ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Austrii – ile kosztuje i jakie wybrać?

Opublikowano: 2014-08-14 (aktualizacja 2023-06-06, godz. 10:46)

Austria jest krajem pełnych zarówno ciekawych zabytków, jak i pięknych terenów naturalnych. Warto odwiedzić to państwo bez względu na porę roku. Zanim jednak zdecydujesz się na wyjazd do Austrii, konieczne jest pamiętanie o kilku kwestiach. Jak przygotować się na wyjazd?

Austria 

Austria jest krajem położonym w Europie i należącym do Unii Europejskiej. Słynie przede wszystkim z pięknych gór, które przyciągają turystów zwłaszcza w sezonie zimowym. Będąc w Austrii, nie można pominąć m.in. Wiednia. Jest to stolica tego kraju, w której można spróbować lokalnych specjałów i zapoznać się z kulturą tego kraju.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Na terenie Austrii znajdują się liczne zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa tu nie tylko o budynkach zlokalizowanych w Wiedniu, lecz także w Salzburgu czy Grazu. Jeśli jednak kochasz aktywny wypoczynek, warto wybrać się w austriackie góry. W tym miejscu znajdują się liczne kurorty narciarskie. Sezon na aktywności na śniegu w Austrii jest bardzo długi – trwa on od listopada, aż do kwietnia. Latem natomiast Alpy są bardzo ciekawym wyborem dla osób, które kochają piesze wędrówki po szczytach.

Będąc w Austrii, warto zobaczyć co najmniej kilka najpopularniejszych zabytków i atrakcji naturalnych. Wśród nich można wyróżnić takie miejsca, jak:

  • Hallstatt – to miejscowość turystyczna, co roku przyciągająca setki tysiące osób; znajduje się ona nad malowniczym jeziorem pomiędzy alpejskimi górami; uliczki w Hallstatt są bardzo ciasne, dlatego tworzą one charakterystyczny klimat,
  • Krimmler Wasserfälle – to piękny wodospad o trzech poziomach, położony na rzece Krimml; liczy on aż 380 m, dzięki czemu jest największym wodospadem w Austrii; w okolicach wodospadu można znaleźć piękne skały i niesamowitą roślinność,
  • Festung Hohensalzburg – to zamek w Salzburgu, znajdujący się na wzgórzu Festungsberg; to twierdza, która góruje widocznie nad miastem; miasto, w którym znajduje się zamek, słynie przede wszystkim z narodzin Mozarta, dlatego na jego terenie znajdują się różne muzea związane z kompozytorem.

Wyjazd do Austrii – co warto wiedzieć? 

Wyjeżdżając do Austrii, warto pamiętać o kilku kwestiach. Jest  to kraj, który należy do Unii Europejskiej, dlatego nie musisz zabierać ze sobą paszportu. W Austrii mówi się po niemiecku, choć w najbardziej turystycznych miejscach z powodzeniem dogadasz się również po angielsku.

Jeśli zabierasz ze sobą paszport, musi on być ważny co najmniej przez 3 miesiące od momentu wjazdu na terytorium Austrii.

Nie można zapominać również o kwestiach poruszania się samochodem po terytorium Austrii. Jest to możliwe z wykorzystaniem polskiego prawa jazdy, choć w tym kraju mandaty są znacznie wyższe i konieczne jest zachowanie większej ostrożności na drodze. W terenie zabudowanym maksymalna prędkość wynosi 50 km/5, na drogach ogólnych 100 km/5, a na autostradach – 130 km/h. W Austrii nie trzeba mieć włączonych świateł mijania przez cały czas. Jest to niezbędne tylko nocą oraz w trakcie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Austrii?

Wybierając się za granicę do jakiegokolwiek zagranicznego państwa, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia. Nie jest to produkt obowiązkowy, jednak pozwala na uchronienie się przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. Mowa tu m.in. o sytuacji, w której doszło do uszkodzenia ciała lub zdrowia turysty. Wówczas w wielu przypadkach konieczne jest niezwłoczne skorzystanie z pomocy medycznej. Udanie się do szpitala w innym państwie wiąże się z wysokimi opłatami, dlatego warto posłużyć się ubezpieczeniem turystycznym i dostać zwrot w formie odszkodowania.

Ubezpieczenie turystyczne do Austrii niesie za sobą jeszcze więcej korzyści. Niektóre polisy pozwalają na objęcie ochroną m.in. bagażu, zwłaszcza jeśli chodzi do jego uszkodzenia przez przewoźnika lub kradzieży pomimo zastosowanych zabezpieczeń. Często polisy tego typu są bardzo korzystne także dla kierowców. Pozwalają one m.in. na skorzystanie z auta zastępczego, usług tłumacza lub prawnika czy holowania w sytuacji, gdy do wypadku doszło za granicą. Ubezpieczenia turystyczne są produktami bardzo tanimi, a ich koszt nie wynosi więcej niż około 100-200 zł za klasyczne wakacje. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w tę formę ochrony i uniknąć dużych wydatków, które w niektórych przypadkach wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.

Co zabrać na urlop w Austrii? 

Wybierając się do Austrii, trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą konkretnych przedmiotów. Najważniejsze są oczywiście dokumenty, bez których nie można legalnie przebywać na terenie tego kraju. Polacy i inni obywatele krajów Unii Europejskiej mogą wjechać do Austrii z samym dowodem osobistym. Jest to możliwe jednak tylko na okres do 90 dni. Jeśli planujesz poruszać się samochodem, możesz to zrobić bez konieczności wyrabiania innego prawa jazdy. W Austrii działają bowiem uprawnienia polskie. Konieczne jest też posiadanie ważnej polisy OC oraz przeglądu technicznego. Wszystkie dokumenty potwierdzające te kwestie trzeba mieć przy sobie. Policja w Austrii nie dysponuje bowiem bazami elektronicznymi dostępnymi w Polsce.

W Austrii przepisy dotyczące oznaczania samochodów są jednak bardziej restrykcyjne. Z tego powodu turyści przekraczający granicę swoim pojazdem muszą zakupić specjalną winietę. Obecnie można nabyć ją przez internet. Na terenie całej Austrii znajdują się również punkty sprzedające winiety w formie tradycyjnej – to zwykle przejścia graniczne, kioski czy stacje benzynowe. Winiety są niezbędne podczas poruszania się drogami szybkiego ruchu lub autostradami. Takie produkty można wykupić na okres od 10 dni do nawet roku.

Nie można zapominać o zabraniu ze sobą także przedmiotów codziennego użytku, niezbędnych w trakcie realizowanych aktywności. Przyda się m.in. strój sportowy, zwłaszcza gdy planujesz wędrówki po górach. Obowiązkowe jest również zabranie ze sobą ładowarek do sprzętów elektronicznych. W Austrii gniazdka są takie same jak w Polsce. Jeśli zamierzasz korzystać z uroków Wiednia, konieczne może okazać się zaopatrzenie również w stylizacje typowo wieczorowe. Przydadzą się one m.in. podczas wizyt w najsłynniejszych, wiedeńskich operach czy teatrach.

Jeśli wybierasz się na wakacje w trakcie ciepłych, letnich miesięcy, przyda się także ochrona przeciwsłoneczna. Mowa tu zarówno o kremach z filtrem, jak i nakryciach głowy. To dobry wybór w trakcie wielogodzinnego, pieszego zwiedzania miasta. Możesz także wypłacić gotówkę lub korzystać z kart płatniczych, które pozwalają na płacenie w różnych walutach bez prowizji.

Czy w Austrii jest bezpiecznie?

Austria jest krajem, który swoja kulturą niewiele różni się od Polski. Jest w nim dość bezpiecznie, podobnie jak w innych, bogatych, europejskich państwach. Trzeba jednak uważać na miejsca typowo turystyczne. Takie lokalizacje bardzo często są wybierane przez kieszonkowców, którzy korzystają z tego, że turyści zajmują się np. robieniem zdjęć. Niebezpieczeństwo kradzieży wzrasta również w miejscach, gdzie pojawiają się duże tłumy.

Wyjeżdżając do Austrii, nie trzeba wykonywać dodatkowych szczepień. W ostatnich latach kwestia ta była dość niejednoznaczna ze względu na pandemię koronawirusa. Z tego powodu warto obserwować sytuację na bieżąco.

W Austrii przestępczość jest dość niewielka, zarówno jeśli chodzi o kradzieże, jak i klęski żywiołowe. Na terenie tego państwa dochodzi też do małej liczby wypadków. Służby mundurowe skutecznie egzekwują prawo. Kierowców hamują m.in. bardzo wysokie mandaty, zwłaszcza w przeliczeniu na złotówki.

Jakie ubezpieczenie do Austrii – EKUZ czy polisa podróżna? 

Nie wszyscy wiedzą, że każdy obywatel Unii Europejskiej ma możliwość wykupienia karty EKUZ. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, pozwalająca na uzyskanie wymiernych korzyści w trakcie podroży. Przede wszystkim umożliwia ona skorzystanie z pomocy lekarskiej na terenie całej UE na dokładnie takich samych zasadach, jak ma to miejsce w Polsce. Jeśli jesteś więc osobą podlegającą ubezpieczeniu zdrowotnemu w szkole lub u pracodawcy, wyrabiając kartę, możesz udać się za darmo także do lekarza w Austrii.

Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ ma dość ograniczone działanie w stosunku do ubezpieczeń turystycznych. Nie pozwala m.in. na pokrycie kosztów wizyt u specjalistów prywatnie. Oprócz tego w razie poważniejszych wypadków to poszkodowany musi martwić się koniecznością zorganizowania transportu medycznego do Polski, a następnie pokryć jego koszty. EKUZ jest przydatne w trakcie najpopularniejszych problemów, takich jak m.in. zatrucia pokarmowe czy złamanie zęba. Dzięki tej karcie można udać się do lekarza pierwszego kontaktu po receptę lub poradę w związku z np. przeziębieniem.

Korzystniejsze okazuje się jednak wykupienie specjalnego ubezpieczenia turystycznego do Austrii. Jest to jednak produkt płatny, w przeciwieństwie do EKUZ. Z tego powodu nie wszystkie osoby decydują się na te rozwiązanie. Warto jednak zainteresować się taka polisą ze względu na fakt, że pozwala ona na wypłacenie odszkodowania w wysokości maksymalnej nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Oznacza to, że nie będziesz musiał płacić m.in. za hospitalizację po wypadku drogowym czy innym niebezpiecznym zdarzeniu. Polisa pozwoli również na pokrycie kosztów transportu medycznego, wizyt prywatnych u specjalistów, skomplikowanych zabiegów, a nawet pomocy tłumaczy w razie jakichkolwiek problemów.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne? 

Obecnie na rynku można znaleźć dziesiątki propozycji obejmujących ubezpieczenia turystyczne do Austrii. Wybór odpowiedniego produktu jest zatem dość trudny. Warto skupić się m.in. na takich czynnikach, jak:

  • dokładny zakres obowiązywania polisy – znaczenie ma to, w jakich przypadkach możliwe jest wypłacenie odszkodowania – im jest ich więcej, tym lepiej; często w umowach znajdują się wyłączenia, dotyczące m.in. wypadków w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych; czasami konieczne jest dokupienie rozszerzeń, które pozwalają na zwiększenie zakresu obowiązywania ubezpieczenia turystycznego,
  • cena ubezpieczenia – dla wielu osób ogromne znaczenie ma cena ubezpieczenia turystycznego; zwykle koszt wykupienia takie polisy Jest bardzo niski i wynosi zaledwie kilka-kilkanaście złotych za dzień; szersze pakiety, obejmujące m.in. ochronę bagażu czy sporty ekstremalne, zwykle są droższe i kosztują około kilkudziesięciu złotych za jeden dzień wyjazdu,
  • maksymalna kwota odszkodowania – w umowach zawieranych z towarzystwami ubezpieczeniowymi znajdują się również informacje na temat maksymalne kwoty wypłacanej w razie wypadku; zazwyczaj jest to suma wynosząca nawet kilkadziesiąt tysięcy euro; często istnieje opcja dokupienia rozszerzeń, które zwiększają maksymalną wartość odszkodowania,
  • możliwość dokupienia dodatkowych produktów – większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia dokupienie dodatkowych produktów, takich jak m.in. ochrona bagażu; niektóre przedmioty nie mogą być jednak objęte standardową polisą, dlatego konieczne jest zdecydowanie się na dodatkowe rozszerzenie – mowa tu m.in. o drogim sprzęcie elektronicznym lub sportowym; dodatki często dotyczą także zdarzeń losowych w trakcie aktywności fizycznej, zwłaszcza tej ekstremalnej.

Wybór odpowiedniej polisy turystycznej może być więc dość trudny. Z tego powodu poleca się zapoznanie z co najmniej kilkoma propozycjami dostępnymi na rynku. Można zrobić to samodzielnie, korzystając ze stron internetowych poszczególnych firm, oraz poprzez porównywarki online.

Porównywarki online to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą zestawić różne propozycje w jednym miejscu. Dzięki nim nie trzeba uzupełniać formularza kilkukrotnie. Wystarczy wpisać informacje o planowanym wyjeździe tylko raz, a system pokaże propozycje dostępne na rynku. Dzięki temu da się bardzo szybko przyjrzeć cenom poszczególnych produktów i zakresom ich obowiązywania. To sposób na znalezienie polisy, która cechuje się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Warto bowiem pamiętać, że sytuacja na rynku regularnie się zmienia.

4.3/5 - (11 głosów)

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.3/5 - (11 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments