Zaktualizowano: 2023-02-13
Zakup polisy turystycznej to niezwykle ważny punkt podczas planowania idealnych wakacji. W końcu nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, a wypadki zdarzają się wszędzie. Chociaż mamy szczerą nadzieję, że nieszczęśliwe zdarzenia będą się trzymać od naszych czytelników z daleka – nie tylko na urlopach! – to jednak istotne jest, aby zadbać o własne zdrowie i życie. Najpiękniejsze widoki i luksusowe hotele okażą się bowiem bez znaczenia, gdy stracimy dostęp do właściwej opieki medycznej.
W poniższym artykule przygotowaliśmy zatem szczegółowe odpowiedzi na kilkanaście pytań związanych z bezpiecznym podróżowaniem. Jak znaleźć odpowiednią polisę turystyczną, na co zwrócić uwagę i gdzie jej szukać? To i wiele innych wyjaśnia nasze “question and answers”. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Ubezpieczenie podróżne to polisa wykupywana na czas podróży. Jej koszt waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych dziennie, choć raczej kwoty te nie są wygórowane – wszystko zależy od celu naszej podróży (np. polisa na wyjazd do Stanów Zjednoczonych jest znacznie droższa niż ta do Czech, nie tylko ze względu na odległość, ale również koszty leczenia w danym kraju) oraz od zakresu umowy.
Wykupując ubezpieczenie podróżne zawieramy z ubezpieczycielem umowę, na mocy której my uiszczamy konkretną opłatę, a on zapewnia nam pokrycie kosztów leczenia, transportu do kraju czy wypłacenia za nas odszkodowania osobie trzeciej, jeśli np. spowodujemy wypadek. To, jak wysokie koszty pokryje ubezpieczyciel zależy od konkretnego pakietu – im droższy, tym wyższe sumy gwarantowane, czyli kwoty, które obliguje się wypłacić ubezpieczyciel na nasze leczenie i nagłe wypadki.
PAMIĘTAJ❗ Ubezpieczenie podróżne jest o tyle ważne, że opieka medyczna za granicą niekiedy jest bardzo droga, a ponadto często możemy również otrzymać zwrot kosztów (częściowy lub całkowity) za wykupioną wycieczkę, jeśli z przyczyn losowych nie będziemy mogli jechać (np. choroba lub śmierć bliskiej osoby).
Użytkownik Marysia, pyta:
Planuję wyjazd do Hiszpanii w styczniu i szukam jakiejś sensownej polisy dla siebie i męża. Coś polecacie?
Dobre ubezpieczenie podróżne to ubezpieczenie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Nie istnieje jedna, konkretna oferta, która sprawdzi się u każdego. To czy chorujemy przewlekle, ile mamy lat, nasze plany na wyjazd (spokojny czy może aktywny wypoczynek?) to czynniki, które należy wziąć pod uwagę przeglądając oferty. Wiadomo, że osoba chorująca przewlekle musi zadbać o nieco inne rozszerzenia niż osoba w pełni zdrowa, a chodzenie po górach to większe ryzyko, a więc również niezbędny szerszy zakres ochrony.
Pod uwagę należy wziąć również abstynencję – jeśli na wyjeździe planujemy spożywać alkohol (nawet w niewielkich ilościach) należy zadbać o pakiet z klauzulą alkoholową, gdyż wypadki, których uczestnikami jesteśmy pod wpływem alkoholu, często nie są wliczone w podstawowy pakiet. Ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia, gdy złamiemy nogę pod wpływem alkoholu – nie będzie miało znaczenia czy wypiliśmy kieliszek szampana czy butelkę whisky.
PAMIĘTAJ❗ Dobre ubezpieczenie to ubezpieczenie, które zapewnia nam stuprocentową ochronę. Powinno zatem zawierać relatywnie wysokie sumy gwarantowane (dostosowane do cen leczenia w danym państwie – np. opieka medyczna w USA czy Szwajcarii jest znacznie droższa niż w Czechach czy Litwie), stosowne rozszerzenia (np. klauzula alkoholowa, ubezpieczenie sprzętu sportowego jeśli zamierzamy go uprawiać itd.).
Użytkownik kliper pyta:
Odradzacie/polecacie jakieś towarzystwa/polisy? Ceny są różne, nie wiem na które towarzystwo się zdecydować
Najpopularniejsze towarzystwa ubezpieczeniowe, takie jak AXA Assistance, Generali, PZU, Allianz, Nationale Nederlanden, TU Europa, Aviva czy Ergo Hestia od lat cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów. W dodatku zakupu polis od tych ubezpieczycieli możemy dokonać online, co jest niezwykle wygodną opcją, a ich oferty są jasne i przejrzyste – bez problemu porównacie dostępne oferty i wybierzecie najlepszą bez przekopywania się przez ogromną ilość drobnych druczków. Na stronie kalkulatora ubezpieczeń takie porównanie zostanie przygotowane za Was!
Na polskim rynku raczej nie ma towarzystw ubezpieczeniowych z jednogłośnie fatalną opinią – takie firmy szybko zostałyby zweryfikowane i zamknięte. Każdy natomiast ma inne preferencje i potrzeby, warto więc nie zamykać się na jednego, “najlepszego” ubezpieczyciela. Sprawdzenie szerokiej gamy ofert i zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) przed podpisaniem umowy to gwarancja zadowolenia z wykupionej polisy.
Użytkownik tradex pisze:
Mając ubezpieczenie na karcie kredytowe kupujecie dodatkowe jakieś?
Coraz więcej banków decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty ubezpieczenia turystycznego, które podpięte jest pod kartę kredytową. Taka polisa jest przygotowana we współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którym współpracuje dany bank.
To wygodne rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że wszystko zależy tu od zakresu ochrony – sami musimy zdecydować czy jest on wystarczający, a także dokładnie zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Ubezpieczenia podróżne na karcie kredytowej to często pakiety bez rozszerzeń na uprawianie sportów wysokiego ryzyka czy klauzuli alkoholowej, a te są niezmiernie ważne.
Użytkownik Madzia552
Na co powinnam zwrócić uwagę kupując polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym? Jest coś, co działa nietypowo przy takim ubezpieczeniu?
Zakup ubezpieczenia podróżnego jest bezpieczny, możemy to zrobić również online, a korzystając z ofert sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych i porównując oferty na sprawdzonych stronach nie powinniśmy spotkać się z żadną przykrą niespodzianką. Oczywiście, jak w wypadku każdej umowy, najważniejsze jest szczegółowe zapoznanie się z jej treścią.
Należy pamiętać przede wszystkim, że jeśli suma gwarantowana, pokrywająca koszty transportu medycznego to 30 000 złotych, a koszty naszego transportu wyniosą 40 000 zł, to oczywiście 10 000 zł dopłacamy z własnej kieszeni. Jest to jednak wyraźnie podkreślone w warunkach umowy, dlatego warto ją czytać, jak i dbać o stosownie wysokie sumy gwarantowane w zależności od kierunku wyjazdu.
Kolejna ważna rzecz to klauzule, np. wspomniana już kilkukrotnie alkoholowa czy taka na uprawianie sportów, również amatorsko. Musimy mieć również na uwadze, że jeśli zataimy np. chorobę przewlekłą czy cel wyjazdu (wybierzemy polisę na bierny wypoczynek, a weźmiemy udział w trekkingu wysokogórskim) to ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty polisy.
Użytkownik gdagda pyta:
Jakie najkorzystniejsze ubezpieczenie kupić dla 2 osób podróżujących?
Najkorzystniej wybrać od razu ofertę dla dwóch osób, a nie wykupywać osobno dla każdego uczestnika wycieczki. Zazwyczaj wychodzi to nieco korzystniej cenowo. Wtedy jednak każdy z podróżujących ma taki sam zakres ochrony, więc polisa powinna brać pod uwagę potrzeby obu osób.
Użytkownik lisa pyta:
Korzystaliście z ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z podróży? Wiecie co zrobić w takiej sytuacji? Jak dokumenty są potrzebne, polecacie na coś szczególnie zwrócić uwagę?
Większość biur podróży zwraca przynajmniej część – a niekiedy sto procent – wniesionych za wycieczkę opłat, jeśli zrezygnujemy z niej z określonych w umowie powodów. Oczywiście, wycieczkę należy ubezpieczyć od rezygnacji (to również zawierają niektóre polisy). Przewiduje się różne okoliczności, w których można zrezygnować – choroba, śmierć, kradzież dokumentów czy samochodu.
Podejmując decyzję o rezygnacji musimy niezwłocznie złożyć wniosek o rezygnację z podróży, a ponadto przedstawić stosowną do sytuacji dokumentację – może być to akt zgonu bliskiej osoby, zaświadczenie lekarskie, wypis ze szpitala czy odpis zawiadomienia złożonego na policję w sprawie kradzieży. Dokumentację medyczną bez problemu otrzymamy ze szpitala lub od lekarza prowadzącego i to właśnie ją należy przedstawić obok wniosku o rezygnacji.
Użytkownik Mountainman pisze:
Czy przebywanie w terenie górskim wymaga rozszerzenia ochrony o sporty wysokiego ryzyka?
Nie zawsze, bowiem w większości ofert sport wysokiego ryzyka to trekking (górskie wędrówki) dopiero powyżej 2 500 metrów nad poziomem morza. Jeśli wybieramy się w stosunkowo niskie góry, nie ma obowiązku wykupywania rozszerzenia. Warto jednak dowiedzieć się, co dane towarzystwo rozumie jako sport wysokiego ryzyka, bo niektórzy ubezpieczyciele mogą definiować to inaczej.
Mimo wszystko zaleca się rozszerzenie na górskie wędrówki, choćby ze względu na ubezpieczenie sprzętu sportowego i wyższe sumy OC czy ratownictwa medycznego (a ratownictwo górskie w wielu krajach nie jest refundowane, przy czym jest niezwykle drogie).
Użytkownik patsy pyta:
Korzystaliście kiedyś z ubezpieczenia rocznego? Mam dylemat, nie wiem, czy się opłaca. Doradzicie coś?
Roczna polisa turystyczna to idealna oferta dla osób, które dużo podróżują, bowiem obejmuje nieograniczoną ilość wyjazdów zagranicznych. Jeśli za granicą bywacie stosunkowo rzadko, to taka oferta w ogóle się nie opłaca. Ma ona również jeden, zasadniczy minus – nie można zmieniać w niej sum gwarantowanych czy rozszerzeń, może się zatem okazać, że na jakiś wyjazd i tak należy dokupić jednorazową polisę, bo ta roczna nie będzie dostosowana do miejsca wyjazdu i aktywności na nim podejmowanych. Ponadto, wybór jednorazowych ofert jest znacznie szerszy.
Roczne ubezpieczenie podróżnicze to raczej opcja dla miłośników podróży, którzy często wracają w te same miejsca lub regularnie przebywają w krajach, w których ceny opieki medycznej są do siebie zbliżone. To również opcja dla planujących podróż dookoła świata, jednak wtedy należy wybrać ofertę obejmującą państwa całego świata, a nie tylko europejskie.
Użytkownik wloska pisze:
Nie wiem za bardzo kiedy kupić ubezpieczenie najpóźniej, potrzebuję polisy na następną środę
Zakup ubezpieczenia jest możliwy najpóźniej w dniu wyjazdu, przed jego rozpoczęciem, jednak zaleca się zrobić to wcześniej, aby dokładnie przeanalizować wybraną ofertę. Już bookując hotel czy lot albo wpłacając zaliczkę do biura podróży należy zająć się polisą podróżniczą.
Czym jest karta EKUZ i jak ona działa?
Europejska Karta Ochrony Zdrowia to dokument, który jest honorowany na terenie państw Unii Europejskiej oraz tych należących do EFTA. Dzięki niemu możemy korzystać z pomocy medycznej za granicą, jednak tylko w takim zakresie, w jakim pomoc medyczna jest refundowana dla obywateli danego kraju. Zatem jeśli np. w Niemczech pobyt w szpitalu jest refundowany jedynie częściowo, to posiadacze EKUZ będą musieli uiścić opłatę z własnej kieszeni. EKUZ możemy otrzymać za darmo w ciągu kilku dni, wypełniając jedynie wniosek, więc warto ją mieć, nie jest to jednak właściwa, pełna ochrona na czas wyjazdu, a w dodatku poza Europą nie jest uznawana.
Dlaczego warto zwracać uwagę na OC?
OC, czyli ochrona cywilna, to ochrona na wypadek wypadku, w którym my możemy uczestniczyć. To ważne, ponieważ nawet jeśli nam się nic nie stanie, to jeśli na drodze, stoku czy podczas zwykłego spaceru spowodujemy wypadek z uszczerbkiem na zdrowiu lub mieniu drugiej osoby, będziemy zobowiązani wypłacić jej odszkodowanie. Gdy nasza polisa zawiera OC, to wypłatą rekompensaty zajmie się ubezpieczyciel do określonej sumy gwarantowanej.
Jak dobrać wysokość sumy gwarantowanej?
To, na jaką wysokość sumy gwarantowanej postawimy, powinno zależeć od dwóch czynników: naszego stanu zdrowia oraz cen opieki medycznej w danym kraju. Jeśli przewlekle chorujemy, nasza polisa powinna zawierać znacznie wyższe sumy gwarantowane. Ponadto, ubezpieczenie podróżne do Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych czy Norwegii powinny zapewniać większą sumę na leczenie niż np. do Czech czy Słowacji, gdzie ceny są nieco niższe.
Oceń artykuł: