Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak zorganizować rejs jachtem po Chorwacji?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-03-28

Linia brzegowa Chorwacji ma prawie 6 tys. km długości, a większość najciekawszych atrakcji turystycznych znajduje się właśnie na wybrzeżu. Rejs jachtem jest więc doskonałą alternatywą dla osób, które chcą odwiedzić ten kraj.  Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Sprawdzamy, z jakimi kosztami wiąże się wynajęcie jachtu i zawijanie do portów, a także jakie uprawnienia potrzebne są do sterowania żaglówką. Porównujemy też samodzielną organizację wyjazdu z wyjazdem zorganizowanym. 

Jak zorganizować dojazd do Chorwacji?

Żeby dostać się z Warszawy do położonego nad Adriatykiem Zadaru w obie strony, trzeba pokonać ok. 2700 km. Koszt transportu może więc pochłonąć sporą część wyjazdowego budżetu. Jeśli nie chcemy przepłacić, powinniśmy zaplanować dojazd z wyprzedzeniem. W zależności od terminu i liczby pasażerów, bardziej opłacalna może okazać się podróż samochodem lub samolotem. 

Decydując się na lot, najlepiej wybrać jeden z najpopularniejszych chorwackich kurortów, ze względu na ilość, a co za tym idzie też niską cenę połączeń. Przykładowo planując 2-tygodniowy rejs w maju 2020 r., za bezpośredni lot dla jednej osoby z Warszawy do Splitu w obie strony zapłacimy od 600 do 900 zł. Rozwiązanie to sprawdza się jednak jedynie wtedy, gdy mamy pewność co do dokładnego terminu wyjazdu i nie będziemy chcieli go zmienić, np. ze względu na pogodę w Chorwacji. Poza tym nie będziemy mogli wybrać miejsca, z którego chcemy rozpocząć rejs – tanie bilety lotnicze można kupić tylko do największych chorwackich kurortów, takich jak Split albo Dubrovnik

Planujesz wyjazd do Chorwacji?

Z nami wyjazd do Chorwacji zaplanujesz od A do Z!

🌅 Ceny i atrakcje w Chorwacji
 1. Najpiękniejsze plaże w Chorwacji Rajskie plaże oraz nieznane perełki
 2. Rejs jachtem po Chorwacji (wszystko, co musisz wiedzieć)
 3. Ile kosztują wakacje w Chorwacji w 2024 roku? (noclegi, żywność, atrakcje)
 4. Co zjeść w Chorwacji? (lokalne specjały, które polecamy)
🚗 Samochodem do Chorwacji
 1. Jak przygotować się do podróży samochodem do Chorwacji? Kompleksowy poradnik
 2. Najlepsza trasa do Chorwacji (3 najpopularniejsze warianty oraz niezbędne opłaty)
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
 1. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji (oszczędź do 50%)
 2. EKUZ w Chorwacji Czy wystarczy?

Podróż samochodem daje nam dużo więcej swobody. Jednak żeby obliczyć koszt dojazdu, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę benzyny, lecz także opłaty za korzystanie z autostrad i parkingów. Te zależą z kolei od trasy, na którą się zdecydujemy. Najkrótsza prowadzi przez Czechy, Austrię i Słowenię, jednak wiele osób decyduje się przejechać przez Słowację i Węgry ze względu na wysokie opłaty za płatne odcinki dróg w Słowenii. 

Powinniśmy zastanowić się także, w którym kraju zatankować samochód, ponieważ ceny paliwa różnią się w zależności od konkretnego państwa. W przypadku pierwszej opcji najkorzystniej jest uzupełnić bak w Austrii, gdzie średnia cena za paliwo to 4,91 zł , podczas gdy w Słowenii to już 5,54 zł, a w Chorwacji aż 5,92 zł. Jeśli zdecydujemy się zaś na alternatywną trasę, warto zatankować jeszcze na Węgrzech (mimo że paliwa prawdopodobnie starczyłoby na dojazd do Chorwacji). Litr benzyny w tym kraju kosztuje 4,95 zł, a na Słowacji 5,42 zł. 

Do kosztów transportu należy doliczyć też opłatę za parking. Co prawda zarówno w Splicie, jak i w innych nadmorskich kurortach można spróbować znaleźć tzw. dziki parking, jednak takie rozwiązanie nie daje nam gwarancji, że pojazd będzie bezpieczny. Za to za 2-tygodniowy postój na parkingu w porcie w Splicie trzeba zapłacić 140 euro. Przy założeniu, że w jednym samochodzie jechać będzie czterech pasażerów, koszt dla jednej osoby jest stosunkowo niewielki, bo wynosi ok. 150 zł. 

Opłaty związane z dojazdem do Chorwacji samochodem i samolotem

WydatkiSamochodem (przez Czechy, Austrię i Słowenię)Samochodem (przez Węgry i Słowację)Samolotem
Cena za paliwo1605 zł1723 zł
Cena za opłaty drogowe465 zł312 zł
Opłata za parking 597 zł597 zł
Taksówka z lotniska do mariny w Splicie150 zł
Koszt całkowity2667 zł (666,75 zł/os.)2632 zł (658 z/os.)2670 zł ( 667 zł/os. )

Źródło: e-petrol.pl, crolove.pl (ceny w okresie 13-27 września 2019 r.)

Jakie są koszty rejsu jachtem po Chorwacji?

Wspólny rejs z przyjaciółmi to doskonała alternatywa na spędzenie wakacji. Z jednej strony taki sposób podróży wymaga od uczestników aktywności fizycznej, z drugiej jednak to załoga decyduje, kiedy zrobić przerwę i gdzie popłynąć. 

Jeżeli planujemy czarterować jacht w Chorwacji, należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego terminu. Większość firm prowadzi działalność od połowy kwietnia do połowy listopada. Jeśli decydujemy się na wyjazd w innym terminie lepiej zaplanować to z dużym wyprzedzeniem, ponieważ znalezienie odpowiedniej wypożyczalni może być utrudnione. 

Koszty związane z czarterowaniem jachtu różnią się w zależności od pory roku. Szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień, dlatego dużo korzystniej zdecydować się na rejs późną wiosną lub we wrześniu, gdy ceny są dużo niższe, a warunki pogodowe są również korzystne. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o cumowanie w portach. Poza sezonem, gdy porty nie są przepełnione, za nocleg zapłacimy mniej. 

Niektóre manewry (szczególnie w porcie) należy wykonywać przy pomocy silnika i na zwiniętych żaglach, dlatego do kosztów trzeba doliczyć też paliwo jachtowe. To, ile będziemy go potrzebować, zależy oczywiście od tego, jak często będziemy korzystać z silnika. Na dwutygodniowy rejs dobrze jednak założyć kwotę między 150 a 200 euro. 

Wyżywienie to kwestia mocno indywidualna. Jeśli zdecydujemy się przygotowywać posiłki głównie na pokładzie jachtu, za jedzenie nie zapłacimy o wiele więcej niż w Polsce. W chorwackich marketach za mleko zapłacimy ok. 3 zł, za 100 gram żółtego sera nieco ponad 2 zł, a za kurczaka z rożna 15 zł za kilogram. Jeśli zaś chodzi o alkohol, bardzo tanio zdobędziemy wino ( ceny zaczynają się od 9 zł za butelkę). Nieco więcej za to zapłacimy za piwo – ok. 6 zł za puszkę. 

Koszty pobytu podczas rejsu w Chorwacji

Czarter jachtu5 200 zł
Opłaty portowe5 600 zł
Paliwo850 zł
Wyżywienie8 000 zł
Wynagrodzenie skipera (opcjonalne)6830 zł
Łączny koszt ze skiperem26 480 zł (6620 zł/os.)
Łączny koszt (bez skipera)19 650 zł (4912 zł/ os.)

Źródło: losswiaheros.pl, crolove.pl, yachtic.com, punt.pl, wakacyjnywynajem.pl. Cumowanie (7 dni w marinach i 7 dni w portach lub przy bojki). Wyżywienie (przygotowywanie samodzielne posiłków + jeden posiłek/napoje w restauracji dziennie) dla czterech osób podczas 2-tygodniowego rejsu we wrześniu.

Pamiętajmy również o przygotowaniu gotówki na kaucję. Jest to zwykle kwota około 1500 euro (jej wysokość może się różnić ze względu na wartość łodzi) i zostaje nam ona zwrócona po zakończonym rejsie. 

Jakie są wymagane uprawnienia podczas rejsu jachtem po Chorwacji?

Czarterując jacht w Chorwacji, możemy posługiwać się polskimi uprawnieniami takimi jak: 

 • żeglarz jachtowy,
 • jachtowy sternik morski,
 • kapitan jachtowy.

Teoretycznie więc do wynajęcia jachtu wystarczy patent, który wielu z nas zdobyło podczas obozów żeglarskich lub uczestnicząc w szkółkach żeglarskich. W praktyce jednak uprawnienia te pozwalają nam sterować łodzią tylko do 2 mil morskich od brzegu. Niestety trudno utrzymać tak niewielki dystans od linii brzegowej podczas całego rejsu. Dodatkowo takiej osobie nie wolno też pływać po zapadnięciu zmierzchu. 

Jeżeli więc chcemy mieć pewność, że żeglujemy zgodnie z prawem i nie mamy zamiaru narażać się na mandat w wysokości od 800 zł do prawie 3000 zł, na pokładzie powinna znajdować się choć jedna osoba z uprawnieniami jachtowego sternika morskiego. Sternik ma prawo żeglować jachtami o maksymalnej długości 18 m, bez ograniczeń co do odległości od brzegu. To jednak nie wszystko. Żeby żeglować w Chorwacji, należy posiadać uprawnienia do posługiwania się radiem UKF, ponieważ umiejętność prawidłowego posługiwania się radiostacją znacznie zwiększa bezpieczeństwo załogi i innych uczestników ruchu morskiego. 

Ile kosztuje zorganizowany rejs jachtem po Chorwacji?

Jeśli wśród znajomych nie mamy nikogo posiadającego uprawnienia można wynająć skipera (jego wynagrodzenie to ok. 100-130 euro za dzień), wziąć udział w zorganizowanym rejsie albo zapisać się do szkółki żeglarskiej. W ten sposób nie tylko unikniemy odpowiedzialności za łódź, lecz też zdobędziemy umiejętności, które przydadzą się podczas kolejnych wypadów.

Koszt takiej wycieczki poza wysokim sezonem to około 1800 zł od osoby. Dodatkowo uczestnicy wnoszą tzw. składkę jachtową w wysokości ok. 500 zł. Suma ta przeznaczona jest na opłaty portowe, wyżywienie i paliwo. Dojazd zazwyczaj nie jest wliczony w ofertę i trzeba go zorganizować we własnym zakresie. 

Taki wyjazd to idealne rozwiązanie dla amatorów, osób średniozaawansowanych, a także dla rodzin z dziećmi. Podczas takiego rejsu nie musimy brać udziału w planowaniu trasy i innych spraw organizacyjnych, mogąc w tym czasie cieszyć się żeglowaniem. Jednak z drugiej strony nie zawsze mamy wpływ na to, jak długo pozostaniemy w jednym miejscu, ponieważ będziemy uzależnieni od planu wycieczki i innych uczestników.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Przed wyjazdem na rejs jachtem, oprócz karty EKUZ do Chorwacji koniecznie trzeba zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Żeglarstwo jest zaliczane przez ubezpieczycieli do sportów wysokiego ryzyka. W związku z tym zakres ochrony polisy należy rozszerzyć za dopłatą o tego typu zdarzenie.

Najtańszą polisę turystyczną do Chorwacji z rozszerzeniem o sporty wysokiego ryzyka, można znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl już od 10 zł dziennie. Jednak nie cena powinna być decydującym kryterium wyboru polisy.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne na rejs jachtem do Chorwacji, warto zwrócić uwagę na wysokość sum gwarantowanych kosztów leczenia i ratownictwa, które powinny wynosić co najmniej 30 000 euro. W naszym kalkulatorze taką polisę podróżną z rozszerzeniem o sporty wysokiego ryzyka można kupić za 14 zł dziennie. Suma ubezpieczenia opieki medycznej i akcji ratowniczej wynosi 200 000 zł (ok. 47 000 euro.

Co warto wiedzieć przed rejsem do Chorwacji?
 1. Najwygodniej chcąc zorganizować rejs podróżować do Chorwacji samochodem.
 2. Aby samodzielnie sterować jachtem w Chorwacji, trzeba mieć uprawnienie do obsługi radia UKF.
 3. Zorganizowany wyjazd na rejs do Chorwacji kosztuje od około 2000 zł.
 4. Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji należy rozszerzyć o sporty wysokiego ryzyka.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments