sprawdźmy to w kolejnym akapicie.

Czy życie w Chorwacji jest drogie?

Przykładowe ceny produktów spożywczych w Chorwacji:

Produkt Cena
PRODUKTY SPOŻYCZE
Chleb biały 1 szt 5.40 zł (8.79 HRK)
Masło 1 kostka 11.98 zł (19.50 HRK)
Ser żółty 1kg 39.92 zł (65.00 HRK)
Jajka 10 szt 9.21 zł (14.99 HRK)
Szynka 1 kg 61.11 zł (99.50 HRK)
Pomidory 1 kg 6.76 zł (11.00 HRK)
Jogurt owocowy 150 ml 2.95 zł (4.80 HRK)
NAPOJE
Woda mineralna 150 ml 3.69 zł (6.00 HRK)
Coca-cola 2l 8.60 zł (14.00 HRK)
Kawa 250g 11. 06 zł (18.00 HRK)
Herbata 20 torebek 6. 14 zł (10.00 HRK)
ALKOHOLE
Piwo 0.5l 6. 14 zł (10.00 HRK)
Wódka 0.5l 42. 99 zł (10.00 HRK)
Wino 0.75l 12. 28 zł (10.00 HRK)
USŁUGI
Rozpoczęcie kursu w taksówce 11.00 zł
Opłata za 1km przejazdu w taxi 4.00 zł
Transport lokalny, bilet w jedną stronę 9.20 zł

Robiąc zakupy w Chorwacji, będziemy musieli zapłacić o 1.29 razy więcej za podstawowe produkty spożywcze niż w Polsce. Walutą Chorwacji jest kuna chorwacka (HRK). Aktualny kurs wymiany dla kuna chorwacka (HRK) wynosi: $1 USD = 6.80 HRK, 1 PLN = 1.60 HRK.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – zaoszczędź nawet 1 100 zł za noc w szpitalu

Nie ma nic gorszego niż skrupulatnie zaplanowane wakacje, które psuje nam awaria samochodu, ból zęba, uszkodzenie ciała, niefortunny wypadek, przeziębienie, czy chwilowa nieumyślność pod wpływem alkoholu. Owszem nie na wszystko mamy wpływ, ale na to, czy takie wydarzenie jest w stanie zrujnować nam wakacje i portfel – mamy wpływ ogromny.

Chorwacja to jeden z najdroższych kierunków, jeśli chodzi o opłaty za usługi medyczne. Noc w szpitalu potrafi kosztować nawet 1 100 zł, a trzeba doliczyć do tego jeszcze leczenie farmakologiczne, badania i lekarską konsultacje. Co w takim wypadku? Odpowiednie ubezpieczenie.

Polisa turystyczna nie tylko uchroni nasz portfel przed kilku tysięcznymi wydatkami, ale i zapewni efektywna opiekę w problematycznej sytuacji, czy podczas pobytu w szpitalu.

Dlaczego Karta EKUZ do Chorwacji nie wystarczy?

Wydawać by się mogło, że ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji to niepotrzebny wydatek, kiedy mam kartę EKUZ. Nic bardziej mylnego. EKUZ gwarantuje tylko podstawową ochronę, narażając poszkodowanego na dodatkowe koszty, których końcowy rachunek często przekracza tysiące złotych.

Karta EKUZ w ogóle nie refunduje leczenia w placówkach prywatnych. Nie obejmuje też kosztów ewentualnych akcji ratowniczych i transportu chorego z powrotem do Polski. Ponadto dodatkowe dopłaty trzeba wnieść za:

 • Wizytę u lekarza pierwszego kontaktu – 10 kun.
 • Leczenie specjalistyczne i szpitalne – turysta musi pokryć 20% kosztów, ale nie może zapłacić więcej niż 60,13% podstawy budżetowej (która wynosi 3326 kun) lub 2000 kun.
 • Wizytę u stomatologa – 10 kun, ale tylko pod warunkiem, że świadczenie jest ujęte w wykazie HZZO – za wszystkie pozostałe należy zapłacić w pełnej wysokości.
 • Leki – podstawowe leki przepisane przez lekarza są bezpłatne, natomiast za nierefundowane turysta musi zapłacić pełną cenę. 

Karta EKUZ zapewni pokrycie kosztów leczenia jedynie w niezbędnych przypadkach i w bardzo podstawowym zakresie. Dlatego przed wyjazdem do Chorwacji należy zaopatrzyć się przede wszystkim w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Decydując się na ubezpieczenie turystyczne, należy odpowiednio dopasować je do kierunku wyjazdu oraz planów, jakie mam zamiar na miejscu realizować. Zobaczmy ile za ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji zapłacili nasi klienci – Agata i Tomek, którzy wybrali się na tygodniowy urlop, z zamiarem zwiedzania i odpoczywania na plaży.

Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
46,86 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
64,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
107,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Signal Iduna
46,86 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
64,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
107,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

Jak więc widać koszt nie jest duży, a w ostatecznej kwocie mamy zapewnione ubezpieczenie w przypadku zachorowania na COVID-19, sporty objęte ochroną, czy NNW.

Co zabrać na wakacje w Chorwacji?

 • Dokumenty – Poruszając się po Chorwacji, turysta musi posiadać przy sobie dokument tożsamości oraz udostępnić go funkcjonariuszom policji w przypadku kontroli. Brak dokumentu może skutkować otrzymaniem mandatu nawet do 1700 zł.
 • Buty ochronne do wody + mata na plażę – Większość plaż chorwackich jest kamienista, z mniejszym lub większym żwirkiem, co wymusza na turystach posiadanie butów ochronnych oraz maty, którą można rozłożyć na plaży. Sam ręcznik plażowy zupełnie nie sprawdzi się w tych warunkach – mata albo leżak to najlepsze rozwiązania zapewniające komfortowy odpoczynek na plaży. 
 • Preparat przeciwkleszczowy.
 • Krem przeciwsłoneczny.
 • Gotówkę.
 • Aplikację iPolak.

Wakacje na Chorwacji – PYTANIA I ODPOWIEDZI

 1. Czy w Chorwacji jest bezpiecznie?
  W Chorwacji stan zagrożenia atakiem terrorystycznym określa się jako niski. Na niewielkim poziomie jest także przestępczość pospolita, choć uważać trzeba na plecak/portfel w miejscach chętnie odwiedzanych turystycznie – tam najchętniej grasują drobni kieszonkowcy.
 2. Czy ubezpieczenie turystyczne zapewnia zawsze ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19?
  Nie, nie zawsze, ale wszyscy ubezpieczyciele dostępni w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych – takie ubezpieczenie gwarantują. Różnią się regulacje dotyczące zakresu takiego ubezpieczenia. Często jeden ubezpieczyciel gwarantuje jedynie pokrycie kosztów wykonania testów, a inny pobyt na kwarantannie. Dlatego zawsze, przed podjęciem decyzji o polisie turystycznej, należy zapoznać się z OWU.
 3. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas kupna ubezpieczenia turystycznego?
  Koszty sportowe, koszty ratownictwa, NNW, OC, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu, czy sporty objęte polisą.

Podsumowanie
 1. Od osób zaszczepionych nie jest wymagany test przed i po przyjeździe do Chorwacji oraz kwarantanna.
 2. Osoby niezaszczepione muszą przedstawić nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 24 godzin szybki test antygenowy.
 3. W całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego, instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta, punktach usługowych oraz obiektach gastronomicznych.
 4. W Polsce nie trzeba odbywać kwarantanny, po powrocie z Chorwacji.
 5. Przed wakacjami w Chorwacji należy zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, gdyż karta EKUZ zapewnia opiekę medyczną tylko w podstawowym zakresie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Oceń artykuł:

4/5 - (12 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments