Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ceny w Bułgarii w 2024 roku – ile kosztują wakacje?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-05-06

Bułgaria leży w południowo-wschodniej części Starego Kontynentu. To niezwykle różnorodne państwo, które roku przyciąga setki tysięcy turystów z całego świata. Przyjezdnych zachęcają piękne cerkwie i klasztory, unikalna kuchnia oraz piaszczyste plaże. Sprawdź, ile kosztują wakacje w tym kraju.

Jakie ceny są w Bułgarii w 2024 roku?

W Bułgarii obowiązuje lew bułgarski (BGN). 1 lew to ok. 2,23 zł (wg kursu na dzień 24.01.2024 r.). W bułgarskiej walucie odpowiednikiem groszy są stotinki. Oznacza to, że 1 lew to 100 stotinek.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Do przedstawienia cen w Bułgarii w 2024 najlepiej wykorzystać przykłady produktów kupowanych na co dzień. Ukazanie średnich stawek za wyroby spożywcze, kosmetyki czy paliwo, pozwoli lepiej zrozumieć specyfikę tego kraju i zorientować się w tamtejszych kosztach życia.

Planujesz wyjazd do Bułgarii?

Z nami wyjazd do Bułgarii zaplanujesz od A do Z!

🌅 Ceny i atrakcje w Chorwacji
 1. Ile kosztują wakacje w Bułgarii? (2024)
🚗 Transport
 1. Ile trwa lot do Bułgarii? (z największych Polskich lotnisk)
 2. Samochodem do Bułgarii (nasz przewodnik od A do Z)
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
 1. Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii (oszczędź do 50%)

Warto wiedzieć! Jeśli wymieniasz złotówki, euro lub dolary na lewy w bułgarskich kantorach, zachowaj szczególną ostrożność. Często zdarza się, że obcokrajowiec otrzymuje niższą kwotę, niż wynikałoby to z kursu przedstawionego w ofercie kantoru. Przed przewalutowaniem pieniędzy najlepiej poproś o podanie sumy, którą otrzymasz po wymianie. Uważaj też na ukryte prowizje.


Ceny w Bułgarii w 2024 roku: artykuły spożywcze

W Bułgarii artykuły spożywcze najczęściej kupuje się w supermarketach Billa, BulMag, CBA, ProMarket czy T Market. Popularne w tym bałkańskim kraju są również dobrze znane Polakom sklepy sieci Lidl czy Kaufland. Większość punktów jest czynna 7 dni w tygodniu od ok. 7 rano do 21 wieczorem. Niektóre firmy wprowadzają skrócone godziny pracy w niedziele.

Oto przykładowe ceny za produkty spożywcze w Bułgarskich sklepach:

 • bułka grahamka — 0,30 BGN (0,70 PLN);
 • chleb 450 g — 3 BGN (6,70 PLN);
 • bagietka 300 g — 2 BGN (4,50 PLN);
 • marchew 1 kg — 1,4 BGN (3,10 PLN);
 • ziemniaki 1 kg — 1,2 BGN (2,70 PLN);
 • pieczarki 0,5 kg — 3,5 BGN (7,80 PLN);
 • banany 1 kg — 3 BGN (6,70 PLN);
 • masło 250 g — 6 BGN (13,40 PLN);
 • filet z piersi kurczaka 1 kg — 18 BGN (40 PLN);
 • ser żółty 1 kg — 17 BGN (38 PLN);
 • mleko 1 l —2,4 BGN (5,34 PLN);
 • ketchup — 3 BGN (6,70 PLN);
 • makaron 500 g — 3 BGN (6,70 PLN);
 • woda mineralna 1,5 l — 1,2 BGN (2,70 PLN);

W większości przypadków ceny artykułów spożywczych są zbliżone do tych obowiązujących w Polsce lub nieco wyższe.

Ceny w Bułgarii w 2024 roku: kosmetyki i wyroby higieniczne

W ukazaniu stawek za podstawowe wyroby w Bułgarii z pewnością pomogą ceny produktów higienicznych i do pielęgnacji ciała. Przykładowy koszt tego rodzaju artykułów to:

 • papier toaletowy 16 rolek — 14 BGN (3 PLN);
 • pasta do zębów 75 ml — 5,80 BGN (13 PLN);
 • płyn do prania na 40 prań — 22 BGN (49 PLN);
 • szampon 675 ml — 15 BGN (33 PLN).;

Ceny kosmetyków i wyrobów higienicznych wydają się nieco wyższe niż te obowiązujące w Polsce. Dlatego, jeśli to możliwe, lepiej zabrać na wyjazd wystarczającą ilość produktów do pielęgnacji.

Ceny w Bułgarii w 2024 roku: paliwo

Ceny za litr paliwa w Bułgarii pod koniec stycznia 2024 roku kształtują się następująco:

 • PB — 2,60 BGN (5,80 PLN);
 • LPG — 1,22 BGN (2,72 PLN);
 • ON — 2,59 BGN (5,77 PLN).

Paliwo wydaje się kosztować nieco mniej niż w Polsce, co z pewnością ucieszy zmotoryzowanych turystów planujących wyjazd do Bułgarii.

Ceny w Bułgarii w 2024 roku: nocleg

Dość trudno podać jednoznaczną cenę noclegu w Bułgarii w 2024 roku, bo koszt pobytu zależy od wielu czynników. Wpływ na wysokość stawki za dobę mają odległość od największych atrakcji, typ noclegu, rodzaj wyposażenia, data wyjazdu i wiele innych. Aby zobrazować różnice w cenach, warto podać kilka przykładów.

Przykład 1. Pani Basia i Pan Andrzej planują 6-dniowy pobyt w miejscowości Słoneczny Brzeg w Bułgarii. Zastanawiają się nad wyjazdem w lutym lub w czerwcu. Po przeanalizowaniu dostępnych wariantów noclegu okazało się, że koszt pobytu w sezonie wakacyjnym jest o połowę wyższy. Za 6-dniowy urlop w hotelu Sunny Beach Sunset Apartments w lutym zapłaciliby 600 zł, a w czerwcu — aż 1200 zł.

Przykład 2. Przyjaciółki Asia i Zosia szukają noclegu w Bułgarii. Interesuje je 10-dniowy pobyt w nadmorskiej miejscowości. Za apartament w Złotych Piaskach zlokalizowany przy plaży zapłacą łącznie aż 7 900 zł. Lokal o podobnym standardzie znalazły w mniejszej miejscowości Aheloy za połowę tej kwoty.


Warto wiedzieć! Osoby korzystające z plaż i akcesoriów przypisanych do konkretnego hotelu muszą się liczyć z dodatkowymi opłatami. Przed rozpoczęciem plażowania upewnij się, że przebywanie w danym miejscu jest bezpłatne.


Ceny w Bułgarii w 2024 roku: restauracje

Określenie przybliżonych cen za obiad w restauracji jest równie problematyczne, co w przypadku noclegów. Mimo to warto podać kilka przykładowych stawek za jedzenie w jednym z obiektów położonych w Burgas:

 • zupa — 8 BGN (18 PLN);
 • obiad z rybą — 21 BGN (47 PLN);
 • obiad składający się z zupy i drugiego dania — 20 BGN (44 PLN);
 • mała pizza —8 BGN (18 PLN);
 • deser — 7 BGN (7 PLN);
 • piwo 500 ml —3,5 BGN (7,8 PLN).
 • sok pomarańczowy 1 szklanka — 4 BGN (9 PLN).

Należy pamiętać, że są to jedynie przykładowe stawki. Ceny w mniejszych miejscowościach i lokalach oddalonych od głównych atrakcji turystycznych prawdopodobnie będą o wiele niższe.

Ile kosztuje pomoc medyczna w Bułgarii?

Podczas planowania wakacji wiele osób zapomina o uwzględnieniu w kalkulacji ewentualnych kosztów leczenia. W czasie pobytu za granicą, podobnie jak w kraju, można zachorować lub ulec wypadkowi. Osoby mające kartę EKUZ otrzymają w Bułgarii niezbędną pomoc medyczną. Co ważne, na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać wyłącznie z placówek publicznych. Listę takich punktów znajdziesz w miejscowej kasie chorych lub w Internecie.

Nie wszystkie świadczenia medyczne w Bułgarii są objęte refundacją. Dodatkowe opłaty dotyczą:

 • leczenia stomatologicznego — cena zależy od przebiegu wizyty;
 • badań laboratoryjnych — za każde badanie płaci się od 2 do 6 lewa (od 4,5 PLN do 13,50 PLN);
 • hospitalizacji — dzień pobytu w szpitalu to koszt ok. 6 lewa (13,50 PLN);
 • ratownictwa górskiego.

Zwrot kosztów za wymienione świadczenia medyczne zapewni wyłącznie polisa turystyczna. Polskie MSZ rekomenduje, aby przed wyjazdem zainwestować w dobre ubezpieczenie podróżne, które pozwoli pokryć koszty leczenia w szerszym zakresie i zapewni dostęp do opieki medycznej w prywatnych placówkach. Taka polisa może dodatkowo obejmować również ochronę odpowiedzialności cywilnej i NNW, ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie dla aktywnych. Ostateczny zakres umowy warto dopasować do własnych potrzeb i rodzaju planowanych aktywności.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Bułgarii nie jest wygórowany. Ceny za 1 dzień ochrony zaczynają się już od kilku złotych. Wpływ na finalną wysokość składki mają przede wszystkim długość wyjazdu i rodzaj planowanych aktywności. Jeśli zależy Ci na znalezieniu najlepszych ofert, skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy, że podasz w formularzu najważniejsze informacje dotyczące planowanego wyjazdu, aby uzyskać kompletne zestawienie różnych ofert od kilkunastu towarzystw.

Przykład. Pani Dorota planuje 14-dniowy pobyt w Bułgarii z grupą znajomych. Postanowiła wykupić ubezpieczenie na czas wyjazdu, aby uniknąć problemów z uzyskaniem pomocy medycznej czy odszkodowaniem za ewentualne straty poniesione podczas wyjazdu. Skorzystała z porównywarki internetowej, dzięki której znalazła kilka interesujących ofert od różnych ubezpieczycieli. Ostatecznie zdecydowała się na propozycję firmy Europa Ubezpieczenia. Za składkę zapłaciła zaledwie 30 zł. W tej cenie ma zagwarantowane ubezpieczenie kosztów leczenia (SU 30 000 EUR) i ratownictwa (SU 5 000 EUR), ubezpieczenie bagażu (SU 300 EUR) oraz NNW

Podsumowanie
 • W Bułgarii zakupy spożywcze najlepiej robić w dużych supermarketach.
 • W bułgarskich miastach działają sklepy spożywcze sieci Lidl, Kaufland, ProMarket, T Market, CBA czy BILLA.
 • Sklepy w Bułgarii są otwarte 7 dni w tygodniu.
 • Ceny produktów spożywczych w Bułgarii są zbliżone do polskich lub nieco wyższe.
 • W Bułgarii paliwo kosztuje nieco mniej niż w Polsce.
 • Na wyjazd do Bułgarii warto zabrać kartę EKUZ i polisę turystyczną.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w Bułgarii jest taniej niż w Polsce?

  Ceny w Bułgarii są zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Niektóre produkty mogą kosztować jednak nieco więcej, to np. artykuły mięsne

 2. Ile pieniędzy zabrać na tydzień do Bułgarii?

  Trudno jednoznacznie określić, ile pieniędzy potrzeba na tygodniowy pobyt w Bułgarii. Jeśli nie planujesz wydawać dużych kwot na jedzenie w restauracjach i zamierzasz spędzić większość czasu na plaży, zabierz ze sobą ok. 1 000 zł.

 3. Czy w Bułgarii jest drogo?

  Osoby planujące pobyt w najbardziej turystycznych miastach Bułgarii muszą przygotować się na dość wysokie stawki za zakupy, jedzenie w restauracjach czy noclegi w hotelach. Im dalej od nadmorskich kurortów, tym bardziej przyjazne dla portfela stają się ceny.

 4. Jaką sumę gwarantowaną w ubezpieczeniu turystycznym wybrać?

  Zaleca się, aby suma gwarantowana kosztów leczenia wynosiła co najmniej 20 000 EUR (przy wyjazdach do państw europejskich, nastawionych na zwiedzanie i odpoczynek). W przypadku wyjazdów do państw znanych z drogiej opieki medycznej warto zainwestować w nieco lepszą polisę, która będzie w stanie pokryć wydatki na leczenie. Mowa tu o wycieczce np. do Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Australii.

 5. Czy kupowanie ubezpieczenia turystycznego przez internet jest bezpieczne?

  Zakup ubezpieczenia turystycznego przez internet to niezwykle wygodne i szybkie rozwiązanie. Administratorzy stron wykorzystujących Twoje dane dokładają wszelkich starań, aby poufne informacje na Twój temat były całkowicie bezpieczne.

 6. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na tydzień?

  Trudno podać jednoznacznie koszt ubezpieczenia turystycznego, bo cena składki zależy od kraju docelowego i rodzaju planowanych aktywności. Ceny za 1 dzień ochrony zaczynają się już od kilku złotych. Jeśli zależy Ci na znalezieniu najlepszych ofert, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.8/5 - (5 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments