Samochodem do Chorwacji. Jak przygotować się do podróży w 2022 roku?

Opublikowano: 2021-07-23 (aktualizacja 2023-02-14, godz. 11:23)

Chorwacja kusi turystów pięknymi, różnorodnymi plażami, ciepłym morzem, fantastycznymi krajobrazami i pewną pogodą. Polacy chętnie jeżdżą do Chorwacji samochodem, bo trasę można przebyć nawet w 10-12 godzin.

Sprawdzamy, ile kosztuje podróż samochodem do Chorwacji, o czym należy pamiętać i jaką trasę wybrać. Podpowiadamy też, jakie ubezpieczenie turystyczne na wakacje nad Adriatykiem wybrać.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jakie dokumenty zabrać na podróż autem do Chorwacji?

Chorwacja jako członek Unii Europejskiej od 2013 roku przyjmuje Polaków wyłącznie za okazaniem dokumentu tożsamości – wystarczy dowód osobisty, choć może to być również paszport.  

Chcąc skorzystać z bezpłatnej podstawowej opieki medycznej na terenie Chorwacji należy mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub – gwarantując sobie pełniejszą ochronę – ubezpieczenie turystyczne. 

Wyjazd do Chorwacji samochodem to najlepsze rozwiązanie, gdy planowana jest podróż w więcej osób lub aktywne zwiedzanie kraju. Pozwoli to na najbardziej ekonomiczną podróż. 

Wyjazd do Chorwacji a koronawirus

Na mocy rozporządzenia obowiązującego od 15 do 31 lipca 2021 r. przy wjeździe do Chorwacji obowiązują poniższe obostrzenia:

 1. Posiadanie unijnego certyfikatu COVID zwalnia z jakichkolwiek innych warunków wjazdu.
 2. Brak unijnego certyfikatu COVID wymaga okazania:
 1. negatywnego wyniku testu PCR na SARS-CoV-2 nie starszego niż 72 godziny lub szybkiego testu antygenowego nie starszego niż 48 godzin. 
 2. zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionek uznawanych w UE (tj. Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm), które będą nie starsze niż 210 dni lub jednej dawki szczepionki Johnson&Johnson lub Janssen (od szczepienia musi minąć co najmniej 14 dni).
 3. zaświadczenia o fakcie zachorowania na COVID-19 (w ciągu ostatnich 6 miesięcy) oraz potwierdzeniu zaszczepienia jedną dawką szczepionki (w ciągu ostatnich 210 dni).
 4. potwierdzenia zaszczepienia jedną dawką szczepionki Pfizer, Moderna, Sputnik V (od szczepienia upłynęło 22-42 dni) lub AstraZeneca (od szczepienia upłynęło 22-84 dni).
 5. zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zachorowanie na COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni, ale nie później niż 11 dni przed przekroczeniem granicy z Chorwacją. Zaświadczenie musi posiadać datę przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR lub antygenowego. 

Dzieci do 12. roku życia, które przekraczają granicę z rodzicami/opiekunami mającymi certyfikat unijny COVID-19, negatywny wynik testu, zaświadczenie o szczepieniu lub potwierdzenia przechorowania COVID-19, nie są objęte dodatkowymi wymogami podczas wyjazdu.

Pamiętaj! Brak spełnienia któregokolwiek z powyższych wymogów skutkuje skierowaniem na 10-dniową kwarantannę. Można ona ulec skróceniu po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego wykonanego na terenie Chorwacji. 

W Austrii, Bośni i Hercegowinie, Czechach, Niemczech, na Słowacji i Węgrzech obowiązuje tranzyt bez testów na SARS-CoV-2. Ważne, aby turyście nie zatrzymywali się bez wyraźnej konieczności, tj. tankowanie, toaleta – tak, ale zwiedzanie, zakupy w markecie – już nie. 

Kwarantanna po powrocie z Chorwacji do Polski:  w tym momencie Polacy wracający z Chorwacji są zwolnieni z kwarantanny, pod warunkiem że są zaszczepieni lub posiadają potwierdzenie przechorowania COVID-19 (nie później niż 6 miesięcy i nie wcześniej niż 14 dni przed przekroczeniem granicy).

Uwaga! Paszport Covidowy działa w Chorwacji od 1 lipca 2021 r. Nie są potrzebne tłumaczenia przysięgłe dokumentów medycznych. 

Winiety, autostrady – na jakie płatności być przygotowanym?

Podczas przejazdu samochodem do Chorwacji oraz poruszając się po terenie Chorwacji należy się liczyć z dodatkowymi, poza paliwem, kosztami podróży. Należą do nich opłaty za autostrady i winiety, a wcześniej także za mosty i tunele (aktualnie opłaty są w większości zniesione). 

W zależności od obranej trasy do Chorwacji oraz ilości krajów tranzytowych winiety będą kosztować ok. 100-150 zł. Można je zakupić przez internet jeszcze przed wyruszeniem w podróż. 

Chorwacja nie wymaga winiet, ale płatne są autostrady – obowiązuje tu system opłat przy bramkach, podobnie jak w Polsce, od ilości przejechanych kilometrów. Płatność obowiązuje przy bramkach zjazdowych z autostrady. Przykładowa cena za przejazd autostradą na odcinku Zagrzeb-Zadar wynosi ok. 80 zł. 

Pamiętaj! W Chorwacji nie ma winiet, ale płatne są autostrady.

Jak płacić za autostrady w Chorwacji? Gotówką (EURO lub Kuny chorwackie), kartą płatniczą, systemem ENC (Electronic Toll Collection).

Uwaga! Dotychczas w Chorwacji obowiązywała płatność za przejazd wybranymi tunelami i most, np. ten prowadzący na słynną, piękną wyspę Krk kosztował ok. 20 zł. Od połowy 2020 roku przejazd mostem do wyspy Krk jest bezpłatny. Podobnie z innymi tunelami, mostami. Warto te informacje sprawdzić indywidualnie przed wyjazdem, bo sytuacja z odpłatnościami może różnic się od tego choćby z ubiegłego roku. 

Trasy samochodowe do Chorwacji – jaką opcję wybrać?

Odległość, jaka dzieli Chorwację od Polski to średnio 1400 km w zależności od miejsca wyjazdu z Polski i punktu docelowego w Chorwacji. W samej Chorwacji linia wybrzeża wynosi aż 5835 km, więc wybór miejsca pobytu ma duże znaczenie, jeśli chodzi o wydłużenie bądź skrócenie trasy. 

Średnio podróż samochodem do Chorwacji trwa od 12 do 16 godzin. Najbardziej wytrwali pokonują tę trasę za jednym podejściem, robiąc tylko przerwy regeneracyjne. Podróżując z rodziną, w tym dziećmi lub chcąc zadbać o swoje siły, warto pokonać drogę do Chorwacji z noclegiem, np. w Austrii lub Czechach. 

Jadąc do Chorwacji samochodem, mamy do wyboru kilka różnych tras, a wybór tej właściwej uzależniony jest przede wszystkim od miejsca wyjazdu i preferencji. 

Trasy z Polski do Chorwacji to:

 1. Trasa Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja
 2. Trasa Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja
 3. Trasa Słowacja, Węgry, Chorwacja
 4. Trasa Słowacja, Węgry, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja

Polacy mieszkający w północno-zachodniej części kraju często decydują się na obranie drogi przez Niemcy, Austrię i Słowenię, aby skorzystać z dużo bardziej komfortowych i bezpłatnych autostrad w Niemczech.

W Słowacji, na Węgrzech, Austrii, Słowenii obowiązują winiety czasowe. Zakup jest możliwy na przejściach granicznych lub przez internet (nawet jeszcze przed wyjazdem z Polski). 

Co zobaczyć w Chorwacji i po drodze?

W zależności od obranej trasy warto zatrzymać się w drodze do Chorwacji, szczególnie gdy podróżuje się z małymi dziećmi lub jest tylko jeden kierowca. Nocleg na trasie nie musi być tylko koniecznością regeneracyjną, ale też okazją do zwiedzenia ciekawych miejsc.

Do takich należy z pewnością urocze, czeskie miasteczko Mikulov, które znajduje się mniej więcej w połowie drogi do Chorwacji. Górujący nad miastem zamek jest dobrym punktem do podziwiania panoramy Mikulova, jak i atrakcją samą w sobie. W Czechach warto też zatrzymać się w okolicy Brna i Ołomuńca. 

Przejeżdżając przez Austrię, dobrze jest znaleźć nocleg niedaleko Wiednia. Stolica kraju to fantastyczne miejsce do zwiedzania – nawet bez odwiedzania płatnych atrakcji można tam spędzić wiele godzin na podziwianiu zachwycającej architektury miasta. Trzeba się liczyć z nieco większymi cenami za nocleg niż w przypadku Czech, ale zdecydowanie warto. 

W samej Chorwacji punktów turystycznych, atrakcji i miejsc do zwiedzania jest tak wiele, że kilka wakacyjnych wyjazdów to mało. Do najciekawszych należą:

 • Jeziora Plitwickie – Park Narodowy Jezior Plitwickich to 90 jezior i liczne wodospady usytuowane w zielonej, zachwycającej okolicy. Turkusowy kolor jeziora zawdzięczają węglanowi wapnia rozpuszczonemu w wodzie. 
 • Wyspa Hvar – bujna roślinność, zachwycające krajobrazy, pachnące oliwkami gaje, winnice oferujące wyśmienite wina, odurzające zapachem pola lawendy czynią z Hvar miejsce niezwykłe i warte odwiedzenia. 
 • Dubrownik – zachwycające stare miasto zostało wpisane w 1979 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto warto podziwiać ze wzgórza Srd – panorama zapiera dech w piersiach i stanowi prawdziwie widokówkowy krajobraz. 
 • Park Narodowy Krk – znajduje się tu jezioro Visovac, klasztor Franciszkanów i oczywiście przepiękne wodospady, kaskady i roślinność, które można podziwiać z licznych kładek i pomostów. 
 • Pałac Dioklecjana w Splicie – zbudowana w III/IV wieku jako willa obronna dla cesarza Dioklecjana. Obecnie wraz ze starówką jest sercem i centrum Splitu, gdzie toczy się życie towarzyskie i kulturalne. 

Chorwacja a EKUZ – czy wystarczy na podróż?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to system dostępu do podstawowej bezpłatnej opieki medycznej dla osób ubezpieczonych, które zamieszkują kraje członkowskie Unii Europejskiej lub strefy Schengen. 

Ważne! Pomoc medyczna oferowana w ramach EKUZ dotyczy niezbędnych i podstawowych usług medycznych, oferowanych w takim zakresie, jak dotyczy to obywateli danego kraju. Jeśli w konkretnym kraju obowiązuje np. dopłata do hospitalizacji, to poszkodowany turysta posiadający EKUZ również będzie zobowiązany dopłacić do pobytu w szpitalu. 

Stąd płynie jasny wniosek, że karta EKUZ jest przydatna, ale niestety nie gwarantuje 100% bezpłatnej pomocy a także szerokiego dostępu do usług medycznych. Nie pokryje kosztów powrotu medycznego do kraju czy nie zagwarantuje odszkodowania za wypadek lub pokrycia kosztów rehabilitacji. Pełniejszą ochronę daje wyłącznie ubezpieczenie turystyczne. 

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – jak je wybrać?

Zakup ubezpieczenia turystycznego to możliwość zapewnienia sobie pełnej i pewnej ochrony zdrowotnej. W przypadku dopłaty do wizyty u specjalisty lub hospitalizacji to ubezpieczyciel pokrywa te koszty. Podobnie w przypadku usług, które nie wchodzą w zakres EKUZ, np. powrotu transportem medycznym do kraju, który może być niezbędny nawet w przypadku tak powszechnej i prozaicznej kontuzji jak złamana noga. 

Dodatkowym plusem ubezpieczenia turystycznego jest pakiet assistance, który stanowi niezbędne wsparcie podczas podróży samochodowej. Podczas takiej wyprawy rekomendowany jest pakiet rozszerzony, zapewniający takie usługi jak: holowanie, auto zastępcze, nocleg na czas naprawy auta itp. 

Rekomendowana suma kosztów leczenia to 30 000 euro, a kosztów ratownictwa – 6 000 euro. Jadąc autem warto wybrać jak najbogatszy pakiet assistance, który zapewni pomoc w razie awarii auta lub kolizji na drodze. Warto jednak pamiętać, że większość ubezpieczycieli nie ubezpiecza w ramach assistance krótkoterminowego samochodów starszych niż 15 lat. Takie szczegóły zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi należy się dokładnie zapoznać. 

Szukając ubezpieczenia w czasie pandemii SARS-CoV-2 należy zwracać uwagę w dużej mierze na zabezpieczenie związane z zachorowaniem na COVID-19 w miejscu wypoczynku. Wskazane jest szukanie polis turystycznych gwarantujących pokrycie kosztów leczenia COVID-19, wykonania testów, przedłużenia pobytu z uwagi na zachorowanie swoje lub dziecka, izolacji spowodowanej pozytywnym wynikiem testu. Dobre ubezpieczenie np. AXA Assistance kosztujące 12,22 zł dziennie zapewnia zwrot kosztów związanych z COVID-19 na poziomie 40 mln zł. 

Planujesz aktywnie spędzać czas podczas pobytu w Chorwacji? To doskonały pomysł, ale pamiętaj o ubezpieczeniu dla aktywnych, OC sportowym, ubezpieczeniu sprzętu sportowego oraz rozszerzeniach dotyczących sportów ekstremalnych. Sprawdź w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych polisy na podróż od najtańszej do najdroższej i zapoznaj się z usługami, które oferują.

Poniżej na przykładzie ubezpieczeń dostępnych w Rankomat.pl prezentujemy najpopularniejsze ubezpieczenia turystyczne do Chorwacji:

Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
46,86 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
64,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
107,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Signal Iduna
46,86 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
64,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
107,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

O czym jeszcze pamiętać przed podróżą na Chorwację?

 • Podróżującym do Chorwacji zaleca się rejestrację na stronie entercroatia.mup.hr. Nie jest to obowiązkowe, ale chorwackie służby zapewniają, że zarejestrowanie usprawni i przyśpieszy odprawę graniczną. 
 • Na ten moment żaden kraj na trasie Polska-Chorwacja nie wymaga testów PCR przy przejazdach tranzytem. Jednak sytuacja może się zmienić w każdym momencie i należy sprawdzić aktualne informacje przed planowanym wyjazdem.
 • Koszt kwarantanny w Chorwacji ponosi osoba, która zostaje nią objęta.
 • W Chorwacji turyści posiadający kartę EKUZ partycypują w kosztach – zazwyczaj to 1-5% kosztu usługi medycznej. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje wykupienie prywatnego ubezpieczenia podróżnego. 
 • Ceny paliw w Chorwacji: benzyna ok. 6,50-7 zł/l, gaz ok. 2,80 zł/l.
 • Mandaty w Chorwacji należą do dość wysokich: rozmowa przez telefon podczas jazdy to mandat nawet 900 zł, jazda z dzieckiem bez fotelika samochodowego – 600 zł, jazda bez zapiętych pasów – 600 zł.
 • Jeżeli jedziesz samochodem, musisz pamiętać aby miało wykupione wszystkie niezbędne ubezpieczenia. Aby kupić najtańsze ubezpieczenie auta online skorzystaj z dostępnych kalkulatorów.

Wyjazd samochodem do Chorwacji 2021 - Co warto wiedzieć?
 1. Podróż samochodem do Chorwacji to najlepsze rozwiązanie dla większej grupy podróżnych – być może nie najszybsze, ale z pewnością najbardziej ekonomiczne.
 2. Przy dobrej organizacji, rozplanowaniu trasy i przeliczeniu wszystkich kosztów taka podróż upłynie przyjemnie, sprawnie i bez większych niespodzianek.
 3. Obecnie wjazd do Chorwacji wymaga posiadania certyfikatu unijnego Covid lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
 4. Warto mieć ze sobą też ubezpieczenie, które dostępne jest już od 3,3 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments