Wyjazd za granicę – co trzeba wiedzieć przed podróżą?

Opublikowano: 2021-05-31 (aktualizacja 2021-06-05, godz. 11:26)

Wyjazdy zagraniczne po okresie pandemii zaczynają powracać do łask. Zanim jednak ruszymy na wakacje, warto się do nich odpowiednio przygotować – pod kątem logistyki, komfortu oraz bezpieczeństwa.

Podpowiadamy od czego zacząć organizację wyjazdu zagranicznego, co ze sobą zabrać, a także na co szczególnie zwrócić uwagę. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Co zabrać za granicę? Zacznij od celu wyjazdu!

Spakowana walizka na wyjazd będzie wyglądać odmiennie w zależności od tego, do jakiego kraju jedziesz i w jakim celu. Najpierw warto zadać sobie kilka pytań, które ukierunkują sposób pakowania się:

 • Kraj docelowy i normy – znajomość zwyczajów, ubioru, norm kulturowych pozwoli odnaleźć się za granicą i nie popełnić błędów, które mogą być źle odebrane przez miejscowych,
 • Warunki atmosferyczne – jaka temperatura tam panuje? Czy noce są chłodne? Czy potrzebna będzie odzież przeciwdeszczowa? O ile zakup ubrań jest możliwy niemal w każdym miejscu, o tyle ceny mogą być niemiłym rozczarowaniem. Nawet jeśli w miejscu odpoczynku panuje upał, warto zabrać 1-2 cieplejsze rzeczy i na odwrót – w chłodniejszym miejscu też może przydać się kilka sztuk odzieży letniej.
 • Rodzaj wypoczynku – jeśli celem jest plażowanie, to należy zabrać więcej strojów kąpielowych, kremów przeciwsłonecznych, gadżetów na plażę, zabawek do piasku dla dzieci itp. Jeśli wybierać się będziemy na piesze wycieczki, to spakować należy właściwy strój sportowy i wygodne obuwie. 
 • Długość wypoczynku – na tygodniowy wyjazd za granicę nie będzie prawdopodobnie potrzebnych 5 par spodni, a każdy nadprogramowy kilogram bagażu na lotnisku to dodatkowy koszt. 

Dowiedz się, gdzie pojechać na wakacje w tym sezonie.

Top 3 rzeczy, które trzeba zabrać: dokumenty, leki i ubezpieczenie!

Dokumenty, leki i ubezpieczenie powinny znaleźć się na samym szczycie listy rzeczy do zabrania na wyjazd za granicę. Jakie dokumenty na wyjazd? Przekraczając granicę RP należy udokumentować tożsamość – w zależności od celu podróży – dowodem osobistym lub paszportem

DOKUMENTY NA WYJAZD ZAGRANICZNY

DOWÓD OSOBISTY: Ważny dowód osobisty uprawnia do wjazdu na teren krajów należących do Unii Europejskiej i strefy Schengen. 

UWAGA! Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Gruzja, Mołdawia zdecydowały się zwolnić Polaków z konieczności wjazdu z paszportem. Do tych krajów – mimo że spoza UE i strefy Schengen – można wjechać wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego.

PASZPORT: Będzie niezbędny do przekroczenia granicy krajów spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen. 

CZY WIESZ, ŻE… Niektóre kraje wymagają aby dokument podróży był ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od daty wjazdu, dlatego sprawdź, jaka jest ważność paszportu i dowodu osobistego

WIZA: Niektóre kraje na świecie wymagają także okazania wizy. Polacy muszą mieć wizę chcąc jechać do m.in. większości krajów afrykańskich (44 z 56 krajów), Rosji, na Białoruś, do Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indonezji, Indii, na Kubę i wiele innych. Wyrobienie wizy wiąże się ze złożeniem dokumentów w konsulacie i najczęściej dokonaniu opłaty. W zależności od celu podróży może to być wiza turystyczna, biznesowa, pracownicza, studencka lub tranzytowa.  

Niektóre państwa zamiast wizy wymagają od turystów karty turystycznej, np. Dominikana.

CZY WIESZ, ŻE… Wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego wjedziesz na Wyspy Kanaryjskie (należą do Hiszpanii), Reunion – wyspę na Ocenie Indyjskim (stanowi część Francji), Gwadelupę i Martynikę (departament zamorski Francji).

Nie można zapomnieć także o dokumentach dla dziecka. Nawet niemowlę, wyjeżdżając z rodzicami za granicę, musi posiadać swój dowód osobisty lub paszport.

PAMIĘTAJ! W celach zachowania bezpieczeństwa każdy wyjazd zagraniczny warto zgłosić w aplikacji Odyseusz.

UBEZPIECZENIE NA WYJAZD ZAGRANICZNY

Jeśli mamy już paszport lub/i dowód osobisty, to kolejny niezbędny na podróż zagraniczną dokument to ubezpieczenie turystyczne. Polacy w obrębie Unii Europejskiej mogą korzystać z podstawowej opieki medycznej nieodpłatnie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Kartę wyrabia się za darmo w oddziale NFZ. Warto mieć ją na wyjazd zagraniczny, jednak ze świadomością, że karta EKUZ zapewnia jedynie podstawową pomoc medyczną i to w takim zakresie, jak oferowana jest obywatelom danego kraju, np. jeśli polski turysta będzie mieć wypadek w górach w Austrii to wysłana po niego ekipa ratunkowa oraz użycie sprzętu (helikopter, skutery śnieżne itp.) będzie pełnopłatne a rachunek pokrywa poszkodowany turysta. I nie ma tu znaczenia fakt, że w Polsce usługa ratownictwa jest bezpłatna. 

Najrozsądniej więc, aby EKUZ była tylko dodatkiem do polisy turystycznej, która zabezpiecza w bardzo szerokim zakresie i zawiera w sobie dodatkowo wiele usług, które mogą przydać się w krytycznej sytuacji za granicą, np. pomoc prawnika, tłumacza, holowanie auta itp.  

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd za granicę?

W naszym kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych można dopasować zakres ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb i wybierać z kilkunastu zróżnicowanych ofert: najtańsze ubezpieczenie do krajów UE kosztuje już 3,70 za jeden dzień, a zapewnia ochronę na poziomie 200 tys. zł za koszty leczenia, 200 tys. zł za ratownictwo, 20 tys. zł za NNW. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych pozwoli wyliczyć ubezpieczenie na podstawie analizy celu podróży, liczby podróżnych i rodzaju spodziewanej aktywności, a także umożliwi zakup polisy przez internet. 

Dla przykładu poniżej symulacja różnych ofert ubezpieczycieli na wyjazd zagraniczny do Włoch (1 dzień/1 osoba), stworzonych na podstawie naszego kalkulatora ofert turystycznych:


Najtańsza oferta  – 3,70 zł zł/dzień Najdroższa oferta – 20 zł/dzieńOferta optymalna – 12,22 zł/dzień
Suma ubezpieczenia200 000 zł 269 840,08 zł40 000 000 zł
Ratownictwo200 000 zł35 978,68 zł40 000 000 zł
NNW20 000 zł50 000 zł150 000 zł
OC 224 866,74 zł1 500 000 zł
OC sportowe1 500 000 zł
Stomatolog900 zł 900 zł2 000 zł
Bagaż– 3 000 zł6 000 zł
AssistanceUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – wariant standardAssistance podstawowy – m.in.: opieka nad nieletnimi dziećmi, pomoc tłumacza, konsultacja telefoniczna z lekarzemUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – w zakresie ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Opóźnienie lotuO 6h – 200 złO 4h – 1500 euroO 6h – 500 zł
Ubezpieczenie mieszkania

LEKI NA WYJAZD ZAGRANICZNY

Przyjmując na stałe leki na choroby przewlekłe, można je bez przeszkód wywieźć za granicę. Leki muszą znajdować się w oryginalnych opakowaniach i w ilości adekwatnej do czasu podróży zagranicznej (z niewielkim zapasem w razie opóźnień lotu lub zagubienia dawki). Warto mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie o konieczności zażywania przewożonych leków. Dobrym zwyczajem jest wcześniejsze osobiste zgłoszenie posiadania leków w trakcie kontroli bezpieczeństwa – ułatwi to przeprowadzenie odprawy.

Podczas wyjazdu z dzieckiem, koniecznie należy zabezpieczyć się w podstawową apteczkę, szczególnie jeśli w miejscu docelowym nie ma łatwego dostępu do apteki. 

PAMIĘTAJ! Niektóre leki wymagają przechowywania w lodówce. Rozwiązaniem będzie mała lodówka turystyczna. 

Wyjazd za granicę do pracy – co zabrać?

Wyjazd za granicę do pracy wiąże się z zupełnie innym pakowaniem a lista niezbędnych rzeczy znacznie się wydłuża. To, co zostanie zapakowane do walizki, jest ściśle związane z miejscem, w którym będzie mieszkała osoba wyjeżdżająca do pracy.

Warto się więc zorientować wcześniej, jaka jest dostępność podstawowych, niezbędnych do codziennego życia rzeczy i zdecydować, czy w razie ich braku, lepszym rozwiązaniem jest zabranie ich ze sobą czy dokupienie na miejscu

Warto zwrócić uwagę, czy w lokalu znajdują się rzeczy codziennego użytku – pościel, ręcznik, suszarka do włosów, żelazko, talerze, kubki.

Na wyjazd zagraniczny do pracy w walizce konieczne powinny się znaleźć: 

 • Zezwolenie na pobyt, zezwolenie na pracę, umowa o pracę – jeśli są wymagane i/lub wyjeżdżający już nimi dysponuje,
 • Prawo jazdy, certyfikaty, świadectwa pracy – ułatwią życie zawodowe na miejscu
 • Karta EKUZ i polisa turystyczna – absolutna konieczność, pozwalająca zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Wybierając ubezpieczenie jako cel wyjazdu, należy zaznaczyć „praca”, a oferta zostanie odpowiednio dopasowana do potrzeb osoby przebywającej w danym miejscu przez dłuższy czas.
 • Leki na receptę i kilka podstawowych leków (przeciwbólowe, na rozstrój żołądka),
 • Gotówka – nie wszędzie płatność kartami jest powszechna a dostęp do bankomatów bezproblemowy. Gotówka może być potrzebna już na lotnisku, aby np. zapłacić za taksówkę.
 • Telefon komórkowy, zapasowa bateria, ładowarka (nie zaszkodzi też dodatkowo zapasowa), powerbank, starter sieci komórkowej w danym kraju (ewentualnie do kupienia od razu po przekroczeniu granicy).

Wyjazd za granicę a koronawirus – jak aktualnie wyglądają wyjazdy?

W dobie pandemii spowodowanej koronawirusem wyjazdy zagraniczne obwarowane są dodatkowymi obostrzeniami i wymogami. 

PAMIĘTAJ! Sprawdź bezpośrednio przed wyjazdem, jakie są warunki wjazdu do kraju, który planujesz odwiedzić. Sytuacja zmienia się dynamicznie i zebrane informacje mogą szybko stać się nieaktualne. 

Większość krajów aktualnie wymaga od turystów testu potwierdzającego brak zakażenia koronawirusem w momencie przekraczania granicy. Najpowszechniejszym jest antygen – COVID 19 – test, do którego materiał pobiera się z nosogardzieli, a które w takich celach wykonywane są wyłącznie komercyjnie.

Testy – w zależności od wymogów konkretnego kraju – muszą być wykonane co najmniej 48-72 godziny przed podróżą. Z obowiązku przeprowadzenia testu nie zwalnia nawet szczepienie przeciwko COVID-19. Choć zaświadczenie o fakcie bycia zaszczepionym warto zabrać ze sobą.  

W obliczu pandemii niezwykle istotny jest zakup ubezpieczenia turystycznego z Covid-19, które obejmuje ewentualną hospitalizację związaną z zarażeniem koronawirusem. Pozwoli to uniknąć wysokich kosztów pobytu w szpitalu.

Podróżując samolotem, pociągiem lub innym transportem publicznym, należy mieć założoną na usta i nos maseczkę ochronną. Konieczne jest zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk i bezpieczne zachowania minimalizujące ryzyko zarażenia się. 

Wyjazd za granicę - Co warto wiedzieć?
 1. Przygotowania do wyjazdu zagranicznego w dużej mierze zależą od wybranego kierunku oraz celu podróży.
 2. Każdorazowo w podróż należy zabrać dokument tożsamości oraz ubezpieczenie turystyczne.
 3. Taka polisa powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia oraz wsarcie w razie nieprzewidzianych sytuacji w trakcie pobytu z granicą.
 4. W dobie pandemii od podróżnych może być wymagane zaświadczenie o przyjęciu szczepionki lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments