Wyjeżdżam do Austrii – jak przygotować się do wyjazdu?

Opublikowano: 2014-08-14 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

Nie wszyscy marzą o wygrzewaniu się na zatłoczonej plaży w ponad czterdziestostopniowym upale. Miłośnicy Alp, zarówno w lecie jak i w zimie, podziwiają piękno najwyższych gór Europy. Osoby zakochane w muzyce klasycznej, wspaniałej architekturze i sztuce zachwycą się wizytą w Wiedniu. Jak zatem przygotować się do wyjazdu do Austrii? Co z ubezpieczeniem?

Góry, zabytki, Dunaj, a może wycieczka objazdowa po kraju? Niezależnie od tego jak planujesz spędzić wakacje w Austrii, warto dobrze przygotować się do wyjazdu. W poradniku skupię się na opisaniu aspektu ubezpieczeniowego, który przez wielu wyjeżdżających jest bagatelizowany. A to duży błąd! Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Czy muszę mieć polisę turystyczną do Austrii?

Polscy turyści, którzy wyjeżdżają na urlop na Austrii, mogą wyrobić w oddziale NFZ bezpłatną kartę EKUZ i liczyć na niezbędną pomoc medyczną w publicznych placówkach zdrowia za granicą w razie nagłego wypadku lub zachorowania. Jest to możliwe dzięki podpisanym umowom międzynarodowym w państwach należących do Unii Europejskiej. EKUZ można wyrobić korespondencyjnie (zrób to z kilkutygodniowym wyprzedzeniem) lub osobiście w oddziale NFZ (w sezonie wakacyjnym weź pod uwagę kolejki).

Czy posiadanie karty EKUZ oznacza, że nie musisz już kupować ubezpieczenia turystycznego? Niekoniecznie.

Posiadacz karty EKUZ:
Zapłaci za każdą wizytę prywatną np. gdy pilnie potrzebował pomocy po południu lub wieczorem i nie uda mu się zapisać na wizytę do lekarza w publicznej placówce
Dopłaci za każdy dzień pobytu w szpitalu od 8 do 16,80 euro (35-70 zł)
Pokryje koszty leczenia szpitalnego w wyższym standardzie z własnej kieszeni
Pokryje część kosztów leczenia stomatologicznego cenniki są zależne od samych dentystów, należy więc spytać o ceny przed skorzystaniem
Przy zakupie leków z własnej kieszeni dopłaci 4,90 euro (ok. 20 zł) za każdy lek
Będzie zobowiązany zapłacić rachunek za transport medyczny do kraju np. chory po doznanym udarze mózgu otrzymał rachunek o wysokości 40 300 zł! 39 000 zł kosztował lot air-ambulansem, 1 300 zł kosztował transport na lotnisko w Austrii
Zostanie obciążony rachunkiem za ratownictwo w górach przykładowy koszt takiej akcji ratowniczej to 10 000 zł

źródło: opracowanie własne

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Austrii?

Optymalnym rozwiązaniem jest zakup polisy turystycznej oraz wyrobienie karty EKUZ. Wtedy masz pewność, że twoja ochrona jest kompletna. Indywidualne ubezpieczenie podróżne zapewnia szeroki wachlarz ochrony:

 1. Zwrot kosztów leczenia. Możesz skorzystać zarówno z publicznego, jak i niepublicznego ośrodka medycznego. Gdy będziesz potrzebował specjalisty, wybierzesz się na prywatną wizytę bez kolejki. Z ubezpieczenia KL pokryte zostaną także rachunki za badania ambulatoryjne, leki i środki opatrunkowe.
 2. Transport medyczny. Wspomniany wcześniej turysta, który po doznanym udarze mózgu otrzymał rachunek o wysokości 40 300 zł (39 000 zł – lot air-ambulansem, 1 300 zł – transport na lotnisko w Austrii) na szczęście miał polisę i ów rachunek pokrył ubezpieczyciel.
 3. Ratownictwo w górach. Zgubiłeś się, spadłeś ze skały, po kilku godzinach zostałeś uratowany i przewieziony do szpitala. Nie żałujesz, że cię uratowano – 10 000 zł za akcję ratowniczą zapłaci firma ubezpieczeniowa.
 4. Kompleksowy pakiet assistance. W ramach asssistance możesz liczyć nie tylko na transport medyczny do kraju, ale także:
 • organizacja przyjazdu osoby towarzyszącej do chorego – ubezpieczyciel pokryje koszty przyjazdu osoby bliskiej do Austrii oraz jej zakwaterowania (do określonej w umowie sumy – najczęściej do 7 dni),
 • organizacja opieki nad nieletnimi dziećmi w razie choroby ubezpieczonego,
 • organizacja powrotu lub dalszej podróży dla pozostałych uczestników wycieczki – w momencie gdy ubezpieczony był kierowcą odpowiedzialnym za transport pozostałych uczestników wyjazdu, firma ubezpieczeniowa zajmie się zorganizowaniem innego kierowcy, który będzie kontynuować podróż albo odwiezie pozostałych uczestników wyjazdu do kraju,
 • pomoc prawnika i tłumacza – doradztwo w kryzysowej sytuacji, rozmowa się z policją i innymi służbami w imieniu ubezpieczonego.
 1. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – gdy niechcący przyczynisz się do czyjejś szkody, z tej polisy zostanie wypłacone świadczenie poszkodowanej osobie np. gdy twój pies kogoś ugryzie, dzieci zniszczą sprzęt w hotelu, lub potrącisz kogoś na rowerze.
 2. Ubezpieczenie NNW – świadczenie za uszczerbek na zdrowiu. Wypadek, zepsute wakacje, rehabilitacja – zawsze warto liczyć na finansową rekompensatę za doznaną szkodę.
 3. Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – jeżeli wozisz cenne rzeczy, warto je ubezpieczyć!

Kompleksowe ubezpieczenie turystyczne porównasz i kupisz dzięki porównywarce polis turystycznych w naszym serwisie. Oto garść pożytecznych porad przed zakupem ubezpieczenia.

Chorujesz przewlekle? Kup odpowiednią zwyżkę. Jeżeli choroba na wakacjach będzie następstwem zaostrzenia lub powikłań choroby przewlekłej, a ty nie kupisz zwyżki od tego ryzyka, to twoje ubezpieczenie kosztów leczenia oraz organizacji transportu medycznego nie zadziała!

Analogicznie, ubezpiecz się w razie uprawiania różnych sportów. Uprawianie sportów zwiększa możliwość doznania urazów, nie lekceważ tego. Zwyżka będzie zależeć od rodzaju aktywności. Ubezpieczyciele rozróżniają takie aktywności jak: sport amatorski, podwyższonego ryzyka, ekstremalny lub zawodowy).

Wybierz wysoką sumę ubezpieczenia w NNW.  Którą kwotę wolałbyś dostać po złamaniu nogi: 200 zł czy 2000 zł? Najniższa suma ubezpieczenia to gwarancja pierwszej kwoty, wysoka suma ubezpieczenia – tej drugiej.

6 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem do Austrii

 1. Sezon. W Wiedniu zawsze jest mnóstwo turystów – najwięcej w maju, czerwca, wrześniu i październiku. Najgorszy tłok zastaniesz w weekened majowy. Najspokojniej jest w… listopadzie.
 2. Pieniądze. Waluta to oczywiście euro. Nie ma żadnych problemów z bankomatami. Czasem może się zdarzyć płatność kartą Visa lub MasterCard dopiero od kwoty minimalnej np. 50 euro.
 3. Przydatne języki. Przede wszystkim niemiecki. W wielu miejscach turystycznych dogadasz się po angielsku, włosku, hiszpańsku, francusku, lub rosyjsku.
 4. Dostęp do internetu. Kafejki internetowe znajdziesz w każdym mieście, w hotelach możliwie za dopłatą. Bezpłatne wi-fi znajdziesz na lotnisku w Wiedniu oraz wielu kawiarniach i restauracjach (czasem nie jest to odznaczane, więc warto zapytać).
 5. Transport. Austria ma doskonałą sieć utrzymanych i rozbudowanych dróg.  W górach niektóre odcinki są dodatkowo płatne (przełęcze i tunele). Autostrady również są płatne – winiety. Austria ma też doskonałe połączenia kolejowe po kraju oraz międzynarodowe – Praga – 4 godz., Budapeszt – 3 godz., Bratyslawa – 1godz.
 6. Aktywne wakacje. Austria ma coś dla miłośników różnych żywiołów: wody, ziemi i powietrza. Spływy kajakowe po Dunaju. Spacery alpejskimi szlakami. Paralotniarstwo w Seefeld. A to tylko kilka przykładów. W sezonie zimowym Austria jest narciarską Mekką!

 

źródło: opracowanie własne

Co warto zobaczyć w Austrii?

 • Belweder we Wiedniu – barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego – jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Wiedniu oraz Austrii;
 • Festung Hohensalzburg – dosłownie Forteca Wysokiego Salzburga, to zamek w Salzburgu usytuowany na wzgórzu Festungsberg;
 • Pałac i ogrody Schönbrunn – zbudowane w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I. Znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments