Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Gdzie wyrobić kartę EKUZ –Szczecin

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-12-25

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia turystom za granicą bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej, a ubezpieczenie turystyczne do innych dodatkowych świadczeń. W Szczecinie EKUZ można wyrobić w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ. 

Lokalizacja Szczecina niedaleko od granicy z Niemcami, sprawia, że mieszkańcy tego miasta często decydują się na wyjazdy z kraju. Z pozoru krótkie i spokojne podróże często mogą okazać się tymi najbardziej problematycznymi. Niespodziewane sytuacje, podczas wyjazdu niosą ze sobą często stres, nerwy i ogromne rachunki. Jak zapobiec takiemu obrotowi sprawy? jak przygotować się do podróży? Na co można liczyć w ramach EKUZ, a czego karta nie zapewni? Na te i inne istotne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) Szczecin

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument umożliwiający korzystanie z opieki zdrowotnej na terenie państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Dla mieszkańców Szczecina, Karta EKUZ jest ważna, gdy planują podróże turystyczne lub służbowe do krajów europejskich, gwarantując dostęp do opieki zdrowotnej na podstawie zasad obowiązujących w danym kraju. Pamiętaj jednak, że posiadanie EKUZ nie zwalnia z konieczności posiadania prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które może pokryć dodatkowe koszty lub zagwarantować szerszy zakres świadczeń.

Karta jest ważna przez określony czas, zazwyczaj przez kilka lat, i powinna być odnawiana przed wyjazdem zagranicznym.

EKUZ Szczecin – gdzie wyrobić?

EKUZ w Szczecinie bezpłatnie można wyrobić w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ. Należy wypełnić wniosek, wskazać sposób odbioru karty, a następnie go dostarczyć.

Można to zrobić:

 • osobiście lub przez osobę upoważnioną,
 • tradycyjną pocztą,
 • pocztą elektroniczną,
 • faxem.

Dane adresowe:

Zachodniopomorski Oddział NFZ Szczecin

71-470 Szczecin, ul. Arkońska 45

tel.: 91 425 10 13

fax: 91 425 10 55

e-mail: ekuz@nfz-szczecin.pl

EKUZ Szczecin – ile trwa wyrobienie karty?

Jeśli dostarczymy prawidłowo wypełniony formularz, wydanie karty stanie się praktycznie formalnością i zajmie zaledwie kilkanaście minut. Jednak w miesiącach letnich, gdy liczba składanych wniosków jest wysoka, czas oczekiwania może być nieco dłuższy. Konieczność czekania w długich kolejkach to kolejny, mniej przyjemny aspekt procesu.

Dlatego warto zacząć myśleć o uzyskaniu karty EKUZ mniej więcej miesiąc wcześniej. Pamiętajmy również o ważności ubezpieczenia, która zazwyczaj wynosi średnio 6 miesięcy.

Aby uniknąć długiego oczekiwania w kolejkach, istnieje możliwość złożenia wniosku elektronicznie i wskazania preferowanej opcji dostawy karty przez pocztę na określony adres.

PRZYPOMINAMY! Karta EKUZ Szczecin jest wydawana na określony czas:

 • Dla osób zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą – na 3 lata.
 • Dla dzieci i młodzieży – do ukończenia 18. roku życia.
 • Dla emerytek, które ukończyły 60 lat, i emerytów po 65. roku życia – na 20 lat.
 • Dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia jako członek rodziny – na 18 miesięcy.
 • Dla studentów/uczniów zgłoszonych do ubezpieczenia przez uczelnię – na 18 miesięcy.
 • Dla pobierających rentę – na 18 miesięcy.
 • Dla nieubezpieczonych kobiet posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP w okresie ciąży i porodu – na 6 miesięcy.
 • Dla bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy – na 2 miesiące.

Kto może wyrobić EKUZ w Szczecinie?

EKUZ mogą bezpłatnie wyrobić wszyscy objęci ubezpieczeniem w NFZ, czyli osoby odprowadzające składkę zdrowotną. Karta obowiązuje we wszystkich 32 krajach Unii Europejskiej (UE), a także Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Gdzie obowiązuje EKUZ Szczecin?

EKUZ wyrobiona w Szczecinie – podobnie, jak dokument uzyskany w każdym innym miejscu w Polsce – pozwala na korzystanie z ochrony na terenie Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Szwajcarii oraz w niektórych innych krajach, z którymi zostały zawarte umowy o wzajemnym uznawaniu świadczeń zdrowotnych.

EKUZ jest także ważna na terytoriach zamorskich:

 • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska
 • portugalskich: Azory i Madera
 • hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.

Karty EKUZ są wydawane z myślą o obywatelach UE i EOG, którzy korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania się w ramach tych obszarów. Karta ułatwia dostęp do opieki zdrowotnej w przypadku nagłych zdarzeń medycznych podczas podróży.

PAMIĘTAJ❗ EKUZ ma na celu zagwarantowanie ochrony praw pacjentów podczas pobytu w innym kraju europejskim. Dzięki karcie, pacjenci są traktowani na zasadach równości z obywatelami kraju, w którym się znajdują. Miej jednak na uwadze, że oznacza to, że jeśli w danym kraju obywatel ponosi opłaty za niektóre usługi medyczne – to Ty również zostaniesz obciążony taką opłatą. 

Co zapewnia EKUZ?

EKUZ zapewnia za granicą darmowy dostęp jedynie do podstawowej opieki medycznej w publicznych placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Oznacza to, że refundowane są wyłącznie te wizyty i zabiegi lekarskie, a także zakup niektórych leków i korzystanie z usług medycznych, które są również bezpłatne dla obywateli danego kraju UE lub EFTA.

Zapewnia opiekę medyczną na terenie:

Zasięg EKUZ nie obejmuje:

 • Danii – na obszarze Grenlandii i Wysp Owczych;
 • Wielkiej Brytanii – na Wyspach Normandzkich: Jersey, Guernsey, Alderney, Herm, Sark i na Wyspie Man.
 • Państwa tzw. trzecie, znajdujące się poza terytorium UE/EFTA.

Czego nie pokrywa EKUZ?

EKUZ nie refunduje m.in. kosztów akcji ratowniczej za granicą czy transportu medycznego do Polski. Często również za pobyt w szpitalu, dowóz do placówki medycznej, a także przeprowadzenie skomplikowanych operacji lub zabiegów – pacjent nieposiadający ubezpieczenia turystycznego musi zapłacić z własnych środków.

Co zapewnia ubezpieczenie turystyczne?

Czy EKUZ wystarczy na wyjazd?

EKUZ obejmuje jedynie świadczenia zdrowotne zgodnie z zasadami obowiązującymi w kraju, w którym się znajdujesz. Niektóre usługi medyczne, procedury czy leki mogą nie być objęte kartą. EKUZ nie obejmuje także ryzyk związanych z utratą lub uszkodzeniem bagażu, odwołaniem podróży czy innymi sytuacjami, które mogą wystąpić podczas wyjazdu. Potrzebne jest osobne ubezpieczenie podróżne.

Dla osób uprawiających bardziej ekstremalne sporty i aktywności, EKUZ może okazać się niewystarczająca, ponieważ nie obejmuje wszystkich ryzyk związanych z tego rodzaju aktywnościami. W niektórych krajach koszty leczenia mogą być bardzo wysokie, a EKUZ nie zawsze pokrywa pełne koszty. Dodatkowe ubezpieczenie może zminimalizować ryzyko poniesienia dużych wydatków.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ekuz-polisa-1.jpg

EKUZ Szczecin a ubezpieczeni turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne pokrywa nierefundowane świadczenia medyczne do wysokości określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Poza refundacją kosztów leczenia czy ratownictwa, polisa zapewnia dodatkową ochronę. Taką, jak m.in. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu cywilnym (OC), czy bagażu. Najtańsze ubezpieczenie podróżne można kupić już od kilku złotych dziennie w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl.

Ubezpieczenie turystyczne do Czech dla jednej osoby na tydzień
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
28,63 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
Koszty leczenia
141 224 zł
Ratownictwo
23 537 zł
Bagaż
1 412 zł
33,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 122 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
59,29 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Ubezpieczenie turystyczne do Czech dla jednej osoby na tydzień
Nationale-Nederlanden
28,63 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
33,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
141 224 zł
Ratownictwo
23 537 zł
Bagaż
1 412 zł
Dodatkowo: NNW: 14 122 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
59,29 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)

Mając ubezpieczenie turystyczne możesz spokojnie oddać się ulubionym aktywnościom, bez obaw o skutki nieplanowanych zdarzeń. Dobrze dopasowana polisa turystyczna do Twoich planów, stanu zdrowia, kierunku wyjazdu, czy indywidualnych potrzeb zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i spokój – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych  rankomat.pl.

Co warto wiedzieć?
 1. EKUZ w Szczecinie można bezpłatnie wyrobić w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ.
 2. EKUZ wyrobiony w Szczecinie za granicą zapewnia bezpłatny dostęp jedynie do podstawowych świadczeń medycznych.
 3. Oprócz EKUZ wyrobionego w Szczecinie, warto kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które uchroni przed płaceniem za leczenie za granicą z własnych środków.
 4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne można mieć już od kilku złotych  dziennie.

Najczęściej zadawane pytania o EKUZ w Szczecinie

 1. Czy w przypadku nagłego zachorowania mogę liczyć na EKUZ?

  EKUZ zapewni Ci jedynie podstawową ochronę medyczną, która będzie bezpłatna w nagłym wypadku. Za wszystkie dodatkowe usługi zapłacisz z własnej kieszeni.

 2. Czy EKUZ pokrywa leczenie w razie wypadku?

  W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia - w tym również wypadek - otrzymasz jedynie podstawową opiekę medyczną, a za wszelkie dodatkowe usługi, badania czy konsultacje będziesz musiał ponieść koszty we własnym zakresie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments