Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora

Kamil Sztandera

Zaktualizowano: 2022-09-06

Seniorzy są znaczną grupą pośród wszystkich podróżujących. Warto jednak pamiętać, że o ile wiek nie ogranicza w eksplorowaniu świata, to zobowiązuje do szczególnej troski o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Ubezpieczenie dla seniora powinno być indywidualnie dopasowane do potrzeb podróżującego w podeszłym wieku. Warto zastanowić się również nad rozszerzeniem o choroby przewlekłe. Ubezpieczenie turystyczne dla seniora to koszt zaledwie kilku złotych dziennie, w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Podróże seniorów a COVID-19 – o czym trzeba pamiętać?

Po dwóch latach pandemii i ograniczonym podróżowaniu po Europie i świecie, większość państw znosi obostrzenia otwierając jednocześnie drogę do podróżowania, jakie znamy i za jakim tęsknimy. Coraz więcej również państw znosi obowiązek zakładania maseczek na lotniskach i podczas rejsu. Również turyści wracający do Polskie – także spoza strefy Schengen –nie muszą wykonywać dodatkowych testów ani odbywać kwarantanny wjazdowej. 

Wszystkie kraje jednak mają własne regulacje dotyczące zasad panujących na miejscu. Dlatego przed podróżą najlepiej jest zasięgnąć informacji na stronie MSZ, w celu dokładnego sprawdzenia przepisów, do których przyjezdni w danym państwie mają obowiązek się dostosować.

Czy karat EKUZ wystarczy w podróży seniora?

Seniorzy podróżujący po terenie państw europejskich często podejmują dość ryzykowaną decyzję, jaką jest korzystanie jedynie z podstawowej ochrony w ramach karty EKUZ. Taka decyzja niestety bardzo często wynika z niewiedzy i braku świadomości, że karta EKUZ to niestety za mało.

Przede wszystkim karta EKUZ pozwala na leczenie za granicą na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju. Jeśli więc potrzebna będzie dodatkowa konsultacja, badania, czy pobyt w szpitalu – trzeba być przygotowanym na dodatkowe koszty. Trzeba również pamiętać, że ta sama usługa medyczna, która w Polsce refundowana jest przez państwo, za granicą może być dodatkowo płatna.

Zatem karta EKUZ wystarczy jedynie w bardzo podstawowym zakresie, który mimo wszystko może wymagać od podróżującego dopłaty. EKUZ często nie pokrywa (lub pokrywa jedynie częściowo) nawet prostych usług medycznych, takich jak transport karetką, czy dodatkowe badania w szpitalu. Również w odróżnieniu od polisy turystycznej nie zapewni takich świadczeń, jak OC w życiu prywatnym, czy ubezpieczenie bagażu, które są bardzo przydatne. Tylko odpowiednio dopasowane ubezpieczenie turystyczne jest gwarancją efektywnej, pełnej pomocy w przypadku problematycznej sytuacji.

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora – czy wiek wpływa na cenę?

W przypadku seniorów wiek wpływa na cenę ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczyciele oceniają, że seniorzy znacznie częściej cierpią na różnego rodzaju schorzenia niż młodsi klienci. Z analizy wynika również, że w przypadku osób w podeszłym wieku – jest dużo większe prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji i wypadków. 

Mimo tego, że cena polisy może być wyższa – nie należy rezygnować z ubezpieczenia. Zakres ochrony zagwarantuje opiekę medyczną oraz pokrycie innych kosztów związanych z problemami zdrowotnymi w podróży, a kalkulator ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl pozwoli na wybranie najtańszej, a jednocześnie najlepszej polisy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora – o tym nie zapomnij

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora powinno zawierać:

 • Sumę gwarantowaną kosztów leczenia – które uzależnione są przede wszystkim od miejsca wypoczynku. Wyjeżdżając do państw europejskich suma gwarantowana powinna wynosić 30 000 euro, a poza Europą – 60 000 zł. Kiedy jednak kierunkiem podróży są państwa, w których opieka medyczna jest bardzo droga – jak na przykład USA, Austria, czy Kanada – suma gwarantowana powinna opiewać na co najmniej 120 tysięcy euro.
 • Ratownictwo – w odróżnieniu od Polski – w większości państw na świecie koszty ratownictwa pokrywa poszkodowany z własnych środków. Warto więc zdecydować się na polisę turystyczną gwarantującą pokrycie tych wydatków do sumy 100 tys. euro. Zwłaszcza, że podczas sytuacji wymagających angażowania śmigłowca trzeba liczyć się z rachunkiem od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.
 • Assistance i transport medyczny do Polski – transport medyczny do kraju z wykwalifikowaną załogą, wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Polisa turystyczna dla seniora powinna zawierać tę usługę w opcji “bez ograniczeń”. Usługa assistance w zależności od pakietu zapewni nam takie udogodnienia jak np. pomoc tłumacza albo usługi kierowcy zastępczego. 
 • Rozszerzenie o choroby przewlekłe
 • NNW – Jeśli senior ulegnie wypadkowi podczas wyjazdu i dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie ręki lub nogi), po powrocie konieczna może być np. rehabilitacja, NNW będzie rozwiązaniem idealnym. Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków gwarantuje odszkodowanie poniesione z tytułu szkód.
 • OC w życiu prywatnym – szczególnie przydatne, kiedy dojdzie do nieumyślnego uszkodzenia mienia osoby trzeciej. Jeśli poszkodowany pozwie seniora (nawet jeśli do zdarzenia doszło przez przypadek), to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie(jeśli senior posiada rozszerzenie o OC w życiu prywatnym).
 • Ubezpieczenie bagażu – podczas podróży seniorzy narażeni są na kradzież bagażu lub zgubienie go przez linie lotnicze. W takich właśnie przypadkach dobrze jest posiadać rozszerzenie o ubezpieczenie bagażu.

Warto pamiętać, że jeśli zabieramy za sobą laptopa albo kamerę, należy dodatkowo je ubezpieczyć.

Kiedy już decyzja o elementy ubezpieczenia turystycznego zostanie podjęta, należy koniecznie zapoznać się z OWU. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zawarte są wszystkie zasady, na podstawie których zawierana jest umowa pomiędzy ubezpieczycielem, a klientem.

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora a choroby przewlekłe

Seniorzy są znacznie częściej podatni na choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie, zwyrodnienie kręgosłupa, czy cukrzyca. Wraz z wiekiem również wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na raka lub zawał. Cierpiąc więc na któreś z tych schorzeń, należy bezwzględnie powiadomić o tym ubezpieczyciela. Ubezpieczenie od powikłań związanych z chorobami przewlekłymi to osobny wariant polisy. Za dodatkową opłata towarzystwo ubezpieczeniowe rozszerzy zakres ochrony polisy turystycznej. W innym wypadku może ono odmówić pokrycia kosztów leczenia. 

Kiedy choroba może zostać uznana za przewlekłą:

 • Kiedy wymagany jest stały nadzór lekarski.
 • Kiedy ma nieuleczalny charakter.
 • Kiedy wymaga specjalistycznego leczenia lub specjalistycznej, długoterminowej opieki.
 • Kiedy okres jej trwania jest długi (lub nawrotów).
 • Kiedy wymaga się konieczności przyjmowania leków.

Jak ubezpieczyciele definiują choroby przewlekłe

Ubezpieczyciel Definicja choroby przewlekłej
Allianz Choroba przewlekła – choroba charakteryzująca się powolnym rozwojem lub długookresowym przebiegiem, jeśli: 1. zdiagnozowano ją przed objęciem ochroną z tytułu umowy  ubezpieczenia, lub 2. z jej powodu rozpoczęto postępowanie diagnostyczno-lecznicze w okresie 12 miesięcy przed objęciem ochroną z tytułu umowy ubezpieczenia 
Generali Choroba przewlekła – choroba, w której obrazie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną znajduje się długotrwałe, stałe albo nawracające występowanie objawów lub odchyleń w badaniach dodatkowych i która była rozpoznana, leczona lub dawała objawy w okresie 24 miesięcy poprzedzających datę zawarcia umowy ubezpieczenia 
PZU Choroba przewlekła – choroba zdiagnozowana przed zawarciem umowy ubezpieczenia, o długotrwałym przebiegu, trwającą zwykle miesiącami lub latami, na którą chorował ubezpieczony w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia, niezależnie od tego czy wymagała interwencji medycznej czy też nie. 
Warta Choroby przewlekłe – choroby o długotrwałym przebiegu, trwające zwykle miesiącami lub latami, stale bądź okresowo leczone. 

Opracowanie własne

Jakie rozszerzenie jeszcze wybrać do ubezpieczenia turystycznego dla seniora?

Poza rozszerzeniem o choroby przewlekłe warto pomyśleć również o innych rozszerzeniach, dopasowanych indywidualnie do charakteru wyjazdu i planów seniora:

 • Klauzula alkoholowa – pozwoli odzyskać pieniądze za szkody powstałe w wyniku wypadków, do których dojdzie z winy poszkodowanego, kiedy ten będzie pozostawał pod wpływem alkoholu. 
 • Polisa dla aktywnych –  szczególnie istotne, jeżeli podczas urlopu seniorzy planują spędzać czas aktywnie, np. uprawiając sporty. 

Ubezpieczenie dla seniora podczas wyjazdu z biurem podróży

Seniorzy planujący wakacje z biurem podróży, już w pakiecie otrzymują zazwyczaj ubezpieczenie turystyczne. Jednak zakres ochrony jest najczęściej podstawowy, a sumy gwarantowane, koszty leczenia i NNW niskie. Nie ma możliwości dołączyć rozszerzenia, a ni OC w życiu prywatnym. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest indywidualnie dobrane ubezpieczenie turystyczne dla seniora, które zawiera wszystkie najważniejsze elementy.

Najwygodniejszym w takiej sytuacji rozwiązaniem jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Narzędzie pozwoli w kilka minut porównać oferty ubezpieczycieli, zapoznać się z zakresem polisy i OWU, co pozwoli podjąć przemyślaną i najlepszą decyzję.

WAŻNE ❗ Jeden dzień pobytu we Włoskim szpitalu kosztuje ok. 2 963 zł, w Hiszpanii 2 699 zł/dzień, a w Grecji 2 333 zł. Senior bez odpowiedniego ubezpieczenia musi liczyć się z faktem, że zamiast miłych wspomnień, może przywieźć z urlopu rachunek na kilkanaście tysięcy złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla seniora?

Ubezpieczenie na wyjazd do Austrii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
3,29 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł ubezpieczenie Covid-19 trekking do 3500 m n.p.m
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,92 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 trekking bez użycia sprzętu specjalistycznego i na wysokości do 3 500 m n.p.m
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
6,42 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 trekking (wędrówka) po szlakach bez użycia specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego (liny, raki, czekan, uprząż) do wysokości 5 500 m n.p.m
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
9,19 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 górska turystyka piesza po szlakach (bez wspinaczki i użycia specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego do wysokości 5 500 m n.p.m.)
AXA Assistance
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
12,45 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie Covid-19 trekking bez użycia sprzętu specjalistycznego i na wysokości do 3 500 m n.p.m
Ubezpieczenie na wyjazd do Austrii
Signal Iduna
3,29 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł ubezpieczenie Covid-19 trekking do 3500 m n.p.m
AXA Assistance
3,92 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 trekking bez użycia sprzętu specjalistycznego i na wysokości do 3 500 m n.p.m
Allianz
6,42 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 trekking (wędrówka) po szlakach bez użycia specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego (liny, raki, czekan, uprząż) do wysokości 5 500 m n.p.m
Nationale-Nederlanden
9,19 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 górska turystyka piesza po szlakach (bez wspinaczki i użycia specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego do wysokości 5 500 m n.p.m.)
AXA Assistance
12,45 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie Covid-19 trekking bez użycia sprzętu specjalistycznego i na wysokości do 3 500 m n.p.m

To tylko przykładowa kalkulacja, którą otrzymał jedne z naszych 69-letnich klientów, wybierający się na wakacje. Zobacz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych ile może kosztować przykładowe ubezpieczenie.

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne dla seniora to podstawa podczas wakacji. Za pomocą kalkulatora można bardzo szybko znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie, które nie tylko zapewni ochronę, ale także spokojny wyjazd. Leczenie za granicą – nawet jeśli jest krótkotrwałe – może skutecznie zrujnować nie tylko plany, ale i fundusze. Inwestycja w ubezpieczenie turystyczne to zaledwie kilka złotych dziennie, a rachunek za zagraniczną usługę medyczną to już o kilkaset tysięcy.

– mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora – pytania i odpowiedzi

Co jeśli senior nic nie wie o chorobie przewlekłej, że ją ma?

Jeśli senior, który kupuje ubezpieczenie nie miał wcześniej zdiagnozowanej żadnej choroby przewlekłej i nie pozostawała pod opieką lekarza, ani nie przyjmowała leków, to zachorowanie zostanie zaklasyfikowane jako nagłe i koszty hospitalizacji zostaną pokryte w ramach standardowej ochrony. trzeba jednak spełnić wszystkie powyższe warunki. Jeśli fakt o chorobie przewlekłej był zatajony przed ubezpieczyciele – odszkodowanie nie będzie się należało.

Czy ubezpieczenie turystyczne dla seniora jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Głównie seniorzy powinni ze szczególną dbałością podejść do swojego bezpieczeństwa – również na urlopie.

Podsumowanie
 1. Ubezpieczenie turystyczne dla seniora powinno być indywidualnie dopasowane do potrzeb konkretnego klienta.
 2. Warto również aby polisa zawierała rozszerzenia, które zagwarantują dodatkową ochronę.
 3. Ubezpieczenie turystyczne można zakupić od kilku złotych dziennie na polisaturystyczna.pl.
 4. Ubezpieczenie turystyczne dla seniora nie jest obowiązkowe, ale zalecane.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Oceń artykuł:

4.9/5 - (100 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments