Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

EKUZ w Chorwacji

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-03-28

Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego w Chorwacji działa i uprawnia do otrzymania bezpłatnej, podstawowej pomocy medycznej w ramach publicznej opieki zdrowotnej. O jej konieczności i zakresie decyduje lekarz przyjmujący pacjenta. Nie każda usługa medyczna zostanie pokryta przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), stąd warto mieć przy sobie dodatkową ochronę – ubezpieczenie turystyczne.  

Pomoc medyczna w poszczególnych krajach europejskich jest odmienna, mimo że brak granic w ramach UE znacznie ułatwia podróżowanie i sprawia, że wszędzie czujemy się jak u siebie. Należy wziąć pod uwagę różnice w zakresie udzielania pomocy w ramach EKUZ w poszczególnych krajach europejskich, a także koszty leczenia w zakresie publicznej służby zdrowia i w prywatnych placówkach. Samo posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia jedynie możliwość korzystania z usług medycznych w nagłych przypadkach i na podstawowym poziomie – dokładnie takim samym, jak obywatele Chorwacji. Nie licz więc na to, że EKUZ zapewni Ci pokrycie kosztów, jeśli niezbędne okaże się leczenie specjalistyczne.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zobacz, czego EKUZ Ci nie zapewni w Chorwacji, jakie są koszty związane z leczeniem zagranicznym oraz o co możesz się nie martwić.

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego, czyli EKUZ, to bezpłatnie wydawana karta uprawniająca do otrzymania darmowej opieki medycznej w krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej i Strefie Schengen. Co ważne, w ramach posiadania EKUZ pacjent/turysta otrzyma taką pomoc, jaka oferowana jest mieszkańcom danego kraju.

Pomoc w ramach EKUZ świadczona jest za okazaniem plastikowej karty. Należy więc wyrobić ją przed wyjazdem za granicę.

EKUZ otrzyma każda osoba ubezpieczona w ramach kasy chorych.

Planujesz wyjazd do Chorwacji?

Z nami wyjazd do Chorwacji zaplanujesz od A do Z!

🌅 Ceny i atrakcje w Chorwacji
 1. Najpiękniejsze plaże w Chorwacji Rajskie plaże oraz nieznane perełki
 2. Rejs jachtem po Chorwacji (wszystko, co musisz wiedzieć)
 3. Ile kosztują wakacje w Chorwacji w 2024 roku? (noclegi, żywność, atrakcje)
 4. Co zjeść w Chorwacji? (lokalne specjały, które polecamy)
🚗 Samochodem do Chorwacji
 1. Jak przygotować się do podróży samochodem do Chorwacji? Kompleksowy poradnik
 2. Najlepsza trasa do Chorwacji (3 najpopularniejsze warianty oraz niezbędne opłaty)
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
 1. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji (oszczędź do 50%)
 2. EKUZ w Chorwacji Czy wystarczy?

Gdzie wyrobić EKUZ do Chorwacji?

Na szczęście nie jest skomplikowaną sprawą, skąd wziąć EKUZ. Najprościej wyrobić kartę w najbliższej delegaturze lub oddziale NFZ. Można to zrobić osobiście bez umawiania się, a wniosek wypełnić na miejscu. Na stronie NFZ poświęconej EKUZ znajduje się odpowiedni spis dokumentów jakie należy złożyć w zależności od konkretnej sytuacji (osoba pracująca, ubezpieczenie dziecka, osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, itp.). Podobne informacje znajdują się również na załączniku do wniosku o wydanie EKUZ.

Najczęściej samo wyrobienie karty jest też szybkie i bezproblemowe – dostaniemy ją na miejscu. Wyjątkiem mogą być szczególnie popularne wyjazdowo terminy, np. tuż przed wakacjami czy feriami, gdy kolejki mogą być dłuższe.

Kto może wyrobić EKUZ?

 • osoby ubezpieczone
 • osoby uczące się do 26. r.ż
 • dzieci do 18. r.ż
 • emeryci
 • renciści
 • osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy.

W każdym przypadku, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można uzyskać bezpłatnie, jeśli posiada się prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Jak wyrobić EKUZ do Chorwacji?

Wyrobienie EKUZ jest prostsze niż może Ci się wydawać. Jeśli potrzeba jest jak najszybciej, to najlepiej wnioskować o nią osobiście w najbliższej delegaturze/oddziale NFZ. Karta zostanie wydana na miejscu.

Inne sposoby na wyrobienie EKUZ to:

 • drogą elektroniczną, za pośrednictwem poczty e-mail,
 • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
 • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
 • pocztą tradycyjną, na adres oddziału lub delegatury NFZ.

W większości przypadków, gdy EKUZ ma służyć podczas wyjazdów turystycznych, do jego wyrobienia wystarczy dowód osobisty. EKUZ dla studentów, w celu wykonywania lub poszukiwania pracy – odpowiednio legitymacja studencka, dokument A1 wydany przez ZUS, dokument U1 wydawany przez Urząd Pracy.

Jak długo ważny jest EKUZ?

To, ile ważna jest karta EKUZ, uzależnione jest od tego, dla kogo jest wydawana. Ważność trwania EKUZ wynosi od 3 miesięcy do 20 lat.

Ważność EKUZ dla poszczególnych grup:

 • osoby ubezpieczone zatrudnione/prowadzące działalność gospodarczą/pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne – 3 lata
 • osoby uczące się do 26. r.ż – 18 miesięcy
 • emeryci – 20 lat
 • emeryci, którzy nie ukończyli 60 (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) – 5 lat
 • renciści – 18 miesięcy
 • osoby bezrobotne – 2 miesiące.

W przypadku dzieci – karta będzie ważna do ukończenia 18 roku życia.

Co zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w Chorwacji?

Pamiętaj: Opieka medyczna przysługuje turystom z RP w ograniczonym zakresie, tylko w sytuacji nagłej, jako pierwsza niezbędna pomoc (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). Płaci się tylko tzw. “partycypację” podobnie jak obywatele chorwaccy.

(EKUZ) pozwala na skorzystanie z chorwackiej publicznej ochrony zdrowia na takich zasadach, jakie przysługują obywatelom Chorwacji. Są to świadczenia z zakresu podstawowej opieki medycznej, opieki specjalistycznej i szpitalnej, opieki dentystycznej i protetycznej oraz środków zaopatrzenia ortopedycznego, a także leki, które są refundowane przez HZZO – czyli chorwacki odpowiednik naszego NFZ.

Podstawowe leki przepisane przez lekarza są bezpłatne, natomiast za nierefundowane zapłacisz pełną cenę.

Czego nie zapewnia EKUZ w Chorwacji?

System opieki medycznej w konkretnym kraju może się różnić od polskiego i jeśli podróżny zdecyduje się polegać jedynie na EKUZ (a nie wykupi ubezpieczenia turystycznego) dobrze, aby znał zasady funkcjonowania ochrony zdrowia w tym państwie.

Jadąc do Chorwacji, w przypadku problematyczne sytuacji musisz:

 • współfinansować wizytę u specjalisty – ok. 20% kosztów spoczywa na pacjencie, ale nie więcej niż 1100 zł,
 • dopłacić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu – 6 zł,
 • opłacić w pełnej kwocie każdą wizytę u stomatologa, która nie została ujęta w HZZO,
 • wykupić nierefundowane leki,
 • pokryć koszty transportu medycznego do kraju,
 • zapłacić za usługę ratownictwa,
 • w przypadku śmierci turysty, rodzina będzie musiała sfinansować ściągnięcie ciała do Polski.

Pamiętaj❗ Karta EKUZ w ogóle nie refunduje leczenia w placówkach prywatnych . Nie obejmuje też kosztów ewentualnych akcji ratowniczych i transportu chorego z powrotem do Polski. Ponadto dodatkowe dopłaty trzeba wnieść za: Wizytę u lekarza pierwszego kontaktu – 10 kun.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Ubezpieczenie do Chorwacji powinno być niezbędnym elementem przygotowania do wyjazdu. Nie jest obowiązkowe, ale bardzo wskazane. Zapewnia turyście szereg ułatwień i zabezpieczeń w razie doświadczenia nie tylko problemów zdrowotnych, ale też innych zdarzeń, np. zgubienia bagażu, wyrządzenia szkody na czyimś mieniu lub zdrowiu.

Przypadek p. Marii niech będzie najlepsza przestrogą, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie do Chorwacji:

60-letnia Pani Maria wybierała się na kolejny w swoim życiu urlop do Chorwacji. Czas wakacyjny zazwyczaj spędzała plażując i spacerując po miasteczku, więc nigdy do głowy nie przyszło jej, by wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Posiadała przy sobie EKUZ i była spokojna, że to wystarczy.
Jednak w czasie tego feralnego wyjazdu dostała udaru i konieczna była kilkunastodniowa hospitalizacja, po której lekarz zabronił pacjentce wracać do domu samolotem. Konieczny był powrót naziemnym transportem medycznym. Niestety ta usługa nie jest refundowana przez NFZ. Pani Maria znajdowała się w Dubrowniku, więc powrót do domów w Gdańsku wiązał się z bardzo długą i kosztowną podróżą. Rachunek za transport medyczny musiała pokryć z własnej kieszeni.
Po powrocie do domu Pani Maria podjęła prywatną rehabilitację, którą też opłaciła samodzielnie. Przyjaciele uświadomili kobietę, że mogła uniknąć wszystkich tych kosztów, gdyby wykupiła ubezpieczenie turystyczne – nawet takie za kilka złotych dziennie.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Ważny temat, czyli ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – cena zaczyna się od 3,74 zł za dzień, a kończy na ofercie 37,20 zł za dzień. Różnica cenowa jest znaczna, dlatego warto sprawdzić, co wchodzi w skład ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji.

Ogromnym plusem polisy podróżnej jest bowiem możliwość indywidualnego dostosowania do swoich potrzeb czy stanu zdrowia. Choroby przewlekłe, sporty ekstremalne, sporty wysokiego ryzyka wyższe ubezpieczenie OC – dopasujesz polisę do siebie, tak by chroniła Cię skutecznie i w każdej sytuacji.

Warto, by ubezpieczenie obejmowało nie tylko choroby, ale i następstwa nieszczęśliwych wypadków. Decydując się na ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji, nie sugeruj się jedynie jego ceną, a tym jaką ochronę gwarantuje Ci polisa turystyczna i czy zapewnia pokrycie wydatków związanych z udzieleniem niezbędnej podczas wyjazdu pomocy. Należy pamiętać, aby ochroną objąć też sprzęt sportowy, bagaż, a także transport powrotny do kraju – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

CIEKAWOSTKA: Istnieje nawet możliwość wykupienia klauzuli alkoholowej, która sprawi, że polisa nie traci ważności, gdy do zdarzenia dojdzie pod wpływem spożycia alkoholu. Tu jednak uwaga na rodzaj zdarzenia i zawartość alkoholu w organizmie.

Czy najdroższa polisa jest najlepsza? Niekoniecznie. Dlatego zawsze sprawdź, co wchodzi w skład ubezpieczenia – takie informacje łatwo porównać za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, który zestawi ze sobą najciekawsze oferty ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
46,86 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
64,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
107,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Signal Iduna
46,86 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
64,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
107,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

Do każdego ubezpieczenia dołączone są OWU, więc jeszcze przed zakupem polisy można zapoznać się dokładnie ze wszystkimi jej warunkami. A to wszystko z domowego fotela, bez wychodzenia z domu. Zresztą sam zakup polisy, z wykorzystaniem kalkulatora ubezpieczeń, także odbywa się przez internet, a dokument przychodzi na skrzynkę pocztową. Szybko i wygodnie!

EKUZ do Chorwacji - co warto wiedzieć?
 1. Chorwacja należy do krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej, więc honoruje Europejską Kartę Ubezpieczenia Turystycznego
 2. EKUZ zapewnia otrzymanie podstawowej i niezbędnej pomocy medycznej. O jej zasadności decyduje lekarz.
 3. Wyrobienie EKUZ możliwe jest w każdej delegaturze lub oddziale NFZ. Jej wydanie jest bezpłatne.
 4. EKUZ nie pokrywa m.in. ratownictwa, transportu medycznego do kraju czy pomocy medycznej otrzymanej w ramach prywatnych placówek medycznych.
 5. Alternatywą i uzupełnieniem EKUZ jest ubezpieczenie turystyczne, które koszt rozpoczyna się od 4 zł za dzień.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. EKUZ jest za darmo, ubezpieczenie turystyczne to dodatkowy koszt. Czy to nie są zbędne wydatki?

  EKUZ nie pokryje wszystkich świadczeń medycznych, m.in. usługi ratownictwa (np. wypadek podczas raftingu i konieczność wezwania służb ratowniczych), powrotu transportem medycznym czy wizyty u lekarza prywatnego. Ogromnym plusem ubezpieczenia turystycznego jest możliwość dopasowania oferty pod konkretne potrzeby. Leżenie na plaży? Leniwy wypoczynek? Ubezpieczenie nie musi być bardzo rozbudowane, sprawdzą się niższe pakiety. Urlop na sportowo, aktywnie, a może wyjazd osoby chorującej przewlekle? Dobrze będzie dokupić ubezpieczenie z rozszerzeniem.

 2. Jakie ubezpieczenie wybrać? Nie mam czasu i ochoty przeglądać dziesiątek ofert.

  Rozumiemy i dla takich osób rekomendujemy skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, w którym łatwo porównać można oferty poszczególnych ubezpieczycieli. Każda oferta zawiera OWU, więc jeszcze przed wykupieniem polisy można szczegółowo poznać jej warunki. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy.

 3. Zdarzyło mi się już nie wykupić ubezpieczenia, bo zapomniałem. Kiedy najpóźniej mogę je nabyć?

  Karencja różni się w zależności od ubezpieczyciela, ale najkrótsze wynoszą nawet 4 godziny. Można je więc kupić jeszcze tego samego dnia, w którym udajemy się za granicę. To doskonałe rozwiązanie dla spóźnialskich lub osób decydujących się na spontaniczny wyjazd. Pamiętajmy też, że zawsze lepiej wykupić ubezpieczenie nawet w ostatniej chwili czy z opóźnieniem niż nie mieć go wcale.

 4. Ile kosztuje wizyta u lekarza w Chorwacji?

  Konsultacja z lekarzem, który ma podpisaną umowę z Chorwackim Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego (HZZO), z kartą EKUZ, to symboliczny koszt 1-2 euro (to tzw. opłata partycypacyjna, obowiązująca także Chorwatów). Jeżeli jednak chcemy umówić się na wizytę prywatną, zapłacimy już 30-40 euro.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (92 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments