Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry? – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-07-23

Czarnogóra to popularny cel wyjazdów dla wielu turystów nie tylko z Polski. Ma dobre połączenie lotnicze z naszym krajem, a do tego jest mniej oblegana niż niezwykle modna od lat Chorwacja. Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź, jak przygotować się do urlopu, by nic nie pokrzyżowało Ci planów.

Czarnogóra – co warto o niej wiedzieć?

Poznaj najważniejsze informacje o tym kraju.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • Czarnogóra (Crna Gora) leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.
 • Stolicą i największym miastem jest Podgorica, gdzie mieszka niecałe 200 tys. ludzi.
 • Główną religią jest prawosławie, a język urzędowy to czarnogórski.
 • Walutą Czarnogóry jest euro, pomimo że kraj nie należy do Unii Europejskiej.
 • Państwo jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, NATO, państwem członkowskim Rady Europy i ma status kandydata do Unii Europejskiej.
 • Szczyt sezonu turystycznego w tym regionie przypada na sierpień. Lipiec i sierpień cechują się temperaturami powyżej 30oC. Warto zaplanować wycieczkę na maj, wrzesień lub październik, kiedy wciąż jest ciepło, a turystów jest znacznie mniej.
 • W Czarnogórze funkcjonują dwa lotniska: w Podgoricy (ok. 40 km od morza) i w Tivacie (nad samym morzem). Inną opcją, którą często wykorzystują Polacy, jest port lotniczy w Dubrovniku (Chorwacja).
 • Miejsca, które zdecydowanie trzeba odwiedzić to między innymi: Kotor, stare miasto w Ulcinju, Herceg Novi, Jezioro Szkoderskie, Cetinje (historyczna stolica kraju).
 • Góry w tym kraju to jedne z najbardziej imponujących terenów górzystych w Europie. Najwyższy szczyt nazywa się Zla Kolata (wysokość 2534 m n.p.m.).
 • Kanion rzeki Tara jest uznawany za najgłębszy na kontynencie.
 • W Czarnogórze pozyskuje się boksyt, czyli główne źródło aluminium na świecie.

Co zabrać na urlop w Czarnogórze?

Zobacz, czego nie może zabraknąć w Twoim bagażu podczas wyjazdu do Czarnogóry.

Dokumenty

Aby przekroczyć granicę kraju jako obywatel UE, możesz mieć ze sobą tylko dowód osobisty. Nie trzeba przedstawiać paszportu. Dokumenty muszą być ważne co najmniej 3 miesiące, licząc od daty wyjazdu do Czarnogóry. Trzeba bezwzględnie przestrzegać  tej zasady, aby uniknąć problemów podczas odprawy w Polsce lub kontroli granicznej na terytorium Czarnogóry.

Pobyt powyżej 30 dni wymaga wyrobienia czarnogórskiej wizy oraz paszportu.

Dzieci i młodzież mający polskie obywatelstwo wjeżdżają na terytorium Czarnogóry na takich samych warunkach, jak pełnoletni.

Honorowane jest polskie prawo jazdy.

Obywateli Polski obejmuje obowiązek meldunkowy. Trzeba zameldować się w najbliższym urzędzie miasta lub gminy w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy.

Co jeszcze zabrać?

Przyda się obuwie ochronne na plaże, ponieważ są one bardzo kamieniste i nie zaleca się chodzenie po nich boso.

Warto mieć ze sobą kartę telefoniczną prepaid. Można ją kupić w sklepach i kioskach za około 5-10 EUR. Czarnogóra nie należy do UE, więc połączenia telefoniczne są tu dość drogie.

Dobrze mieć ze sobą gotówkę, choć płatności kartą są dosyć rozpowszechnione.

Czy w Czarnogórze jest bezpiecznie?

Global terrosism index jest tu niski, nie ma także zagrożenia klęskami żywiołowymi. Mimo to polskie MSZ przestrzega, że na ulicach dużych miast może dochodzić do porachunków grup przestępczych. Jest to jednak rzadkie.

Należy uważać na drogach, które bywają bardzo kręte i poruszają się nimi zwierzęta gospodarskie. Nie warto też przekraczać prędkości, bo łatwo można narazić się na mandat. Kierowcom zaleca się także wykupienie polisy assistance.

Trzeba pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Czarnogóra nie jest państwem członkowskim UE, dlatego nie można liczyć na usługi medyczne w ramach karty EKUZ.

W razie konieczności hospitalizacji w nagłej sytuacji ratującej zdrowie lub życie turyście zostanie udzielona niezbędna pomoc. Trzeba następnie podać dane polisy, która pokryje koszty leczenia.

Zagrożenie kradzieżami czy napadami jest dość niskie.

EKUZ w Czarnogórze – czy obowiązuje?

Karta EKUZ nie jest przydatna w Czarnogórze, gdyż nie jest ona państwem członkowskim UE. Z opieki medycznej bez ponoszenia opłat można skorzystać jedynie, wykupując ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry. Warto mieć polisę w gwarantowaną sumą kosztów leczenia na poziomie minimum 30 000 EUR.

Wizyta u lekarza kosztuje około 120-150 zł. Trzeba jednak mieć świadomość, że opieka medyczna jest tu na niskim poziomie. W prywatnych klinikach trzeba zapłacić przed udzieleniem pomocy, dlatego niezbędne jest dysponowanie polisą, którą można przedstawić w placówce.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry?

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry to konieczność, która uchroni Cię przed sporymi wydatkami w razie choroby lub wypadku. Ponadto nie warto oszczędzać na takiej polisie i decydować się na najtańszą opcję. Przede wszystkim trzeba zadbać o koszty leczenia. Ich suma gwarantowana powinna być nie niższa niż 30 000 EUR. Ceny usług medycznych mogą być wysokie, nie ma więc sensu ryzykować.

Polisę szybko i wygodnie znajdziesz i kupisz online, korzystając z porównywarki internetowej. Wystarczy, że podasz podstawowe dane, aby przeglądać oferty od wielu firm – o różnym zakresie i cenie.

Bazową polisę obejmującą koszty leczenia warto rozszerzyć o dodatkowe elementy. Jest to ważne szczególnie, gdy planujesz uprawiać sport czy chodzić po górach.

Z pewnością przydadzą się:

 • assistance,
 • OC w życiu prywatnym,
 • klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka,
 • klauzula chorób przewlekłych, jeśli na nie cierpisz,
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
 • ochrona bagażu w razie kradzieży lub zniszczenia.

Zawsze dobieraj polisę do tego, jak ma przebiegać Twoja podróż i jakie aktywności masz zamiar podejmować za granicą.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry to takie, które jest dobrane do Twoich potrzeb, a także do tego, jak masz zamiar spędzać urlop. Elementami polisy, których nie można pomijać, są wymienione poniżej opcje.

 • Koszty leczenia – to główna składowa, która pozwoli Ci skorzystać z pomocy medycznej w razie potrzeby. Minimum w Czarnogórze to 30 000 EUR gwarantowanej sumy kosztów leczenia.
 • Ochrona bagażu – jeśli zostanie skradziony lub uszkodzony, otrzymasz odszkodowanie.
 • Koszty ratownictwa – absolutnie konieczne, jeśli wybierasz się w góry.
 • Koszt transportu medycznego i sprowadzenia zwłok – niestety może zdarzyć się również poważny wypadek. Pamiętaj, że cena transportu chorego do kraju lub przewóz zwłok to ogromne koszty. Warto się przed nimi zabezpieczyć.
 • NNW – w razie uszczerbku na zdrowiu otrzymasz rekompensatę finansową.
 • OC w życiu prywatnym – przyda się, jeśli Ty spowodujesz szkodę, na przykład uszkodzisz wyposażenie hotelu. Nie będziesz musiał za to płacić z własnej kieszeni.

Dobrze dobrana polisa to podstawa bezpiecznego urlopu. Nie można jej lekceważyć, by nie narazić się na wydatki i problemy.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Carnogóry?

Koszt jednodniowej polisy nie jest wysoki, szczególnie w porównaniu z kosztami leczenia za granicą. W przypadku hospitalizacji, leczenia czy organizacji transportu powrotnego do kraju, ochrona ubezpieczeniowa jest niezastąpiona.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturustyczna.pl pozwala przyjrzeć się dokładnie ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz dopasować zakres ochrony przed kupnem polisy.

Przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego do Czarnogóry:

Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
AXA
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Pamiętaj jednak, aby cena nie była elementem decydującym o wyborze konkretnej polisy. Zwróć uwagę przede wszystkim na zakres ochrony i poszczególne elementy ubezpieczenia, gdyż to od nich zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego lub pokrycie kosztów leczeni.

Podsumowanie
 1. Czarnogóra to piękny bałkański kraj, który przyciąga monumentalnymi górami i licznymi plażami.
 2. Najcieplej jest tam latem, jednak dobra pora na wyjazd to także maj i wrzesień.
 3. W Czarnogórze jest stosunkowo bezpiecznie dla turystów.
 4. Karta EKUZ nie działa w tym kraju, więc należy wykupić ubezpieczenie turystyczne.
 5. Polecany środek transportu to własny samochód lub samolot. Można skorzystać z jednego z dwóch lotnisk.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Czarnogóry

 1. Jak płacić w Czarnogórze?

  Obowiązującą walutą jest Euro, choć kraj nie należy do UE. Można płacić kartą, szczególnie w turystycznych miejscowościach. Płatności bezgotówkowe nie są tak rozpowszechnione jak w Polsce – trzeba być na to przygotowanym. Warto zabrać ze sobą gotówkę.

 2. Czy w tym kraju jest bezpiecznie?

  Turyści nie są narażeni na duże ryzyko. Kradzieże i napady zdarzają się rzadko, a mieszkańcy kraju są w dużej mierze nastawieni przyjaźnie do odwiedzających. Sporadycznie zdarzają się porachunki grup przestępczych, jednak nie są skierowane przeciwko podróżującym. Trzeba uważać na drogach, których stan nie jest najlepszy.

 3. Jak wygląda opieka medyczna?

  Jest na bardzo niskim poziomie, a dodatkowo jest dosyć droga. Koniecznością jest zakup polisy turystycznej obejmującej koszty leczenia. Karta EKUZ nie jest honorowana.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments