Brak paszportu oraz nieważny dowód osobisty – co z wakacjami?

Opublikowano: 2017-06-06 (aktualizacja 2021-04-09, godz. 7:42)

Wakacje to czas, na który czekają miliony Polaków. Pobyt na plaży lub aktywny wyjazd w góry jest dla większości podstawą udanego wypoczynku. Gdy jedni samodzielnie planują swoją wycieczkę, inni korzystają z ofert biura podróży. Co jednak z podróżnikami, którzy przeoczyli ważność dokumentów przed planowanym wyjazdem?

Wyjeżdżasz w ramach usług biura podróży? To my, jako klienci touroperatora, jesteśmy zobowiązani do posiadania ważnego paszportu lub dowodu osobistego (w zależności od kraju, do którego jedziemy) w trakcie wyjazdu poza granicę Polski. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Nieważny paszport i dowód osobisty

Posiadając nieważny paszport i dowód osobisty lub jeśli nie mamy w ogóle paszportu, a data ważności w naszym dowodzie się zakończyła, to my jesteśmy zobowiązani do jak najszybszego wyrobienia stosownych dokumentów.

Wielu turystów zapomina o sprawdzeniu tak kluczowej informacji, jaką jest data ważności dokumentów. W konsekwencji, nie zostało wpuszczonych na teren innego kraju, czy to drogą lądową, wodną lub powietrzną, ponieważ na granicy lub na lotnisku służby celne nie zezwoliły na przekroczenie granicy. Nie mają prawa wypuścić takiego podróżnika z kraju.

Nieważny paszport – co zrobić? Jak wymienić nieważny paszport?

Nie ma możliwości przedłużenia nieważnego paszportu. Możemy jedynie wyrobić nowy paszport. Regulaminowo czas wyrobienia nowego dokumentu trwa do 30 dni od złożenia wniosku w Urzędzie Wojewódzkim. Jednak często jest on do odebrania wcześniej niż po miesiącu.

Jeśli należymy do tych turystów, którzy dopiero po kupnie wycieczki w biurze podróży lub wpłaceniu zaliczek na zaplanowany przez siebie wyjazd, sprawdzili ważność już nieważnego paszportu, musimy natychmiast udać się do urzędu. Możliwe jest wyrobienie paszportu w ciągu niecałego tygodnia – zależy to od decyzji kierownika urzędu, liczby czekających do rozpatrzenia wniosków – w sezonie wakacyjnym czas oczekiwania może się wydłużyć.

Dobrze uargumentowana prośba może dużo zdziałać. Jednak musimy pamiętać, że urzędnicy mogą mieć wiele takich spraw na głowie i tak szybkie wyrobienie paszportu może być niemożliwe.

Nie da się jednak obejść przepisów, a brak paszportu przed wylotem unieważnia bilet i cały wyjazd.Bez paszportu nie wydostaniemy się np. poza Unię Europejską.

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu:

  • wypełniony wniosek o wydanie paszportu,
  • jedno kolorowe zdjęcie,
  • dowód zapłaty za paszport,
  • ważny dowód osobisty.

Jak wyrobić paszport bez dowodu osobistego?

Czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego wynosi do 30 dni od daty złożenia wniosku. Co jeśli do wylotu został tydzień, a my nie posiadamy ani paszportu, ani dowodu? Co za tym idzie, bez dowodu nie możemy wyrobić paszportu. Czy uda nam się wyrobić paszport bez dowodu osobistego? Są szanse, ale musimy zwrócić się z prośbą do urzędu, w którym złożyliśmy wniosek o wydanie dowodu osobistego, i poprosić o potwierdzenie złożenia wniosku o ten dokument.

Z takim zaświadczeniem możemy zwrócić się do urzędnika w Urzędzie Wojewódzkim i poprosić, aby na jego podstawie złożyć wniosek o wydanie paszportu. Kierownik urzędu może się zgodzić lub nie. Niestety, na takim zaświadczeniu nie wyjedziemy poza granicę Polski.

Brak paszportu i dowodu osobistego a wycieczka z biura podróży

Jeśli jesteś na lotnisku z nieważnymi dokumentami, to nie jest wina biura podróży. To w obowiązku turystów leży sprawdzenie dat ważności paszportu lub dowodu osobistego. Biura podróży najczęściej mają w swoim regulaminie zapisy dot. tego typu spraw.

Każdy z uczestników wyjeżdżających poza Unię Europejską musi posiadać ważny paszport (minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski). Przy wyjeździe do krajów Unii Europejskiej wymagany jest dowód osobisty lub paszport. Wymóg ten dotyczy także dzieci do 2 lat.” – Warunki uczestnictwa w imprezach turystycznych w biurze podróży Itaka.

Prosimy o zwrócenie uwagi na nasze informacje i przestrzeganie zaleceń, instrukcji i formalności wynikających z przepisów prawa lub aktów właściwych władz dotyczących realizacji imprez turystycznych, w szczególności paszportowych, wizowych, celnych, dewizowych, ubezpieczeniowych i zdrowotnych w kraju, do którego Państwo podróżują, ponieważ będą Państwo odpowiedzialni osobiście za dotrzymanie tych postanowień. Zostaną Państwo obciążeni kosztami szkód. ” – Warunki podróżowania w firmie Neckermann.

Z regulaminów jasno wynika, że klienci biura podróży są zobowiązani dopilnowania swoich dokumentów.

Skradziony dowód osobisty lub paszport – co dalej z wyjazdem?

Przed kupnem wycieczki lub rezerwacją np. noclegów warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie zagwarantuje nam wypłatę świadczenia ubezpieczeniowego w ramach sumy ubezpieczenia, jeśli nasze dokumenty zostały skradzione przed wyjazdem i nie mamy czasu wyrobić nowego paszportu lub dowodu osobistego.

Musimy pamiętać, że taka kradzież musi zostać zgłoszona odpowiednim władzom, ponieważ na podstawie protokołu możemy ubiegać się o rekompensatę od towarzystwa ubezpieczeniowego. Wartość sum ubezpieczenia różni się od oferty ubezpieczyciela, np.

  • W TU Europa otrzymamy równowartość ceny imprezy turystycznej, ale nie więcej niż 35 000 PLN.
  • W Signal Iduna suma ubezpieczenia zależy od wariantu ubezpieczenia, jednak maksymalnie możemy otrzymać 17 000 PLN.
  • W Uniqa możemy otrzymać maksymalnie 1250 EUR.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dotyczących ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej znajdziemy terminy, w których możemy wykupić powyższy produktu. Najczęściej mamy 7 dni na zakup ubezpieczenia od momentu zawarcia umowy z biurem turystycznym. Jeśli jednak powyższa nastąpi w terminie krótszym niż 30 dni przed terminem rozpoczęcia np. wycieczki, w niektórych towarzystwach ubezpieczenie podróżne musimy wykupić już w tym samym dniu, w którym zawarliśmy umowę z touroperatorem lub w ciągu 3 dni.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments