Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Najlepsza trasa do Chorwacji. Jaką jechać w 2024 roku?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-03-28

W Chorwacji na przyjezdnych czekają różnorodne atrakcje związane z niesamowitą przyrodą i zabytkową architekturą tego kraju. Planujesz wyjazd autem do jednej z malowniczych miejscowości położonych w regionach Dalmacja, Istria, Slawonia czy Zagrzeb? Dowiedz się, ile w przybliżeniu zapłacisz za podróż do Chorwacji własnym samochodem oraz poznaj najlepsze trasy do Chorwacji.

Podróż do Chorwacji własnym samochodem to doskonała alternatywa dla lotu samolotem. Suma opłat drogowych i wydatków na paliwo przeważnie jest niższa niż łączna kwota za bilety lotnicze dla wszystkich uczestników wyjazdu. Nie dość, że wycieczka autem pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy, to dodatkowo stworzy doskonałe okoliczności do zobaczenia licznych atrakcji turystycznych w innych krajach. Same korzyści! Zanim jednak zwiedzisz po drodze najciekawsze zabytki i wejdziesz do krystalicznie czystego Morza Śródziemnego (a dokładniej – Adriatyku) na wybrzeżu dalmatyńskim, musisz wiedzieć, jakie koszty generuje taka podróż samochodem do Chorwacji

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Planujesz wyjazd do Chorwacji?

Z nami wyjazd do Chorwacji zaplanujesz od A do Z!

🌅 Ceny i atrakcje w Chorwacji
 1. Najpiękniejsze plaże w Chorwacji Rajskie plaże oraz nieznane perełki
 2. Rejs jachtem po Chorwacji (wszystko, co musisz wiedzieć)
 3. Ile kosztują wakacje w Chorwacji w 2024 roku? (noclegi, żywność, atrakcje)
🚗 Samochodem do Chorwacji
 1. Jak przygotować się do podróży samochodem do Chorwacji? Kompleksowy poradnik
 2. Najlepsza trasa do Chorwacji (3 najpopularniejsze warianty oraz niezbędne opłaty)
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
 1. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji (oszczędź do 50%)
 2. EKUZ w Chorwacji Czy wystarczy?

Ile kosztuje podróż samochodem do Chorwacji? 

Wiesz już, że na przejazd do Chorwacji samochodem powinieneś wydać mniej niż na przelot samolotem. Argumenty dotyczące kosztów są często jednymi z najważniejszych przy wyborze środka transportu. Aby podjąć ostateczną decyzję o wyjeździe, musisz jednak dowiedzieć się nieco więcej o kosztach pokonania trasy Polska-Chorwacja drogą lądową. 

A więc ile kosztuje przejazd do Chorwacji samochodem? Wiele czynników wpływa na finalną wysokość budżetu potrzebnego do realizacji takiej podróży. Do najważniejszych z nich należą: 

 • odległość; 
 • wysokość opłat drogowych; 
 • ceny paliwa; 
 • spalanie pojazdu. 

Przeanalizowanie powyższych kwestii pozwoli Ci dowiedzieć się, ile pieniędzy potrzebujesz na dojazd do Chorwacji samochodem. 

Koszt podróży do Chorwacji: odległość  

Najbliżej położona granica chorwacka znajduje się ok. 550 km od polsko-słowackiego przejścia granicznego w miejscowości Chyżne-Trstená. Nie oznacza to jednak, że trasa do Chorwacji jest zawsze tak krótka. Nie każdy wyjeżdża przecież z miejscowości położonych przy samej granicy Polski i planuje urlop w miasteczku w głębi lądu, np. w regionie Slawonia czy w okolicy stolicy. Większość osób chce spędzić wakacje na wybrzeżu lub na jednej z licznych wysp. W zależności od tego, ile łącznie liczy trasa do Chorwacji i z powrotem, finalny koszt podróży będzie ulegał zmianie. 

Koszt podróży do Chorwacji: wysokość opłat 

Z uwzględnieniem tego, przez jakie kraje wiedzie Twoja trasa samochodem do Chorwacji, w kalkulacji musisz uwzględnić rozmaite opłaty drogowe. Należą do nich np. winiety, które uprawniają do przemieszczania się po płatnych drogach szybkiego ruchu i autostradach przez określony czas. Jeszcze do niedawna miały formę naklejek przyklejanych na przednią szybę samochodu. 

Obecnie coraz więcej krajów oferuje znacznie wygodniejsze winiety elektroniczne, które kupisz przez internet. Ich koszt zależy od cennika określonego przez każde państwo z osobna. 

Wskazówka! W niektórych krajach obowiązują odmienne niż w Polsce opłaty drogowe, np. za przejazdy mostami czy tunelami. Miej to na uwadze, wyruszając w podróż. 

Koszt podróży do Chorwacji: ceny paliwa 

Trasa do Chorwacji liczy zwykle co najmniej 1000 kilometrów w jedną stronę. Aby pokonać tak dużą odległość, trzeba kilkukrotnie tankować na stacjach benzynowych zlokalizowanych w różnych krajach. W zależności od wysokości cen paliwa obowiązujących w danym państwie będzie się zmieniał łączny koszt pokonania trasy do Chorwacji. 

Koszt podróży do Chorwacji: spalanie pojazdu 

Nie ma wątpliwości, że wpływ na koszt podróży do Chorwacji ma również „ekonomiczność” Twojego auta. Jeśli jeździsz pojazdem na gaz, prawdopodobnie za wycieczkę zapłacisz mniej niż właściciel samochodu zasilanego wyłącznie benzyną lub olejem napędowym. 

Dzięki przeanalizowaniu wymienionych czynników określisz, czy możesz sobie pozwolić na taką wycieczkę i czy transport drogowy jest najlepszym sposobem na dojazd na wakacje w Chorwacji. 

Jak najszybciej dojechać do Chorwacji samochodem? 

Aby maksymalnie obniżyć koszt podróży do Chorwacji, wybierz możliwie najkrótszą trasę, którą da się pokonywać z dużą prędkością. Zwykle optymalny wariant prowadzi drogami szybkiego ruchu i autostradami, a nimi poruszać się można dopiero po wykupieniu winiet. W tym miejscu wielu kierowcom nasuwa się pytanie: czy istnieje możliwość ominięcia płatnych odcinków? Owszem, jednak z punktu widzenia osoby, której zależy na szybkim dotarciu do celu zazwyczaj jest to nieopłacalne. Przejazd bocznymi drogami zwykle znacznie wydłuża czas potrzebny na dojazd oraz zwiększa ryzyko zabłądzenia. Ponadto trasa do Chorwacji biegnąca np. przez czeskie, austriackie czy słoweńskie prowincje przeważnie cechuje się gorszej jakości nawierzchnią oraz często tworzą się na niej korki. 

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jak szybko pokonać drogę do Chorwacji, uwzględnij również położenie miejsca wyjazdu. Inna trasa sprawdzi się dla osób wyruszających z miejscowości leżących na zachodzie Polski, np. z okolicy Szczecina czy Gorzowa Wielkopolskiego, a inna dla wyjeżdżających z miast czy wiosek ulokowanych w pobliżu granicy z Białorusią lub Ukrainą

Niemałe znaczenie dla wyboru najszybszej trasy samochodem do Chorwacji ma też położenie miejsca, w którym zamierzasz spędzić urlop. Biorąc pod uwagę powyższe, przeanalizuj najpopularniejsze trasy i wybierz tą, która najlepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji.

3 najpopularniejsze trasy do Chorwacji

1. Polska — Czechy — Austria — Słowenia — Chorwacja 

Wariant wiodący przez Czechy, Austrię i Słowenię jest najbardziej uniwersalny. Będzie odpowiedni dla osób, które wyruszają z miejscowości położonych w południowo-zachodniej części Polski, m.in. z okolic Wrocławia, Częstochowy, Katowic czy Krakowa, a także z centrum kraju, np. z Łodzi czy Warszawy. Nadaje się również dla turystów wyruszających z północnego-wschodu oraz z okolic Gdańska. Wybierz tą trasę także wtedy, gdy zależy Ci na zwiedzeniu po drodze czeskiego Brna oraz austriackich miast, takich jak Wiedeń i Graz. 

2. Polska — Słowacja — Węgry — Chorwacja 

Wariant numer 2 sprawdzi się dla podróżnych wyjeżdżających z miejscowości ulokowanych w południowo-wschodniej części kraju. Trasa przez Słowację i Węgry jest często wybierana m.in. przez mieszkańców Lublina czy Rzeszowa oraz przez osoby chcące zatrzymać się w Budapeszcie. 

3. Polska — Niemcy — Austria — Słowenia — Chorwacja 

Trzecia trasa jest odpowiednia dla osób wyjeżdżających z miejscowości położonych blisko zachodniej granicy państwa. Wiedzie przez Niemcy, Austrię i Słowenię. Pozwala zwiedzić po drodze miasta takie jak Berlin, Drezno, Praga, Brno, Wiedeń czy Graz i uniknąć zakupu winiet w Czechach. 

Jakie są ceny winiet w poszczególnych krajach tranzytowych? 

W każdym państwie, przez które będziesz przejeżdżać samochodem do Chorwacji, obowiązują nieco inne zasady w zakresie opłat za przejazd autostradami. We wszystkich krajach tranzytowych na trasie do Chorwacji (poza Niemcami i samą Chorwacją) musisz mieć ważne winiety, aby legalnie poruszać się po płatnych odcinkach dróg. 

Czechy 

Większość osób jadących samochodem do Chorwacji, najpierw kieruje się w stronę Czech. Taki kurs obierają zwykle zarówno mieszkańcy Polski zachodniej, jak i Polski centralnej. 

Na terytorium Republiki Czeskiej obowiązują tylko winiety elektroniczne. Aby uzyskać „e-naklejkę”, musisz wejść na stronę https://www.cze-vignette.com/pl, wybrać odpowiednią opcję, podać numer rejestracyjny pojazdu i wnieść opłatę online. Chwilę potem możesz już legalnie przemieszczać się po poszczególnych odcinkach autostrad i drogach szybkiego ruchu. Wysokość cen za winietę elektroniczną do Czech w przeliczeniu na złotówki przybliży Ci poniższa tabela.

Ceny winiet w Czechach dla samochodów osobowych o DMC ≤ 3,5 t

Okres ważności Cena standardowa Cena ze zniżką za ekologię*
10 dni66,90 PLN33,66 PLN
30 dni94,95 PLN 47,48 PLN
12 miesięcy301,69 PLN 150,84 PLN

Opracowanie własne na podstawie: https://www.cze-vignette.com/pl
*Cena ze zniżką za ekologię jest przewidziana dla właścicieli pojazdów napędzanych gazem ziemnym lub biogazem

Jak widać, cena winiety zmienia się wraz z okresem jej obowiązywania. Na tygodniowe wakacje w Chorwacji autem wystarcza „nalepka” 10-dniowa. Jeśli jednak planujesz dłuższy pobyt, rozważ zakup winiety na 30 dni. 

Austria 

Trasa samochodem do Chorwacji może prowadzić również przez Austrię. Jeśli zamierzasz jechać właśnie przez ten kraj, musisz wiedzieć, że obowiązują tam nie tylko winiety elektroniczne (dostępne na stronie https://shop.asfinag.at/pl/), ale również tradycyjne w formie nalepek na przednią szybę samochodu (można je kupić w wybranych punktach sprzedaży). Ceny winiet obrazuje poniższa tabela.

Ceny winiet w Austrii dla samochodów osobowych o DMC ≤ 3,5 t

Okres ważności Cena
1 dzień8,60 EUR (≈37,10 PLN)
10 dni11,50 EUR (≈49,60 PLN)
2 miesiące28,90 EUR (≈124,70 PLN)
12 miesięcy96,40 EUR (≈416,10 PLN)

Opracowanie własne na podstawie: https://shop.asfinag.at/pl/

Co ważne, winiety jednodniowe są dostępne tylko w formie elektronicznej. Ponadto powinieneś mieć świadomość, że za przejazd autostradami w Austrii trzeba niekiedy wnosić tzw. opłatę odcinkową. Dotyczy ona tylko wybranych sześciu tras, wyjątkowo kosztownych w utrzymaniu, biegnących przez tunele i mosty. Opłacie odcinkowej podlegają np. cała autostrada A13 oraz odcinek autostrady A10 Tauern między węzłami Flachau i Rennweg (tunel Tauern i Katschberg). 

Na poniższej mapie na pomarańczowo zaznaczono odcinki i drogi ekspresowe, na których potrzebna jest winieta elektroniczna lub tradycyjna, a na zielono — płatne odcinki autostrad objęte opłatą odcinkową. 

Sieć dróg podlegających opłatom w Austrii

Sieć dróg podlegających opłatom w Austrii
Źródło: https://shop.asfinag.at/pl/Strony-informacyjne/faq/

Słowenia 

Jeśli Twoja trasa do Chorwacji wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię, prawdopodobnie interesuje Cię również kwestia opłat za przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami w ostatnim z wymienionych państw. W Republice Słowenii obowiązują winiety, które kupisz i stacjonarnie, i przez internet. Jeśli interesuje Cię transakcja online, wejdź na stronę: evinjeta.dars.si/selfcare/en, wybierz odpowiednią opcję, wprowadź numer rejestracyjny i datę rozpoczęcia ważności e-winiety i zapłać. 

Nalepkę możesz kupić również w wielu punktach na terenie Słowenii, m.in. w sklepach Spar Slovenija, Mercator i Travel free (znajdujących się przy przejściach granicznych). Tradycyjne winiety dostaniesz też na wybranych stacjach benzynowych, np. sieci MOL, InterINA i OMV Slovenija. 

Stawki opłat za przejazd autostradą i drogami szybkiego ruchu przedstawia poniższa tabela.

Ceny winiet w Słowenii dla samochodów osobowych ≤ 3,5 t

Okres ważności Cena
7 dni16 EUR (≈69,10 PLN)
30 dni32 EUR (≈138,30 PLN)
12 miesięcy117,50 EUR (≈507,70 PLN)

Opracowanie własne na podstawie: https://evinjeta.dars.si/selfcare/en

W Słowenii winiety są dostępne w wariancie 7-dniowym, a nie jak w Czechach czy Austrii – w wariancie 10-dniowym. Jeśli planujesz więc dłuższy pobyt w samej Chorwacji, masz dwie opcje – możesz: 

 • wykupić „nalepkę” na 30 dni, 

albo: 

 • pojechać w jedną stronę przez Czechy, Austrię i Słowenię, a wrócić np. przez Węgry i Słowację; w ten sposób urozmaicisz swoją podróż samochodem i zyskasz możliwość zwiedzenia większej liczby ciekawych miejsc po drodze. 

Słowacja 

Planujesz wyjazd z Lublina lub okolic do Chorwacji? Jadąc samochodem przez Słowację, również musisz zadbać o wniesienie odpowiednich opłat. Aby przemieszczać się tam legalnie własnym autem, trzeba wykupić winiety, online lub stacjonarnie. 

Wysokość stawek za słowackie „nalepki” sprawdzisz w poniższej tabelce.

Ceny winiet na Słowacji dla samochodów osobowych ≤ 3,5 t

Okres ważności Cena
10 dni12 EUR (≈51,90 PLN)
30 dni17 EUR (≈73,50 PLN)
12 miesięcy60 EUR (≈259,20 PLN)

Opracowanie własne na podstawie: https://eznamka.sk/pl/evignettes/types-and-prices

Winieta elektroniczna na Słowację jest dostępna na stronie: https://eznamka.sk/selfcare/purchase. Z kolei tradycyjne nalepki dostaniesz w sklepach i na stacjach benzynowych, na przejściach granicznych, a także w wielu innych punktach usługowych położonych w okolicy płatnych dróg. 

Węgry 

Podróżując samochodem do Chorwacji, możesz jechać również przez Węgry. Jeśli zamierzasz przejeżdżać przez odcinki trasy objęte obowiązkiem opłaty, musisz wykupić odpowiednią winietę. Niestety, większość dróg na Węgrzech jest płatnych. Nieliczne odcinki, za które nie trzeba płacić, sprawdzisz pod adresem: https://pl.autovignet.hu/bezplatne/. 

Wysokość opłat za poszczególne winiety na Węgrzech obrazuje poniższa tabela.

Ceny winiet na Węgrzech dla samochodów osobowych ≤ 3,5 t

Okres ważności Cena
10 dni6 400 HUF (≈70,30 PLN)
30 dni10 360 HUF (≈113,80 PLN)
12 miesięcy57 260 HUF (≈629,80 PLN)

Opracowanie własne na podstawie: https://pl.autovignet.hu/

Opłaty za przejazd autostradami na Węgrzech uregulujesz na stronie: https://pl.autovignet.hu/. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni typ winiety, wprowadzisz dane pojazdu i opłacisz transakcję, aby móc bezpiecznie podróżować po węgierskich drogach. 

Niemcy 

Niemcy wyróżniają się na tle innych krajów, przez które wiedzie potencjalna trasa do Chorwacji. W państwie naszych zachodnich sąsiadów kierowców samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t nie obowiązują winiety ani inne opłaty drogowe. Jedynymi płatnymi odcinkami są tunele Herrentunnel (2,10 EUR ≈ 9,10 PLN) i Warnowtunnel (4,70 EUR ≈ 20,30 PLN) zlokalizowane w północnej części kraju. 

Jakie są ceny paliwa w poszczególnych krajach tranzytowych? 

Podczas obliczania kosztów przejazdu samochodem do Chorwacji duże znaczenie odgrywają ceny paliwa. Pozwalają one oszacować, ile pieniędzy trzeba będzie zapłacić za Pb 95, ON czy LPG w trakcie wszystkich wizyt na stacjach benzynowych. 

W poniższej tabeli znajdziesz średnie stawki za różne rodzaje paliwa aktualne na dzień 29.02.2024 w poszczególnych krajach tranzytowych w przeliczeniu na złotówki.

Ceny za 1 litr paliwa w poszczególnych państwach na trasie z Polski do Chorwacji

PaństwoPb 95ONLPG
Polska6,55 PLN7,87 PLN2,46 PLN
Czechy6,52 PLN 6,58 PLN 2,88 PLN
Austria6,89 PLN 7,38 PLN 4,84 PLN
Słowenia6,44 PLN 6,58 PLN 3,62 PLN
Słowacja7,01 PLN 7,09 PLN 3,05 PLN
Węgry6,83 PLN 7,26 PLN 3,68 PLN
Niemcy7,63 PLN 7,52 PLN 4,54 PLN
Chorwacja6,53 PLN7,10 PLN3,14 PLN

Opracowanie własne na podstawie:
https://www.cargopedia.pl/europejskie-ceny-paliw, https://www.pzmtravel.com.pl/paliwa-w-europie.html

W zależności od tego, jak dokładnej kalkulacji potrzebujesz, w trakcie obliczania kosztów podróży samochodem do Chorwacji możesz wykorzystać powyższe dane lub sprawdzić aktualne ceny paliwa samodzielnie. 

Jak oszacować koszt przejazdu samochodem do Chorwacji? 

Wiesz już jak najszybciej dotrzeć samochodem do Chorwacji i ile zapłacisz za winiety w krajach tranzytowych. Znasz też średnie ceny benzyny w poszczególnych państwach. Możesz więc przystąpić do działania i oszacować, jak dużo będzie kosztować Cię dojazd własnym autem na wakacje. Aby to zrobić, postępuj według poniższego schematu. 

 1. Określ długość trasy — oblicz, ile kilometrów masz do pokonania w obie strony. Do poznania odległości od miejsca wyjazdu do punktu docelowego wykorzystaj np. Google Maps. 
 1. Oblicz średnie spalanie samochodu na 100 km — jeśli nie wiesz, ile paliwa zużywa Twoje auto, sprawdź spalanie dla takiego samego modelu w sieci lub oblicz je samodzielnie. 
 1. Oszacuj średnią cenę paliwa w krajach tranzytowych — można co prawda podzielić trasę Polska-Chorwacja na odcinki i rozplanować tankowania w poszczególnych krajach, jednak jest to dość pracochłonne i w praktyce trudne do zrealizowania. Stawki za paliwo są na tyle zbliżone w poszczególnych państwach, że na potrzeby kalkulacji można użyć uśrednionej ceny. 
 1. Oblicz całkowity koszt paliwa — podstaw uzyskane dane do wzoru: odległość do pokonania / 100 km x średnie spalanie na 100 km x średnia cena paliwa za l, aby uzyskać przybliżoną kwotę niezbędną do sfinansowania wszystkich wizyt na stacjach paliw. 
 1. Ustal koszt winiet — sprawdź, ile dodatkowych opłat dotyczy Twojej podróży. 
 1. Zsumuj całkowity koszt paliwa i winiet — w ten sposób uzyskasz przybliżony łączny koszt podróży do Chorwacji. Zaleca się, aby otrzymany wynik traktować jedynie jako pomoc w obliczaniu kosztów, a nie jako pewnik. 

Powyższe wskazówki pozwolą Ci dowiedzieć się, ile może wynieść Cię wyjazd do Chorwacji. 

Pamiętaj! Gdy podróżujesz samochodem, czynniki takie jak np. duże obciążenie bagażami mogą wpłynąć na zwiększenie spalania. 

Jak oszacować koszt przejazdu samochodem do Chorwacji? Przykład 

Pani Zosia, pan Adam i ich dwie córki planują spędzić 8-dniowy urlop w stolicy Chorwacji. Rodzina mieszka w Szczecinie i na miejsce chce dojechać samochodem Honda CRV wyprodukowanym w 2014 roku. Auto ma silnik o pojemności 2.0 l jest zasilane benzyną Pb 95. Pan Adam obliczył wydatki za dojazd własnym samochodem do Chorwacji z wykorzystaniem schematu przedstawionego powyżej. 

 1. Długość trasy: drogę Polska-Chorwacja rodzina planuje pokonać, jadąc przez Niemcy, Austrię i Słowenię (wariant nr 3.). Według Google Maps długość trasy ze Szczecina do miejscowości Zagrzeb to 1242 km. W obie strony rodzina ma więc do pokonania 2484 km
 1. Średnie spalanie samochodu na 100 km: średnie zużycie paliwa Pan Adam obliczył samodzielnie, wykorzystując znajomość dystansu możliwego do przejechania na jednym tankowaniu. Ilość zużytego paliwa podzielił na liczbę przejechanych kilometrów, pomnożył wynik przez 100 i uzyskał średnie spalanie auta na poziomie 8,7 l
 1. Średnia cena paliwa: Pan Adam zamierza jechać przez Polskę, Austrię, Słowenię, Niemcy i Chorwację, musi więc obliczyć średnią cenę paliwa na podstawie stawek obowiązujących w wymienionych krajach. W jego przypadku równanie prezentuje się następująco: (cena Pb 95 w Polsce + cena Pb 95 w Austrii + cena Pb 95 na Słowenii + cena Pb 95 w Niemczech + cena Pb 95 w Chorwacji) / liczbę państw = (6,55 + 6,89 + 6,44 + 7,63 + 6,53) / 5 = 6,81 PLN. 
 1. Całkowity koszt paliwa: Pan Adam podstawił powyższe dane do wzoru i oszacował, ile powinien w przybliżeniu wydać na stacjach benzynowych: 2484 km / 100 x 8,7 l x 6,81 PLN = 1471,70 PLN. 
 1. Koszt winiet: W Niemczech drogi są darmowe, a za winiety w Austrii i Słowenii trzeba zapłacić kolejno 49,60 PLN (winieta 10-dniowa) oraz 138,30 PLN (winieta 30-dniowa). 
 1. Całkowity koszt paliwa i winiet: 1471,70 PLN + 49,60 PLN + 138,30 PLN = 1 659,60 PLN. 

Pan Adam i pani Zosia za dojazd do Chorwacji samochodem zapłacą w przybliżeniu ok. 1659,60 PLN. Po podzieleniu tej kwoty na wszystkich uczestników wycieczki okazuje się, ża cena transportu dla 1 osoby wynosi zaledwie 414,90 PLN

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji? 

Zastanawiasz się, po co kupować ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji, skoro kraj ten należy do UE i obowiązuje w nim Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Musisz wiedzieć, że w ramach EKUZ masz możliwość korzystania wyłącznie z usług gwarantowanych w koszyku świadczeń refundowanych dla obywateli danego kraju. 

To musisz wiedzieć! W Chorwacji pełnej refundacji nie podlegają m.in. wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i u stomatologa oraz leczenie specjalistyczne i szpitalne. Wyłączony jest również transport medyczny do Polski, za który każdy pacjent płaci z własnej kieszeni. 

Oznacza to, że mimo dysponowania kartą EKUZ, niektóre koszty leczenia w chorwackich placówkach medycznych będziesz zmuszony uregulować samodzielnie. 

Zwróć uwagę również na fakt, że EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń oferowanych tylko przez publiczne placówki medyczne, w których jakość obsługi i leczenia może okazać się dla Ciebie niezadowalająca. 

Jeśli chcesz uniknąć problemów z opłaceniem wizyt w prywatnych ośrodkach zdrowia na terytorium Chorwacji oraz zyskać dodatkowe profity takie jak np. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków czy OC sportowe, rozważ wykupienie polisy turystycznej. 

Poniżej znajduje się przykładowa kalkulacja, w której poznasz orientacyjne stawki za ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji.

Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
46,86 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
64,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
107,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Signal Iduna
46,86 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
64,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
107,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

Biorąc pod uwagę to, jak niewiele kosztuje ubezpieczenie turystyczne oraz jak szeroki zakres ochrony zapewnia, nie rezygnuj z wykupienia polisy podróżnej na wakacje w Chorwacji.

Źródła:

 • https://www.cze-vignette.com/pl
 • https://shop.asfinag.at/pl/Strony-informacyjne/faq/
 • https://pl.autovignet.hu/
 • https://eznamka.sk/pl/evignettes/types-and-prices
 • https://evinjeta.dars.si/selfcare/en
 • https://www.cargopedia.pl/europejskie-ceny-paliw
 • https://www.pzmtravel.com.pl/paliwa-w-europie.html

Co warto wiedzieć
 • Wpływ na koszt podróży do Chorwacji mają m.in. długość dystansu do pokonania, wysokość opłat za autostrady, ceny paliwa oraz spalanie pojazdu.
 • Do Chorwacji prowadzi kilka tras, które w zależności od wariantu wiodą przez Czechy, Austrię, Słowenię, Słowację, Węgry i Niemcy.
 • Kierowców podróżujących po płatnych autostradach w krajach tranzytowych na trasie Polska-Chorwacja dotyczy obowiązek wykupienia winiet. Dostaniesz je m.in. na przejściach granicznych i online.
 • Cena winiety zmienia się w zależności od cennika obowiązującego w danym kraju.
 • Do obliczenia kosztu przejazdu samochodem do Chorwacji trzeba oszacować całkowitą cenę paliwa i zsumować wydatki na winiety.
 • Przed wyjazdem do Chorwacji warto wykupić ubezpieczenie podróżne, którego koszt zaczyna się od 4,53 zł za dzień ochrony.

Najlepsza trasa do Chorwacji - FAQ

 1. Jaka najlepsza trasa do Chorwacji?

  Najlepsza trasa do Chorwacji samochodem wiedzie przez Czechy Austrię i Słowenię, Czechy, Słowację i Węgry, albo przez Niemcy, Austrię i Słowenię. Finalny przebieg najkorzystniejszej trasy zmienia się w zależności od lokalizacji miejsca wyjazdu i punktu docelowego.

 2. Jak długo jedzie się z Polski do Chorwacji?

  Czas potrzebny na dojazd do Chorwacji samochodem zmienia się w zależności od odległości. Jeśli Twoja podróż rozpoczyna się w południowej części Polski, dotrzesz do chorwackiej granicy po ok. 7-8 godzinach jazdy. Gdy wyruszasz z miejscowości położonych na północy kraju, podróż do przejścia granicznego może wydłużyć się do 10-12 godzin. Pamiętaj, że od granicy musisz jeszcze dojechać do miejsca docelowego, co zajmie Ci kolejnych kilka godzin.

 3. Czy w Chorwacji obowiązuje polskie prawo jazdy?

  Aby legalnie przemieszczać się samochodem po przekroczeniu chorwackiej granicy, nie musisz mieć międzynarodowego prawa jazdy. Wystarczy, że będziesz się legitymować polskimi uprawnieniami do kierowania autami osobowymi kategorii B.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments