ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Roczna polisa turystyczna – czy to się opłaca?

Opublikowano: 2022-12-18 (aktualizacja 2024-04-20, godz. 2:38)

Roczna polisa turystyczna ważna jest 12 miesięcy i obejmuje nieskończoną liczbę wyjazdów zagranicznych. Oferuje ją jednak tylko kilku ubezpieczycieli. Sprawdziliśmy, kiedy warto zakupić takie ubezpieczenie, jakie ma ograniczenia oraz czy jest lepszym wyborem niż zwykła polisa.

Polisa turystyczna zwykle jest kupowana kilka dni przed wyjazdem i zapewnia ochronę podczas całego pobytu za granicą – może to być dzień, tydzień, miesiąc, a nawet rok. Jednak takie  ubezpieczenie dotyczy podróży w jednym ciągu. Osoby, które często wyjeżdżają muszą więc za każdym razem kupować nową polisę – chyba, że zdecydują się na roczne ubezpieczenie turystyczne . Przeanalizowaliśmy oferty takich polis w PZU , Generali, Ergo i Allianz , a także czy zakup tego typu produktu jest opłacalny.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie turystyczne na rok – dla kogo?

Jeśli w ciągu roku podróżujesz dużo, a nie chcesz za każdym razem szukać i kupować oddzielnego ubezpieczenia, roczna polisa turystyczna będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Decydując się na taki wybór, możesz spokojnie organizować spontaniczne wyjazdy i dłuższe podróże, bez obawy o swoje bezpieczeństwo za granicą.

Zakup rocznego ubezpieczenia sprawdzi się w przypadku osób, pragnących do minimum ograniczyć przygotowania do wyjazdu. Bez stresu, że trzeba jeszcze wykupić ubezpieczenie, bez każdorazowego wybierania, które ubezpieczenie na podróż będzie najlepsze – zamiast tego jeden zakup na rok rozwiąże kwestię ochrony podczas podróży.

Ubezpieczenie roczne od PZU „Bezpieczny Powrót” – co oferuje?

PZU jest jednym z niewielu ubezpieczycieli, którzy oferują roczne ubezpieczenie. W ofercie posiada ochronę „Bezpieczny powrót”, dedykowaną alpinistom i miłośnikom wycieczek górskich/narciarstwa itp., przygotowaną we współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu. Ubezpieczenie „Bezpieczny powrót” mogą wykupić również turyści wyjeżdżający w celach rekreacyjnych za granicę oraz wyjeżdżający służbowo.

Kupujący otrzymuje ochronę podczas 8 tygodni za granicą, które spędzi w ciągu 12 miesięcy od opłacenia ubezpieczenia. Wyjazdy nie muszą się oczywiście odbywać jedne po drugim, ale łączna ich długość nie może przekroczyć 8 tygodni.

Polisa nie obejmuje Antarktydy, Grenlandii oraz Arktyki. Najprostsza, podstawowa wersja nie zawiera ubezpieczenia NNW oraz leczenia spowodowanego pogorszeniem się choroby przewlekłej. Ubezpieczenie nie obejmuje działaniem sytuacji, gdy dojdzie do aktu terroryzmu, działań wojennych lub gdy zdarzenie będzie mieć miejsce na wysokości ponad 6 000 m n.p.m. O każdą z tych sytuacji można rozszerzyć ubezpieczenie za dodatkową opłatą. Jeśli liczba przewidywanych rocznych wyjazdów może przekraczać 8 tygodni, PZU oferuje możliwość odpłatnego wydłużenia ochrony do 16 tygodni.

Co obejmuje ubezpieczenie PZU „Bezpieczny powrót”?

 • Koszty leczenia  (250 000 zł)
 • Koszty akcji ratowniczej (100 000 lub 250 000 zł)
 • Koszty transportu powrotnego do kraju (bez ograniczeń)
 • OC w życiu prywatnym (500 000 zł szkody na osobie, 100 000 zł szkody na mieniu)
 • Pomoc prawną (20 000 lub 35 000 zł)
 • Ubezpieczenie bagażu (2 000 lub 3 000 zł)
 • Ochronę podczas uprawiania 40 różnych aktywności i sportów, m.in., trekking, sztuki walki, wyprawy survivalowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na rok w PZU?

Wersja podstawowa ubezpieczenia obejmująca niższe sumy gwarantowane kosztuje od 220 zł na rok. Wersja rozszerzona z wyższymi sumami gwarantowanymi to koszt zaczynający się od 453 zł/rocznie.

Polisa w Generali – czego nie zapewni?

Roczne ubezpieczenie w Generali to ochrona, którą kupujący otrzymuje na 12 miesięcy od momentu zakupu polisy. Chroni ona podczas dowolnej liczby wyjazdów, jednak warunkiem jest, aby ubezpieczony co 60 dni wracał do kraju.

Ubezpieczenie Generali na rok obejmuje:

 • Pokrycie kosztów leczenia do 1 200 000 zł (placówka prywatna i publiczna)
 • Ratownictwo
 • Ubezpieczenie OC
 • Zdalne konsultacje z lekarzem w j. polskim 24h/dobę
 • Bezgotówkowa likwidacja szkód
 • W przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej, pokrycie kosztów leczenia do 100% sumy ubezpieczenia KL w podstawowym zakresie ubezpieczenia podróży zagranicznej
 • Ubezpieczenie NNW
 • Bezpłatne przedłużenie ochrony o 24 godz. w sytuacjach nagłych (np. opóźnienie spowodowane odwołaniem lotu)
 • Transport medyczny za granicą i do kraju
 • Pokrycie kosztów związanych z odwołaniem uczestnictwa w imprezie turystycznej, anulowaniem biletu podróżnego i noclegu

Ubezpieczenie Generali na rok nie obejmuje:

 • Amatorskiego uprawiania narciarstwa i sportów wysokiego ryzyka
 • Wyczynowych lub zawodowych aktywności sportowych
 • Aktów terroryzmu
 • Pasywnego udziału w wojnie

Ile kosztuje roczne ubezpieczenie w Generali?

Dokładną symulację przedstawi konsultant w trakcie rozmowy telefonicznej: 22 543 87 00. Możesz też zostawić swój numer, a konsultant oddzwoni do Ciebie.

Ergo Ubezpieczenie Podróży, polisa multi-trip

Ubezpieczenie na rok w Ergo Ubezpieczenia Podróży o nazwie „Polisa Multi-trip” to oferta dla tych, którzy chcą wyjeżdżać bez przeszkód w każdym momencie roku, nie troszcząc się przy tym o każdorazowe wykupienie polisy. Ubezpieczenie w Ergo nie ogranicza ilości podróży, a jedynie ich długość. Jedna może trwać maksymalnie 40 dni.

Ubezpieczenie dostępne jest w trzech różnych pakietach: Tip, Tip Plus oraz Top.

 1. Tip – koszty leczenia i transportu medycznego 20 000 euro, NNW 20 000 zł, bagaż 800 zł, podstawowy assistance,
 2. Tip Plus – koszty leczenia i transportu medycznego 40 000 euro, NNW 30 000 zł, bagaż 1200 zł, OC 50 000 euro, ratownictwo 5000 euro, rozszerzony assistance
 3. Top – koszty leczenia 100 000 euro, transport medyczny bez limitu, NNW 40 000 zł, bagaż 2 000 zł, OC 100 000 euro, ratownictwo 5 000 euro, koszt przerwania podróży 1 000 euro, pełny assistance.

Ubezpieczenie na rok w Ergo nie obejmuje:

 • uprawiania sportów wysokiego ryzyka,
 • kosztów leczenia i transportu związanego z zarażeniem Covid-19
 • kosztów leczenia i transportu w związku z wykonywaną pracą fizyczną.

Istnieje możliwość dokupienia powyższej ochrony do każdego wariantu w ramach rozszerzeń do ubezpieczenia.

Ile kosztuje roczne ubezpieczenie w Ergo?

Najtańszy wariant polisy to koszt ok. 179 zł, średni – 249 zł, a najwyższy – 469 zł. Niższe ceny obowiązują dzieci oraz studentów do 24. roku życia. Grupy mogą liczyć na 20% zniżkę.

Dodatkowe rozszerzenie, np. o uprawianie sportów wysokiego ryzyka, kosztuje – w zależności od pakietu, do którego jest dobierane – od 125 zł do 235 zł. Rozszerzenie o koszty leczenia związane z pandemią oraz dodatkowe koszty wiążące się kwarantanną to do każdego wariantu kwota 179 zł.

Ubezpieczenie roczne a COVID-19, czy zapewnia ochronę?

Niemal każde dostępne na rynku ubezpieczenie zapewnia ochronę w razie zarażenia się wirusem Sars CoV-2. Zazwyczaj polisa uwzględnia takie sytuacje jak: pokrycie kosztów leczenia, wykonania testów w kierunku Covid-19 zleconych przez lekarza, wydłużenia pobytu, zmiany lotu czy nawet sprowadzenia za granicę bliskiej osoby w razie choroby rodziców, będących na wyjeździe z dziećmi.

Czasami TU będzie wymagało dokupienia rozszerzenia w związku z ochroną Covid-19, w niektórych sytuacjach w ramach polisy będzie dostępna tylko podstawowa pomoc. Dlatego koniecznie sprawdź zakres pomocy w razie zarażenia koronawirusem w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Pamiętaj! Mimo że większość krajów zniosło obostrzenia związane z Covid-19, a wjazd możliwy jest bez okazywania paszportów covidowych i testów, to ubezpieczenie w razie zarażenia koronawirusem nadal jest rekomendowane. Zarażeń jest obecnie znacznie mniej, ale ludzie na całym świecie wciąż chorują. Ubezpieczenie zapewni zwrot kosztów leczenia czy wydłużenie pobytu ze względu na konieczność izolacji.

Polisa turystyczna roczna – zalety

Jeden zakup na cały rok to oszczędność czasu i pieniędzy. To najlepsze rekomendowane działanie dla podróżników, turystów-nomadów często zmieniających miejsce pobytu czy osób, które kochają krótkie weekendowe wyjazdy. Wykupienie polisy na miesięczną podróż to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Taką sumę chętniej odpuścić, nie wykupując ubezpieczenia w ogóle i licząc na łut szczęścia. Dla porównania roczne ubezpieczenie na podróż kosztuje kilkaset złotych.

Ubezpieczenie turystyczne na rok to brak każdorazowego zakupu polisy przed wyjazdem – oszczędzasz czas na przeglądaniu ofert, ewentualnym kontakcie z biurem obsługi klienta oraz zakupu polisy. Zwalniasz swoją głowę od tego jeszcze jednego obowiązku przedwyjazdowego.

Polisa turystyczna roczna – wady

Nie ma rozwiązań idealnych w 100%, więc i roczna polisa turystyczna ma swoje wady. Główną jest brak doboru ubezpieczenia pod konkretne aktywności na wyjeździe, sposób spędzania czasu, aktualny stan zdrowia. Raz wybrana specyfikacja polisy musi wystarczyć na cały rok, a bywa, że potrzeby się zmieniają, podobnie jak sposób spędzania wakacji.

Roczne polisy turystyczne mają także mniejsze sumy gwarantowane kosztów leczenia, czyli najważniejszej składowej polisy. Tradycyjne ubezpieczenie turystyczne znalezione w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych gwarantuje KL na poziomie 800 000 zł, a nawet 40 000 000 zł. Mnogość ofert pozwala na precyzyjniejsze dobranie polisy pod własne potrzeby. Do tego wyższe sumy KL i pozostałych składowych zapewniają znacznie lepszą ochronę niż roczne ubezpieczenie, gdzie średnio KL plasują się na poziomie 200 000 – 300 000 zł.

Jednorazowa polisa – dlaczego warto?

Zakup tradycyjnej polisy nabywanej na dany okres czasu to rozwiązanie praktykowane przez większość turystów, wyjeżdżających średnio 2-3 razy w roku za granicę. Czy jest bardziej problematyczne niż zakup rocznej faktury? To zależy.

Jeśli alternatywą jest każdorazowe żmudne przeszukiwanie ofert, kontakt z biurem obsługi klienta TU lub stacjonarny zakup polisy, to rzeczywiście robienie tego przed wyjazdem wymaga większego zaangażowania od wyjeżdżającego. Jeśli jednak jako przeciwwagę przyjmiemy porównywanie ofert w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, a następnie zakup przez internet, to okaże się, że nie jest to bardzo obciążające przygotowanie przedwyjazdowe.

Kupno ubezpieczenia turystycznego przez Internet to bardzo wygodne rozwiązanie. Narzędzie dostępne online porównuje oferty ubezpieczeniowe, uwzględniając cenę oraz zakres danej polisy. Coraz więcej osób, i nie tylko z młodego pokolenia, preferuje załatwianie spraw przez internet za pośrednictwem aplikacji, porównywarek, kalkulatorów itp. Mogą to robić w dowolnym czasie i miejscu, bez konieczności rozmowy bezpośredniej – klikają i zamawiają. Co więcej jawne podanie cen przed zakupem produktu czy usługi (czy to przejazd BOLT, UBER, czy zakup ubezpieczenia) to klucz to udanej transakcji. Nie chcemy wiedzieć po przejeździe taxi, ile zapłacimy. Nie mamy czasu, aby wypełniać formularze i czekać na odpowiedź – informacja potrzebna jest tu i teraz.

Ostatni, ale równie ważny argument za zakupem jednorazowej polisy podróżnej, to możliwość każdorazowej personalizacji. Zmienia się nasza sytuacja osobista (stan zdrowia, posiadanie dzieci), odmienne bywają aktywności wyjazdowe (jeden urlop to głównie wypoczynek, inny trekking w górach), a czasami zwyczajnie potrzebujemy konkretnego rozszerzenia czy wyższych sum gwarantowanych (np. bo kraj docelowy ma znacznie droższą opiekę medyczną niż przeciętny).

Ile kosztuje ubezpieczenie jednorazowe?

Od 3,92 zł do 20 zł za dzień ochrony – taki jest koszt ubezpieczenia turystycznego w obrębie większości krajów europejskich dla jeden zdrowej dorosłej osoby. Końcowa kwota będzie uzależniona od szeregu indywidualnych zależności: czy osoba wyjeżdżająca choruje przewlekle, ile ma lat, czy przebywa w Polsce, czy potrzebuje ochrony w postaci tzw. klauzuli alkoholowej, czy jest w ciąży, czy będzie uprawiać sporty ekstremalne itp.

Wszystkie dodatkowe rozszerzenia w większości TU łatwi uwzględnić, a na pewno w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, gdzie poszczególne rozszerzenia wymagają jedynie zaznaczenia dodatkowego punktu.

Poniżej przedstawiona została symulacja dotycząca wyjazdu na 7 dni do Chorwacji dla dwóch osób:

Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
46,86 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
64,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
107,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Signal Iduna
46,86 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
64,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
107,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

O czym jeszcze trzeba pamiętać, jeśli chodzi o cenę ubezpieczenia turystycznego?

 • Im dalszy jest kraj destynacji, tym koszty leczenia i transportu medycznego do kraju w polisie powinny być wyższe,
 • Drogie leczenie w danym kraju, powinno pociągnąć za sobą wybór ubezpieczenia z wysokimi sumami gwarantowanymi
 • Cena ubezpieczenia uzależniona jest od wieku i stanu zdrowia podróżnego, ale też oczywiście od destynacji.
5/5 - (138 głosów)

Roczne ubezpieczenie podróżne - Co warto wiedzieć?
 1. Najczęściej wybieranym przez turystów wariantem ubezpieczenia na wyjazd jest jednorazowe ubezpieczenie turystyczne, obejmujące czas urlopu. Alternatywą dla pewnej grupy wyjeżdżających może być roczne ubezpieczenie turystyczne.
 2. Ubezpieczenie podróżne na rok będzie dobre dla: osób planujących długą podróż po świecie, cyfrowych nomadów często zmieniających kraj, w którym żyją i pracują, turystów często wyjeżdżających na krótkie wyjazdy.
 3. Wybór rocznego ubezpieczenia jest skromniejszy niż tradycyjnej polisy podróżnej. Zaledwie kilka TU oferuje ubezpieczenie na podróż na rok, m.in. Ergo, PZU, Generali.
 4. Koszt rocznego ubezpieczenia w najprostszym wariancie to ok. 200 zł.
 5. Jeśli wyjeżdżasz 2-3 razy w roku za granicę i preferujesz zakupy online, w tym również ubezpieczenia na wyjazd, korzystniejsze może być jednorazowe ubezpieczenie dobierane indywidualnie do każdego wyjazdu.

Roczna polisa turystyczna – pytania i odpowiedzi

 1. Z przyczyn pogorszenia się warunków pogodowych mój lot przełożono na następny dzień. Ubezpieczenie wykupiłem do dnia powrotu. Co z tym ostatnim dniem? Czy muszę dokupić polisę na 1 dzień?

  Większość towarzystw ubezpieczeniowych uwzględnia sytuację, w której lot może być opóźniony i przeniesiony na kolejny dzież i umożliwia 24-godzinne przedłużenie ochrony ubezpieczenia. Warunki pogodowe są niezależne i należą do przypadków, które akceptuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Zazwyczaj wystarczy telefon do biura obsługi z wyjaśnieniem sytuacji, ale szczegółów zawsze szukaj w OWU.

 2. Czy mogę kupić ubezpieczenie w dzień wyjazdu?

  Tak, ubezpieczenie turystyczne można kupić w każdej chwili, nawet już będąc na urlopie, jednak należy pamiętać o okresie karencji. Ochrona nie będzie działać automatycznie po opłaceniu polisy, w zależności od ubezpieczyciela należy doliczyć okres karencji, który wynosi od 4h do 3 dni. Do tego ubezpieczenie zazwyczaj jest aktywne następnego dnia po zakupie.

 3. Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na wyjazd?

  Najważniejsza składowa ubezpieczenia to koszty leczenia i tu nie warto oszczędzać, wybierając najtańsze ubezpieczenie. Podczas wyjazdu w obrębie Europy KL powinny wynosić co najmniej 200 000 zł, a poza Europę – min. 300 000 zł. Jednak każdy podróżny będzie miał indywidualne potrzeby, więc i rodzaj polisy będzie inny. Odmiennego bowiem zabezpieczenia oczekuje rodzina z małym dzieckiem, innego narciarz czy osoba z chorobą przewlekłą. Dlatego zakup personalizowanego ubezpieczenia, np. na polisaturystyczna.pl, to rozwiązanie które zawsze będziemy rekomendować.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (138 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments