Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Samochodem do Bułgarii – trasy, ubezpieczenie, wkazówki!

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-05-06

Planujesz wyjazd do Bułgarii samochodem? Zobacz, o czym trzeba pamiętać podczas przygotowań do urlopu. Zobacz, jaką trasę wybrać, na co uważać na drogach i jakie ubezpieczenie pomoże Ci w trudnych sytuacjach.  

Kiedy wybrać się do Bułgarii? 

W Bułgarii leży wiele atrakcyjnych nadmorskich kurortów turystycznych. Dlatego przyjęło się, że najlepszym czasem na podróż do tego kraju są wakacje. Wiele osób wybiera się tam właśnie w najcieplejsze miesiące w roku.  

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Nie musi to być jednak regułą. Bułgaria to również wiele interesujących zabytkowych miejsc, które można zwiedzać przez cały rok. Jeśli nie jesteś fanem leżenia na plaży, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaplanować „road trip” do Bułgarii wiosną, jesienią czy nawet zimą. Klimat jest tam nieco łagodniejszy niż w Polsce, dlatego każda pora na zwiedzanie jest dobra.

Planujesz wyjazd do Bułgarii?

Z nami wyjazd do Bułgarii zaplanujesz od A do Z!

🌅 Ceny i atrakcje w Chorwacji
 1. Ile kosztują wakacje w Bułgarii? (2024)
🚗 Transport
 1. Ile trwa lot do Bułgarii? (z największych Polskich lotnisk)
 2. Samochodem do Bułgarii (nasz przewodnik od A do Z)
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
 1. Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii (oszczędź do 50%)

Gdzie zatrzymać się w Bułgarii? 

Najczęściej wybieranymi kierunkami podróży samochodem do Bułgarii są oczywiście nadmorskie kurorty. To przede wszystkim bardzo znane Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski. Każda z lokalizacji oferuje wiele atrakcji dla turystów. Infrastruktura wczasowa jest tu na bardzo wysokim poziomie. Bez najmniejszego trudu znajdziesz w tych miejscach liczne hotele, pensjonaty czy campingi (trzeba wcześniej zarezerwować miejsce noclegowe). 

Wybrzeże obfituje w restauracje i kawiarnie, dyskoteki, sklepy. Słynne długie plaże w Bułgarii są niezwykle malownicze i doceniane przez wielu naszych rodaków.  

Warto zainteresować się także mniej popularnymi kurortami, takimi jak Św. Konstantyn i Św. Elena. Co ciekawe, są one najstarszymi uzdrowiskami na terenie Bułgarii. Leżą ponadto w bardzo atrakcyjnej krajobrazowo okolicy – wśród gajów cyprysowych i figowych. 

W tym regionie panuje tu leczniczy mikroklimat, a miejsca te słyną ze źródeł mineralnych.Św. Konstantyn i Św. Elena są nieco bardziej kameralne niż wspomniane wyżej Złote Piaski. To dobry wybór, jeśli nie lubisz wypoczywać w tłumie wczasowiczów.  

Co warto zobaczyć w Bułgarii? 

Bułgaria to nie tylko piaszczyste plaże i bary, w których tętni nocne życie. To również wiele światowej sławy zabytków o wysokiej wartości kulturowej.   

 • Sofia – stolica kraju zachęca do odwiedzenia licznymi zabytkami architektonicznymi. Warto zobaczyć między innymi sobór Św. Aleksandra Newskiego, Cerkiew Bojańską, Cerkiew Św. Jerzego, meczet Bania Baszi Dżamija i Narodowe Muzeum Sztuki. 
 • Nesebyr – to antyczne miasto położone na wyspie połączonej z lądem. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Bułgarii oraz zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Połączenie wpływów rosyjskich, tureckich, greckich a nawet weneckich sprawia, że to miasto jest prawdziwym tyglem kulturowym. 
 • Park Narodowy Ropotamo – najciekawiej wygląda z perspektywy rzeki Ropotamo. Wycieczki łodzią, z których można skorzystać, to prawdziwa gratka dla miłośników natury. 
 • Sozopol – urokliwe miasteczko nad Morzem Czarnym. Wąskie i kręte uliczki, malownicze kamienne domki, bliskość brzegu i piękna pogoda – to idealna recepta na udany urlop.  
 • Rylski Monastyr – to robiący ogromne wrażenie wielki kompleks klasztorny pochodzący z XIV, a odbudowany w XIX wieku. Kompleks położony jest w kotlinie masywu górskiego Riła. 

Warto odwiedzić takie miejsca, szczególnie jeśli podróżujesz samochodem i możesz sobie zrobić przerwę w trasie.  

Którędy samochodem do Bułgarii? 

Bułgaria leży na Półwyspie Bałkańskim. Najprostsza trasa do tego kraju (zakładając wyjazd z centralnej Polski) wiedzie więc przez Słowację, Węgry i Rumunię. Alternatywna droga do Bułgarii prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię. Warto zaplanować dokładny przebieg trasy przed wyjazdem. Zobacz na mapie online, czy nie są przewidziane roboty drogowe, korki i inne utrudnienia.  

Trzeba pamiętać, że czeka Cię długa droga. Jeśli wybierasz się do Złotych Piasków z okolic Warszawy, musisz się  liczyć się z co najmniej 20-godzinną podróżą. Masz do przejechania ponad 1500 km. To sporo nawet dla bardzo doświadczonego kierowcy. Warto więc zaplanować na trasie postoje z noclegiem lub uwzględnić zmiany osób prowadzących auto.  

Planując podróż do Bułgarii przez wyżej wymienione kraje, potrzebujesz następujących dokumentów: 

 • dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty wystarczy, jeśli nie masz paszportu, 
 • prawo jazdy, 
 • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym, 
 • polisa OC, 
 • jeśli auto jest w leasingu – upoważnienie od firmy leasingowej (napisane w języku bułgarskim, angielskim, francuskim lub niemieckim). 

Pamiętaj, aby mieć przy sobie te dokumenty, aby nie narazić się na problemy. 

Przepisy drogowe w Bułgarii – za co można dostać mandat? 

Przepisy drogowe w Bułgarii są podobne, do tych obowiązujących w Polsce. Tam również możesz spotkać radary oraz patrole policji mierzące prędkość. Zobacz przykładowe przepisy ruchu drogowego w tym kraju.  

 • Ograniczenie prędkości do 50 km/h ( w terenie zabudowanym), 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 130 km/h (na autostradach). 
 • Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa (też na tylnych siedzeniach). 
 • Obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. 
 • Maksymalny poziom stężenia alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,5 promila. 
 • Zakaz rozmawiania przez telefon komórkowy podczas jazdy.  

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą natomiast: 

 • kamizelki odblaskowe dla kierowcy oraz wszystkich pasażerów, 
 • trójkąt ostrzegawczy, 
 • gaśnica, 
 • apteczka. 

Turyści regularnie podróżujący do Bułgarii radzą, aby wyposażyć pojazd w osłony termiczne na szyby oraz zabrać zapasowe kluczyki do auta. Należy je trzymać osobno od tych używanych na co dzień i nie przechowywać w kabinie auta. Zdarzają się kradzieże. 

Gdzie zgłosić się po pomoc w razie problemów? 

W przypadku utraty dokumentów lub innych zdarzeń wymagających pomocy lub interwencji możesz skontaktować się z polską ambasadą lub wydziałem konsularnym. 

Ambasada polska w Sofii mieści się przy ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia, telefon: +359 2 902 34 00. Wydział konsularny ambasady jest pod tym samym adresem, tel. +359 2 902 34 15; +359 2 902 34 16; W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula, możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: + 359 884 688 510. 

Jakie są opłaty za bułgarskie drogi? 

Jeśli wybierzesz trasę przez Rumunię, przygotuj się na opłatę za przeprawę przez rzekę Dunaj. Możesz ją przekroczyć mostem lub promem. Koszt takiej przeprawy dla samochodu osobowego wynosi: 

 • 6 BGN/3 EUR – przejazd mostem Ruse-Giurgiu, 
 • 12 BGN/6 EUR – przejazd mostem Widyń-Kałafat, 
 • 33 BGN/17 EUR – przeprawa promowa Oriachowo-Beket. 

Korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu w Bułgarii jest płatne. Do przejazdu uprawnia winieta, którą trzeba wcześniej wykupić. Dawniej miała ona formę naklejki, którą należało umieścić na przedniej szybie pojazdu. Teraz można ją nabyć w formie elektronicznej. 

 Można to zrobić: 

 • na stronach internetowych: bgtoll.bg i vinetki.bg, 
 • w samoobsługowych automatach na wybranych stacjach paliw i punktach granicznych. 

Koszt zakupu winiety zależy od kategorii pojazdu oraz okresu ważności dokumentu. Od 1 stycznia 2023 roku dla samochodów osobowych ceny wynoszą odpowiednio: 

 • na tydzień – 13 BGN (ok. 30 zł.), 
 • na miesiąc – 27 BGN (ok. 60 zł.), 
 • na kwartał – 48 BGN (ok. 110 zł.), 
 • na rok – 87 BGN (ok. 200 zł), 
 • na weekend – 9 BGN (ok. 25 zł). 

W Bułgarii jest wiele miejsc parkingowych, zwłaszcza w nadmorskich kurortach i dużych miastach. Często są one płatne. Płatność za parkowanie można wnieść w parkometrze, u parkingowego lub wysyłając wiadomość SMS. 

Ile kosztuje tankowanie w Bułgarii? 

W Bułgarii ceny paliw są nieco niższe niż w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że nie są on stałe – warto je sprawdzić przed wyjazdem. Pod koniec czerwca 2023 r. benzyna Pb95 kosztowała w przeliczeniu średnio 5,74 zł/l). Cena diesla to z kolei 5,46 zł, a LPG około 1,97 zł. 

Stacje benzynowe można znaleźć bez problemu, szczególnie w większych miejscowościach.  

Ubezpieczenie do Bułgarii – jakie warto mieć? 

Dobrym zwyczajem przed każdą podróżą powinien być zakup ubezpieczenia. Zobacz, jakie polisy warto mieć podczas podróży do Bułgarii.  

Polisa zdrowotna 

Jeśli jedziesz za granicę, musisz sobie zapewnić pomoc w razie choroby lub konieczności hospitalizacji. Masz dwie opcje do wyboru: 

Jeśli uznasz, że wystarczy Ci karta EKUZ, pamiętaj, że możesz z niej skorzystać wyłącznie wtedy, gdy masz ją przy sobie. Gdy jej ze sobą nie zabierzesz, nie będziesz mógł liczyć na darmową pomoc medyczną.  

Kolejną ważną kwestią jest to, że karta EKUZ zapewnia jedynie podstawową ochronę – dokładnie w takim zakresie, z jakiego za darmo mogą skorzystać obywatele danego kraju.  

Oznacza to, że np. usługa ratownictwa, która w Polsce jest bezpłatna, za granicą może być w 100% płatna przez poszkodowanego. Jeśli stawiasz wyłącznie na kartę EKUZ, dokładnie sprawdź, jaki bezpłatny zakres usług Ci zapewni.  

Podczas wyboru płatnej polisy kupowanej u ubezpieczyciela, skup się przede wszystkim na sumie kosztów leczenia. Kwota powinna być wyższa niż 200 tys. zł. Możesz dokupić również dodatkowe opcje, takie jak NNW czy OC. 

Ubezpieczenie samochodu 

Podstawowym ubezpieczeniem jest OC, które obowiązuje tak samo, jak w Polsce. Jadąc do Bułgarii, nie trzeba natomiast mieć Zielonej Karty ani ubezpieczenia granicznego. W razie zdarzenia drogowego wystarczy polska polisa OC. 

Przydatna może okazać się dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa w postaci autocasco. Wypadki w Bułgarii zdarzają się stosunkowo często.  

Podróż samochodem do Bułgarii wymaga także zakupu dobrego assistance, które obejmuje holowanie, auto zastępcze a nawet zapewni nocleg na czas naprawy pojazdu. Natomiast pomoc tłumacza może się przydać w wielu sytuacjach, np. podczas kolizji.  

Ubezpieczenie bagażu 

Ubezpieczenie bagażu nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie warto włączyć taką ochronę do swojej polisy turystycznej. Pozwoli ona uzyskać odszkodowanie za utracony sprzęt turystyczny, fotograficzny, telefon komórkowy czy skradzione walizki. Koszt takich przedmiotów może być naprawdę spory.  

Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie zdjęć wszystkich sprzętów zabieranych w podróż. W razie ich utraty pozwoli to na dokładny opis potrzebny do uzyskania odszkodowania. 

Bułgaria jest stosunkowo bezpiecznym krajem, jednak wypadki, kradzieże czy choroby mogą zdarzyć się wszędzie. Warto się dobrze zabezpieczyć na takie okoliczności. Polisa turystyczna oraz autocasco i assistance na samochód pozwolą Ci poczuć się znacznie pewniej w podróży.  

Podsumowanie
 • Trasa do Bułgarii z Polski zajmuje około 20 godzin. Warto zaplanować po drodze postój z noclegiem.
 • Korzystanie z dróg szybkiego ruchu w Bułgarii jest płatne. Trzeba wykupić winietę.
 • Najpopularniejsze bułgarskie kurorty to Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Bułgaria oferuje jednak znacznie więcej ciekawych miejsc.
 • W Bułgarii obowiązuje karta EKUZ.
 • Nie trzeba mieć paszportu, by przekroczyć granicę kraju.

Samochodem do Bułgarii - FAQ

 1. Czy karta EKUZ wystarczy podczas podróży?

  Teoretycznie tak, choć warto wiedzieć, że zapewnia ona wyłącznie podstawową opiekę medyczną. Jeśli ulegniesz wypadkowi i konieczny będzie na przykład transport do Polski, możesz ponieść bardzo wysokie koszty.

 2. Jakie ubezpieczenie samochodu jest wymagane w Bułgarii?

  Wymagana jest aktualna polisa OC – dokładnie tak samo jak w Polsce. Polskie ubezpieczenie wystarczy, nie musisz kupować dodatkowego po przyjeździe do Bułgarii. Warto jednak rozszerzyć ochronę, wybierając autocasco i assistance.

 3. Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?

  Nie ma tam zagrożenia terrorystycznego, ani nie występują klęski żywiołowe. Trzeba jednak zachować czujność – szczególnie w tłocznych kurortach, ponieważ zdarzają się kradzieże kieszonkowe.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments