Opublikowano: 2020-08-10 (aktualizacja 2020-09-10, godz. 9:32)
Turystyczna polisa ubezpieczeniowa ważna przez okrągły rok to świetne rozwiązanie dla tych, którzy często wyjeżdżają za granicę. Nie każdy ubezpieczyciel posiada jednak w swojej ofercie taki wariant ochronny.
Roczne ubezpieczenie turystyczne to ochrona przed kosztami leczenia i nieszczęśliwymi zdarzeniami podczas częstych podróży. Nie mogą one jednak być dłuższe niż 1-1,5 miesiąca. W przeciwieństwie do jednorazowej, polisa roczna nie wymaga każdorazowego załatwianie formalności i analizowania ofert. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Sprawdziliśmy, w jakim towarzystwie można wykupić długoterminowe ubezpieczenie, co ono w sobie zawiera oraz jak wypada w porównaniu z polisą jednorazową.
Wybierając się na wakacje lub w podróż służbową, zazwyczaj decydujemy się na wykupienie krótkoterminowej polisy turystycznej, której ochrona będzie obejmowała cały okres naszego wyjazdu. Takie podróże z reguły jednak nie są częste, dlatego każdorazowy zakup ubezpieczenie bezpośrednio przed urlopem czy delegacją jest opłacalny i nie stanowi problemu.
Zdarza się jednak, że zagraniczne wyjazdy są częstsze niż raz-dwa razy do roku. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest polisa roczna. Pozwala ona zaoszczędzić czas i pieniądze osobom, które podróżują kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu roku.
Długoterminowa polisa zapewnia ochronę w trakcie każdego wyjazdu, w jaki osoba ubezpieczona uda się w ciągu roku od daty zakupu ubezpieczenia.
Należy jednak pamiętać, że mimo sugestywnej nazwy, nie jest to ubezpieczenie, które obejmie ochroną bardzo długie wyjazdy.
Całoroczna polisa będzie bowiem stanowiła zabezpieczenie na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia podczas każdej podróży, w którą udamy się w przeciągu roku, pod warunkiem, że wyjazd ten nie będzie dłuższy niż 30-45 dni.
Jej zakres i gwarantowane sumy są uzależnione od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego i indywidualnych ustaleń zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z nich.
Całoroczna polisa, którą oferuje PZU swoim zakresem obejmuje praktycznie wszystkie kraje świata. Jej ważność to 12 miesięcy od momentu zakupu. W tym czasie osoba ubezpieczona może podróżować dowolną ilość razy, pod warunkiem, że poszczególne podróże nie są dłuższe niż osiem tygodni.
Dodatkowo, polisa ta świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które planują aktywny wypoczynek w górach. Zawiera ona w sobie bowiem dodatkową ochronę podczas uprawiania zimowych sportów, zarówno amatorsko jak i zawodowo.
Polisa od PZU zapewnia:
W wariancie podstawowym:
W wariancie rozszerzonym:
Istnieje możliwość rozszerzenia polisy o NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) i wydłużenie maksymalnego czasu jednego wyjazdu do 16 tygodni
Długoterminowa polisa od Generali została stworzona z myślą o osobach, które często wyjeżdżają za granicę zarówno w celach służbowych jak i prywatnie, a wyjazdy zdarza im się planować spontanicznie.
Polisa ta oferuje kilka dodatkowych, przydatnych elementów, takich jak pokrycie kosztów, których nie zapewnia EKUZ, również w placówkach prywatnych, bezpłatne przedłużenie ochrony w sytuacjach nagłych o 24 godziny, czy możliwość zdalnych konsultacji lekarskich w języku polskim.
Co zapewnia ubezpieczenie roczne?
Dodatkowo ubezpieczenie można rozszerzyć o dodatkowe elementy, takie jak praca fizyczna, sporty wysokiego ryzyka, amatorskie uprawianie narciarstwa czy wyczynowe aktywności sportowe
Również towarzystwo ubezpieczeniowe Ergo oferuje roczną polisę multi-trip. Wariant ten jest dedykowany osobom, które często podróżują, ponieważ umożliwia nieograniczoną liczbę wyjazdów w ciągu 12 miesięcy. Warunek jest jeden – pojedynczy wyjazd nie może być dłuższy niż 40 dni. Ochrona obowiązuje na terenie całego świata.
Co oferuje taka polisa?
W podstawowym wariancie:
W wariancie rozszerzonym:
W wariancie Top:
Roczna polisa od Ergo jest jednak dostępna tylko dla osób poniżej 65 roku życia. Nie zapewnia również ochrony w przypadku chorób przewlekłych, czy uprawiania sportów. Opcje te można jednak wykupić w ramach dodatkowego rozszerzenia.
Również to towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje polisy chroniące podróżnego przez okrągły rok. Taka ochrona obowiązuje na terenie krajów europejskich lub całego świata, zależnie od strefy, którą wybierzemy.
Co oferuje ubezpieczenie w Allianz?
Wariant podstawowy:
Wariant rozszerzony:
Wariant z najwyższą ochroną:
Roczna polisa od Allianz nie obejmuje jednak ochroną osób powyżej 70 roku życia oraz tych, któe cierpią na przewlekłe choroby. Podstawowy zakres nie oferuje również zabezpieczenia na wypadek szkód powstałych w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka. Opcje te można jednak wykupić w ramach rozszerzenia ubezpieczenia.
Polisa długoterminowa, jak większość ubezpieczeń, ma swoje wady i zalety.
Z pewnością idealnie sprawdzi się w przypadku cyklicznych, krótkich wyjazdów. To świetne rozwiązanie dla osób, które kilka razy w roku odwiedzają mieszkającą za granicą rodzinę. To również ekonomiczne wyście dla podróżnych wyjeżdżających w częste zagraniczne delegacje.
Na pewno warto rozważyć zakup takiego ubezpieczenia, jeśli planujemy podróż dookoła świata, lub zwiedzanie wielu różnych miejsc w ciągu roku.
Polisa długoterminowa jest pozwala bowiem zaoszczędzić sporo czasu, który w przypadku jednorazowego ubezpieczenia trzeba każdorazowo poświęcić na wybór odpowiedniego wariantu.
Kupując roczną polisę będziemy mogli spokojnie korzystać z uroków podróży, nie przejmując się dodatkowymi formalnościami.
Jeśli nasz roczny grafik wyjazdów jest zapełniony, taki wariant ubezpieczenia będzie zdecydowanie bardziej ekonomiczny.
Należy jednak zachować ostrożność, bowiem w przypadku mniejszej ilości wyjazdów, bardziej korzystne pod względem finansowym może okazać się wykupienie każdorazowo pojedynczej polisy.
Główną wadą ubezpieczenia długoterminowego jest brak możliwości jego modyfikowania w ciągu obowiązywania ochrony. Decydując się na konkretną polisę, nie możemy zmienić na przykład wysokości gwarantowanych sum ubezpieczenia i innych istotnych elementów.
Tymczasem może okazać się, że jedno z miejsc które odwiedzamy, wymaga większego lub po prostu innego zakresu ochrony niż pozostałe.
Dodatkową niedogodnością jest fakt, że niewiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie polisę roczną. Ilość ta jest bardzo ograniczona w porównaniu z możliwością wyboru w przypadku jednorazowego ubezpieczenia turystycznego.
Polisa roczna:
Polisa jednorazowa:
Ceny poszczególnych ubezpieczeń są uzależnione od zakresu, gwarantowanych sum i dodatkowych opcji. Chcąc wykupić polisę roczną, musimy się jednak liczyć z kosztami rzędu kilkuset złotych. Przykładowe ceny ubezpieczenia długoterminowego:
Dla porównania, cena standardowej polisy turystycznej zaczyna się od 3,5 zł dziennie. To więc opcja dużo korzystniejsza dla krótkich i określonych konkretnym terminem wyjazdów.