Ubezpieczenie sportów ekstremalnych – cena polisy uwzględniającej zwiększone ryzyko

Opublikowano: 2016-11-23 (aktualizacja 2018-04-05, godz. 1:36)

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5

Uprawianie sportów ekstremalnych zapewnia potężną dawkę adrenaliny i jednocześnie daje poczucie wolności. Zwiększone ryzyko jest właśnie tym, co nas przyciąga, ale mimo wszystko musisz pamiętać, jakie może nieść za sobą konsekwencje. Wyjeżdżając za granicę i mając zamiar uprawiać sporty ekstremalne, pamiętaj o zakupie polisy uwzględniającej właśnie to ryzyko.

Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych na czas wyjazdu powinieneś zawrzeć w swojej polisie, w przeciwnym wypadku możesz nie otrzymać odszkodowania. Jeżeli do wypadku dojdzie właśnie w trakcie uprawiania sportów, ubezpieczyciel może się powołać na zawarte w OWU wyłączenia i brak odpowiednich rozszerzeń, np. o koszty leczenia. Te wydatki będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jakie są sporty ekstremalne?

Za sporty ekstremalne towarzystwa ubezpieczeniowe uważają dyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i  działania w warunkach dużego ryzyka. Do tego typu aktywności fizycznej zalicza się w szczególności sporty wymienione w poniższej tabeli. Każde z towarzystw może różnie klasyfikować daną dyscyplinę, warto więc sprawdzić do jakiej kategorii należy. Niektórzy ubezpieczyciele jedną formę aktywności mogą skwalifikować jako ekstremalną, inni z kolei jako sport wysokiego ryzyka (SWR).

Lista sportów ekstremalnych

 Dyscyplina Warta Signal Iduna Europa Axa Aviva Generali
1  wspinaczka górska i skałkowa  
(SWR)
2 speleologia
3 sporty motorowe lub motorowodne  
(SWR)
4 motocross          
5 myślistwo  
(SWR)
 
(SWR)
   
6 sztuki walki i sporty obronne  
(SWR)
 
(SWR)
 
7 kolarstwo górskie  
8 narciarstwo poza trasami    
9 jazda po muldach      
10 skoki akrobatyczne na nartach      
11 skoki narciarskie    
12 nurkowanie przy użyciu sprzętu specjalistycznego  
(SWR)
 
(SWR)
 
13 canyoning
(SWR)
 
(SWR)
   
14 rafting    
(SWR)
 
(SWR)
 
15 żeglarstwo oceaniczne      
16 baloniarstwo      
17 bungee  
18 BASE        
19 jumping      
20 surfing  
(SWR)
     
21 katesurfing  
(SWR)
     
22 sporty powietrzne        
23 paralotniarstwo    
24 spadochroniarstwo    
25 rajdy samochodowe        
26 bobsleje          
27 bieganie z pokonywaniem przeszkód          
28 zorbing          
29 wyścigi konne          
30 szybownictwo      
31 lotniarstwo          
32 motolotniarstwo          
33 heliskiing        
34 heliboarding          
35 pilotowanie samolotów silnikowych        
36 canoping          
37 alpinizm          
38 sporty, w których wykorzystywane są pojazdy poruszające się po śniegu lub lodzie        
39 Trekking górski powyżej: 5500 m n.p.m. 3500 m n.p.m. 3000 m n.p.m.  3000 m n.p.m.
(SWR)
3200 m n.p.m. 5500 m n.p.m.

SWR – w zakresie sportów wysokiego ryzyka
Źródło: opracowanie własne

Do kategorii sportów ekstremalnych zalicza się zazwyczaj także udział w wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi, np. wysokie góry, tereny lodowcowe, dżungla, busz. Trekking górski jest klasyfikowany jako ekstremalny od określonej wysokości – te również podano w tabeli.

Ubezpieczenia NNW a sporty ekstremalne

W przypadku uprawiania sportów, ważne jest nie tylko zapewnienie pokrycia kosztów leczenia, ale również ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Na te jesteś szczególnie narażony podczas aktywności fizycznej o wysokim stopniu ryzyka, a za takie, według definicji, uważa się dyscypliny ekstremalne. Dzięki NNW w razie poważnego uszczerbku na zdrowiu możliwe jest uzyskanie świadczenia finansowego zależnego od sumy ubezpieczenia, ustalonej przez Ciebie oraz procentowego uszkodzenia ciała (według tabeli zawartej w OWU).

NNW zapewnia również wypłatę SU NNW (zazwyczaj w 100%) jeżeli dojdzie do śmierci. Właśnie wtedy Twoja rodzina może liczyć na świadczenia. Nie zastąpi ono wprawdzie Twojej obecności, ale ułatwi poradzenie sobie z codziennymi trudnościami, szczególnie gdy jesteś jedną z osób utrzymujących rodzinę.

Ile kosztuje ubezpieczenie sportów ekstremalnych?

Cena polisy uwzględniającej ryzyka związane z uprawianiem sportów ekstremalnych będzie na pewno wyższa niż podstawowa opcja. Musisz jednak pamiętać, że jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, jego finansowe konsekwencje mogą być znacznie wyższe niż kilkadziesiąt złotych wydanych przed wyjazdem na odpowiednie ubezpieczenie.

Poniżej przedstawiamy ceny polis dla jednej osoby, która ma zamiar uprawiać za granicą sporty ekstremalne (np. nurkować przy użyciu specjalistycznego sprzętu). W tabeli uwzględniono cenę ubezpieczenia na jeden dzień, tydzień oraz dla porównania cenę podstawowej polisy nie obejmującej ryzyka.

Towarzystwo Szczegóły polisy* Cena podstawowej polisy Cena polisy
z uwzględnieniem sportów
ekstremalnych (7 dni)
Koszt polisy na 1 dzień
(z uwzględnieniem sportów ekstremalnych)
Axa KL: 20 000 zł
NNW: 2 000 zł
23,20 zł 111,40 zł 3,31 zł
Europa KL: 30 000 zł
NNW: 3 000 zł
27,85 zł 111,38 zł 3,98 zł
Signal Iduna KL: 20 000 zł
NNW: 15 000 zł
22 zł 87,97 zł 3,14 zł
Warta KL: 80 000 zł
NNW: 10 000 zł
32 zł 95 zł 10 zł

*Kalkulacji dokonano dla podstawowego typu ochrony. Kupując ubezpieczenie, możesz sam określić jakie sumy ubezpieczenia Cię interesują.
Źródło: opracowanie własne na podstawie kalkulacji z dnia 23.11.2016 w porównywarce polisaturystyczna.pl

Musisz pamiętać, że kupując nieodpowiednią polisę, może się okazać, że wyrzuciłeś swoje pieniądze w błoto. Ubezpieczyciele, mając świadomość zwiększonego ryzyka, oferują ochronę za wyższą cenę. Cena przekłada się na wartość polisy, a więc jeżeli nie zaopatrzysz się w dostateczną polisę, towarzystwo może odmówić wypłaty, a wtedy zostaniesz sam ze sporym rachunkiem do opłacenia za leczenie za granicą.

Już teraz porównaj oferty polis i sprawdź, która jest najodpowiedniejsza dla Ciebie. Nie ryzykuj swojego zdrowia i spokoju i zadbaj o to, aby Twoja podróż odbyła się bez zbędnych komplikacji.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Dodaj komentarz