ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Klauzula alkoholowa – Jak działa klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu podróżnym?

Opublikowano: 2022-06-03 (aktualizacja 2022-08-18, godz. 3:18)

Klauzula alkoholowa to rozszerzenie polisy turystycznej wprowadzające ochronę zdarzeń, do których doszło pod wpływem. Sięgają po niego zarówno turyści wypoczywający na wakacjach all inclusive, jak i podróżnicy, którzy organizują wyjazdy samodzielnie. Przydaje się także w przypadku polis narciarskich.

Z roku na rok wprowadza ją coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych. Ten dodatek cieszy się popularnością także wśród klientów. Podpowiadamy, czym jest klauzula alkoholowa, kiedy zapewnia ubezpieczonemu odpowiednią ochronę i jak wybrać korzystną ofertę.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu podróżnym – co to jest i jak działa?

Klauzula alkoholowa to rozszerzenie standardowego ubezpieczenia turystycznego. Zapewnia ubezpieczonemu ochronę w przypadku zdarzeń, do których doszło, gdy był on pod wpływem alkoholu. Klauzula alkoholowa obejmuje dwa elementy polisy turystycznej. Zadziała w przypadku:

Oznacza to, że podróżnicy, którzy rozszerzą ochronę, mogą oczekiwać pokrycia wszelkich kosztów związanych z opieką medyczną, bez względu na to, czy w ich krwi wykryto alkohol. Dodatkowo w ramach ubezpieczenia NNW, ubezpieczyciel wypłaci również odszkodowanie z tytułu poniesionego uszczerbku na zdrowiu.

Przed zakupem klauzuli alkoholowej należy jednak upewnić się, czy ubezpieczyciel wprowadził jakiś limit spożycia alkoholu, do którego poniesie odpowiedzialność. Towarzystwa ubezpieczeniowe w zakresie klauzuli alkoholowej przyjmują dwie strategie. Jedne nie wprowadzają limitu spożycia alkoholu, inne precyzyjnie go określają.

Przykład: Turysta wypoczywający na wakacjach w Grecji złamał rękę i zwichnął bark. Na godzinę przed zdarzeniem spożywał alkohol. W momencie wypadku poziom alkoholu w jego krwi nieznacznie przekraczał 1 promil. Na szczęście przed wyjazdem wykupił polisę turystyczną wraz z klauzulą alkoholową. Ubezpieczyciel nie określił górnego limitu dopuszczalnego spożycia alkoholu. Gdyby turysta nie rozszerzył ochrony, towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryłby kosztów leczenia. Odmówiłby także wypłaty odszkodowania.

Kiedy klauzula alkoholowa nie zadziała, czyli wyłączenia klauzuli alkoholowej

Istnieją także przypadki, w których klauzula alkoholowa nie zadziała. Chodzi tu o sytuacje, gdy turysta jest sprawcą wypadku, w którym szkodę ponosi osoba trzecia. Innymi słowy, klauzula alkoholowa nie obejmuje elementu polisy turystycznej, jakim jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

To jeszcze nie wszystko. Warto także wiedzieć, że klauzula alkoholowa nie zapewni ochrony także w razie wystąpienia tzw. wyłączeń generalnych. Należą do nich w szczególności:

 • złamanie obowiązującego prawa pod wpływem alkoholu,
 • rażące niedbalstwo,
 • niedostosowanie się przez turystę do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Oznacza to, że na pokrycie kosztów leczenia, czy wypłatę odszkodowania z NNW, nie mogą liczyć np. nietrzeźwi kierowcy. Z ochrony nie skorzystają także osoby, które poniosły szkodę pod wpływem alkoholu na skutek np. kąpieli w niedozwolonym miejscu.

Przykład: Turystka wypoczywająca w Chorwacji na wczasach all inclusive, prowadziła auto po spożyciu kilku drinków. Niestety, potrąciła rowerzystę. Sama również doznała lekkich obrażeń. W takiej sytuacji, bez względu na to, czy wykupiła klauzulę alkoholową czy też nie, ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów leczenia i wypłaty świadczenia.

Niezmiennie warto także pamiętać o dokładnej lekturze OWU przed zakupem polisy. Jeśli ubezpieczyciel określił limit spożycia alkoholu, do którego ponosi odpowiedzialność, turysta po jego przekroczeniu nie będzie mógł liczyć na pokrycie kosztów leczenia i wpłatę odszkodowania z NNW. Ograniczenia są spotykane szczególnie często w przypadku polis narciarskich.

Klauzula alkoholowa – ile to kosztuje?

Klauzula alkoholowa jest rozszerzeniem dodatkowo płatnym. Tego typu propozycję aktualnie ma już w swojej ofercie wiele popularnych towarzystw, w tym m.in. Axa Assistance, Compensa, Allianz, Generali, Europa Ubezpieczenia, czy Warta. Specjaliści prognozują, że popularność tego dodatku będzie stale wzrastać i wkrótce wprowadzą ją wszyscy ubezpieczyciele.

Cena rozszerzenia ochrony o klauzulę alkoholową zależy oczywiście od wybranej oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zasadniczo polisy rozszerzone o klauzulę alkoholową są kilkanaście-kilkadziesiąt procent droższe. Można jednak znaleźć oferty, w których klauzula alkoholowa jest standardowym elementem ubezpieczenia w przypadku podróży zagranicznych.

Czy warto dokupić klauzulę alkoholową do ubezpieczenia?

Klauzula alkoholowa to ciekawy dodatek, który znacznie zwiększa bezpieczeństwo turysty podczas wyjazdu. Niewątpliwie stanowi także odpowiedź na potrzeby rynku. Przed jej wprowadzeniem zdarzały się niestety sytuacje, w których ubezpieczyciele byli zmuszeni odmówić ubezpieczonemu wsparcia ze względu na spożycie alkoholu.

Na rozszerzenie ochrony o klauzulę alkoholową z pewnością warto się zdecydować, gdy nie wykluczamy z góry możliwości spożywania alkoholu w trakcie wyjazdu. Podczas wymarzonego urlopu ciężko przecież odmówić sobie drinka nad basenem lub lokalnego piwa w urokliwej tawernie.

Za rozszerzeniem ochrony przemawia także fakt, że obiektywnie, nie jest to dodatek drogi. Koszty leczenia w przypadku szkody po spożyciu alkoholu mogą być znacznie wyższe niż kilka lub kilkanaście złotych dopłaty do standardowej polisy turystycznej. Klauzula alkoholowa będzie zbędnym wydatkiem jedynie dla osób, które nie mają w zwyczaju spożywać alkoholu i tym bardziej nie zamierzają tego robić podczas urlopu.

Wiele propozycji ubezpieczenia turystycznego, rozszerzonego o klauzulę alkoholową, jak również bez niej, można znaleźć w naszym kalkulatorze.

Tygodniowy pobyt w Turcji dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych polisą
Signal Iduna
Koszty leczenia
183 572 zł
Ratownictwo
27 536 zł
Bagaż
1 000 zł
73,38 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte polisą
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
110,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
179,90 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych polisą OC sportowe: 100 000 zł
Tygodniowy pobyt w Turcji dla dwóch osób
AXA
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych polisą
Signal Iduna
73,38 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
183 572 zł
Ratownictwo
27 536 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte polisą
Generali
110,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
179,90 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych polisą OC sportowe: 100 000 zł

Dzięki porównaniu ofert kilkunastu wiodących towarzystw ubezpieczeniowych szybko można odszukać ofertę dostosowaną do charakteru wyjazdu. Propozycje obejmują bardzo różne kategorie cenowe. Dobre ubezpieczenie to ubezpieczenie dopasowane do potrzeb turysty!

4.1/5 - (15 głosów)

Co warto wiedzieć?
 1. Klauzula alkoholowa to rozszerzenie standardowego ubezpieczenia turystycznego, które zapewnia ubezpieczonemu ochronę w przypadku zdarzeń, do których doszło, gdy był on pod wpływem alkoholu.
 2. Obejmuje ochronę kosztów leczenia oraz ubezpieczenia NNW.
 3. Trzeba jednak pamiętać o wyłączeniach, czyli sytuacjach w których – zgodnie z OWU – ochrona nie zadziała.
 4. Klauzula alkoholowa zwiększa koszt ubezpieczenia, jest to opcja dodatkowo płatna.

Klauzula alkoholowa w pytaniach i odpowiedziach

 1. Czym jest klauzula alkoholowa?

  To dodatek wprowadzony przez firmy ubezpieczeniowe do standardowej polisy. Jest dostępny za dopłatą. Dzięki temu ochroną zostaną objęte zdarzenia, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. W zwykłym ubezpieczeniu są one wyłączone – oznacza to, że ubezpieczyciele nie pokrywają kosztów wypadku i leczenia, jeśli doszło do niego pod wpływem środków wyskokowych.

 2. Czy każdy ubezpieczyciel oferuje klauzulę alkoholową?

  Nie. Jest to dodatek, nie każda firma go zapewnia w swojej ofercie. W naszym kalkulatorze jest znaczone na etapie porównania ofert i ekranie wyników, do której polisy można dokupić taki wariant.

 3. Czy klauzula zadziała w przypadku uprawiania sportów?

  Jeśli będzie dokupione rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, to tak. Warunkiem jednak jest przestrzegania OWU i przepisów prawa. Przykładowo, jeśli jazda na nartach pod wpływem alkoholu jest przestępstwem, wówczas pomoc w ramach polisy nie zostanie udzielona.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.1/5 - (15 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments