Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Wyjazd za granicę 2024 – co trzeba wiedzieć i jak się przygotować przed podróżą?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-02-08

Wyjazd na wakacje to coś, na co zazwyczaj czekamy z ogromną niecierpliwością – w końcu wylegiwanie się na plażach czy aktywne zwiedzanie to wspaniała forma oderwania się od codzienności. Jednak często okazuje się, że na kilka dni przed wyjazdem, pełni obaw po raz kolejny sprawdzamy czy wszystko zostało spakowane i dopięte na ostatni guzik. Jeśli to urlop w innym kraju – a już szczególnie jeśli to nasz pierwszy taki wyjazd – możemy czuć się nieco zdezorientowani. Co spakować na wyjazd? Jakie dokumenty będą nam niezbędne? Co, jeśli zachorujemy z dala od domu?

Jeśli właśnie planujesz wyjazd za granicę lub ze stresem sprawdzasz czy o niczym nie zapomniałeś, ten artykuł jest dla Ciebie. Podpowiadamy, co warto ze sobą mieć oraz jak się przygotować, by mieć pewność, że nasz urlop będzie udany i wolny od wszelkich zmartwień. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zobacz też, gdzie w tym roku wybrać się na urlop?

Dokumenty potrzebne na wyjazd za granicę

Dokumenty tożsamości czy wszelkiego rodzaju pozwolenia na przekroczenie granic danego państwa, to rzecz bez wątpienia pierwszorzędna w organizacji wyjazdu. W końcu co nam po biletach lotniczych do Stanów, gdy nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu, bo nie spełnimy formalnych wymagań? 

Obecnie podróżowanie po Europie nie wymaga załatwiania wielu formalności. Aby swobodnie podróżować po wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, wystarczy nam jedynie dowód osobisty. Z tym dokumentem tożsamości przekroczymy również granicę Albanii, Andory, Czarnogóry, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Monako czy Serbii.

Jak sytuacja wygląda w innych częściach Europy i na świecie?

Paszport

Posiadanie paszportu jest konieczne, jeśli zamierzamy zwiedzać inne kontynenty niż Europa. Tak więc, rezerwując lot do państw Ameryki Północnej lub Południowej, a także Afryki, Azji czy Australii konieczne będzie wyrobienie paszportu

Należy jednak pamiętać, że chociaż w Europie i strefie Schengen paszport z reguły nie jest konieczny, istnieją pewne wyjątki. Europejskie państwa, do których odwiedzenia niezbędny jest paszport, to:

Wiza

Zanim powiemy sobie o państwach, które wymagają od osób przekraczających granicę wizy, to należy podkreślić, że w większości państw obowiązuje okres bezwizowy. Jest to określona liczba dni, którą możemy spędzić w danym kraju posiadając jedynie paszport/dowód osobisty. Po upływie tego czasu (zwykle 90 dni, rzadziej 30), nawet w państwach Unii Europejskiej, należy okazać wizę.

Kraje, które od turystów wymagają posiadania wizy, to między innymi:

Inne dokumenty na wyjazd za granicę

Oprócz dokumenty tożsamości czy wizy, warto zabrać ze sobą również prawo jazdy. Polskie prawo jazdy honorowane jest nie tylko na terenie całej Unii Europejskiej, ale również chociażby w niektórych stanach USA (warto sprawdzić czy w tym, do którego się akurat wybieramy nie potrzebujemy prawa jazdy międzynarodowego). Jeśli planujemy wyjazd do obcego kraju własnym autem, konieczne jest również posiadanie np. dowodu rejestracyjnego pojazdu czy – w niektórych krajach – Zielonej Karty. 

Głównym celem działającego od 1 stycznia 1953 r. Systemu Zielonej Karty jest zapewnienie, aby poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mogli otrzymać należne im odszkodowanie z tytułu szkód spowodowanych przez kierowcę pojazdu zarejestrowanego za granicą oraz aby zmotoryzowani nie byli zmuszeni do nabywania komunikacyjnego ubezpieczenia OC na granicy każdego z odwiedzanych przez nich krajów.
– Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zanim wyjedziesz za granicę dowiedz się więcej o danym kraju

Chociaż spontaniczne zarezerwowanie wakacji all inclusive brzmi niezwykle kusząco, to jednak warto świadomie wybierać miejsce na urlop. Nawet najbardziej uwielbiane przez turystów miejsca mogą nas rozczarować, jeśli przed wyjazdem nie dokonamy podstawowego researchu na temat obowiązującej waluty, języka, cen, bezpieczeństwa czy tego, co może nam zaoferować przyroda i architektura. Co zatem warto sprawdzić?

Informacje dotyczące bezpieczeństwa w danym państwie

To, czy dany kraj jest bezpieczny dla polskiego turysty, jest bez wątpienia kwestią priorytetową. Należy zwrócić uwagę nie tylko na bezpieczeństwo z uwagi na występowanie zamachów terrorystycznych (lub ich brak), ale również na chociażby warunki naturalne – np. na Wyspach Karaibskich czy Hawajach stosunkowo często występują trzęsienia ziemi. Dodatkowo warto dowiedzieć się, w które dzielnice miast lepiej nie zapuszczać się samemu – nawet najbezpieczniejsze kraje kryją zaułki, w których często może okazać się niebezpiecznie.

Język urzędowy, czas i waluta

Język urzędowy, obowiązująca strefa czasowa i waluta to bardzo podstawowe informacje o kraju, do którego się wybieramy.

Chociaż w większości państw bez trudu możemy porozumiewać się po angielsku, to na przykład Francuzi bardzo doceniają znajomość ich ojczystego języka – może przed wyjazdem do Francji warto poświęcić chwilę na przyswojenie podstawowych zwrotów? 

Rozsądnie jest również wymienić przed wyjazdem polskie złote na obowiązującą w danym kraju walutę i sprawdzić informacje dotyczące płatności bezgotówkowych (np. warto wiedzieć, że zagraniczne systemy nie obsługują płatności BLIK-iem, a w niektórych państwach możemy mieć problem z zapłaceniem gotówką, gdyż przeważają płatności z użyciem kart płatniczych). 

Zasady ruchu drogowego

Z zasadami ruchu drogowego w określonym kraju powinni zapoznać się przede wszystkim ci, którzy planują wsiadać za kółko. Ograniczenia prędkości często różnią się od tych w Polsce, a znaki mogą wyglądać nieco inaczej lub mieć inne znaczenie.

Warto jednak pamiętać, że uczestnikami ruchu drogowego będziemy również jako piesi, zatem każdy powinien mieć chociaż podstawowe pojęcie o funkcjonowaniu ruchu drogowego w państwie, w którym przebywa.

Kultura i religia

Przed wyjazdem do państw szczególnie spoza Unii Europejskiej, naprawdę warto zapoznać się z kulturą w danym państwie. To nie tylko rozwija naszą wiedzę o świecie, ale również może uchronić nas przed nieprzyjemnymi sytuacjami.

Należy pamiętać, że w niektórych miejscach, obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania siedzib urzędowych czy budynków wojskowych. Dodatkowo, w wybranych miejscach świata kobiety nie mogą również swobodnie odsłaniać ciała czy włosów – wynika to niekiedy z przekonań religijnych i jest to surowo przestrzegane.

Czasem obiektem kultu w danym kraju są zupełnie nieistotne dla nas przedmioty czy zwierzęta (np. krowy w Indiach). Z kolei w Kuwejcie panuje bezwzględny zakaz picia alkoholu, nigdzie również nie można go kupić. Wiedza na temat obyczajów za granicą pozwoli nam uniknąć nie tylko nieprzyjemnych spojrzeń na ulicach, ale również konsekwencji prawnych.

Atrakcje turystyczne

Jeśli nie bierzemy udziału w zorganizowanej wycieczce, sami musimy zadbać o zapewnienie sobie atrakcji. Warto zatem sprawdzić w Internecie lub klasycznym, papierowym przewodniku po kraju, w jakie miejsca warto się udać i czego nie wolno przegapić.

Należy również przygotować pieniądze na bilety wstępu czy dojazd w wybrane miejsca, a uprzednio sprawdzić, na ile sprawnie i na jakich zasadach działa komunikacja miejska w naszym miejscu pobytu. Dzięki temu będziemy przygotowani nie tylko finansowo, ale również bez problemu dotrzemy do najpiękniejszych widoków i popularnych atrakcji. 

Bagaż na wyjazd za granicę – spakuj mądrze

Na wyjazd, szczególnie ten trwający nieco dłużej niż kilka dni, zazwyczaj musimy zabrać niemałą ilość rzeczy osobistych. 

Należy pamiętać, że w przypadku lotu samolotem, do dyspozycji mamy:

 • bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu – najczęściej umieszcza się go pod fotelem lub w specjalnym schowku. Jest on stosunkowo niewielki i co do zasady ma zawierać jedynie podstawowe, potrzebne w trakcie podróży rzeczy. Jego wymiary różnią się w zależności od indywidualnych wytycznych linii lotniczych; 
 • bagaż rejestrowany – to najczęściej walizka (lub kilka walizek), które oddajemy do luku bagażowego. Jest on dodatkowo płatny, jednak i tutaj linie lotnicze zastrzegają sobie pewne ograniczenia co do wagi i rozmiaru.

Warto wiedzieć, że bagaż rejestrowany jest nie tylko dodatkowo płatny, ale również wymaga dodatkowej odprawy, co zajmuje nieco więcej czasu na lotnisku.

Jak optymalnie spakować bagaż?

Odpowiadając na to pytanie, warto wyróżnić 5 najważniejszych punktów:

 1. Zrób listę niezbędnych rzeczy (ubrań, kosmetyków, leków) i staraj się jej trzymać podczas pakowania. Pamiętaj, że nawet jeśli upchniesz gdzieś w walizkę dodatkowe ubrania, to mogą one spowodować przekroczenie dozwolonego limitu wagi. Dokładnie przemyśl to, jakie ubrania czy przedmioty osobiste są ci niezbędne.
 2. Pamiętaj o właściwej pojemności płynów w bagażu podręcznym. Butelki z kosmetykami nie mogą mieć pojemności większej niż 100 ml. Warto zaopatrzyć się w specjalne, małe buteleczki, w które przelejesz wybrane produkty, zamiast zabierać pełnowymiarowe opakowania – chociaż w bagażu rejestrowanym nie ma takich limitów, to jednak pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca.
 3. Do bagażu rejestrowanego dołącz informacje z danymi osobistymi (imię i nazwisko, numer telefonu czy adres e-mail). Niestety, bagaże rejestrowane niekiedy zostają zgubione w trakcie podróży, a ich odzyskanie może trwać nawet kilka dni. Gdy ktoś odnajdzie naszą walizkę, będzie mógł się z nami szybciej i sprawniej skontaktować. Jeśli latacie częściej, warto pomyśleć o umieszczaniu w walizce nadajnika GPS.
 4. Koniecznie zważ walizkę przed wyruszeniem na lotnisko. Jeśli okaże się, że Twój bagaż przekracza dozwoloną wagę, masz jeszcze możliwość pozostawienia kilku przedmiotów w domu. Na lotnisku za każdy dodatkowy kilogram jesteś zobligowany zapłacić.
 5. Bagaż rejestrowany warto zabezpieczyć folią ochronną. Mniej budżetowym rozwiązaniem jest specjalny pokrowiec, natomiast dodatkowa ochrona jest zalecana – w luku bagażowym torby czy walizki mogą zostać uszkodzone. 

Waga i rozmiar bagażu

W tabeli przedstawione są wymagania 3 wybranych przewoźników co do wymiarów i wagi bagażu.

PRZEWOŹNIKBAGAŻ PODRĘCZNYBAGAŻ REJESTROWANYINNE INFORMACJE
Ryanair rozmiar maksymalny: 40 cm x 20 cm x 25 cm

rozmiar maksymalny: 81 cm x 119 cm x 119 cm
waga maksymalna: 20 kg
koszt: od 110 do 180 zł (w zależności od sposobu rezerwacji)
możliwość nadania dużego bagażu podręcznego o wymiarach maksymalnie: 55 cm x 40 cm x 20 cm i wadze (maksymalnie) 10 kg
koszt “dużego bagażu podręcznego” wynosi około 50 zł 
Wizzair rozmiar maksymalny:40 x 30 x 20 cm
waga maksymalna: 10kg 
rozmiar maksymalny: 149 x 119 x 171 cm
waga maksymalna: 10-32 kg
koszt: od 40 do 320 zł (w zależności od wagi bagażu i terminu)

usługa WIZZ Priority (pierwszeństwo wejścia na do samolotu), pozwalająca na wniesienie na pokład również podręcznej walizki na kółkach maksymalny rozmiar: 55 x 40 x 23 cm
waga maksymalna 10 kg koszt usługi: 22-110 zł
LOTmaksymalny rozmiar: 55 x 40 x 23 cm
waga maksymalna: 8 kg
maksymalny rozmiar: 158 cm
waga maksymalna 23 kg
koszt: 110 zł 
możliwość nieodpłatnego zabrania na pokład małej torebki damskiej, plecaka czy torby na laptopa, jeśli jej wymiar nie przekracza 40 x 35 x 12 cm
osoby podróżujące z dziećmi mogą również posiadać przy sobie pokarm oraz składany wózek lub spacerówkę

Bezpieczny wyjazd za granicę – nie zapomnij o lekach

Pakując swoje ulubione stroje kąpielowe czy ukochaną parę butów, nie można zapomnieć o tak ważnej rzeczy, jaką jest apteczka. Podstawowe leki oraz opatrunki to absolutne “must have”, szczególnie z dala od domu.

Nie musisz się obawiać o kontrolę – przewóz leków przez granicę jest w pełni legalny (istnieją pojedyncze wyjątki, np. Indonezja, gdzie leki nasenne są nielegalne, nie można ich zatem również zabrać ze sobą). 

WAŻNE❗ Według Krajowej Administracji Skarbowej produktem leczniczym  jest substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne.

Co zabrać do apteczki:

 • leki przyjmowane regularnie (zarówno suplementy, jak i leki zalecone przez lekarza),
 • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • leki na przeziębienie (zarówno na ból gardła, jak i kaszel czy katar, spray do nosa czy gardła),
 • leki na choroby żołądkowo-jelitowe (np. leki na biegunkę, krople żołądkowe),
 • leki przeciwalergiczne (mogą pomóc np. w przypadku ukąszenia owadów czy wysypki spowodowanej obcymi czynnikami, nawet jeśli alergia wcześniej nie występowała),
 • preparat odkażający, plastry, opatrunki,

Jeśli wybierasz się do ciepłych krajów, nie wolno zapomnieć o kremie z filtrem i opcjonalnie – jeśli nasza ochrona przeciwsłoneczna zawiedzie – maści łagodzącej oparzenia.

Warto również dorzucić do apteczki leki na chorobę lokomocyjną czy tabletki nasenne, pomocne w walce z tzw. “jet lagiem”.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Dlaczego warto mieć polisę turystyczną? Przede wszystkim dlatego, że koszty leczenia za granicą są Refundowane w Polsce ratownictwo medyczne czy górskie niekoniecznie jest darmowe w innych krajach, a jeśli będziemy zmuszeni korzystać z ochrony zdrowia, to mając polisę turystyczną nie musimy się martwić o koszty – ubezpieczyciel płaci za transport medyczny czy inną pomoc do określonej kwoty gwarantowanej. Dlatego jednym z najważniejszych elementów jest suma kosztów leczenia i na ten element polisy turystycznej należy zwrócić szczególną uwagę.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne i pozostając w Europie, suma kosztów leczenia powinna opiewać na 30 000 – 50 000 euro. Ale jeśli planujesz podróż do Ameryki, Japonii, czy Kanady, najlepiej żeby taka suma była możliwie jak najwyższa. Weź też pod uwagę aktywności – samo zwiedzanie miasta, nie wymaga rozszerzenia w postaci sportów ekstremalnych, ale jeśli masz zamiar włączyć do planu podróży ulubiony sport – zwróć uwagę na odpowiednie dopasowanie zakresu polisy. Taka ochrona to tylko parę złotych dziennie, więc mniej niż kawa w kawiarni- mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Reasumując, plusy posiadania ubezpieczenia turystycznego, to między innymi:

 • stosunkowo niska cena – zazwyczaj kosztuje od kilku do kilkunastu złotych dziennie, tym samym zapewniając pokrycie kosztów leczenia do nawet miliona złotych,
 • nie musimy martwić się o pokrycie wysokich kosztów leczenia – pokrywa je ubezpieczyciel,
 • możliwość korzystania z pomocy w prywatnych placówkach,
 • możliwość ubezpieczenia bagażu czy sprzętu sportowego (w zależności od wybranej oferty),
 • w razie zachorowania na COVID-19, polisa pokrywa nie tylko leczenie, ale również koszty związane np. z przedłużeniem zakwaterowania (w zależności od zakresu ochrony COVID-19),
 • w przypadku dużego opóźnienia lotu, możemy otrzymać odszkodowanie,
 • korzystanie z pakietu Assistance – ubezpieczyciel pomaga nam wówczas rozwiązywać problemy napotkane w ruchu drogowym (wypadki, stłuczki, awarie samochodu itp). 

EKUZ na wyjazd za granicę

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, którego uzyskanie jest stosunkowo szybkie i proste, dlatego wielu podróżujących zabiera go ze sobą. Posiadanie karty EKUZ zapewni Ci dostęp do pomocy medycznej w każdym kraju członkowskich Unii Europejskiej i krajach członkowskich EFTA (a więc również w np. Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii czy Szwajcarii). Dotyczy to jednak jedynie ochrony zdrowia w państwowych placówkach. 

WAŻNEKorzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.

EKUZ nie jest w żadnym

Czy karta EKUZ wystarczy na wyjazd za granicę?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który warto mieć, szczególnie, że jego wyrobienie jest darmowe. EKUZ nie zapewnia nam jednak wystarczającej ochrony w krajach Unii Europejskiej, a poza państwami UE i EFTA w ogóle nie jest honorowana. 

Posiadając jedynie EKUZ, należy pamiętać, że:

 • honorowana jest jedynie w krajach członkowskich Unii Europejskiej i EFTA – w pozostałych częściach świata dokument nie ma żadnej mocy prawnej,
 • możemy skorzystać z ochrony zdrowia na takich samych zasadach, na których z ochrony zdrowia korzystają obywatele państwa – jeśli pobyt w szpitalu w danym kraju jest dodatkowo płatny, turyści posiadający kartę EKUZ również muszą zapłacić,
 • darmowa pomoc medyczna zostanie nam udzielona jedynie w państwowych placówkach – oznacza to, że jeśli przychodnia czy szpital nie podpisała umowy z zagranicznym odpowiednikiem NFZ, ochrona zdrowia jest odpłatna,
 • koszty transportu medycznego, testów na COVID-19 czy przedłużenia pobytu z powodu kwarantanny ponosimy z własnej kieszeni. 

Jeśli chcemy mieć pewność, że koszty pomocy medycznej nie obciążą naszego portfela, a w razie problemów otrzymamy odpowiedniej jakości opiekę, powinniśmy zdecydować się na zakup ubezpieczenia turystycznego.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Cena ubezpieczenia jest zależna od kilku czynników, takich jak:

 • kierunek podróży,
 • cel podróży (zwiedzanie, zdobywanie szczytów, a może sporty ekstremalne?),
 • występowanie chorób przewlekłych (lub ich brak) u podróżującego,
 • wiek podróżującego,
 • termin podróży (w sezonie letnim ceny lotów, noclegów, jak i ubezpieczeń zazwyczaj są nieco wyższe),
 • wysokość sum gwarantowanych, które obliguje się pokryć ubezpieczyciel, wybrane rozszerzenia (np. ochrona od zdarzeń mających miejsce pod wpływem alkoholu) itp.

Wszystkie te czynniki mają wpływ na wysokość składki. Poniżej przedstawimy analizę cenową wykonaną przy pomocy kalkulatora ubezpieczeń, która pokazuje różnice w cenach polis, w zależności od ich zakresu czy celu podróży.

Dokonanie analizy cen dostępnych na rynku polis jest banalnie proste – wystarczy skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Program nie tylko dokona za nas porównania, ale i zapozna nas ze szczegółami oferty, a przy tym możemy od razu ją nabyć – bez zbędnych formalności, wystarczy dokonać zakupu przez Internet.  

Tygodniowe wakacje w Egipcie dla trzyosobowej rodziny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
74,06 zł
3 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
109,80 zł
3 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 60 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
162,00 zł
3 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
Koszty leczenia
458 931 zł
Ratownictwo
32 125 zł
Bagaż
45 893 zł
169,00 zł
3 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 4 589 zł OC: 458 931 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną OC sportowe: 458 931 zł sprzęt sportowy
Tygodniowe wakacje w Egipcie dla trzyosobowej rodziny
AXA Assistance
74,06 zł 3 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
109,80 zł 3 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 60 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Generali
162,00 zł 3 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
169,00 zł 3 os. / 7 dni
Koszty leczenia
458 931 zł
Ratownictwo
32 125 zł
Bagaż
45 893 zł
Dodatkowo: NNW: 4 589 zł OC: 458 931 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną OC sportowe: 458 931 zł sprzęt sportowy

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne powinno zapewniać nam kompleksową ochronę w razie wypadku. Aby mieć pewność, że nie zostaniemy obciążeni ogromnymi kosztami leczenia, należy zwrócić uwagę na to, aby nasza polisa podróżnicza zawierała:

 • gwarantowaną sumę pokrycia kosztów leczenia – to, jak wysoka powinna być kwota, zależy przede wszystkim od cen opieki medycznej w danym kraju (w USA będzie ona np. znacznie droższa niż w Czechach),
 • ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • pakiet Assistance (który będzie zawierał przede wszystkim opiekę nad dziećmi w razie choroby rodzica, organizacja przyjazdu bliskiej osoby do chorego za granicą, wsparcie tłumacza, pomoc prawną, całodobową infolinię),
 • ochronę OC w życiu prywatnym (ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej za starty poniesione na zdrowiu czy za zniszczone rzeczy materialne),
 • ubezpieczenie bagażu,
 • ochronę sprzętu sportowego, jeśli takowy zabieramy,
 • OC sportowe, jeśli zamierzamy aktywnie wykorzystać czas na wyjeździe.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne?

Najprostszym sposobem na nabycie ubezpieczenia turystycznego, jest zakup online w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Za pomocą narzędzia szybko porównasz oferty różnych ubezpieczycieli i dopasujesz zakres ochrony do swoich potrzeb i planów. Pamiętaj, że jeśli podczas podróży planujesz na przykład uprawiać ulubioną aktywność, to musisz dostosować do tego zakres ochrony, dokupując rozszerzenie sportowe.

Ubezpieczenie na wakacje z ochroną COVID-19
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
0 zł
3,31 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarza przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
5,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medyczną przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
7,70 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarza pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
Europa
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
19,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 45 155 zł OC: 451 155 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
Ubezpieczenie na wakacje z ochroną COVID-19
Signal Iduna
3,31 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarza przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
Proama
5,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medyczną przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
AXA
7,70 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarza pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
Europa
19,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
Dodatkowo: NNW: 45 155 zł OC: 451 155 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne za pomocą kalkulatora?

Wystarczy wejść na stronę, zaznaczyć dane dotyczące podróży, a system wybierze najkorzystniejsze oferty. Po przejrzeniu polis i wybraniu odpowiedniej, strona przekieruje nas do płatności. To wszystko!

PAMIĘTAJ❗ Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego zapoznaj się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Pozwali Ci to uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnych niespodzianek w przypadku wystąpienia szkody podczas podróży. Dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia pozwala również dobrać dodatkowe rozszerzenia lub klauzule, które mogą być istotne dla konkretnych potrzeb i planów. Tak dopasowana polisa turystyczna zapewni Ci spokój i podczas podróży i możliwość cieszenia się podróżą bez obaw o konsekwencje nieplanowanych zdarzeń.

Wyjazd za granicę - Co warto wiedzieć?
 1. Wyjazd za granicę to ekscytująca przygoda, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu – koniecznie zrób research na temat kraju, który wybrałeś jako miejsce spędzenia urlopu, spakuj się mając na uwadze ograniczenia w rozmiarze czy wadze bagażu oraz nie zapomnij o podręcznej apteczce.
 2. Pamiętaj, aby przed wyjazdem zadbać o wyrobienie stosownych dokumentów i sprawdzenie, jakie obostrzenia aktualnie obowiązują w kraju.
 3. Karta EKUZ to tylko częściowa ochrona, honorowana jedynie w państwach Unii Europejskiej i EFTA. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie zostaniemy obciążeni ogromnymi kosztami leczenia, należy zadbać o wykupienie polisy turystycznej.
 4. Koszt ubezpieczenia turystycznego to zaledwie kilka-kilkanaście złotych dziennie, a zakupu można dokonać z łatwością bez wychodzenia z domu. Dzięki opłaceniu składki polisy, możemy wypoczywać bez obaw o nasze zdrowie.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd za granicę

 1. Gdzie najlepiej wybrać się na pierwszy wyjazd za granicę bez biura podróży?

  W takiej sytuacji, najlepiej jest zdecydować się na jeden z krajów europejskich. Taki wybór będzie zdecydowanie bezpieczniejszy, a prawdopodobieństwo dogadania się po angielsku - wyższe. Ponadto, w takim przypadku nie ma bariery kulturowej i w razie potrzeby można szybko wrócić do kraju.

 2. Co zabrać na wyjazd zagraniczny?

  Przede wszystkim należy pamiętać o dokumentach, a także wcześniejszym sprawdzeniu ich ważności. Tam, gdzie jest to wymagane - potrzebne będzie również zaświadczenie o szczepieniu lub ozdrowieniu. Należy również sprawdzić, które państwa wymagają posiadania ubezpieczenia turystycznego i na jaką kwotę kosztów leczenia. Niewątpliwie przyda się również karta EKUZ, podczas wyjazdu do krajów, które honorują ten rodzaj dokumentów.

 3. Czy wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają taką samą ochronę COVID-19?

  Nie. każde towarzystwo ubezpieczeniowe, w zależności od przyjętej polityki i zasada, oferuje inny zakres ubezpieczenia w ramach ochrony COVID-19. Wszystkie zasady na jakich świadczone jest ubezpieczenie zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi przed zakupem polisy należy się dokładnie zapoznać.

 4. Kiedy warto wybrać się za granicę?

  Chociaż przyjęło się, że to okres letni - głównie lipiec i sierpień - to najlepszy czas na wyjazd, to warto pamiętać, że we wczesnym okresie jesiennym temperatury w ciepłych krajach jeszcze nie spadają, to znaczący spadek możemy zaobserwować w cenach na stronach biur podróży. Wakacje all inclusive we wrześniu mogą być tańsze nawet o połowę, a i hotele zwykle obniżają koszty noclegów. Warto rozważyć zatem urlop jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego (np. w maju) albo tuż po jego zakończeniu (np. w październiku).

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (7 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments