Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec – Ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-03-07

Długi weekend, krótka wycieczka na koniec wakacji, podróż służbowa albo zakupy – istnieje wiele powodów, aby odwiedzić Niemcy. Miłośnicy historii i zabytków będą podziwiać kulturę i sztukę. Fani miejskiego życia zachwycą się stolicami landów, w których zawsze dużo się dzieje, a piwosze z utęsknieniem będą oczekiwać na Oktoberfest.

Podpowiadamy, jak przygotować do wyjazdu do Niemiec. Wyjaśnimy, jak wygląda kwestia zakupu ubezpieczenia oraz podróżowania w dobie pandemii koronawirusa.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Niemcy – podstawowe informacje 

Niemcy leżą w Europie Środkowej i są graniczące z dziewięcioma krajami, w tym z Danią, Holandią, Belgią, Luksemburgiem, Francją, Szwajcarią, Austrią, Czechami i Polską. Ma dostęp do Morza Północnego na północy i Morza Bałtyckiego na północnym wschodzie. Stolicą Niemiec jest Berlin, które jest również największym miastem kraju. Berlin ma bogatą historię, znane zabytki, muzea i jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i politycznym. Oficjalny język w Niemczech to niemiecki. Jest to najczęściej używany język w kraju, choć wiele osób w Niemczech mówi również po angielsku jako drugim języku.

Niemcy mają jedną z największych i najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie. Są znani z produkcji samochodów, maszyn, chemikaliów, elektroniki i innych wyrobów przemysłowych. Sektory usług, takie jak finanse, turystyka i technologia informacyjna, również odgrywają istotną rolę w gospodarce. 

Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd do Niemiec? 

Ważny paszport jest niezbędnym dokumentem podróży. Upewnij się, że twój paszport jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu. Pamiętaj, że choć paszport jest preferowanym dokumentem podróży, niektóre osoby mogą podróżować do Niemiec korzystając z ważnego dowodu osobistego. Jeśli planujesz krótki pobyt turystyczny, zazwyczaj nie potrzebujesz wizy, ponieważ Polska jest członkiem strefy Schengen.

W niektórych przypadkach może być wymagane potwierdzenie rezerwacji zakwaterowania w Niemczech.

Co obejmuje EKUZ w Niemczech?

Na mocy umów międzynarodowych każdy Polak wyjeżdżający do Niemiec może liczyć na miejscu na publiczną opiekę medyczną w razie nagłej i nieoczekiwanej choroby, jeśli przed wyjazdem wyrobił sobie kartę EKUZ czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

PAMIĘTAJ❗ EKUZ można otrzymać w oddziale NFZ lub korespondencyjnie (to jednak wiążę się z dłuższym okresem oczekiwania). O kartę mogą wnioskować wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

W Niemczech EKUZ umożliwia korzystanie ze świadczeń placówek służby zdrowia mających podpisane umowy z kasą chorych (Krankenkasse). Niemieckiemu lekarzowi należy przedstawić EKUZ oraz dowód tożsamości.

EKUZ w Niemczech – czego karta nie zapewni?

EKUZ nie stanowi kompleksowej ochrony. Z własnej kieszeni trzeba zapłacić za:

 • pobyt w szpitalu – obowiązuje opłata 10 euro za dzień,
 • świadczenia ponadstandardowe w szpitalu (np. pokój jednoosobowy, leczenie przez ordynatora) – 100% kosztów ponosi pacjent,
 • leki – wymagana jest dopłata w wysokości 10% ceny, ale nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro, dotyczy to leków wystawionych na receptę,
 • transportu medycznego do Polski – w 100% musi być sfinansowany przez pacjenta.

Co powinna zapewniać polisa turystyczna do Niemiec?

Chociaż w nagłych przypadkach możemy liczyć po części na EKUZ, to jedynie posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego gwarantuje pełną ochronę.

Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji  w placówce publicznej, jak i prywatnej. Dlatego szczególnie razie nagłej choroby czy wypadku, jest to natychmiastowa reakcja, która często ma ogromna znaczenie dla życia poszkodowanego – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

 • Koszty leczenia

Jest to opcja obowiązkowa w każdej polisie turystycznej. Ubezpieczyciel pokryje wszystkie nierefundowane przez EKUZ koszty, w tym także leczenie prywatne, zakup leków, środków medycznych, koszty ratownictwa i powrót do kraju.

PAMIĘTAJ❗ W przypadku podróży do Niemiec suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 euro.

 • Assistance

Assistance to nie tylko organizacja transportu medycznego do Polski. W ramach pomocy assistance, w zależności od tego jaki pakiet kupisz (do wyboru standardowy lub wersja rozszerzona za wyższą opłatą) możesz liczyć również na:

 1. organizację przyjazdu osoby bliskiej do chorego – w ramach assistance zostaną pokryte koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu, oraz koszty kilku noclegów,
 2. organizację powrotu innych uczestników podróży – w sytuacji, gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu, problemem zajmie się ubezpieczyciel,
 3. opieka nad dziećmi – w razie choroby rodzica ubezpieczyciel zorganizuje opiekę nad nieletnimi dziećmi (do kilku dni),
 4. wsparcie tłumacza – bariera językowa to często olbrzymi problem – zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.,
 5. pomoc prawnika – gdy weźmiesz udział w wypadku, wyrządzisz szkodę lub sam zostaniesz poszkodowany, będziesz potrzebował prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami,
 6. pomoc na infolinii – konsultanci z Centrum Alarmowego wskażą Ci adresy najbliższych placówek medycznych, w których możesz otrzymać pomoc.
 • NNW, a ubezpieczenie turystyczne do Niemiec

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) zapewnia finansowe wsparcie po wypadku. W ramach tej ochrony za każdy procent uszczerbku na zdrowiu otrzymasz % wartości sumy ubezpieczenia. Świadczenie wypłacone z polisy NNW może w pewnej mierze zrekompensować doznaną stratę.

 • OC w życiu prywatnym

Turyści bardzo często zapominają, że nie tylko im może przytrafić się wypadek. Sami mogą takie niefortunne wydarzenie spowodować np. w trakcie uprawiania sportów albo gdy ich dzieci przypadkiem coś uszkodzą np. wypożyczony sprzęt w kurorcie turystycznym. Ewentualne odszkodowanie opłaci ubezpieczyciel w ramach OC.

 • Ochrona bagażu

Warto ubezpieczeniem objąć także swoje rzeczy osobiste zabierane w podróż. W razie kradzieży, zniszczenia czy zgubienia bagażu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, które zrekompensuje poniesione straty.

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego do Niemiec

Elementem, na który szczególnie warto zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego jest rozszerzenie polisy. Każdą polisę można rozbudować o dodatkowe rozszerzenia ochrony. Dzięki temu ubezpieczenie będzie dopasowane do konkretnych, indywidualnych potrzeb.

Rozszerzenia, o których warto pomyśleć w ubezpieczeniu turystycznym do Niemiec, to:

 • Rozszerzenie o choroby przewlekłe – Jeżeli chorujesz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, nie zapomnij zaznaczyć tego przy zakupie polisy. W innym wypadku ubezpieczyciel może odmówić   pokrycia kosztów twojego leczenia, jeżeli choroba będzie wiązała się z zaostrzeniem lub nawrotem dolegliwości. Pamiętaj, że do chorób przewlekłych zalicza się chociażby bagatelizowane przez wielu ludzi nadciśnienie. Warto kupić zwyżkę, tym bardziej, że w szczycie turystycznego sezonu, temperatura we Włoszech niejednokrotnie przekracza 40°C. Jeżeli leczysz nadciśnienie lub inne problemy zdrowotne, to nie jesteś w stanie przewidzieć, czy wysoka temperatura nie nasili dolegliwości.
 • Rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Jeśli planujesz aktywne wakacje we Włoszech, np. masz zamiar jeździć rowerem, serfować, chodzić po górach itp., musisz posiadać dodatkową ochron, by w razie wypadku podczas uprawiania aktywności otrzymać zwrot kosztów za leczenia oraz odszkodowanie w ramach NNW.
 • Praca fizyczna.

Są to rozszerzenia dostępne za dodatkową składką. Klauzula alkoholowa – czyli dodatkowa opcja, która zapewnia wsparcie w razie wypadków, do których może dojść po spożyciu alkoholu. Takie sytuacje w standardowej ofercie nie są objęte ochron – to w większości ubezpieczycieli już standard podstawowego zakresu polisy turystycznej. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Niemiec?

Wysokość składki zależy od wielu czynników. Pod uwagę brany jest przede wszystkim kierunek wyjazdu, długość jego trwania, wybrany pakiet i zaznaczone dodatkowe opcje. Cena polisy jest zatem bardzo indywidualna. Ubezpieczenie do Niemiec można mieć od około 3,30 zł dziennie.

Nie mniej jednak, cena nie powinna być aspektem decydującym o wyborze ubezpieczenia. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres ochrony, jaki gwarantuje polisa.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ofert dla czteroosobowej rodziny planującej spędzić weekend w Berlinie:

Polisa na rodzinny weekend w Berlinie
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
137 854 zł
Ratownictwo
22 976 zł
Bagaż
1 379 zł
160,00 zł
4 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 13 785 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 902 zł
Ratownictwo
32 166 zł
Bagaż
0 zł
194,44 zł
4 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
359,52 zł
4 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
364,08 zł
4 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 60 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Polisa na rodzinny weekend w Berlinie
Europa
160,00 zł 4 os. / 3 dni
Koszty leczenia
137 854 zł
Ratownictwo
22 976 zł
Bagaż
1 379 zł
Dodatkowo: NNW: 13 785 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
194,44 zł 4 os. / 3 dni
Koszty leczenia
91 902 zł
Ratownictwo
32 166 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną
Allianz
359,52 zł 4 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł
Nationale-Nederlanden
364,08 zł 4 os. / 3 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 60 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia dla siebie jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Narzędzie pozwala na dokładne zapoznanie się z zakresem ochrony, ceną oraz dokumentem Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Łatwy i bezpieczny zakup online znacznie ułatwia i usprawnia nabycie ubezpieczenia bez wychodzenia z domu.

Ubezpieczenie do pracy do Niemiec

Ubezpieczenie do pracy do Niemiec powinno przede wszystkim zapewnić pokrycie kosztów leczenia. Kwota powinna być maksymalnie najwyższa, zwłaszcza w przypadku dłuższych pobytów. Ponadto, ubezpieczenie powinno obejmować:

 • koszty ratownictwa,
 • Assisatnce,
 • NNW,
 • OC w życiu prywatnym.

W przypadku osób wyjeżdżających do pracy fizycznej, nie można zapomnieć również o omawianym poniżej rozszerzeniu o wykonywanie pracy fizycznej. Z kolei osoby pracujące umysłowo i wyjeżdżające w podróż służbową, mogą ubezpieczyć swój bagaż i sprzęt elektroniczny.

Ile kosztuje ubezpieczenie do pracy do Niemiec?

Cena ubezpieczenia do pracy zależy od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim długość pobytu – ubezpieczenie na miesięczny wyjazd do pracy będzie tańsze niż polisa na półroczne zatrudnienie za granicą.

Na wysokość ceny wpływa także rodzaj wybranego pakietu i dodatków do ochrony oraz kierunek wyjazdu (ubezpieczenie do krajów świta jest droższe niż do tych leżących na terenie Europy).

Pan Marek, wybierając się do Niemiec, do pracy sezonowej, po skorzystaniu z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, otrzymał takie propozycje od ubezpieczycieli:

Ubezpieczenie do pracy w Niemczech
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
156,00 zł
1 os. / 30 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
194,00 zł
1 os. / 30 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
194,04 zł
1 os. / 30 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 114 sportów objętych polisą
Europa
Koszty leczenia
451 548 zł
Ratownictwo
31 608 zł
Bagaż
4 515 zł
406,00 zł
1 os. / 30 dni
Dodatkowo: NNW: 45 155 zł OC: 451 548 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 451 548 zł 10 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
560,25 zł
1 os. / 30 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 1 500 000 zł 114 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Ubezpieczenie do pracy w Niemczech
Proama
156,00 zł 1 os. / 30 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Generali
194,00 zł 1 os. / 30 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19
AXA
194,04 zł 1 os. / 30 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 114 sportów objętych polisą
Europa
406,00 zł 1 os. / 30 dni
Koszty leczenia
451 548 zł
Ratownictwo
31 608 zł
Bagaż
4 515 zł
Dodatkowo: NNW: 45 155 zł OC: 451 548 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 451 548 zł 10 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
AXA
560,25 zł 1 os. / 30 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 1 500 000 zł 114 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

Czy w Niemczech jest bezpiecznie?

Warto wiedzieć, że w Niemczech nie obowiązuje system alertów terrorystycznych. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ojczyzny i Budownictwa nie podaje do wiadomości publicznej stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym. Na terenie Niemiec nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością. W miejscach gromadzenia się dużych grup osób (stadiony, dworce, lotniska, imprezy masowe, duże sklepy), gdzie mogą działać złodzieje kieszonkowi, warto zachować większą ostrożność.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Niemiec?

źródło: opracowanie własne

Nie ważne czy jedziesz na drugi koniec świata czy „tylko za zachodnią granicę”. Zawsze musisz być odpowiednio przygotowany do wyjazdu, także pod kątem ubezpieczeniowym. Dobierz swoją polisę do celu podróży oraz własnych potrzeb. Zabezpiecz swoje finanse i spokojnie jedź na wakacje.

Co warto wiedzieć?
 1. Niemcy to kraj, który warto odwiedzić – sprawdzi się tak na krótkie wypady, jak i na dłuższe podróże.
 2. W razie choroby czy wypadku można skorzystać z opieki medycznej w ramach EKUZ.
 3. Karta jednak nie refunduje wszystkich usług.
 4. Te może pokryć ubezpieczenie dostępne od niespełna 3 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Niemiec

 1. Czy w Niemczech EKUZ jest honorowany?

  Tak, w razie nagłej sytuacji można skorzystać z darmowej opieki zdrowotnej. Warto jednak pamiętać, że w Niemczech obowiązuje zasada współfinansowania usług medycznych - za niektóre z nich trzeba dodatkowo dopłacić, w części lub całości.

 2. Czy ubezpieczenie do Niemiec jest obowiązkowe?

  Nie ma takiego obowiązku. Niemniej jednak, by nie musieć pokrywać z własnej kieszeni nierefundowanych kosztów leczenia lepiej posiadać polisę turystyczną. W ten sposób zabezpieczy się swoje finanse oraz rzeczy osobiste.

 3. Czy można ubezpieczyć się od zarażenia COVID-19?

  Tak. Większość ubezpieczycieli zapewnia wsparcie w razie zakażenia się koronawirusem. Można liczyć na opłacenie leczenia, pobytu w szpitalu, na kwarantannie oraz w izolacji. Zorganizowany zostanie transport powrotny do kraju, a nawet pobyt na czas choroby dziecka.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.4/5 - (14 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments