ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ranking najpiękniejszych plaż w Chorwacji [TOP 10]

Opublikowano: 2024-03-21 (aktualizacja 2024-03-28, godz. 11:33)

Chorwacja może się pochwalić wieloma wspaniałymi atrakcjami turystycznymi. Co roku przyciągają one do tego bałkańskiego kraju tysiące przyjezdnych z całego świata. Wśród nich dość pokaźną kategorię tworzą plaże. Mowa tu m.in. o takich miejscach jak Stiniva, Zlatni Rat, Prapratno czy Paradise Beach. Sprawdź ranking 10 najpiękniejszych plaż w Chorwacji i zdecyduj, które z nich warto odwiedzić w czasie wakacji.

Co warto wiedzieć o Chorwacji?

Chorwacja to państwo nad Morzem Adriatyckim o łącznej powierzchni ponad 56 tys. km2. Leży w południowo-wschodniej Europie na Półwyspie Bałkańskim. Od południa dzieli granicę z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu sąsiaduje z Serbią, a od północy z Węgrami i Słowenią. Spośród innych krajów wyróżnia się niezwykle zróżnicowaną linią brzegową. Liczy ona ok. 6 tys. km długości i znajduje się na niej aż 1185 podłużnych wysp ułożonych równolegle do wybrzeża. Większość z nich jest całkowicie pozbawiona roślinności i nie nadaje się do życia. Zaledwie 66 może być zamieszkana, a do największych z nich zaliczają się wyspy Krk, Brač, Hvar, Cres, Pag, Dugi Otok, Kornati, Mljet i Korčula.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Całe wybrzeże Chorwacji leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co stwarza doskonałe okoliczności do plażowania i opalania. Nieco chłodniej jest w strefie kontynentalnej znajdującej się w głębi, która doskonale nadaje się do uprawiania różnego rodzaju aktywności sportowych.

Planujesz wyjazd do Chorwacji?

Z nami wyjazd do Chorwacji zaplanujesz od A do Z!

🌅 Ceny i atrakcje w Chorwacji
 1. Najpiękniejsze plaże w Chorwacji Rajskie plaże oraz nieznane perełki
 2. Rejs jachtem po Chorwacji (wszystko, co musisz wiedzieć)
 3. Ile kosztują wakacje w Chorwacji w 2024 roku? (noclegi, żywność, atrakcje)
🚗 Samochodem do Chorwacji
 1. Jak przygotować się do podróży samochodem do Chorwacji? Kompleksowy poradnik
 2. Najlepsza trasa do Chorwacji (3 najpopularniejsze warianty oraz niezbędne opłaty)
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
 1. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji (oszczędź do 50%)
 2. EKUZ w Chorwacji Czy wystarczy?

Doskonałe warunki klimatyczne, różnorodność krajobrazu, duża liczba parków narodowych oraz ciekawa rzeźba terenu przełożyły się na turystyczny sukces Chorwacji. Kraj ten co roku odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów z całego świata. Celem większości z nich jest właśnie chorwackie wybrzeże oraz znajdujące się na nim plaże.

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Chorwacji

Zestawienie najpiękniejszych plaż w Chorwacji to lista malowniczych miejsc wartych odwiedzenia. Obejmuje 10 ciekawych i chętnie odwiedzanych punktów na turystycznej mapie tego bałkańskiego kraju. Powstało z uwzględnieniem wielu kryteriów, które składają się na atrakcyjność poszczególnych plaż. Mowa tu nie tylko o walorach estetycznych. Odgrywają one oczywiście kluczową rolę, jednak nie są jedynym czynnikiem wyboru. Oprócz uroku danego miejsca w rankingu wzięto pod uwagę również czystość wody, podłoża i otoczenia. Brak zanieczyszczeń ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa kąpieli. W czasie tworzenia zestawienia uwzględniono również typ materiału skalnego (piasek, żwir, kamienie), jakość podłoża oraz infrastrukturę i udogodnienia dla plażowiczów.

TOP 10 Ranking plaż w Chorwacji

 1. Plaża Zlatni Rat (Złoty Róg
 2. Plaża w Prapratno
 3. Plaża Stiniva na wyspie Vis
 4. Plaża Paradise Beach na wyspie Rab
 5. Plaża Punta Rata
 6. Plaża Sveti Ivan na wyspie Cres
 7. Plaża Baška na wyspie Krk
 8. Plaża Dubovica na wyspie Hvar
 9. Plaża Kamenjak
 10. Plaża Zrce na wyspie Pag

Warto pamiętać, że nasze zestawienie ma charakter subiektywny i ukazuje wyłącznie kilka najpiękniejszych plaż w Chorwacji. Nie sposób, aby w tak krótkim rankingu umieścić wszystkie miejsca na wybrzeżu, które warte odwiedzenia.

1. Zlatni Rat

Mianem Zlatni Rat, czyli Złoty Róg, określa się plażę położoną na chorwackim półwyspie głęboko wysuniętym w morze. Jest ona oblewana wodami Morza Adriatyckiego. Administracyjne wchodzi w skład miasta Bol i znajduje się w odległości ok. 1,5 km od jego centrum.

Zlatni Rat to jedna z najbardziej rozpoznawalnych plaż nie tylko w Chorwacji, ale i w całej Europie. Często wymienia się ją w czołówkach rankingów najpiękniejszych punktów na wybrzeżu. Przyczynia się do tego jej nietypowy wygląd oraz jej sezonowy charakter. Plaża zmienia bowiem swój wygląd w zależności od warunków atmosferycznych i układu prądów morskich.

Tuż obok plaży znajdują się udogodnienia dla plażowiczów — prysznice, dystrybutor z wodą i toalety. Ponadto istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu plażowego oraz wypicia kawy czy zimnego napoju w kawiarni.

2. Plaża w Prapratno

Prapratno to mała miejscowość zlokalizowana w południowej części Półwyspu Pelješac. W jej obrębie znajduje się malowniczy, piaszczysty brzeg, który, gdyby nie unikatowy kształt Zlatni Rat, mógłby pretendować w rankingu do miana plaży nr 1. Wybrzeże w Prapratno często określa się mianem najpiękniejszego w Chorwacji. Leży ono w sąsiedztwie lasów sosnowych, gajów oliwnych i porośniętych wzgórz. Roślinność wraz z nietypowym ukształtowaniem terenu sprawiają, że powstał w tym miejscu bardzo klimatyczny zakątek. Takie okoliczności przyrody sprzyjają odpoczynkowi i pozwalają na zrelaksowanie się na łonie natury.

3. Plaża Stiniva na wyspie Vis

Stiniva leży na południowym cyplu wyspy Vis i znajduje się pomiędzy dwoma masywami skalnymi. Do tej niewielkiej, uroczej i tajemniczej plaży niemal nie można dostać się z lądu. Istnieje co prawda możliwość zejścia do niej dzikim szlakiem wydeptanym przez turystów, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Trasa wiedzie przez bardzo stromy teren i wymaga dużej kondycji fizycznej oraz doskonałej koordynacji ruchowej. Alternatywę dla niebezpiecznego szlaku stanowi droga morska, którą da się pokonać motorówką. Wiele biur podróży w sezonie wakacyjnym organizuje takie wycieczki.

4. Plaża Punta Rata

Punta Rata to plaża zlokalizowana nad brzegiem miasta Brela na Riwierze Makarskiej. Krajobraz jest tu bardziej malowniczy niż w innych częściach wybrzeża, a woda wydaje się znacznie bardziej lazurowa i przejrzysta. Ze złotem piasku i bielą podłoża skalnego doskonale komponują się zielone sosny, tworząc unikatowy i piękny widok. O czystości tego miejsca świadczy Błękitna Flaga.

5. Plaża Paradise Beach na wyspie Rab

Paradise Beach znajduje się w północnej części wyspy Rab w miejscowości Lopar. Ta piaszczysta i długa na 1,5 kilometra plaża stwarza doskonałe warunki do zażywania kąpieli słonecznych i morskich. Ponadto do aktywności sportowych zachęcają znajdujące się tam boisko do siatkówki plażowej, aquapark, wypożyczalnia rowerków wodnych oraz minigolf. Plaża Paradise Beach to raj dla rodzin z dziećmi, bo czystość wody i bezpieczeństwo kąpieliska potwierdza tam powiewająca na wietrze Błękitna Flaga.

6. Plaża Sveti Ivan na wyspie Cres

Największą zaletą plaży Sveti Ivan jest jej trudnodostępność. Gdyby nie fakt, że do brzegu można dotrzeć wyłącznie pieszo lub drogą morską, miejsce to prawdopodobnie byłoby oblegane przez setki plażowiczów. Ta część wybrzeża pozostaje jednak wyłącznie w zasięgu wybranych. Ponadto nikt nie zbudował tu udogodnień w postaci promenady czy lokali gastronomicznych. Dla niektórych będzie to ogromnym atutem, a dla innych — powodem do rezygnacji z wizyty na tej urokliwej plaży,

7. Plaża Baška na wyspie Krk

Baška to 2-kilometrowa żwirowa plaża leżąca w sąsiedztwie wysokich gór. Masywy skalne w tle nadają wybrzeżu niepowtarzalnego i nieco dzikiego charakteru. Plaża leży w granicach turystycznej miejscowości, która niegdyś była domem dla okolicznych rybaków.

8. Plaża Dubovica na wyspie Hvar

Brzeg plaży Dubovica jest pokryty białymi kamieniami, które tworzą w tym miejscu unikalny klimat. Znajduje się w pobliżu turystycznego kurortu Hvar cieszącego się dużą popularnością wśród przyjezdnych z Europy. Ponadto leży w regionie uznawanym za najcieplejszy i najbardziej słoneczny w Europie.

9. Plaża Kamenjak

Plaża Kamenjak idealnie odzwierciedla specyfikę dalmatyńskiego wybrzeża. Różnorodność znajdujących się tu form skalnych przyprawia o zawrót głowy. Zatoki, wysepki i liczne kamienne plaże oblewane lazurową wodą sprawiają, że trudno oderwać wzrok od tego hipnotyzującego widoku.

10. Plaża Zrce na wyspie Pag

Plaża Zrce ma słoneczny, rozłożysty i bardzo szeroki brzeg, co wyróżnia ją na tle innych punktów rankingu. Nie ma tu wysokich skał, urwistych klifów czy zieleniejących się gajów oliwnych. Gdy patrzy się w stronę lądu, na horyzoncie widnieją jedynie oddalone masywy górskie. Zamiast ciekawych form skalnych można tu znaleźć liczne bary, restauracje i kluby, w których turyści z całego świata szukają rozrywki i odrobiny szaleństwa.

Oceń tę stronę

Podsumowanie
 • Chorwacja wyróżnia się długą i bardzo zróżnicowaną linią brzegową.
 • Liczne zatoki i wyspy sprawiają, że na terenie Chorwacji znajdują się dziesiątki pięknych i wartych uwagi plaż.
 • W obrębie Chorwacji można znaleźć plaże pokryte piaskiem, żwirem i kamieniami.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie są piaszczyste plaże w Chorwacji?

  W Chorwacji jest wiele piaszczystych plaż, wśród których warto wymienić plażę Rajska Plaza w Zatoce Kvarnerskiej, plażę Vela Plaza na wyspie Krk, plażę Bijeca na Półwyspie Istria, plażę Punta Rata w Dalmacji czy plażę Prapratno na Półwyspie Peljesacin.

 2. Która część Chorwacji jest najładniejsza?

  Najczęściej odwiedzanym przez turystów i prawdopodobnie najładniejszym regionem Chorwacji jest Dalmacja. Rozciąga się od wyspy Pag na północy do Zatoki Kotorskiej na Południu. W jej obrębie leży wiele wartych odwiedzenia miast, m.in. Dubrovnik, Zadar, Trogir czy Split.

 3. Gdzie jest najtaniej w Chorwacji?

  Niskie ceny są domeną miejscowości położonych w Dalmacji Środkowej, m.in. Sv. Filip i Jakov. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, zaplanuj wakacje poza sezonem letnim i unikaj miejscowości typowo turystycznych. Dzięki temu unikniesz przepłacania za noclegi czy jedzenie w restauracji.

 4. Czy do Chorwacji potrzebne jest ubezpieczenie?

  W Chorwacji działa karta EKUZ, jednak upoważnia ona jedynie do podstawowych świadczeń medycznych gwarantowanych w ramach chorwackiej służby zdrowia. Aby uniknąć kosztownych konsekwencji leczenia w prywatnych placówkach, przed wyjazdem lepiej zainwestować w dobrą polisę turystyczną.

 5. Jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji?

  W Chorwacji jest honorowane polskie OC. Oprócz obowiązkowej polisy podczas wyjazdu za granicę warto mieć również krótkoterminowe assistance. Takie dodatkowe ubezpieczenie pozwoli uzyskać wsparcie techniczne w razie awarii na trasie i zapewni nieodpłatną pomoc tłumacza.

 6. Jaka suma gwarantowana do Chorwacji?

  Suma gwarantowana ubezpieczenia kosztów leczenia przy wyjeździe do Chorwacji powinna wynosić co najmniej 20 000 EUR. Można zainwestować również w nieco lepszą polisę z SU na poziomie 30 000 lub 40 000 EUR.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments