Jak wyrobić kartę EKUZ – Łódź

Opublikowano: 2016-06-10 (aktualizacja 2018-10-23, godz. 10:43)

Jak wyrobić kartę EKUZ – Łódź
5 (100%) 1 głosów

W sezonie letnim Polacy chętnie podróżują za granicę. Większość z nich na wypoczynek wybiera kraje europejskie położone w basenie Morza Śródziemnego. Aby jednak urlop kojarzył się z miłymi wspomnieniami i nie przekroczył szacowanego na ten cel budżetu, należy odpowiednio się przygotować. Jednym z etapów będzie wyrobienie karty EKUZ – Łódź.

W jakiej sytuacji przydaje się EKUZ?

Pełna nazwa świadczenia jakim jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, umożliwia jego posiadaczowi bezpłatne korzystanie z publicznych placówek opieki medycznej poza granicami Polski, nie tylko na czas wypoczynku. Zakres obowiązywania karty pokrywa się z obszarem Unii Europejskiej i dodatkowo z krajami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Islandią, Liechtensteinem, Norwegią oraz Szwajcarią. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

EKUZ Łódź – gdzie wyrobić?

Aby stać się posiadaczem karty, należy odwiedzić Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ, a poza Łodzią jedną z delegatur w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu czy Skierniewicach. To właśnie tam należy składać wnioski oraz załatwiać wszelkie formalności związane z kartą EKUZ oraz świadczeniami, które zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia.

Łódzki Oddział NFZ
ul. Kopcińskiego 58
90-032 Łódź
Delegatury Oddziału
Piotrków Trybunalski tel. 42 275 41 11 e-mail: del.piotrkow@nfz-lodz.pl
Sieradz tel. 42 275 41 30 e-mail: del.sieradz@nfz-lodz.pl
Skierniewice tel. 42 275 41 35 e-mail: del.skierniewice@nfz-lodz.pl

źródło: opracowanie własne

Jak wyrobić EKUZ w Łodzi?

Proces uzyskania karty EKUZ jest bardzo prosty. Wystarczy tylko dostarczyć wypełniony wniosek do jednej z wyżej podanych placówek NFZ. Najszybszym sposobem na odebranie karty – nawet tego samego dnia – jest osobista wizyta w oddziale lub delegaturze. Można też wypełniony, ręcznie podpisany i zeskanowany dokument przesłać pocztą elektroniczną, tradycyjną lub faksem.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Planując wyjazd za granicę do kraju objętego zasięgiem działania karty EKUZ należy mieć na uwadze, że zagraniczna służba zdrowia działa na różnych zasadach, więc ten sam prosty zabieg refundowany w Norwegii, może okazać się płatny podczas pobytu w Portugalii. Ochrona w postaci karty EKUZ jest z jednej strony potwierdzeniem ubezpieczenia w Polsce i gwarancją pokrycia kosztów leczenia przez NFZ, jednak na miejscu osoba potrzebująca pomocy może być narażona na opłacenie części tych kosztów.

Karta EKUZ wydawana w Łodzi, podobnie jak w każdym innym polskim mieście, daje prawo do świadczeń medycznych wyłącznie w publicznych placówkach. Te jednak są najczęściej obecne w dużych ośrodkach. Niewielkie, malownicze kurorty dysponują przeważnie prywatnymi klinikami czy gabinetami, w których zagraniczni turyści są przyjmowani wyłącznie odpłatnie.

W takiej sytuacji zapewnieniem pokrycia kosztów leczenia może być indywidualne ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty usług medycznych udzielonych na miejscu, a w poważniejszych przypadkach zagwarantuje transport medyczny do Polski oraz niezbędną pomoc w zakresie organizacyjnym i informacyjnym.

Polisę można dopasować do własnych potrzeb wybierając sumy ubezpieczenia oraz dodatkowy zakres, w którego skład, w zależności od wyboru, wchodzi OC, NNW czy ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego.

Zdobycie karty EKUZ przed wyjazdem do krajów europejskich jest bardzo ważne, jednak nie należy zapominać o polisie turystycznej, która sprawi, że ochrona za granicą będzie bardziej kompleksowa.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Dodaj komentarz