Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Sofia – atrakcje, które warto zobaczyć [2024]

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-08-29

Sofia jest europejską stolicą, którą rzadko wybiera się na cel podróży — niesłusznie. Okazuje się, że można w niej zobaczyć wiele niezwykłych miejsc. Cerkwie, meczety, a także miejsca związane z rozwojem kultury i sztuki z pewnością zrobią na turystach wrażenie. Stolica jest zupełnie inna niż Paryż, Praga czy Rzym, które są znacznie chętniej wybierane do zwiedzania. Ma jednak dużo do zaoferowania. 

Sofia jest położona w zachodniej części Bułgarii. Leży w kotlinie, u podnóży masywu górskiego, nad rzeką Bojańską. Zamieszkuje ją około miliona osób. Stanowi stolicę kraju i jest jednocześnie największym miastem Bułgarii. Jej początki sięgają już starożytności, kiedy to była tracką osadą o nazwie Serdika.  Później została podbita przez Rzymian i tak o to budowała się jej barwna historia. Przez pewien czas była nawet określana mianem własnego Rzymu Konstantyna Wielkiego. Obecną nazwę uzyskała dopiero w 1879 roku, po wcześniejszym intensywnym rozwoju, który miał apogeum w czasie panowania Bizancjum i Turków Osmańskich w tym regionie. 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Co warto wiedzieć o Sofii?

Planujesz wyjazd do Bułgarii?

Z nami wyjazd do Bułgarii zaplanujesz od A do Z!

🌅 Ceny i atrakcje w Chorwacji
  1. Ile kosztują wakacje w Bułgarii? (2024)
🚗 Transport
  1. Ile trwa lot do Bułgarii? (z największych Polskich lotnisk)
  2. Samochodem do Bułgarii (nasz przewodnik od A do Z)
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
  1. Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii (oszczędź do 50%)

Bogatą historię Sofii obrazuje krajobraz miasta. Spacerując jego ulicami, dostrzeżesz antyczne wykopaliska, nieco średniowiecznych budowli, a także pozostałości komunistycznych rządów w kraju. Ten eklektyzm architektoniczny skłania do rozważania nad tym, jak zmienia się historia, co ją kształtuje i jak dzisiaj odnajduje się w niej człowiek. 

Wielokulturowość przejawia się nie tylko w architekturze miasta, ale też we wszystkim, co się w nim mieści. Jej odzwierciedlenie z pewnością znajdziesz również m.in. w kuchni oraz w religii. Zachodnie smaki potraw przenikają się z tymi wschodnimi. Z kolei meczety stoją w niewielkiej odległości od cerkwi. To daje wrażenie, jakby Sofia była miastem sprzeczności, w którym panuje jednak pewna harmonia. Atmosfera wokół niej wciąga, zachwyca i motywuje do dalszego poznawania zakamarków tego miejsca. 

Czy warto wybrać się do Sofii, aby zwiedzić miasto? 

Sofia to zdecydowanie miasto, które powinieneś umieścić na swojej podróżniczej liście marzeń. Dla większości turystów nie jest oczywistym wyborem. To opcja dla tych, którzy od najbardziej znanych atrakcji wolą miejsca jeszcze nie w pełni odkryte, kameralne, w których czuć powiew historii na ramieniu i oddech wielokulturowości w nowoczesnej odsłonie. Miasto jest dostosowane do zwiedzania przez turystów w każdym wieku. Mogą odwiedzić je podróżujący samotnie turyści, rodziny z dziećmi i seniorzy. Każdy w jego murach odnajdzie dla siebie coś ciekawego i poruszającego. 

Powody, dla których warto odwiedzić stolicę Bułgarii 

Rozważasz, czy chcesz odwiedzić bułgarską stolicę państwa? Jeśli jeszcze się nie przekonałeś, weź pod uwagę poniższe argumenty. 

  • Sofia ma bogatą historię i architekturę. Możesz w niej obcować również z licznymi dziełami kultury i sztuki. To miasto dla wrażliwych turystów, którzy cenią możliwość poznawania świata oczami artystów. Scena kulturalna to w tym wypadku liczne wydarzenia związane z tańcem, muzyką na żywo, teatrem, baletem i operą. 
  • Wokół stolicy i w niej możesz obcować z przyrodą. Miasto leży u podnóża gór Witosza. W jego pobliżu znajduje się też Witoszyński Park Narodowy. Jest to miejsce, w którym możesz odbyć piesze wędrówki w otoczeniu wzgórz i zieleni. 
  • W mieście regularnie odbywają się wydarzenia kulturalne, w tym festiwale filmowe oraz muzyczne. Zwiedzanie można więc połączyć z dozą wyjątkowych przeżyć. 
  • Bułgarska stolica ma znacznie przyjaźniejsze ceny dla Polaków niż inne europejskie centra. W związku z tym za zwiedzanie atrakcji, nocleg, transport i pamiątki nie poniesiesz nadmiernie wysokich kosztów. 
  • Będąc w Sofii, zyskasz okazję do tego, aby spróbować ciekawej kuchni. Słynie ona z dań mięsnych i wegetariańskich, które są doskonale doprawione, syte i smaczne. Wielu turystów decyduje się do nich dobrać lokalne wino, które zawiera wyjątkowe aromaty. 

Bułgarska stolica jest dużym miastem, w którym panuje jednak kameralna atmosfera charakterystyczna dla mniejszych miejscowości. Jeśli ją odwiedzisz, zostaniesz dobrze przyjęty. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do turystów i jeśli to potrzebne — chętnie im pomagają np. w znalezieniu drogi do danego miejsca. 

Sofia wiosną, latem, jesienią czy zimą — kiedy najlepiej wybrać się na wyjazd? 

Najlepszą porą roku na zwiedzanie Sofii jest późna wiosna, lato i wczesna jesień. W tym czasie panują temperatury od około kilkunastu do ponad 20oC. Sprzyjają one spacerom, spokojnemu zwiedzaniu, a nawet opalaniu się. Jeśli planujesz urlop w tym okresie, możesz wybrać się do Bułgarii. Będzie ciepło i przyjemnie. Co więcej, będziesz mógł skorzystać również z wakacyjnych kurortów w okolicy stolicy — ta stanowi świetny punkt wypadowy. 

Wczesna wiosna i późna jesień to również czas, kiedy można odwiedzić miasto. Temperatury będą wówczas niższe — wyniosą od kilku do maksymalnie kilkunastu stopni Celsjusza. Słońce później będzie się pojawiało na niebie i szybciej zajdzie, więc czasu na zwiedzanie będzie mniej niż w cieplejsze dni. Jeśli nie zależy Ci na opalaniu się, będzie to dobra opcja. Będziesz mógł chodzić po mieście i zwiedzać muzea, katedry i cerkwie bez kolejek. 

Zima to najmniej sprzyjający okres na zwiedzanie Bułgarii. W grudniu czy w styczniu temperatura może spaść nawet poniżej 0oC. W związku z tym warunki na zwiedzanie są średnie. Jeśli jednak postawisz na spędzanie czasu w pomieszczeniach (w budynkach muzeów, cerkwi i innych obiektów), zimno nie będzie Ci przeszkadzało. Warto przy tym zadbać o odpowiednie ubranie, aby było jak najprzyjemniej i żeby się nie rozchorować.  

Wybierając konkretny termin wyjazdu, zwróć uwagę na ceny biletów lotniczych i hoteli. Poza sezonem na pewno będzie taniej, choć warunki mogą być mniej sprzyjające w kontekście zwiedzania. 

Średnie temperatury w Sofii

styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
temperatura powietrza w dzień3°C7°C11°C16°C21°C25°C27°C28°C23°C17°C9°C3°C
temperatura powietrza w nocy-5°C-3°C0°C3°C8°C11°C14°C13°C10°C4°C0°C-5°C
Źródło: travelplanet.pl

Krótki city break czy długi urlop w Sofii: jaka opcja jest lepsza? 

Krótki city break, czyli wyjazd na kilka dni, to jeden ze sposobów na zwiedzanie Sofii. Drugim, który jest często wybierany, jest dłuższy pobyt. Na co lepiej się zdecydować? To zależy. Wybierając konkretny tryb wakacji, weź pod uwagę przede wszystkim: 

  • co chcesz zobaczyć — im więcej chcesz zwiedzić, na tym dłuższy pobyt się wybierz; 
  • jaką intensywność cenisz podczas podróży — możesz zobaczyć kilka miejsc jednego dnia lub nawet kilkanaście, ale też tylko jedno dziennie; 
  • jaki budżet zamierzasz przeznaczyć na wyjazd — dłuższe wakacje są z reguły związane z koniecznością poniesienia większych wydatków; 
  • co bardziej się opłaca — dla przykładu, jeśli w danym okresie loty są drogie, warto wybrać się na dłużej. Jeżeli z kolei znajdziesz tanie bilety i hotel, możesz wybrać się tylko na weekend;  
  • Twój ulubiony tryb podróżowania — zastanów się, co sprawia Ci najwięcej przyjemności. 

Jeśli przeanalizujesz te czynniki, o wiele łatwiej będzie Ci zdecydować, jaki tryb wyjazdu bardziej Ci się opłaca. Zarówno weekend w Sofii, jak i nawet kilkanaście dni w tym mieście, możesz wypełnić zwiedzaniem atrakcji, próbowaniem lokalnej kuchni czy górskimi wędrówkami. 

12  atrakcji, które warto zobaczyć w Sofii 

W Sofii nie można się nudzić — chyba że nie wie się, co zobaczyć. Jeżeli chcesz mieć pewność, że podczas wyjazdu zwiedzisz to, co najważniejsze i najcenniejsze w mieście, zobacz poniższe propozycje atrakcji. Dzięki temu bez problemu zaplanujesz kilka lub kilkanaście dni w Bułgarii. Będą one wypełnione malowniczymi atrakcjami dla turystów. 

1. Bulwar Witosza w Sofii

W każdym mieście znajduje się reprezentacyjna ulica — wizytówka, od której trzeba zacząć zwiedzanie niezależnie od tego, jaki jest cel podróży. Podobnie jest w przypadku Sofii. W stolicy znajduje się bulwar Witosza. Jego część, ta pomiędzy skwerem świętej Niedzieli a Parkiem Południowym, jest wyłączona z ruchu samochodowego. Dzięki temu można po niej bezpiecznie spacerować także z dziećmi. Panuje tu też wyjątkowy klimat. Jest cicho w porównaniu do innych części miasta. 

Po obu stronach uliczki znajdują się klimatyczne restauracje i kawiarnie. Spróbujesz w nich słynnej szopskiej sałatki, aromatycznego wina, a także smacznej kawy czy lokalnych słodkości. Warto jednak uważać na ceny. Otoczenie ekskluzywnych butików i sklepów sprzyja ich windowaniu. 

Wygląd tej części miasta może Cię zaskoczyć. Jest ona elegancka, zaaranżowana na secesyjny styl. Nie jest to jednak wynik naturalnego klarowania się prezencji tego miejsca, a celowy zabieg. Niedawno przeprowadzono tutaj kompleksową renowację. To właśnie w jej trakcie nadano bulwarowi wyjątkowego, niepowtarzalnego klimatu. Warto zrobić tutaj kilka zdjęć, pospacerować, wsłuchać się w rytm bicia serca miasta. To da Ci zdecydowanie obraz tego, co możesz w nim spotkać: życzliwość, dużo śmiechu, smaczną kuchnię i olbrzymią mieszankę kulturową, która przejawia się praktycznie we wszystkim — od kuchni, aż po sztukę. 

2. Cerkiew św. Niedzieli 

Cerkiew Świętej Niedzieli to budowla pochodząca z X wieku. Jest to prawosławny obiekt sakralny poświęcony czci męczennicy – Niedzieli, znanej w Polsce jako Dominika z Nikomedii. Dojdziesz do niego, jeśli będziesz spacerować bulwarem Witosza. Obiekt znajduje się bowiem na jego końcu. Miejsce można zwiedzać codziennie i za darmo. Robienie zdjęć w środku wiąże się jednak z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Warto więc rozważyć, czy chce się płacić, czy może lepiej zrezygnować z uwieczniania na fotografiach tego, co kryją mury cerkwi. 

W kontekście tego budynku warto pamiętać o jego tragicznej historii. Początkowo drewniana konstrukcja sporo przeszła. Trzęsienie ziemi i atak terrorystyczny sprawiły, że dzisiaj wygląda zupełnie inaczej niż przed wiekami. Zachowała jednak pewne elementy świetności. Z całą pewnością na stałe wpisała się w bułgarską kulturę. Stanowi miejsce, które odwiedzają turyści z różnych krajów i o różnych wyznaniach. Zachowują przy tym szacunek do jej sakralnego charakteru, o którym nie należy zapominać podczas wizyty. 

3. Narodowy Pałac Kultury 

Narodowy Pałac Kultury (NDK) to kolejny z symboli miasta, który musisz zobaczyć, jeśli się tutaj wybierzesz. Gmach wzniesiono w 1981 roku. Wówczas świętowano w kraju 1300. rocznicę istnienia Państwa Bułgarskiego. Obiekt ma monolityczny charakter. Składa się z 8 pięter, w których znajduje się aż 12 sal. Całość stanowi centrum kongresowo-wystawiennicze. Drugiego budynku o takich rozmiarach, funkcjonalności, układzie i architekturze nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie. To sprawia, że nie możesz go nie odwiedzić, będąc w Bułgarii. 

NDK ma imponujące rozmiary, ale i otoczenie. Wokół niego znajduje się park pełen fontann. To miejsce, które chętnie odwiedzają zarówno sami mieszkańcy Sofii, jak i turyści. Zawsze panuje tutaj wrzawa, słychać śmiech i wesołe rozmowy. Duża ilość zieleni w środku miasta zdecydowanie sprzyja relaksowi. Sprawia, że możesz oddać się zadumie nad potęgą ludzkich działań, ale też nad codziennością, którą warto docenić — w końcu to właśnie ona jest tym, co nas buduje. 

4. Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii

Sobór św. Aleksandra Newskiego to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w stolicy Bułgarii. Znajdziesz ją na okładkach przewodników, katalogów, map. Powstała pod koniec XIX wieku. Mimo że jest stosunkowo młoda, wprawia w prawdziwy zachwyt. Zarówno jej zewnętrzna, jak i wewnętrzna strona są warte uwagi. Złote kopuły, freski i specyficzna atmosfera sprawiają, że zdecydowanie jest to miejsce, w którym czuć wyjątkową atmosferę i podniosłość. 

Zwiedzając sobór, pamiętaj, że to miejsce prawosławnego kultu religijnego. Zachowaj należny mu szacunek. Zwróć też uwagę na ogólny zakaz robienia zdjęć. Jeżeli chcesz móc wykonać pamiątkowe fotografie, musisz wnieść dodatkową opłatę. 

5. Pozostałości rzymskiej Serdiki w Sofii

Sofia to miasto, które powstało na rzymskich ruinach. W związku z tym nie dziwi to, że spotkasz w nim pamiątki po okresie starożytności. Ich forma może być dla Ciebie jednak mocno zaskakująca. Warto wiedzieć, skąd się wzięły. Do odkrycia starożytnych ruin doszło podczas budowy linii metra. Wówczas rozpoczęto prace wykopaliskowe, które odsłoniły pozostałości następujących budowli: 

  • murów obronnych, 
  • łaźni, 
  • bazylik, 
  • budynków mieszkalnych. 

Co ciekawe, planów związanych z budową sieci infrastruktury nie zmieniono całkowicie. Wykopaliska wkomponowano w przejście podziemne do stacji. 

Cały kompleks, związany ze starożytną częścią historii Sofii, zajmuje około 9 tysięcy metrów kwadratowych. Jest w całości udostępniony dla zwiedzających. W większości można się po nim poruszać bezpłatnie. W związku z tym możesz obcować z antyczną historią bez ponoszenia dodatkowych kosztów — to z pewnością ważny aspekt dla tych, którzy lubią tanie podróżowanie. 

6. Rotunda św. Jerzego

Rotunda św. Jerzego to bardzo niepozorny budynek, który jest wkomponowany w nowoczesne budownictwo — znajduje się między hotelem a Pałacem Prezydenckim. Jego historia sięga jednak czasów, kiedy jeszcze nikt nie myślał o tym, że w państwie może urzędować osoba nazwana tym mianem. Rotunda została zbudowana w IV wieku naszej ery przez Rzymian. Jej funkcje i wygląd zmieniano jednak wraz z upływem czasu i modyfikacjami zachodzącymi w mieście. W ten sposób z rzymskiej świątyni stała się meczetem, aby ostatecznie pełnić funkcję cerkwi-muzeum we współczesności. 

To miejsce, w którym widać odbite palce historii. Wokół budynku są oryginalne płyty z czasów imperium rzymskiego. Z kolei wewnątrz widnieją freski — oryginalne malunki ścienne m.in. z XII wieku. Otoczenie nowoczesnych budowli przypomina o tym, że i nasza kultura zostawi tutaj po sobie pamiątkę. 

7. Cerkiew Bojańska

Cerkiew Bojańska jest atrakcją, która znajduje się z dala od centrum miasta. Aby ją zobaczyć, musisz udać się nieco poza strefę turystyczną. Cerkiew jest położona u podnóża masywu Witosza. Dzięki temu wokół niej, a także w jej wnętrzu, panuje wyjątkowa atmosfera. To miejsce inne niż wszystkie — wypełnione tajemnicą, spokojem, historią, przeszłością i wplatającą się w nią nowoczesnością. 

Cerkiew jest uznawana przez wielu za jedną z najcenniejszych na świecie. Z pewnością jest bardzo ceniona także w Bułgarii. Wynika to przede wszystkim z tego, że w jej wnętrzach udało się zachować oryginalne freski z XIII wieku. Co ważne, obiekt jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co stanowi najlepsze potwierdzenie jego wyjątkowości. 

8. Cerkiew Mądrości Bożej

Cerkiew Mądrości Bożej to budowla, która została wzniesiona w IV wieku. Kiedy panował Konstantyn Wielki, była katedrą. Ma jednak burzliwą historię — tak jak całe miasto. Była wielokrotnie niszczona, przebudowywana i rozbudowywana. Przez jakiś czas pełniła nawet funkcję meczetu, kiedy całe miasto znajdowało się pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Do obecnego stanu doprowadzono ją w XX wieku, kiedy to nastąpiła gruntowna odbudowa. 

Co ciekawe, przed tym, jak zostały podjęte prace renowacyjne i budowlane w Cerkwi Mądrości Bożej, w dzisiejszym miejscu kultu znajdowały się remiza strażacka i składzik. Dopracowany plan działania, determinacja i ogromne inwestycje pozwoliły jednak przywrócić miejscu dawną świetność. Dzisiaj odwiedzają je tysiące turystów z Bułgarii, Europy, a nawet z innych regionów świata, co dowodzi temu, że było warto. 

9. Jezioro Ariana

Jezioro Ariana to sztucznie utworzony zbiornik. Ma kształt litery B i wymiary około 175×75 metrów. Znajduje się praktycznie w samym centrum stolicy, a dokładnie w Ogrodzie Kniazia Borysa. Bez problemu dotrzesz do niego komunikacją miejską. W okolicy jest położonych wiele przystanków, ale również infrastruktura niezbędna do tego, aby uczynić je przyjaznym dla odwiedzających — bo właśnie takie jest. Chętnie przybywają tu mieszkańcy stolicy, Bułgarzy z innych regionów kraju, a także turyści z innych krajów. Wszystko po to, aby móc odpocząć i zrelaksować się w otoczeniu przyrody. 

Latem miejsce sprzyja kąpielom i uprawianiu sportów wodnych. Zimą, gdy temperatury spadają znacznie poniżej 0 oC, staje się lodowiskiem. Będąc w Sofii, warto o każdej porze roku wybrać się tam po to, aby pospacerować lub — gdy będzie ciepło — zrelaksować się na kocu. 

10. Uniwersytet w Sofii

Uniwersytet św. Klemensa Ochrydzkiego lub Uniwersytet Sofijski, jak często nazywa się to miejsce, jest najstarszą uczelnią wyższą w Bułgarii. Za datę jej utworzenia uznaje się początek października 1888 roku. Budynek, który możesz podziwiać dzisiaj w bułgarskiej stolicy, powstał jednak znacznie później. Wybudowano go w latach 1924-1934. Nie byłoby to możliwe bez finansowego wsparcia braci Georgiew, czyli malarzy uznawanych za jednych z najważniejszych w kontekście bułgarskiej sztuki.

11. Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa

Jak na stolicę przystało, Sofia ma również swój Teatr Narodowy. Nosi on imię Iwana Wazowa, czyli wybitnego pisarza, którego dzieła wpisały się w historię tego kraju. Sam budynek jest imponujący. Powstał w 1906 roku i ma bogate zdobienia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wieczorami jego fasada jest bardzo ładnie oświetlona, więc po zmroku prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Wokół teatru rozpościera się park. Zlokalizowano w nim liczne rzeźby i pomniki. Dzięki temu spacerujący mogą obcować z kulturą i zachwycić się jej wyrazem. 

12. Muzeum Historii Miasta Sofii

Jeśli zafascynowała Cię historia Sofii, zdecydowanie musisz odwiedzić Muzeum Historii Miasta Sofii. Jest ono zlokalizowane w budynku, w którym niegdyś były łaźnie tureckie. Jest on otoczony masywem górskim i zielenią. W związku z tym odwiedzając go, możesz liczyć na naprawdę wyjątkowe doznania zarówno pod kątem samych ekspozycji, jak i otoczenia budynku. 

Bezpieczeństwo w podróży — pamiętaj o odpowiedniej polisie 

W Bułgarii możesz skorzystać z karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Wyrobisz ją za darmo i da Ci ona uprawnienia do korzystania z darmowej opieki medycznej w publicznych placówkach na tych samych zasadach, które obowiązują Bułgarów. Nie wszystkie usługi medyczne są jednak refundowane. W związku z tym część kosztów, np. na wypadek kontuzji czy choroby, będziesz musiał pokryć sam — chyba że wykupisz dodatkowo polisę turystyczną. Odpowiednio szeroki zakres ochrony zapewni pokrycie kosztów leczenia przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

10-dniowe wakacje w Bułgarii dla trzyosobowej rodziny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
105,80 zł
3 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Europa
Koszty leczenia
137 712 zł
Ratownictwo
22 952 zł
Bagaż
1 377 zł
114,00 zł
3 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 13 771 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
150,00 zł
3 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
192,60 zł
3 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł
10-dniowe wakacje w Bułgarii dla trzyosobowej rodziny
AXA Assistance
105,80 zł 3 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Europa
114,00 zł 3 os. / 10 dni
Koszty leczenia
137 712 zł
Ratownictwo
22 952 zł
Bagaż
1 377 zł
Dodatkowo: NNW: 13 771 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Generali
150,00 zł 3 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
192,60 zł 3 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł

Podsumowanie
  1. Sofia jest największym miastem w Bułgarii i stolicą tego państwa. Jest położona w zachodniej części kraju. Zamieszkuje ją około miliona osób.
  2. Przez cały rok w kraju panują korzystne warunki do zwiedzania. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że będziesz mógł liczyć na słoneczne i długie dni, wybierz się tutaj latem, późną wiosną lub wczesną jesienią.
  3. W Sofii zdecydowanie możesz zetknąć się z mieszanką różnych kultur, religii i smaków. Jest to widoczne na każdej ulicy, w restauracji czy w budynkach sakralnych. To doznanie znacznie poszerza horyzonty i otwiera na to, jak zmienna jest historia ludzkości i jak duży wpływ mają na nią poszczególne wydarzenia.
  4. Atrakcjami, które szczególnie warto odwiedzić w Sofii, są: Bulwar Witosza, Narodowy Pałac Kultury, Cerkiew św. Niedzieli, Sobór św. Aleksandra Newskiego, pozostałości rzymskiej Serdiki, Rotunda św. Jerzego, Cerkiew Bojańska, Cerkiew Mądrości Bożej, Jezioro Ariana, Uniwersytet w Sofii, Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa oraz Muzeum Historii Miasta Sofii.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jakie są ceny hoteli i jedzenia w Sofii?

    Ceny hoteli zależą przede wszystkim od tego, w jakim okresie wybierzesz się do kraju. W sezonie jest znacznie drożej niż poza nim. Na ostateczny kształt rachunku za nocleg wpływa też to, na jaki standard się zdecydujesz i w jakiej lokalizacji będzie hotel. Co do zasady trzeba nastawić się na wydatek rzędu 200-300 zł za nocleg dla dwóch osób w hotelu średniej klasy, w niewielkiej odległości od centrum. Jeżeli chodzi o ceny jedzenia, to są one bardzo zbliżone do tych w Polsce. Przykładowo kawa kosztuje około 10 zł, a 3-daniowy obiad dla jednej osoby nieco poniżej 100 zł.

  2. Jak dostać się do Sofii z Polski?

    Do Sofii najlepiej dostać się samolotem z Polski. Lot trwa około 2 godzin.

  3. Jak przemieszczać się po Sofii?

    Po Sofii możesz podróżować metrem, autobusami czy tramwajami. Pierwsza opcja jest najszybsza i najbardziej komfortowa dla podróżujących. Wyklucza konieczność stania w korkach.

  4. Czy w Sofii można się swobodnie porozumiewać po angielsku?

    W Sofii można swobodnie porozumieć się po angielsku — szczególnie przebywając w turystycznych miejscach czy w hotelach. W większości z nich obsługa porozumiewa się w tym języku. Jeśli będziesz chciał o coś zapytać lokalnego przechodnia, również istnieje duża szansa na to, że będzie Cię rozumiał.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments