Jak wyrobić kartę EKUZ – Gdańsk

Opublikowano: 2016-06-21 (aktualizacja 2018-10-23, godz. 10:42)

Jak wyrobić kartę EKUZ – Gdańsk
5 (100%) 1 głosów

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego mieszkańcy Trójmiasta poszukują miejsc innych niż dostępna na co dzień Zatoka Gdańska. Wielu z nich wybiera się drogą lądową w polskie góry albo samolotem na zagraniczne plaże ze względu na bardzo zbliżony czas podróży. W obu przypadkach warto pamiętać o odpowiedniej ochronie, m.in. przez wyrobienie karty EKUZ Gdańsk.

Do czego przydaje się EKUZ?

Podczas wakacyjnego pobytu za granicą może się zdarzyć, że urlopowicz będzie potrzebował doraźnej pomocy czy dłuższej opieki medycznej. Posiadając kartę EKUZ będzie mógł skorzystać z tego typu usług za darmo lub płacąc tylko symboliczną stawkę rzędu kilku-kilkunastu euro. Niestety, taka opcja jest dostępna w wybranych krajach, a w dodatku po spełnieniu określonych warunków. Głównym z nich jest konieczność posiadania statusu ubezpieczonego w Polsce – przez pracodawcę, Urząd Pracy lub w innej formie. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

EKUZ Gdańsk – gdzie wyrobić?

Aby stać się posiadaczem karty, należy odwiedzić Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ. Osobista wizyta pozwoli najszybciej uzyskać potrzebny dokument – nawet tego samego dnia. Innymi sposobami są: poczta tradycyjna, poczta elektroniczna (wniosek można pobrać ze strony NFZ) oraz faks.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ
ul. Marynarki Polskiej 148
80-865 Gdańsk
tel. 58 321 85 71
fax. 58 321 85 51
e-mail: ekuz@nfz-gdansk.pl

Źródło: opracowanie własne

Czy EKUZ wystarczy?

Planując wyjazd za granicę do kraju objętego zasięgiem działania karty EKUZ należy mieć na uwadze, że zagraniczna służba zdrowia działa na różnych zasadach, więc ten sam prosty zabieg refundowany w Portugalii, może okazać się płatny podczas pobytu w Szwecji.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest honorowana w placówkach medycznych Starego Kontynentu. Tu od razu należy zastrzec, że nie we wszystkich placówkach, bo tylko publicznych, które z reguły zlokalizowane są wyłącznie w większych ośrodkach wczasowych i nie we wszystkich państwach europejskich.

 

Źródło: opracowanie własne

Pełna nazwa świadczenia, jakim jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, umożliwia jego posiadaczowi bezpłatne korzystanie z publicznych placówek opieki medycznej poza granicami Polski, nie tylko na czas wypoczynku. Zakres obowiązywania karty pokrywa się z obszarem Unii Europejskiej i dodatkowo z krajami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Islandią, Liechtensteinem, Norwegią oraz Szwajcarią.

Oszczędnie czy kompleksowo?

Karta EKUZ wydawana w Gdańsku, podobnie jak w każdym innym polskim mieście, daje prawo do świadczeń medycznych wyłącznie w publicznych placówkach. Te jednak są najczęściej obecne w dużych ośrodkach. Niewielkie, malownicze kurorty dysponują przeważnie prywatnymi klinikami czy gabinetami, w których zagraniczni turyści są przyjmowani wyłącznie odpłatnie.

W takiej sytuacji zapewnieniem pokrycia kosztów leczenia może być indywidualne ubezpieczenie podróżne, które pokryje koszty usług medycznych udzielonych na miejscu, a w poważniejszych przypadkach zagwarantuje transport medyczny do Polski oraz niezbędną pomoc w zakresie organizacyjnym i informacyjnym.

Polisę można dopasować do własnych potrzeb wybierając sumy ubezpieczenia oraz dodatkowy zakres, w którego skład, w zależności od wyboru, wchodzi OC, NNW czy ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego.

Zdobycie karty EKUZ przed wyjazdem do krajów europejskich jest bardzo ważne, jednak nie należy zapominać o polisie turystycznej, która sprawi, że ochrona za granicą będzie bardziej kompleksowa.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Dodaj komentarz