Wyjeżdżam do Niemiec – jak się przygotować do wyjazdu?

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

Kraj po zachodniej stronie granicy jest popularnym kierunkiem wyjazdów turystycznych i biznesowych. Długi weekend, krótka wycieczka na koniec wakacji, podróż służbowa albo zakupy – istnieje wiele powodów, aby przekroczyć odwiedzić Niemiecy. Jak należy się przygotować do zagranicznego wyjazdu? Jak wygląda kwestia zakupu ubezpieczenia? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w nowym poradniku z cyklu „Wyjeżdżam do…”.

Niemcy stoją wysoko w rankingach wakacyjnych kierunków turystycznych Polaków. Po pierwsze, kraj ten graniczy z Polską, więc mamy blisko. Jeździmy na dłuższe i krótsze wycieczki, odwiedzamy rodzinę i znajomych, którzy tutaj mieszkają i studiują, robimy zakupy, zwiedzamy najciekawsze miejsca. Każdy znajdzie w Niemczech coś atrakcyjnego dla siebie – miłośnicy historii i zabytków będą podziwiać kulturę i sztukę niemieckich krain np. przepiękne bawarskie zamki. Miłośnicy miejskiego życia zachwycą się stolicami landów, w których zawsze dużo się dzieje, piwosze z utęsknieniem będą oczekiwać na Oktoberfest. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

EKUZ – nie zabezpieczy wszystkiego

Na mocy umów międzynarodowych każdy Polak wyjeżdżający do Niemiec może liczyć na miejscu na publiczną opiekę medyczną w razie nagłej i nieoczekiwanej choroby, jeśli przed wyjazdem wyrobił sobie kartę EKUZ czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ można otrzymać w oddziale NFZ lub korespondencyjnie (to jednak wiążę się z dłuższym okresem oczekiwania). O kartę mogą wnioskować wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Karta umożliwia korzystanie ze świadczeń placówek służby zdrowia mających podpisane umowy z kasą chorych (Krankenkasse). Niemieckiemu lekarzowi należy przedstawić EKUZ oraz dowód tożsamości. Następnie pacjent wypełnia druk 81 (dostępny również w języku polskim), na którym powinien podać takie informacje jak m. in. planowany czas pobytu w Niemczech oraz podpisać oświadczenie, że nie przybył do kraju w celu uzyskania opieki medycznej. Lekarzowi będzie potrzebna kopia EKUZ, dlatego warto zawczasu wykonać kilka kopii dokumentu. Uwaga: EKUZ nie stanowi kompleksowej ochrony np. nie zapewni pokrycia wszystkich kosztów leczenia oraz transportu medycznego do Polski, dlatego warto kupić ubezpieczenie turystyczne.

Polisa turystyczna na wyjazd do Niemiec – dlaczego warto ją kupić?

EKUZ warto mieć, ale trzeba mieć świadomość, że stanowi nieco „dziurawą” ochronę i zapewnia tylko podstawową pomoc w razie wypadku i nagłej choroby. Oto dlaczego przed wyjazdem zawsze warto kupić ubezpieczenie turystyczne.

Po pierwsze, nie obawiasz się o koszty leczenia

Z polisą turystyczną niestraszne Ci koszty leczenia w razie choroby za granicą (oczywiście pod warunkiem, że nie zdecydowałeś się na minimalną sumę ubezpieczenia kosztów leczenia z niskimi limitami poszczególnych usług medycznych). Oto koszty, które musiałbyś ponieść posiadając tylko kartę EKUZ:

  1. Opłata za leczenie szpitalne – 10 euro (ok. 42 zł) za każdy dzień pobytu, nie więcej niż za 28 dni w roku. Ponadstandardowe świadczenia, takie jak np. leczenie przez ordynatora jest dodatkowo płatne.
  2. Odpłatność za środki lecznicze wynosi 10 proc. ceny oraz 10 euro za wypisanie środka leczniczego.
  3. Transport sanitarny w Niemczech zapewniają instytucje niezwiązane ze szpitalami. Dopłata dla osób posiadających kartę EKUZ wynosi 10 proc. (od 5 do 10 euro).

Osoby nieubezpieczone będą musiały ponieść wszelkie wydatki z własnej kieszeni.

Koszty leczenia w Niemczech mogą ich wynieść nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych!

Uwaga: Jeśli chorujesz przewlekle, wykup dodatkową zwyżkę w polisie turystycznej. Choroba przewlekła jest standardowym wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc sytuacją w której nie pokryje on kosztów leczenia i innych wydatków związanych z nagłą chorobą. Bez zakupu zwyżki za choroby przewlekłe, jeśli w czasie wyjazdu dojdzie do zaostrzenia objawów lub powikłań choroby przewlekłej, ubezpieczenie nie zadziała.

Po drugie, nie martwisz się o transport. Assistance zajmie się wszystkim

Zwróć uwagę na fakt, że w razie nagłej choroby rachunek za transport medyczny z Niemiec do Polski przyjdzie ci zapłacić z własnej kieszeni. Chyba że kupisz polisę turystyczną. W ramach pomocy assistance ubezpieczyciel zorganizuje transport medyczny chorego do kraju i pokryje rachunki. Assistance bywa często niedoceniane, aż do momentu gdy przytrafi się wypadek lub nagła choroba. Nikt nie chciałby przeżywać zepsutych wakacji i otrzymać kilkunastotysięcznego rachunku do zapłaty.

Assistance to nie tylko organizacja transportu medycznego do Polski. W ramach pomocy assistance, w zależności od tego jaki pakiet kupisz (do wyboru standardowy lub wersja rozszerzona za wyższą opłatą) możesz liczyć również na:

  1. organizację przyjazdu osoby bliskiej do chorego – w ramach assistance zostaną pokryte koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu, oraz koszty kilku noclegów,
  2. organizację powrotu innych uczestników podróży – w sytuacji, gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu, problemem zajmie się ubezpieczyciel,
  3. opieka nad dziećmi – w razie choroby rodzica ubezpieczyciel zorganizuje opiekę nad nieletnimi dziećmi (do kilku dni),
  4. wsparcie tłumacza – bariera językowa to często olbrzymi problem – zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.,
  5. pomoc prawnika – gdy weźmiesz udział w wypadku, wyrządzisz szkodę lub sam zostaniesz poszkodowany, będziesz potrzebował prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami,
  6. pomocna infolinia – konsultanci z Centrum Alarmowego wskażą Ci adresy najbliższych placówek medycznych, w których możesz otrzymać pomoc.

Po trzecie, NNW pomoże po nieszczęśliwym wypadku 

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) zapewnia finansowe wsparcie po doznanym wypadku. Wypadek oznacza zepsute wakacje, rehabilitacja, zwolnienie chorobowe w pracy, utrata części zarobków w związku z niemożnością pracy i wiele innych. Świadczenie wypłacone z polisy NNW może w pewnej mierze zrekompensować ci nieprzyjemne skutki wypadku. Pamiętaj tylko o tym, żeby nie wybierać najniższej możliwej sumy ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku otrzymasz minimalne świadczenie, z którego pokryjesz koszt najwyżej jednej wizyty u ortopedy i zdjęcia rentgenowskiego.

Po czwarte, OC zapewni spokój

Turyści bardzo często zapominają, że nie tylko im może przytrafić się wypadek. Sami mogą takie niefortunne wydarzenie spowodować np. w trakcie uprawiania sportów albo gdy ich dzieci przypadkiem coś uszkodzą np. wypożyczony sprzęt w kurorcie turystycznym. W takim wypadku przyjdzie ci zapłacić za szkodę z własnej kieszeni. O ile uszkodzony sprzęt może kosztować np. kilkadziesiąt złotych, o tyle spowodowanie czyjegoś uszczerbku na zdrowiu to niebagatelny koszt sięgający nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kompleksowe ubezpieczenie turystyczne, dostosowane do twoich potrzeb i oczekiwań, kupisz za pomocą porównywarki ubezpieczeń turystycznych w naszym serwisie. Pamiętaj, aby przy zakupie polisy zawsze uwzględnić wszystkie istotne dane. Jeśli planujesz uprawiać sporty na wakacjach, wykup dodatkową zwyżkę w polisie turystycznej. Przy uprawianiu sportów wysokiego ryzyka, sportów ekstremalnych czy sportów uprawianych zawodowo należy dokupić ochronę, bo standardowa polisa bez zwyżki za sporty okaże się bezużyteczna w przypadku leczenia skutków nieszczęśliwych zdarzeń, które miały miejsce w trakcie uprawiania tych sportów.

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Niemiec

Transport. Niemcy mają świetną infrastrukturę, dzięki której możesz przejechać cały kraj w każdym kierunku w zaledwie kilka godzin. Różnica w jakości dróg niemieckich a polskich jest… odczuwalna.

Język. Najbardziej preferowanym językiem jest oczywiście niemiecki. Ciekawostka: mogłoby się wydawać, że wszędzie bez problemu porozumiemy się po angielsku. Niekoniecznie. Nawet w reprezentatywnym Bundestagu niektórzy pracownicy odetchną z ulgą, gdy zaczniesz mówić do nich po niemiecku, a nie angielsku. Im dalej na południe kraju, tym trudniej się porozumieć (dialekty bywają trudne do zrozumienia).

Jedzenie. Gdziekolwiek nie spojrzysz, wszędzie „wurst” (kiełbasa). Niemiecka kuchnia jest tłusta i syta. Jeżeli nie przepadasz za piwem, kiełbasą, golonką, roladą i charakterystycznymi kluskami (knödel), to trochę pochodzisz głodny, zanim znajdziesz coś dla siebie.

Woda. Woda z kranu jest jak najbardziej zdatna do picia. Niejednokrotnie możesz skorzystać również ze źródeł miejskich. Jeśli nie znajdziesz przy nich plakietki ostrzegającej przed piciem (Achtung! Kein Trinkwasser), to możesz śmiało ugasić pragnienie.

Ważne informacje

źródło: opracowanie własne

Nie ważne czy jedziesz na drugi koniec świata czy „tylko za zachodnią granicę”. Zawsze musisz być odpowiednio przygotowany do wyjazdu, także pod kątem ubezpieczeniowym. Dobierz swoją polisę do celu podróży oraz własnych potrzeb. Zabezpiecz swoje finanse i spokojnie jedź na wakacje.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments